Petak, 25.04.2025 | 20:00
IZVOR: index.hr

Metalna cijev, novčići... OTKRIVENO s kojim predmetima će papa Franja biti sahranjen

Nakon smrti pape Franje, njegovo tijelo je izloženo u Vatikanu. Javna oproštajna turneja u bazilici Svetog Petra završava se večeras, a sahrana će biti obavljena sjutra, 26. aprila.




Foto: YouTube screenshot/ Al Jezzera Balkans

Hiljade vjernika stiglo je posljednjih dana u Vatikan da oda počast, a očekuje se da će sutrašnjoj sahrani prisustvovati do 200.000 ljudi.

Najavljen je dolazak više od 130 stranih delegacija, među kojima su princ Vilijam, Donald Tramp i Volodimir Zelenski.

Papa Franja je iznio svoje želje u vezi sa sahranom još za života, uključujući nekoliko odstupanja od tradicionalnog obreda.

Za kovčeg je odabrao jednostavan pocinkovani kovčeg unutar drvene kutije, ističući da želi "jednostavnu" sahranu. Sa njim će biti zakopani određeni predmeti.

Kako je ranije izrazio želju, papa će biti sahranjen u bazilici Santa Marija Mađore u Rimu. U svojoj posljednjoj volji i zavjetu napisao je: "Želim da se moje posljednje zemaljsko putovanje završi upravo u ovoj drevnoj marijanskoj svetinji, gdje sam uvijek na početku i na kraju svakog apostolskog putovanja svraćao na molitvu, povjeravajući svoje namjere Prečistoj Majci i blagodareći joj na njenoj nježnoj i materinskoj brizi."

Večeras, uoči sahrane, tijelo pape Franje biće poprskano svetom vodom, a lice prekriveno bijelim svilenim platnom.

Prije nego što kovčeg bude zapečaćen, unutra će biti stavljena mala torba sa novčićima izdatim tokom njegovog 12-godišnjeg pontifikata.

Takođe će biti sahranjen sa metalnom cijevi u kojoj se nalaze dokumenti i kratka papska biografija. Ova kratka biografija biće pročitana naglas prije nego što bude stavljena u kovčeg.

Poznat kao skroman i jednostavan čovjek i vođa, papa Franja je istakao ove kvalitete kroz svoja pogrebna uputstva, izražavajući nezadovoljstvo "pretjeranom pompom" tradicionalnih vatikanskih pogrebnih obreda. Papa je u svom testamentu dodatno napisao: "Grob treba da bude u zemlji, jednostavan, bez posebnih ukrasa, samo sa natpisom: Franciscus."

Završavajući svoja posljednja pisana svedočanstva, Papa je dodao: "Neka Gospod obilno nagradi sve one koji su me voljeli i koji se i dalje mole za mene. Stradanje koje je obilježilo poslednji dio mog života prinosim Gospodu za mir u svijetu i bratstvo među narodima".

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Stručnjak OTKRIO koje biste "zdrave" namirnice trebali izbjegavati u procesu mršavljenja

Ponedjeljak, 13.10.2025 | 16:22

Postoje neke namirnice koje se često reklamiraju kao zdrave, ali zapravo mogu spriječiti gubitak težine.

Žiri odabrao POBJEDNIČKO IDEJNO RJEŠENJE Centralnu univerzitetsku biblioteku

Ponedjeljak, 13.10.2025 | 16:06

Rad čiji su autori Dvorin Počivašek, Urban Petranovič, Ajda Lukman, Jerica Živa Puterle, Matevž Kranjc, i Tatjana Marjanović po odluci žirija odabran je na međunarodnom konkursu za pobjedničko idejno rješenje za projekat Centralne univerzitetske biblioteke u Podgorici, saopšteno je iz Univerziteta Crne Gore (UCG).

Vujović ČESTITALA Zavičajnom muzeju Pljevlja: “Nagrada Živa 2025” važan doprinos afirmaciji crnogorske muzejske djelatnosti

Ponedjeljak, 13.10.2025 | 15:53

Ministarka kulture i medija Tamara Vujović uputila je JU Zavičajni muzej Pljevlja čestitku povodom osvajanja međunarodnog priznanja Foruma slovenskih kultura, “Nagrada Živa 2025”, u kategoriji liderstvo i efikasnost tima

Ponovo ODBIJEN predlog da se ODUZME spomen-obilježje Pavlu Đurišiću

Ponedjeljak, 13.10.2025 | 15:51

Sudija Osnovnog suda u Beranama Dubravka Popović odbila je predlog Osnovnog državnog tužilaštva Berane da se oduzme spomen-obilježje Pavlu Đurišiću.

Mandić posjetio Opštinu Nikšić: Vjerujemo da će grad pod Trebjesom POSTATI evropska prijestonica ne samo kulture, već i energetike

Ponedjeljak, 13.10.2025 | 15:11

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić posjetio je danas Opštinu Nikšić, gdje je zajedno sa predsjednikom te opštine Markom Kovačevićem i predsjednikom Odbora direktora EPCG Milutinom Đukanovićem učestvovao na okruglom stolu na temu: Kapacitet za realizaciju projekta Nikšić 2030 Evropska prestonica kulture – politička, institucionalna i finansijska održivost i nacionalna relevantnost projekta, koji se održao u prostorijama Radio-Televizije Nikšić, u sklopu finiša kandidature ovog grada za tu prestižnu titulu.

Konatar u ime Savjeta Evrope dodijelio Evropsku nagradu Gaziantepu za promociju evropskih vrijednosti

Ponedjeljak, 13.10.2025 | 14:59

"Šef poslaničkog kluba Građanskog pokreta URA Miloš Konatar boravio je u Turskoj kao predsjedavajući Potkomiteta za Evropsku nagradu PSSE i uručio ovo prestižno priznanje Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope za 2025. godinu gradu Gaziantepu za doprinos i posvećenost promovisanju i snaženju evropskih vrijednosti", saopšteno je iz URE.

Deset načina da pobJedite ZIMSKU DEPRESIJU - Prepoznajte ZNAKOVE na virjeme

Ponedjeljak, 13.10.2025 | 14:49

Nije vam potrebna klinička definicija da biste znali da nešto nije u redu kada se sama pomisao na ustajanje iz kreveta na hladan, tmuran dan čini kao herkulovski zadatak.

Žakelj: Maksimalan FOKUS u duelu sa ekipom koja ima AMBICIJE da osvoji Evrokup

Ponedjeljak, 13.10.2025 | 14:34

Košarkaši Budućnosti gostuju Turk Telekomu u 3. kolu Evrokupa u utorak od 18.00 časova.

Dva KUHINJSKA proizvoda koja mogu "izbrisati“ OGREBOTINU na automobilu

Ponedjeljak, 13.10.2025 | 14:21

Stručnjaci za automobile kažu da postoji jeftin i jednostavan trik koji navodno uklanja ogrebotine na automobilu uz pomoć sastojaka iz kuhinje. Potrebna su samo dva lako dostupna kućanska  proizvoda, a metoda je postala viralna jer izgleda kao da može zagladiti površinske ogrebotine bez skupih popravaka ili posebnih preparata.

Mandić u Nikšiću: Vjerujem da će grad POSTATI evropska prijestonica ne samo kulture, već i ENERGETIKE

Ponedjeljak, 13.10.2025 | 14:02

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić posjetio je danas Opštinu Nikšić, gdje je zajedno sa predsjednikom te opštine Markom Kovačevićem i predsjednikom Odbora direktora EPCG Milutinom Đukanovićem učestvovao na okruglom stolu na temu: Kapacitet za realizaciju projekta Nikšić 2030 Evropska prestonica kulture – politička, institucionalna i finansijska održivost i nacionalna relevantnost projekta, koji se održao u prostorijama Radio-Televizije Nikšić, u sklopu finiša kandidature ovog grada za tu prestižnu titulu.