Četvrtak, 24.04.2025 | 17:31
IZVOR: kolektiv.me

Konatar: URA PREDLOŽILA obeštećenje bivših zaposlenih u TEKSTILNOJ industriji

Poslanički klub Građanskog pokreta URA podnio Predlog izmjena zakona kojima se predviđa obeštećenje bivših zaposlenih u tekstilnoj industriji koji su zbog stečaja u svojim firmama tokom devedesetih ostali bez posla, bez prava na punu penziju i bez adekvatnih socijalnih naknada, saopštio je šef poslaničkog kluba URE Miloš Konatar.




Foto: Skupština Crne Gore/I.Šljivančanin

Konatar je naglasio da se predloženim amandmanom ispravlja nepravda prema bivšim zaposlenim u sektoru tekstilne industrije i omogućava rješavanje njihovih socijalnih i finansijskih problema jer su uvođenjem stečajnog postupka bivši zaposleni u sektoru tekstilne industrije ostali bez poslovnih angažmana, ostvarivanja prava na puni iznos penzija i bez sredstava po osnovu socijalnih programa.

“Predloženim amandmanom lica koja su bila zaposlena u privrednim društvima, u sektoru tekstilne industrije, steći će osnovu za pravično namirenje jer su zbog prestanka radnog odnosa usljed stečaja privrednih društava, u čijoj vlasničkoj strukturi je bila država, bili primorani da pođu u prijevremenu penziju, a da pritom nisu stekli pravo na dobijanje sredstava po osnovu socijalnih programa koje je sprovodila Vlada Crne Gore u period prije donošenja ovog Zakona”, poručio je Konatar.

On je istakao da je poznato da je tekstilna industrija bila zastupljena u gotovo svim gradovima Crne Gore i da je u njoj radilo na hiljade radnika. Neke od najpoznatijih fabrika su svakako bile Titex – Podgorica, Vunarski kombinat – Vunko – Bijelo Polje, Dekor – Bijelo Polje, Radoje Dakić (tekst. pogon) – Podgorica, Trikotaža – Nikšić, Tkačnica – Berane, Predivara – Nikšić, Jugoteks – Herceg Novi, Jadran – Bar, Trikotaža – Bijelo Polje, Koni – Nikšić, Kombiteks –Nikšić, Rada – Podgorica, Budućnost – Podgorica, ali i mnoge druge.

“Mnogo je nepravde bilo u periodu tranzicije i loših privatizacija od 1990. godine, a do sad smo pomogli radnicima metalo-prerađivačke i rudarske industrije, očekujem da sad ispravimo nepravdu prema bivšim radnicima i u tekstilnoj industriji, zajedno sa drvo-prerađivačkom i šumarskom industrijom. Očekujem da će ova rješenja podržati svi poslanici Skupštine Crne Gore”, zaključio je Konatar.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Spajić: Vlada za povećanje zarada svima, nećemo praviti razlike

Ponedjeljak, 11.05.2026 | 16:04

Vlada je za povećanje zarada svim radnicima u Crnoj Gori, bez razlika između zaposlenih u javnom i privatnom sektoru, poručio je premijer Milojko Spajić, komentarišući da li ima novosti u vezi sa pregovorima o Opštem kolektivnom ugovoru (OKU).

Šahmanović: Crna Gora među liderima regiona u usklađivanju energetskog sektora sa EU regulativom

Ponedjeljak, 11.05.2026 | 16:33

Crna Gora danas pokazuje da može biti primjer regionu kada je riječ o sprovođenju reformi u energetskom sektoru. Intenzivno smo radili na usklađivanju legislative sa EU regulativom i sa velikim optimizmom očekujemo skoro zatvaranje Poglavlja 15 – energetika, poručio je ministar energetike i rudarstva Crne Gore Admir Šahmanović koji je učestvovao na Beogradskom energetskom forumu 2026, jednom od najznačajnijih regionalnih skupova posvećenih energetici, energetskoj tranziciji i budućnosti energetskog sektora Jugoistočne Evrope.  

Spajić i Kalvinjo: Pokretanje investicija vrijednih više od 250 miliona eura za zdravstvo, željeznički saobraćaj, energetsku sigurnost

Ponedjeljak, 11.05.2026 | 15:38

Pokretanjem novih investicija, vrijednih više od 250 miliona eura, za unapređenje zdravstvenog sistema, željezničke infrastrukture, te energetske tranzicije malih i srednjih preduzeća, Crna Gora i Evropska investiciona banka (EIB) potvrđuju strateško partnerstvo i snaženje evropske integracije Crne Gore.

Spajić: Veliki dan za Crnu Goru, potpisani ugovori sa EIB vrijedni 250 miliona eura

Ponedjeljak, 11.05.2026 | 13:34

Predsjednik Vlade Milojko Spajić nakon sastanka sa predsjednicom Grupe Evropske investicione banke (EIB) Nadijom Kalvinjo danas u Podgorici rekao je da je ovo veliki dan za našu zemlju, jer su potpisani ugovori vrijedni 250 miliona eura u cilju ulaganja u javnu infrastrukturu i druge sektore, ističući da su to konkretni benefiti procesa evropskih integracija.

U Budvu stižu neka od najuticajnijih imena globalne investicione scene

Ponedjeljak, 11.05.2026 | 12:01

RE:D Konferencija Crna Gora 2026 „Investing at Turning Point“ ove godine u Budvu dovodi neke od najuticajnijih imena globalne investicione scene – Mohammeda Ibrahima Al-Shaibanija (Investment Corporation of Dubai, vlasnik Porto Montenegra), Mohameda Alabbara (Eagle Hills), Petrosa Stathisa (Monterock International) i Naguiba Sawirisa (Orascom Development, Luštica Bay).

Krapović i Mrvaljević potpisali Sporazum o saradnji

Ponedjeljak, 11.05.2026 | 17:20

Ministar odbrane Dragan Krapović i direktor Državnog arhiva Crne Gore Danilo Mrvaljević potpisali su danas na Cetinju Sporazum o saradnji između Ministarstva odbrane i Državnog arhiva Crne Gore, kojim se uspostavlja okvir za unapređenje saradnje u oblasti arhivske djelatnosti, istraživanja i očuvanja dokumentarne građe od značaja za Crnu Goru.  

Arbeloa: Razumijemo nezadovoljstvo navijača ovom sezonom

Ponedjeljak, 11.05.2026 | 17:00

Trener Real Madrida Alvaro Arbeloa kazao je da su navijači "kraljevskog kluba" s punim pravom nezadovoljni ovom sezonom.

Spajić: Vlada za povećanje zarada svima, nećemo praviti razlike

Ponedjeljak, 11.05.2026 | 16:04

Vlada je za povećanje zarada svim radnicima u Crnoj Gori, bez razlika između zaposlenih u javnom i privatnom sektoru, poručio je premijer Milojko Spajić, komentarišući da li ima novosti u vezi sa pregovorima o Opštem kolektivnom ugovoru (OKU).

Šahmanović: Crna Gora među liderima regiona u usklađivanju energetskog sektora sa EU regulativom

Ponedjeljak, 11.05.2026 | 16:33

Crna Gora danas pokazuje da može biti primjer regionu kada je riječ o sprovođenju reformi u energetskom sektoru. Intenzivno smo radili na usklađivanju legislative sa EU regulativom i sa velikim optimizmom očekujemo skoro zatvaranje Poglavlja 15 – energetika, poručio je ministar energetike i rudarstva Crne Gore Admir Šahmanović koji je učestvovao na Beogradskom energetskom forumu 2026, jednom od najznačajnijih regionalnih skupova posvećenih energetici, energetskoj tranziciji i budućnosti energetskog sektora Jugoistočne Evrope.  

Počinje rad na ugovoru o pristupanju Crne Gore EU

Ponedjeljak, 11.05.2026 | 15:55

Radna grupa EU za pripremu pristupnog ugovora sa Crnom Gorom počinje da radi ove sedmice, saopšteno je u Briselu.

Sandra Bulok objavila rijetku fotografiju djece: Majčinstvo je čast života

Ponedjeljak, 11.05.2026 | 16:21

Američka glumica Sandra Bulok podijelila je rijetku fotografiju svoje djece povodom Majčinog dana, uz emotivnu poruku u kojoj je majčinstvo opisala kao čast života.

Borovinić Bojović: Kultura je temelj istinskog razvoja društva

Ponedjeljak, 11.05.2026 | 15:33

Međunarodni podgorički sajam knjiga i obrazovanja tokom dvije decenije prerastao je u jedno od najprepoznatljivijih kulturnih obilježja Podgorice i manifestaciju koja potvrđuje da grad snažno čuva kulturu knjige i vrijednosti znanja. To je, između ostalog, kazala predsjednica Skupštine Glavnog grada Jelena Borovinić Bojović danas na otvaranju 20. jubilarnog Međunarodnog podgoričkog sajma knjiga i obrazovanja, koji se održava od 11. do 17. maja u TC Big Fashion, pod sloganom „Gradimo kulturu”.  

Milatović vratio Skupštini na ponovno odlučivanje Zakon o izmjenama i dopuni Zakona o Ustavnom sudu

Ponedjeljak, 11.05.2026 | 15:13

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović vratio je Skupštini Crne Gore na ponovno odlučivanje Zakon o izmjenama i dopuni Zakona o Ustavnom sudu Crne Gore, koji je Skupština Crne Gore 28. saziva usvojila na Osmoj sjednici Prvog redovnog (proljećnjeg) zasijedanja u 2026. godini, dana 8. maja 2026. godine.

Gorčević u Nikoziji: 2026. godina odlučujuća za Crnu Goru

Ponedjeljak, 11.05.2026 | 15:06

Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević učestvovala je na neformalnom sastanku ministara evropskih poslova (GAC) koji je održan na Kipru, u okviru predsjedavanja te države Savjetom Evropske unije.

AMU o izjavi Lekovića: Nijesmo nadležni za postupanje po objavljenim prepiskama političara i biznismena

Ponedjeljak, 11.05.2026 | 14:43

Agencija za audiovizuelne medijske usluge (AMU) saopštila je da nije nadležna niti može postupati povodom poziva poslanika Demokratske Crne Gore Momčila Lekovića da se izjasni o objavljenim prepiskama između određenih političara i biznismena, kao i dokazima koji se, prema navodima, nalaze u posjedu Specijalnog državnog tužilaštva.