Petak, 25.04.2025 | 16:29
IZVOR: kolektiv.me

Milatović: Savezništvo sa SAD-om utemeljeno na POVJERENJU, VRIJEDNOSTIMA i zajedničkoj BUDUĆNOSTI

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović prisustvovao je ceremoniji otvaranja nove zgrade Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Podgorici.




Foto: Kancelarija predsjednika Crne Gore  

Obraćajući se prisutnima, istakao je da ova moderna zgrada nije samo arhitektonsko ostvarenje, već da predstavlja stub trajne posvećenosti Sjedinjenih Američkih Država Crnoj Gori, regionu, ali i transatlantskoj zajednici te da predstavlja ulaganje u budućnost i potvrdu partnerstva koje je utemeljeno na povjerenju.

“Zato je današnji događaj mnogo više od jednog svečanog čina. On je podsjetnik na istorijski izgrađeno partnerstvo, na iskreno prijateljstvo i zajedničku misiju koju dijele naše dvije zemlje utemeljenu u principima koji nas povezuju. Ideali demokratije, slobode, poštovanja ljudskog dostojanstva i vladavine prava — ti principi ne određuju samo našu unutrašnju politiku, već oblikuju i temelje naše međunarodne saradnje”, kazao je Milatović.

Naglasio je da poseban značaj daje i činjenica da se ove godine obilježava 120 godina od uspostavljanja diplomatskih odnosa između Crne Gore i Sjedinjenih Američkih Država.

“Taj rani čin međusobnog poštovanja postavio je temelje partnerstvu koje je kroz godine ojačalo, prolazeći kroz mnoge izazove vremena, i danas stoji kao primjer otpornosti, dosljednosti i aktuelnosti u sve kompleksnijem globalnom okruženju. Tokom čitave naše istorije, a naročito od obnove nezavisnosti 2006. godine, Sjedinjene Američke Države bile su postojan partner i iskren prijatelj Crnoj Gori. Podrška koju smo dobijali u jačanju naših demokratskih institucija, izgradnji transparentne i odgovorne uprave, te na našem evroatlantskom putu, bila je i ostala neprocjenjiva”, naveo je Milatović.

Foto: Kancelarija predsjednika Crne Gore  

Podsjetio je da je saradnja dvije države kao saveznica unutar NATO-a, dostigla do sada nezabilježen nivo.

"Jutros sam imao zadovoljstvo da prisustvujem otvaranju Nato Samita mladih u Budvi. Takođe, uvjereni smo da će, ispunjenjem našeg strateškog cilja  - punopravnog članstva u Evropskoj uniji, Sjedinjene Države dobiti još jednog pouzdanog partnera unutar evropske porodice naroda. Naše strateško partnerstvo nastavlja da se širi i produbljuje u oblastima odbrane, ekonomskog razvoja, diverzifikacije energetskih izvora, reforme pravosuđa, digitalne transformacije, inovacija, kulture i obrazovanja, ali prije svega, u izgradnji institucija koje služe javnom interesu. Čvrsto vjerujemo da se snaga jedne države ne ogleda samo u političkim vezama, već i u neposrednim, ljudskim odnosima u onim vezama koje prirodno rastu između naših naroda”, kazao je Milatović.

Predsjednik države je ukazao da su, iako različite po veličini i geografskoj poziciji, dvije države duboko povezane kroz vrijednosti koje baštine.

“Vjekovna crnogorska borba za slobodu i nezavisnost u mnogo čemu odražava duh američkog naroda. Danas, kada obilježavamo ovaj važan trenutak, ne samo da se prisjećamo naše zajedničke prošlosti, već gledamo u još svijetliju budućnost. Sjedinjene Američke Države ne vidimo samo kao globalnog lidera, već kao partnera koji razumije važnost odnosa zasnovanih na ravnopravnosti, otvorenosti i zajedničkoj viziji. U ime svih građana Crne Gore, izražavam iskrenu zahvalnost Sjedinjenim Američkim Državama na dosljednoj podršci našoj zemlji. Hvala vam što ste danas ovdje s nama. Neka nam ovaj trenutak posluži kao nova potvrda naše posvećenosti daljem njegovanju partnerstva koje ne poznaje granice ni vremena, partnerstva koje se izražava i u izazovima, i u prilikama. Neka ova Ambasada bude mnogo više od diplomatskog predstavništva, neka bude most između naših naroda, naših institucija i naših zajedničkih težnji. Neka živi prijateljstvo Crne Gore i Sjedinjenih Američkih Država“, zaključio je  Milatović.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Pejović: Sinhronizovani napadi Ðukanovića i Vučića dokazuju njihovu neraskidivu vezu

Nedjelja, 05.07.2026 | 20:32

Današnji sinhronizovani napadi SNS-a i DPS-a dokazuju neraskidivu vezu Ðukanovića i Vučića. Ove dvije navodno zavađene strukture imaju paničnu potrebu da se zajedno štite i održavaju, dok pred očima javnosti pokušavaju da zamagle istoriju zajedničkog djelovanja, saopštio je generalni sekretar Pokrta Evropa sad (PES) Boris Pejović.

Felten: Vrata EU za Crnu Goru širom su otvorena, sada je vrijeme za dijalog i kompromis

Nedjelja, 05.07.2026 | 14:54

Vrata za pristupanje Crne Gore Evropskoj uniji širom su otvorena, a prilika koja je pred državom jedinstvena je i ne smije biti propuštena, kazaao je ambasador Njemačke u Crnoj Gori Peter Felten.

Sastanak Trampa i Netanjahua već naredne sedmice

Nedjelja, 05.07.2026 | 15:23

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu planira da već narednog ponedjeljka otputuje u Vašington, gdje bi trebalo da se sastane sa predsjednikom Sjedinjenih Američkih Država Donaldom Trampom, saopštio je izraelski izvor upoznat sa tim planovima.

U ponedjeljak premijerski sat: Kneževića zanima šta Spajić misli o stavu Ranka Krivokapića

Nedjelja, 05.07.2026 | 14:19

Premijer Milojko Spajić odgovaraće u ponedjeljak na pitanja poslanika, na posebnoj sjednici Skupštine posvećenoj premijerskom satu.

Marta Kos specijalna gošća predsjednika Milatovića na prijemu povodom Dana državnosti

Nedjelja, 05.07.2026 | 13:44

Na poziv predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića, komesarka Evropske unije za proširenje Marta Kos biće specijalna gošća na svečanom prijemu povodom Dana državnosti Crne Gore, koji će 9. jula biti upriličen na Cetinju, saopštili su iz Službe predsjednika Crne Gore.  

Satler: Svako glasanje o reformama biće mini-referendum o članstvu Crne Gore u EU

Nedjelja, 05.07.2026 | 08:36

Ambasador Evropske unije u Podgorici Johan Satler poručio je da će svako predstojeće glasanje u Skupštini o ključnim reformama i imenovanjima za koja je potrebna dvotrećinska većina predstavljati svojevrsni “mini-referendum” o pristupanju Crne Gore Evropskoj uniji. Istakao je da odgovornost za evropski put države podjednako snose vlast i opozicija, te izrazio uvjerenje da će politički akteri postići kompromis u interesu građana.

Retrogradni Merkur ne mora da donese haos - astrolozi savjetuju drugačiji pristup

Nedjelja, 05.07.2026 | 08:51

Kad god Merkur krene retrogradno, društvene mreže i astrološki portali prepuni su upozorenja o kašnjenjima, nesporazumima i pokvarenim planovima.

Mbape: Pokazali smo da nismo tim koji zna samo da igra napadački fudbal

Nedjelja, 05.07.2026 | 08:14

Fudbaleri Francuske plasirali su se u četvrtfinale Svjetskog prvenstva, nakon što su sinoć u Filadelfiji savladali Paragvaj 1:0.

Otvoren rekonstruisani objekat MUP-a u Gusinju vrijedan oko 600.000 eura

Nedjelja, 05.07.2026 | 10:21

Rekonstruisani objekat Ministarstva unutrašnjih poslova u Gusinju, u kojem su smješteni Stanica policije i Filijala za građanska stanja i lične isprave, zvanično je otvoren danas, čime je, nakon višegodišnjeg zastoja, završen projekat vrijedan oko 600.000 eura, saopšteno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova.

Državljanima Rusije otkazan boravak u Crnoj Gori, pronađena vrijedna digitalna oprema

Nedjelja, 05.07.2026 | 12:30

Službenici Sektora granične policije identifikovali su, locirali i kontrolisali tri državljanina Ruske Federacije, kod kojih je pronađena veća količina sofisticirane digitalne i računarske opreme, nakon čega im je otkazan boravak u Crnoj Gori, saopšteno je iz Uprave policije.

Felten: Vrata EU za Crnu Goru širom su otvorena, sada je vrijeme za dijalog i kompromis

Nedjelja, 05.07.2026 | 14:54

Vrata za pristupanje Crne Gore Evropskoj uniji širom su otvorena, a prilika koja je pred državom jedinstvena je i ne smije biti propuštena, kazaao je ambasador Njemačke u Crnoj Gori Peter Felten.

Sastanak Trampa i Netanjahua već naredne sedmice

Nedjelja, 05.07.2026 | 15:23

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu planira da već narednog ponedjeljka otputuje u Vašington, gdje bi trebalo da se sastane sa predsjednikom Sjedinjenih Američkih Država Donaldom Trampom, saopštio je izraelski izvor upoznat sa tim planovima.

Ukrajinski državljanin uhapšen na Božaju zbog falsifikovane vozačke dozvole

Nedjelja, 05.07.2026 | 14:49

Policija je saopštila da su uhapsili državljanina Ukrajine koji je pokušao da pređe granični prelaz sa falsifikovanom vozačkom dozvolom.

Domaći sladoled od kafe koji osvaja na prvi zalogaj: Kremast desert kojem je teško odoljeti

Nedjelja, 05.07.2026 | 14:39

Svi žele ovaj recept!

Avio-kompanije mijenjaju pravila: Ručni prtljag pod lupom zbog bezbjednosti i kašnjenja

Nedjelja, 05.07.2026 | 15:15

Previše ručnog prtljaga stvara problem.

Ljetnja obrok salata s piletinom i breskvama: Gotova za 20 minuta, a ukus je fantastičan

Nedjelja, 05.07.2026 | 15:07

Napravite laganu i zasitnu ljetnu salatu s piletinom, breskvama i feta sirom

UP: Drugo veče festivala “Exit to Montenegro” proteklo bez incidenata

Nedjelja, 05.07.2026 | 14:05

Policija je u noći između 4. i 5. jula, tokom drugog dana održavanja muzičkog festivala “Exit to Montenegro”, uspješno realizovala aktivnosti na obezbjeđenju javnog okupljanja, očuvanju stabilnog javnog reda i mira, bezbjednosti građana i nesmetanom odvijanju drumskog saobraćaja, saopštili su iz Uprave policije.

Venecuelanska misica stradala u zemljotresu zajedno sa dečkom: Oglasila se porodica

Nedjelja, 05.07.2026 | 15:00

Svijet zanijemio pred tragedijom.

Živi, ne žuri: Uhapšena 23 vozača, većina zbog prekoračenja brzine

Nedjelja, 05.07.2026 | 13:51

Policija je juče sprovela pojačane aktivnosti u okviru kampanje Ministarstva unutrašnjih poslova i Uprave policije ,,Živi, ne žuri!“, usmjerene na prevenciju saobraćajnih nezgoda, podizanje svijesti vozača i zaštitu života učesnika u saobraćaju, sa posebnim akcentom na kontrolu brzine kretanja vozila, saopštili su iz Uprave policije.

Marta Kos specijalna gošća predsjednika Milatovića na prijemu povodom Dana državnosti

Nedjelja, 05.07.2026 | 13:44

Na poziv predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića, komesarka Evropske unije za proširenje Marta Kos biće specijalna gošća na svečanom prijemu povodom Dana državnosti Crne Gore, koji će 9. jula biti upriličen na Cetinju, saopštili su iz Službe predsjednika Crne Gore.