Petak, 25.04.2025 | 16:29
IZVOR: kolektiv.me

Milatović: Savezništvo sa SAD-om utemeljeno na POVJERENJU, VRIJEDNOSTIMA i zajedničkoj BUDUĆNOSTI

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović prisustvovao je ceremoniji otvaranja nove zgrade Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Podgorici.




Foto: Kancelarija predsjednika Crne Gore  

Obraćajući se prisutnima, istakao je da ova moderna zgrada nije samo arhitektonsko ostvarenje, već da predstavlja stub trajne posvećenosti Sjedinjenih Američkih Država Crnoj Gori, regionu, ali i transatlantskoj zajednici te da predstavlja ulaganje u budućnost i potvrdu partnerstva koje je utemeljeno na povjerenju.

“Zato je današnji događaj mnogo više od jednog svečanog čina. On je podsjetnik na istorijski izgrađeno partnerstvo, na iskreno prijateljstvo i zajedničku misiju koju dijele naše dvije zemlje utemeljenu u principima koji nas povezuju. Ideali demokratije, slobode, poštovanja ljudskog dostojanstva i vladavine prava — ti principi ne određuju samo našu unutrašnju politiku, već oblikuju i temelje naše međunarodne saradnje”, kazao je Milatović.

Naglasio je da poseban značaj daje i činjenica da se ove godine obilježava 120 godina od uspostavljanja diplomatskih odnosa između Crne Gore i Sjedinjenih Američkih Država.

“Taj rani čin međusobnog poštovanja postavio je temelje partnerstvu koje je kroz godine ojačalo, prolazeći kroz mnoge izazove vremena, i danas stoji kao primjer otpornosti, dosljednosti i aktuelnosti u sve kompleksnijem globalnom okruženju. Tokom čitave naše istorije, a naročito od obnove nezavisnosti 2006. godine, Sjedinjene Američke Države bile su postojan partner i iskren prijatelj Crnoj Gori. Podrška koju smo dobijali u jačanju naših demokratskih institucija, izgradnji transparentne i odgovorne uprave, te na našem evroatlantskom putu, bila je i ostala neprocjenjiva”, naveo je Milatović.

Foto: Kancelarija predsjednika Crne Gore  

Podsjetio je da je saradnja dvije države kao saveznica unutar NATO-a, dostigla do sada nezabilježen nivo.

"Jutros sam imao zadovoljstvo da prisustvujem otvaranju Nato Samita mladih u Budvi. Takođe, uvjereni smo da će, ispunjenjem našeg strateškog cilja  - punopravnog članstva u Evropskoj uniji, Sjedinjene Države dobiti još jednog pouzdanog partnera unutar evropske porodice naroda. Naše strateško partnerstvo nastavlja da se širi i produbljuje u oblastima odbrane, ekonomskog razvoja, diverzifikacije energetskih izvora, reforme pravosuđa, digitalne transformacije, inovacija, kulture i obrazovanja, ali prije svega, u izgradnji institucija koje služe javnom interesu. Čvrsto vjerujemo da se snaga jedne države ne ogleda samo u političkim vezama, već i u neposrednim, ljudskim odnosima u onim vezama koje prirodno rastu između naših naroda”, kazao je Milatović.

Predsjednik države je ukazao da su, iako različite po veličini i geografskoj poziciji, dvije države duboko povezane kroz vrijednosti koje baštine.

“Vjekovna crnogorska borba za slobodu i nezavisnost u mnogo čemu odražava duh američkog naroda. Danas, kada obilježavamo ovaj važan trenutak, ne samo da se prisjećamo naše zajedničke prošlosti, već gledamo u još svijetliju budućnost. Sjedinjene Američke Države ne vidimo samo kao globalnog lidera, već kao partnera koji razumije važnost odnosa zasnovanih na ravnopravnosti, otvorenosti i zajedničkoj viziji. U ime svih građana Crne Gore, izražavam iskrenu zahvalnost Sjedinjenim Američkim Državama na dosljednoj podršci našoj zemlji. Hvala vam što ste danas ovdje s nama. Neka nam ovaj trenutak posluži kao nova potvrda naše posvećenosti daljem njegovanju partnerstva koje ne poznaje granice ni vremena, partnerstva koje se izražava i u izazovima, i u prilikama. Neka ova Ambasada bude mnogo više od diplomatskog predstavništva, neka bude most između naših naroda, naših institucija i naših zajedničkih težnji. Neka živi prijateljstvo Crne Gore i Sjedinjenih Američkih Država“, zaključio je  Milatović.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Mandić: Sloboda se brani otvorenošću, zabrane ulaska nijesu put kojim treba da idemo

Subota, 27.06.2026 | 08:24

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić poručio je da Crna Gora treba da ostane zemlja sloboda i da u potpunosti raskine sa praksama bivše vlasti koje su, kako je naveo, narušavale ljudska prava i slobode. On je naveo da je Nova srpska demokratija saznala da se, mimo znanja njihovih funkcionera u izvršnoj vlasti, navodno prave spiskovi osoba kojima bi trebalo zabraniti ulazak u Crnu Goru, a takve inicijative, ocjenjuje Mandić, mogu narušiti ambijent koji je Crna Gora gradila kao država koja poštuje slobode i ljudska prava, ali i otežati odnose u regionu.

Vuković-Kuč: Više nema izgovora, vrijeme je da femicid postane dio Krivičnog zakonika

Petak, 26.06.2026 | 21:02

Potpredsjednica Demokratske partije socijalista (DPS) i poslanica u Skupštini Crne Gore Aleksandra Vuković-Kuč saopštila je da odgovor ambasadora Evropske unije u Crnoj Gori Johana Satlera potvrđuje da evropsko pravo ne predstavlja prepreku za uvođenje femicida u Krivični zakonik Crne Gore, zbog čega, kako je poručila, više ne postoji nijedan razlog za odgađanje usvajanja tog zakonskog rješenja.

Vlada utvrdila Predlog zakona o zaštiti prirode

Petak, 26.06.2026 | 20:10

Vlada Crne Gore, je na predlog ministra ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, Damjana Ćulafića, utvrdila Predlog zakona o zaštiti prirode, kojim se na sveobuhvatan način uređuju uslovi i način zaštite i očuvanja prirode u Crnoj Gori, saopšteno je iz ovog resora.

Živković: Permanentni haos u državi zbog djelovanja parlamentarne većine

Petak, 26.06.2026 | 19:39

DPS nije opozicija državi, kaže za RTV Nikšić predsjednik partije Danijel Živković. Napominje da nije suština samo kritikovati nekoga, ali da zbog djelovanja opozicije danas imamo permanentni haos u Crnoj Gori.

Održana sjednica Savjeta za odbranu i bezbjednost: Usvojeni prijedlozi odluka o postavljenju, razrješenju i unapređenju oficira

Petak, 26.06.2026 | 19:04

41. sjednica Savjeta za odbranu i bezbjednost kojom je predsjedavao predsjednik države Jakov Milatović, a na kojoj su prisustvovali predsjednik Skupštine Andrija Mandić i predsjednik Vlade Milojko Spajić, održana je danas.

Mandić: Sloboda se brani otvorenošću, zabrane ulaska nijesu put kojim treba da idemo

Subota, 27.06.2026 | 08:24

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić poručio je da Crna Gora treba da ostane zemlja sloboda i da u potpunosti raskine sa praksama bivše vlasti koje su, kako je naveo, narušavale ljudska prava i slobode. On je naveo da je Nova srpska demokratija saznala da se, mimo znanja njihovih funkcionera u izvršnoj vlasti, navodno prave spiskovi osoba kojima bi trebalo zabraniti ulazak u Crnu Goru, a takve inicijative, ocjenjuje Mandić, mogu narušiti ambijent koji je Crna Gora gradila kao država koja poštuje slobode i ljudska prava, ali i otežati odnose u regionu.

FOTO: Ozvaničen početak pripremnih radova na izgradnji druge dionice auto-puta Bar-Boljare

Petak, 26.06.2026 | 22:55

Početak pripremnih radova na izgradnji druge dionice auto-puta Bar-Boljare, svečano je ozvaničen.

Vuković-Kuč: Više nema izgovora, vrijeme je da femicid postane dio Krivičnog zakonika

Petak, 26.06.2026 | 21:02

Potpredsjednica Demokratske partije socijalista (DPS) i poslanica u Skupštini Crne Gore Aleksandra Vuković-Kuč saopštila je da odgovor ambasadora Evropske unije u Crnoj Gori Johana Satlera potvrđuje da evropsko pravo ne predstavlja prepreku za uvođenje femicida u Krivični zakonik Crne Gore, zbog čega, kako je poručila, više ne postoji nijedan razlog za odgađanje usvajanja tog zakonskog rješenja.

Đoković savladao Pola u egzibiciji pred Vimbldon

Petak, 26.06.2026 | 21:00

Srpski teniser, Novak Đoković savladao je danas Amerikanca Tomija Pola u egzibicionom meču pred Vimbldon.

PODGORICA: Sjutra regionalna modna smotra ,,Modni mostovi Balkana”

Petak, 26.06.2026 | 18:27

U Podgorici će sjutra na platou kod Dvorca Petrovića biti održana regionalna modna manifestacija ,,Modni mostovi Balkana”. Riječ je o događaju koji okuplja istaknute dizajnere iz šest zemalja regiona. Publika će imati priliku da vidi šest revija renomiranih autora: Kaja Hrovat (Slovenija), Ivica Skoko (Hrvatska), Dragana Ognjenović (Srbija), HAAD (BiH), Nikola Petrovski (Sjeverna Makedonija) i Nataša Pejović (Crna Gora).

IJZCG: Svjetski problem droga, novi izazovi, inovativni odgovori

Petak, 26.06.2026 | 20:23

Svjetski dan borbe protiv droga i nezakonite trgovine drogama obilježava se u cilju podizanja svijesti o ovom velikom javnozdravstvenom problemu. Ovaj dan je ustanovljen od strane Ujedinjenih nacije (UN) kao globalna kampanja koja ističe opasnosti ilegalnih droga, nove izazove na tržištu droga, bori se protiv stigme i naglašava prevenciju i liječenje zasnovane na dokazima - saopšteno je iz Instituta za javno zdravlje.

Vlada utvrdila Predlog zakona o zaštiti prirode

Petak, 26.06.2026 | 20:10

Vlada Crne Gore, je na predlog ministra ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, Damjana Ćulafića, utvrdila Predlog zakona o zaštiti prirode, kojim se na sveobuhvatan način uređuju uslovi i način zaštite i očuvanja prirode u Crnoj Gori, saopšteno je iz ovog resora.

Danas početak pripremnih radova na drugoj dionici auto-puta

Petak, 26.06.2026 | 18:13

Početak pripremnih radova na izgradnji druge dionice auto-puta Bar-Boljare-Mateševo-Andrijevica biće ozvaničen danas, a ceremonija je zakazana za 18 sati. Okupiće predstavnike Vlade i institucija, međunarodnih partnera, izvođača radova i kompanija uključenih u realizaciju projekta.

Živković: Permanentni haos u državi zbog djelovanja parlamentarne većine

Petak, 26.06.2026 | 19:39

DPS nije opozicija državi, kaže za RTV Nikšić predsjednik partije Danijel Živković. Napominje da nije suština samo kritikovati nekoga, ali da zbog djelovanja opozicije danas imamo permanentni haos u Crnoj Gori.

FIFA suspendovala ovu azijsku selekciju: Reprezentacija i klubovi izbačeni iz svih međunarodnih takmičenja

Petak, 26.06.2026 | 19:24

FIFA je donijela odluku da suspenduje Fudbalski savez Nepala (ANFA), zbog čega reprezentacija te zemlje, kao i svi nepalski klubovi, do daljnjeg neće moći da učestvuju u takmičenjima pod okriljem Svjetske fudbalske federacije i Azijske fudbalske konfederacije (AFC).