Petak, 25.04.2025 | 12:29
IZVOR: tportal.hr

Google ipak ZADRŽAVA kolačiće – Evo šta to ZNAČI za vašu privatnost

Ova promjena planova je zabrinjavajuća, jer istoriju pregledavanja može otkriti osjetljive informacije, a te se podatke prikuplja bez vašeg znanja ili pristanka.




Foto: Ilustracija/ Pixabay

Google odustaje od planova o uklanjanju kolačića trećih strana iz Chromea.
 
Prva najava uklanjanja stigla je u januaru 2020. godine. Plan je bio potpuno ukloniti kolačiće trećih strana u Chromeu tokom sljedeće dvije godine.

Prošle godine Google je nagovijestio kako bi mogao zadržati kolačiće, ali će korisnicima olakšati isključivanje. Sad su i od toga odustali. Korisnicima koji ne žele praćenje te vrste preporučeno je namještanje ikonica privatnosti i sigurnosti.

Internetski kolačić (cookie) je mala datoteka koja biva uskladištena na vaš računar kada posjetite web stranicu.

Kolačići skladište relevantne korisničke podatke kako bi poboljšali korisničko iskustvo. Kada web stranica pamti vaše podatke za prijavu ili trgovina e-trgovine već ima spremljenu vašu posljednju korpu, to je zahvaljujući kolačiću pohranjenom u vašem web pregledniku.

Kolačići trećih strana, međutim, internetski su kolačići koji dijele ove korisničke podatke nekim ko nema značajne veze s web stranicom koju korisnik zapravo posjećuje.

Njih obično koriste oglašivači. Na primjer, kada korisnik traži proizvod i zatim pronađe oglase za taj proizvod na Instagramu, to je zbog kolačića treće strane.

Oni omogućuju firmama izradu detaljnih profila vaših online aktivnosti, što je moguće koristiti za ciljano oglašavanje ili prodaju.

Kako to utiče na ostatak weba?

Fondacija Electronic Frontier (EFF) je upozorila kako je to duboko zabrinjavajuće jer vaša istorija pregledavanja može otkriti osjetljive informacije, uključujući vaš finansijski status, seksualnu orijentaciju i zdravstvena stanja. To se podatke prikuplja bez vašeg znanja ili pristanka.

Web pregledači poput Mozillinog Firefoxa i Appleovog Safarija već prema zadatim postavkama blokiraju kolačiće trećih strana, pa bi ih Chrome samo sustizalo.

Međutim, Chrome čini čak 66 posto globalnog tržišnog djela web preglednika, što znači kako će ogroman broj ljudi i dalje biti izložen njima.

Ranije je Google pokrenuo svoju inicijativu Privacy Sandbox posebno kako bi ponudio alternativna rješenja za kolačiće trećih strana za razvojne programere i online oglašivače.

I to je dočekano s kritikama jer će Google nastaviti pratiti korisnike u Chromeu u vlastite reklamne svrhe.

Googleovu odluku vjerovatno će pozdraviti firme koje oglašavaju online, iako su neke već tražile alternative, a i popularnost kolačića je u padu, piše Mashable.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Zirojević tražio zabranu ulaska autorima filma iz CZDS, Šaranović najavio zakonsku proceduru

Četvrtak, 25.06.2026 | 14:32

Zirojević je pitao ministra šta je MUP uradio povodom filma o referendumu novosadske organizacija Centar za društvenu stabilnost (CZDS), navodeći da se radi o "ćaći organizaciji".

U Morači pronađeno tijelo mladića nakon trodnevne potrage

Četvrtak, 25.06.2026 | 14:15

Ronioci Regionlanog ronilačkog centra Bijela nakon trodnevne potrage pronašli su tijelo mladića u rijeci Morači, saopštio je CDM-u Danilo Mijajlović iz tog centra.

Globalno istraživanje: Povjerenje u Trampa izuzetno visoko, ali većina ne vidi SAD kao pouzdanog partnera

Četvrtak, 25.06.2026 | 14:45

Povjerenje međunarodne javnosti u predsjednika SAD Donalda Trampa ostaje na niskom nivou, dok značajan dio ispitanika smatra da Sjedinjene Američke Države više nijesu pouzdan partner na globalnoj sceni, pokazuje novo istraživanje koje je sproveo istraživački centar Pju u 36 zemalja širom svijeta.

Marija Vuković petoplasirana u žestokoj konkurenciji

Četvrtak, 25.06.2026 | 14:06

Odličan rezultat najbolje crnogorske atletičarke Marije Vuković na jakom mitingu “Boris Hanžeković” u Zagrebu.

Milović: Približavamo se Evropi po cijenama, ali ne i po standardu

Četvrtak, 25.06.2026 | 13:55

Najnoviji podaci EUROSTAT-a pokazali su ono što građani Crne Gore odavno osjećaju na svojoj koži. Dok nas zvanična statistika svrstava na 66 odsto prosjeka EU po nivou cijena, stvarnost je mnogo surovija kada se pogledaju proizvodi i usluge koje svakodnevno plaćamo, saopštio je poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Nikola Milović.

Knežević: Očekujem da srpski ministri smijene Ranka Krivokapića, ako ne mogu da napuste Vladu

Četvrtak, 25.06.2026 | 13:36

Predsjednik Demokratske narodne partije Milan Knežević kazao je da je jedan od rijetkih političara koji jednako kritikuje i prethodnu i sadašnju vlast, te istakao da će vrijeme pokazati ko je u koaliciji sa Demokratskom partijom socijalista.

Radulović: Pomorci su ambasadori Crne Gore i ključ globalne trgovine

Četvrtak, 25.06.2026 | 13:34

Kao država sa bogatom pomorskom tradicijom, Crna Gora ostaje posvećena ulaganju u pomorsko obrazovanje, bezbjednost plovidbe, inovacije i međunarodnu saradnju, poručio je ministar pomorstva i koordinator radom Ministarstva saobraćaja Filip Radulović.

Agencija za sajber bezbjednost prelazi u fazu punog operativnog djelovanja

Četvrtak, 25.06.2026 | 13:22

Agencija za sajber bezbjednost, kao nova i važna državna institucija, prelazi iz faze uspostavljanja u fazu punog operativnog djelovanja, a tokom jula će pokrenuti prvi ciklus stručnog nadzora nad primjenom mjera informacione bezbjednosti, saopšteno je iz ove agencije.

Tri automobila uništena ispred kuće bivšeg i sadašnjeg policajca; UP: Radimo na identifikaciji počinilaca

Četvrtak, 25.06.2026 | 13:09

Tri luksuzna automobila visoke klase zapaljena su sinoć u Doljanima nadomak Podgorice u dvorištu ispred porodične bivšeg službenika policije D.I. (57) i njegovog sina S.I. koji je aktuelni policajac u kampu specijalnih jedinica policije, pišu Vijesti.

Kordić sa ministrom turizma Italije: Podrška nastavku inicijative „Bridging destinations“

Četvrtak, 25.06.2026 | 13:07

Ministarka turizma Crne Gore i predsjedavajuća Komisijom za Evropu UN Turizma, Simonida Kordić sastala se sa ministrom turizma Italije Ðanmarkom Macijem, sa kojim je razgovarala o nastavku i jačanju saradnje dvije zemlje.