Petak, 25.04.2025 | 18:08
IZVOR: kolektiv.me

Krvavac: Nakon više od tri decenije porodice civilnih žrtava ratova 90-ih dobiće konkretnu POMOĆ DRŽAVE

Nakon trodecenijskog čekanja, suočavanje sa prošlošću – po 100 hiljada eura pomoći za porodice žrtava deportacije izbjeglica, tragičnih događaja u Štrpcima i bombardovanja u Murinu i Tuzima. Prvi put, nakon više od tri decenije, porodice civilnih žrtava ratova ’90-ih, dobiće konkretnu pomoć države, saopštio je šef Kabineta predsjednika Vlade Branko Krvavac.




Foto: Vlada Crne Gore/ Đ.Cmiljanić

Vlada će pomoći porodicama žrtava tragičnih događaja u Štrpcima, tokom bombardovanja u Murinu i Tuzima i tokom deportacije izbjeglica sa po 100 hiljada eura – po 50 hiljada eura ove i po 50 hiljada eura naredne godine.

“Država povodom ovih događaja, decenijama unazad, nije uspjela da zaštiti osnovna ljudska prava svojih građana i sve do 44. Vlade nije prepoznat značaj suočavanja sa prošlošću, priznanja propusta, preuzimanja odgovoronosti, potrebe međuljudske solidarnosti i vraćanja povjerenja u državne institucije. Gubitak najbližih je nenadoknadiv, ali se sada simbolički odaje počast otetim i ubijenim putnicima iz voza na stanici Štrpci, 28. februara 1993. – Esadu Kapetanoviću, Iljazu Ličini, Fehimu Bakiji, Šeću Softiću, Rifatu Husoviću, Senadu Đečeviću, Jusufu Rastoderu i Ismetu Babačiću”, rekao je Krvavac.

Kao što je, kako kaže, premijer Spajić obećao prije godinu, država nije zaboravila ni žrtve bombardovanja mosta u mjestu Murino, 30. aprila 1999. godine, Miroslava Kneževića, Oliveru Maksimović, Juliju Brudar, Vukića Vuletića, Milku Kočanovića i Manojla Komatina, kao i Pašku Junčaj, koja je nastradala iste godine tokom bombardovanja u Tuzima.

“Pomoć će dobiti i porodica Osma Bajrovića, izbjeglice iz Bosne i Hercegovine, koji je deportovan u Crnu Goru 1992. godine, čiji posmrtni ostaci još nijesu pronađeni”, dodao je Krvavac.

Dalje navodi da Vlada, na čelu sa premijerom Milojkom Spajićem, realizuje obeštećenje poslije usvajanja Informacije Ministarstva socijalnog staranja, brige o porodici i demografije koje predvodi Damir Gutić i inicijative potpredsjednika Vlade Miluna Zogovića i nakon što je Skupština Crne Gore 28. februara 2025. godine usvojila izmjene Zakona o boračkoj i invalidskoj zaštiti.

“Priznanje patnje porodica civilnih žrtava ratova ’90-ih, institucionalna zaštita, te priznanje propusta i ispravljanje nepravde, obaveza je društva koje baštini vladavinu prava i vrijednosti građanske države”, zaključio je Krvavac.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Merc: 80 posto državljana Sirije trebalo bi napustiti Njemačku u naredne tri godine

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 20:31

Njemački kancelar Fridrih Merc je izjavio da bi se 80 posto od više od 900 hiljada sirijskih državljana u Njemačkoj trebalo vratiti u svoju domovinu u naredne tri godine.

Vučić: Podržavam odluku Milanovića, meni tamo nije mjesto

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 20:06

Podržavam odluku Zorana Milanovića da otkaže skup Brdo Brioni, meni tamo nije mjesto, rekao je Aleksandar Vučić, predsjednik Srbije, reagući na odluku predsjednika Hrvatske da otkaže skup na Brionima.

Leković: Veljovićeva izjava o Belivuku i Miljkoviću dokaz da su granice između policije i mafije bile izbrisane

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 19:05

Izjava Veselina Veljovića da Veljko Belivuk i Marko Miljković „nijesu bili prijetnja jer su bili pod nadzorom“ predstavlja brutalno priznanje onoga na šta smo godinama upozoravali, da problem nije bio samo u postojanju kriminalnih klanova, već prevashodno u njihovim zaštitnicima unutar sistema, saopštio je poslanik Demokratske Crne Gore, Momčilo Leković.

Milanović: Nema uslova za dolazak Vučića u Hrvatsku, otkazujem samit Brdo-Brioni

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 17:33

Predsjednik Hrvatske Zoran Milanović smatra da nije moguć dolazak predsjednika Srbije Aleksandra Vučića u Hrvatsku, te je odlučio otkazati sastanak Procesa Brdo-Brioni.

Milatović u zvaničnoj posjeti Sjevernoj Makedoniji

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 19:33

Crnogorski predsjednik Jakov Milatović boraviće naredna dva dana u zvaničnoj posjeti Sjevernoj Makedoniji, na poziv predsjednice te države Gordane Siljanovske Davkove.

Anćeloti: Brazil osvaja Svjetsko prvenstvo odbranom, ne napadom

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 21:57

Selektor fudbalske reprezentacije Brazila Karlo Anćeloti izjavio je da se najveći turniri osvajaju čvrstom odbranom, a ne isključivo napadačkom igrom.

Kako konzumiranje mineralne vode djeluje na vaše zdravlje?

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 21:34

Mineralna voda ima različita djelovanja na vaše zdravlje, a stručnjaci navode da je sigurna za zube ako ne sadrži dodatke. Osim toga, mineralna voda može imati različito djelovanje za probavu.

Vuković: Crna Gora uz podršku MMF-a ide ka Evropskoj uniji

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 21:07

Ministar finansija Novica Vuković sastao se danas sa odlazećim šefom misije Međunarodnog monetarnog fonda za Crnu Goru Srikantom Seshadrijem i njegovim nasljednikom Džefom Denfordom, potvrđujući kontinuitet snažne i sadržajne saradnje u trenutku kada Crna Gora ostvaruje vidljive ekonomske rezultate i ubrzava svoj evropski put.

Camaj: Znamo šta selektor traži od nas i za Ligu nacija ćemo biti pravi

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 20:20

Fudbaleri Crne Gore sjutra od 18 časova dočekuju Sloveniju na Gradskom stadionu u Podgorici.

Spajić: Očekujem da ćemo doći do najboljih rješenja u pregovorima za povećanje plata

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 19:57

Komentarišući pregovore o povećanju zarada i novom Opštem kolektivnom ugovoru sa predstavnicima sindikata, premijer Milojko Spajić je kazao da se zbog krize na Bliskom istoku mora voditi računa o mjerama i reformama koje se donose, ali da je siguran da će sa socijalnim partnerima u daljim pregovorima doći do najboljeg rješenja za građane, prenosi RTCG.

Merc: 80 posto državljana Sirije trebalo bi napustiti Njemačku u naredne tri godine

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 20:31

Njemački kancelar Fridrih Merc je izjavio da bi se 80 posto od više od 900 hiljada sirijskih državljana u Njemačkoj trebalo vratiti u svoju domovinu u naredne tri godine.

SC Derbi pao u finišu u Subotici

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 20:59

U šestom kolu Plej-aut lige regaionalnog takmičenja favorizovani Spartak slavio rezultatom 77:71 (15:13, 18:19, 22:19, 22:20)

Vučić: Podržavam odluku Milanovića, meni tamo nije mjesto

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 20:06

Podržavam odluku Zorana Milanovića da otkaže skup Brdo Brioni, meni tamo nije mjesto, rekao je Aleksandar Vučić, predsjednik Srbije, reagući na odluku predsjednika Hrvatske da otkaže skup na Brionima.

Usvojen budžet Opštine Kotor

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 20:46

Sa 17 glasova odbornika vladajuće većine, u nastavku današnje sjednice SO, usvojena je Odluka o budžetu Opštine Kotor za 2026. godinu.

Leković: Veljovićeva izjava o Belivuku i Miljkoviću dokaz da su granice između policije i mafije bile izbrisane

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 19:05

Izjava Veselina Veljovića da Veljko Belivuk i Marko Miljković „nijesu bili prijetnja jer su bili pod nadzorom“ predstavlja brutalno priznanje onoga na šta smo godinama upozoravali, da problem nije bio samo u postojanju kriminalnih klanova, već prevashodno u njihovim zaštitnicima unutar sistema, saopštio je poslanik Demokratske Crne Gore, Momčilo Leković.