Petak, 25.04.2025 | 08:54
IZVOR: kolektiv.me

Mugoša: Predložene konkretne mjere za povoljnije cijene u trgovačkim lancima

Skupštinski odbor za ekonomiju, finansije i budžet je na predlog predsjednika Odbora, Borisa Mugoše, usvojio ocjene i stavove povodom konsultativnog saslušanja na temu: „Cijene u trgovačkim lancima", koje će dostaviti Vladi i udruženjima poslodavaca.




Foto: arhiva, Skupština Crne Gore/M.Matković

Ocjenjujući da je neophodno preduzeti dodatne mjere i akcije u cilju zaštite standarda građana i definisati konkretne korake u pravcu sistemskog rješavanja problematike visokih cijena, Odbor za ekonomiju, finansije i budžet:

- poziva Vladu da razmotri smanjenje stope poreza na dodatu vrijednost na voće i povrće, sagleda mogućnost smanjenja ovog poreza na mesne prerađevine, kao i sačini analizu opravdanosti akcizne politike na ostale proizvode;

- ukazuje da je neophodno povećati podršku domaćoj proizvodnji kroz izdvajanje više sredstava u Budžetu države, za podršku jačanju konkurentnosti crnogorske privrede i nastavku većeg izdvajanja sredstava za Agrobudžet;

- poziva Vladu, da u saradnji sa trgovačkim lancima, sagleda mogućnost da pozicioniranost rafova sa domaćim proizvodima bude na što vidljivijim mjestima u trgovačkim lancima;

- poziva trgovačke lance da, ukoliko im to dozvoljava njihova organizacija rada i prostorni uslovi, obezbijede da u većim prodajnim objektima postoje posebni prodajni prostori za proizvode sa ograničenim cijenama;

- ocjenjuje da je u narednom periodu, potrebno omogućiti praćenje promjena cijena prozvoda na način da trgovac uz trenutnu maloprodajnu cijenu jasno naznači i prethodnu maloprodajnu cijenu proizvoda iz određenog perioda ili na tačno određeni dan.

- poziva zainteresovane strane da, uz pomoć udruženja poslodavaca u Crnoj Gori, u lancu uvoznika, distributera, maloprodaje (trgovačkih lanaca), sagledaju prostor za dalju korekciju određenih stavki i troškova, sa ciljem obezbjeđivanja povoljnijih cijena za krajnje potrošače.

"Sada je ključna odgovornost na Vladi i trgovačkim lancima da sprovedu predložene mjere, sa ciljem obezbjeđivanja povoljnijih cijena za krajnje potrošače", zaključuje Mugoša.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Dokument otkriva EU-SAD plan za 800 milijardi dolara postratne ukrajinske „prosperitetne“ strategije

Petak, 23.01.2026 | 21:42

Prijedlog zavisi od primirja koje je i dalje nedostižno dok ruski lider nastavlja sa svojom punom invazijom.

Srbija u finalu Evropskog prvenstva

Petak, 23.01.2026 | 21:52

Vaterpolisti Srbije savladali su Italiju u drugom polufinalu Evropskog prvenstva u Beogradu.

Dron šou ponovo, uz posmatrače: Turistička organizacija Budve na pragu dogovora o ponavljanju spektakla?

Petak, 23.01.2026 | 21:10

Iz lokalne TO kažu da će biti primijenjena praksa kao i za sve prethodne manifestacije, koje zbog razloga više sile nijesu mogle biti održane, a iz “Mirnovec pirotehnike” da je još rano govoriti o detaljima

Tri osobe povrijeđene u saobraćajnoj nezgodi u Bijelom Polju

Petak, 23.01.2026 | 20:47

U saobraćajnoj nezgodi koja se večeras dogodila u Kruševu u Bijelom Polju povrijeđene su tri osobe, piše portal Vijesti iz Bijelog Polja.

Od Armanija i Valentina do krize identiteta industrije – da li je došao kraj epohi italijanske mode

Petak, 23.01.2026 | 21:37

Smrt Đorđa Armanija, a potom i Valentina Garavanija, u razmaku od svega nekoliko mjeseci, zatvorila je jedno od najvažnijih poglavlja u istoriji italijanske i svjetske mode. Dva imena koja nikada nisu bila rivali, već su predstavljala dva različita pogleda na eleganciju. Njihov odlazak ostavlja pitanje koje danas prevazilazi samu modu: šta ostaje od italijanske mode bez svojih najvećih stvaralaca?

Nutritivne vrijednosti: Koja su jaja zdravija – smeđa ili bijela?

Petak, 23.01.2026 | 20:49

Prilikom kupovine jaja, mnogi potrošači instinktivno posežu za smeđim jajima, uvjereni da su ona zdravija, kvalitetnija ili prirodnija od bijelih. Ipak, stručnjaci ističu da je takva percepcija uglavnom rezultat navike i marketinga, a ne stvarnih nutritivnih razlika.

Da li svemir krije tajnu "vječne mladosti"?

Petak, 23.01.2026 | 20:37

Novo istraživanje sprovedeno među astronautima nastoji da utvrdi da li svemirski let ubrzava ili usporava proces biološkog starenja. Traganje za besmrtnošću i vječnom mladošću vijekovima opsjeda i naučnike i laike. U posljednjoj deceniji anejdžing medicina napredovala je do neslućenih razmjera, zbog čega svako novo istraživanje iz ove oblasti izaziva veliku pažnju javnosti.

Šofranac: Kapaciteti Doma starih u Podgorici za smještaj osoba sa demencijom ograničeni, potrebe godinama rastu

Petak, 23.01.2026 | 20:01

Dani koji se brišu iz sjećanja svakodnevica su ljudi koji boluju od demencije. Iako se o toj bolesti rijetko govori javno, ona sve češće pogađa stariju populaciju, ostavljajući teške posljedice ne samo na oboljele, već i na njihove porodice.

Usvojen budžet Opštine Tivat

Petak, 23.01.2026 | 19:55

Na sjednici Skupštine opštine Tivat, na kojoj se raspravljalo o Predlogu budžeta Opštine Tivat za 2026. godinu, vođena je višesatna i sadržajno intenzivna rasprava, obilježena proceduralnim sporovima, političkim neslaganjima i različitim tumačenjima zakonskih rokova i nadležnosti. Nakon sedmočasovne sjednce, dbornici vladajuće većine, su sa 15 glasova za, jednim protiv i jednim uzdržanim, usvojili Budžet Opštine Tivat za 2026.godinu.

Bečić: U temeljima crnogorskog novinarstva stoji žrtva Duška Jovanovića, sloboda medija skupo plaćena

Petak, 23.01.2026 | 19:51

Zamjenik premijera Crne Gore, Aleksa Bečić, čestitao je u svoje i ime Vlade, Dan novinara Crne Gore 23. januar, i ukazao da uloga medija postaje strateška u vremenu kada se Crna Gora odlučno suočava sa nasljeđem organizovanog kriminala, sistemske korupcije i zloupotrebe državnih resursa.