Subota, 26.04.2025 | 09:50
IZVOR: kolektiv.me

"Neophodan strateški pristup razvoju turizma"

Bez hitnog i koordinisanog djelovanja institucija, ključni problemi koji opterećuju turističku privredu prijete ozbiljnim posljedicama po uspješnost ljetnje sezone, održivost biznisa i ukupne javne prihode, poručeno je sa sjednice Odbora turizma i ugostiteljstva Privredne komore Crne Gore, koja je održana u Skupštini Opštine Budva.




Foto: Privredna komora Crne Gore

Predstavnici lokalne samouprave, turističkih organizacija, privrede i državnih institucija otvoreno su ukazali na višestruke izazove, čiji se efekti već osjećaju na terenu.

Predsjednik Odbora udruženja turizma i ugostiteljstva Privredne komore Crne Gore, Ranko Jovović, kazao je da prošlogodinšnji pad prihoda u turizmu predstavlja ozbiljno upozorenje i zahtijeva hitne i strateški promišljene mjere kako bi se izbjegao nastavak negativnog trenda, posebno u uslovima nedostatka ključnih strateških dokumenta i neadekvatne uključenosti privrede u kreiranje zakonskih rješenja. On je istakao potrebu za efikasnijim i digitalizovanim procedurama za angažovanje sezonske radne snage, te apelovao na završetak svih infrastrukturnih projekata i građevinskih radova prije početka sezone. Takođe, ocijenio je da će povećanje PDV-a sa 7% na 15% negativno uticati na konkurentnost crnogorskog turističkog proizvoda, pogotovo u poređenju sa zemljama regiona koje zadržavaju niže poreske stope.

- Kašnjenja u sprovođenju tenderskih procedura za zakup djelova morskog dobra i neizvjesnost oko spremnosti kupališta mogu ozbiljno ugroziti početak sezone. Bez jasnog strateškog pravca, čak i najveće prednosti koje Crna Gora ima kao destinacija, prirodne ljepote, raznovrsna ponuda i kulturno nasljeđe, mogu biti dovedene u pitanje  -  upozorio je Jovović, pozivajući sve aktere u turističkoj privredi da zajednički doprinesu rješavanju izazova kako bi se osigurala kvalitetna realizacija predstojeće ljetnje sezone.

Predsjednik Opštine Budva Nikola Jovanović ocijenio je da održavanje sjednice Odbora predstavlja primjer saradnje Privredne komore, odnosno cjelokupne privrede i lokalne samouprave. - Naš cilj je da sa privredom radimo na poboljšanju uslova kako bismo udruženim snagama što bolje realizovali turističku sezonu.

- Komunikaciju sa privredom smatramo esencijalno važnom kako bismo zajednički sagledali probleme i nalazili najbolje načine da se prevaziđu – rekao je Jovanović.

Opština je, kroz rad svog Koordinacionog tijela za praćenje priprema turističke sezone, identifikovala ključne izazove. - I ove godine, nažalost, nedovoljno pripremljeni ulazimo u sezonu i tako je iz godine u godinu. Pripreme dolaze kasno što je loša praksa. Glavni aktuelni izazov predstavljaju tenderi za zakup kupališta, naročito u Budvi - najvažnijoj turističkoj destinaciji koja ostvaruje 50 odsto turističkih prihoda. Na današanji dan u Budvi nije podnijet nijedan zahtjev za saglasnost za otvaranje kupališta. Tenderi su kasno sprovedeni, a posebno očekujemo kašnjenje kod onih gde je došlo da promjene zakupca. Opština apeluje da se postupak ubrza uz striktno poštovanje zakona i podzakonskih procedura – rekao je Jovanović.

On je takođe kao izazove istakao povećanje cijena zakupa plaža što će poskupiti usluge a time umanjiti konkurentnost destinacije, kao i još nezavršene radove na bulevaru od Tivta do Budve, što opterećuje cio primorski region. Najavio je da će Opština formirati tijelo koje će pratiti važne investicije. - Mora se otvoriti jak investicioni ciklus koji je bitan za valorizaciju turističkih potencijala - zaključio je on.

Petar Odžić, predsjednik Skupštine Opštine Budva, ukazao je da nas čeka neizvjesnost u odvijanju turističke sezone.

- Što se tiče lokalnog nivoa, turistička sezona će biti pripremljena na najbolji mogući način – uvjerava Odžić.

On smatra da su tenderi za zakup kupališta destabilizovali početak turističke sezone, te da povećanje PDV-a u ovom sektoru dovodi u pitanje konkurentnost poslovanja.

-  Povećanje poreskih opterećanja ne vodi nužno povećanju prihoda od poreza, već smanjenju naplate i povećavanju sive zone. Drastično povećanje nameta u turizmu neće dati željene finansijske efekte. Tražićemo vraćanje PDV na pređašnju stopu – kazao je Odžić.

Potpredsjednik Privredne komore Nikola Vujović istakao je da u susret turističkoj sezoni nedostaju strateška dokumenta, pretpostavke u smislu infrastrukture i povoljan poslovni ambijent.

-  Ovakva osnova za bavljenje turizmom djeluje prilično destimulišuće, naročito ako vidimo šta radi konkurencija u okruženju. Probleme koje ste naveli privreda odavno prepoznaje i raduje spremnost za razgovor lokalnih samouprava sa privrednicima. Na svim projektima PKCG će biti partner kako bismo probleme u turizmu riješili što prije – rekao je Vujović.

Privrednici su na sjednici kao jedan od najvećih problema istakli nedostatak kvalifikovane radne snage. Postupci za dobijanje radnih dozvola su spori, komplikovani i često neefikasni. Ukazali su na to da radnici iz trećih zemalja čekaju mjesecima na dozvole, što im onemogućava da na vrijeme započnu rad. Uvedeni su i novi administrativni uslovi (poput potvrde o nekažnjavanju), koji dodatno otežavaju situaciju. Istovremeno, poručuju oni, turističke škole nemaju dovoljan broj polaznika, a mladi kadrovi često ne ostaju u struci, što ugrožava budućnost lokalnog turizma.

Takođe, nedostatak avio-konekcija i loša infrastruktura dodatno udaljavaju Crnu Goru od regionalnih konkurenata poput Hrvatske i Albanije, koje konstantno unapređuju svoju ponudu. Posebno su ukazali na to da su cijene zakupa plaža značajno povećane, te da zbog kasnog tendera postoji ozbiljna opasnost da plaže neće biti spremne do sredine jula, čime bi se narušila srž ponude crnogorskog turizma.

Foto: Privredna komora Crne Gore

Smatraju i da povećanje PDV-a nije smjelo uslijediti nakon što su cijene za 2025. već bukirane. Ova promjena mogla bi ugroziti rentabilnost poslovanja, jer su već uzeti avansi, a dodatna fiskalna opterećenja dolaze retroaktivno. Porezi na nepokretnosti su takođe naglo porasli, što hotelijere stavlja u izuzetno nepovoljan položaj. Istovremeno, ističu, izostaje kvalitetna i koordinisana promocija crnogorskog turističkog proizvoda. Upozorili su da lokalne turističke organizacije nemaju dovoljne kapacitete, dok nacionalna strategija promocije ne postoji.

Aleksandar Božović, TO Budva ukazao je na ključne izazove i potencijale u susret ljetnjoj sezoni, među kojima su infrastrukturna ograničenja, nedostatak strateških dokumenata i potreba za boljom saradnjom među institucijama.

-  Potrebno je što prije krenuti u snažniju promociju destinacija i izradu nove strategije turizma koja će uključiti sve aktere – od lokalnih turističkih organizacija do resornog ministarstva - poručio je on.

Predstavnik Ministarstva unutrašnjih poslova, Dragan Dašić, istakao je da nadležni u filijali Budva rade pod velikim pritiskom sa ograničenim kadrovskim i prostornim kapacitetima, uprkos velikom broju zahtjeva.  -  Na današnji dan imamo 95.000 stranaca u evidenciji, od čega je njih 30.000 na stalnom boravku. U Budvi je izdato više od 20.000 radnih dozvola, a broj zaposlenih i prostorije ostali su isti - naveo je Dašić, uz apel za pomoć i veća ulaganja.

Milena Milić, Ministarstvo turizma prezentovala je Plan pripreme ljetnje turističke sezone za 2025. godinu, istakavši da je Vlada Crne Gore je, kroz koordinaciju Ministarstva turizma, fokus stavila na unapređenje infrastrukture, proširenje smještajnih kapaciteta, diversifikaciju ponude, bolju promociju destinacije, te suzbijanje sive ekonomije.

-  Poseban akcenat je na produženju sezone i jačanju Crne Gore kao cjelogodišnje destinacije, uz podršku međunarodnim sajmovima, marketing kampanjama i novim aviolinijama. Plan uključuje i intenzivne inspekcijske kontrole, povećanje bezbjednosti, zdravstvenu spremnost i podršku zapošljavanju domaće radne snage – kazala je ona.

O bezbjednosti destinacije sa osvrtom na bezbjednost hotela, govorio je Zoran Vučinović, Odbor za bezbjednost u turizmu AMBCG. 

- Lokalne i državne institucije u kontinuitetu rade na jačanju sigurnosnog ambijenta, svjesne značaja koji turizam ima za ukupan ekonomski razvoj. Poseban akcenat stavlja se na koordinaciju između turističkog i bezbjednosnog sektora, kroz operativne planove i zajedničke aktivnosti, s ciljem očuvanja povjerenja gostiju i međunarodne reputacije Budve kao sigurne, uređene i poželjne destinacije – kazao je on.

Na kraju, zaključeno je da Crna Gora mora uvesti strateški pristup razvoju turizma, sa fokusom na održivost, jednostavnije procedure, partnerski odnos između države i privrede i sistemsko rješavanje višegodišnjih problema. U suprotnom, crnogorski turizam bi mogao izgubiti trku sa konkurencijom i nanijeti dugoročnu štetu ekonomiji zemlje.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Više od 81 milion kartičnih transakcija u 2025. godini: „Bezgotovinsko plaćanje raste, ali gotovina i dalje dominira“

Nedjelja, 29.03.2026 | 21:42

Građani Crne Gore sve više koriste bankovne kartice, ali gotovina i dalje ima značajnu ulogu u svakodnevnim transakcijama. Podaci Centralne banke pokazuju rast bezgotovinskog plaćanja, dok analitičari upozoravaju da prelazak na potpuno digitalne finansije još nije realan.

"Aerodromi će ove godine opslužiti preko tri i po miliona putnika"

Nedjelja, 29.03.2026 | 20:06

Član Odbora direktora Aerodroma Crne Gore Nikola Bajčetić saopštio je u Dnevniku TVCG ta kompanija ima iza sebe rekordnu godinu i da je opslužila preko tri miliona putnika. To je, kako je dodao, podsticaj i ohrabrenje da ovu sezonu dočekaju još spremniji.

Spajić: Svaki budući strateški korak Vlade biće usmjeren ka unapređenju avio dostupnosti naše države

Nedjelja, 29.03.2026 | 15:02

Svaki budući strateški korak Vlade Crne Gore biće usmjeren ka unapređenju avio dostupnosti naše države, poručio je premijer Crne Gore Milojko Spajić.

Madžgalj: Otvaranje baze Wizz Air-a jedan od najvažnijih iskoraka u razvoju vazdušnog saobraćaja i turizma

Nedjelja, 29.03.2026 | 13:34

 Otvaranje baze kompanije Wizz Air na Aerodromu Podgorica i uspostavljanje 17 novih linija predstavlja jedan od najvažnijih iskoraka u razvoju vazdušnog saobraćaja i turizma Crne Gore u posljednjim godinama, to je saopštio  predsjednik Odbora direktora Aerodroma Crne Gore, Stefan Madžgalj.

Mugoša: Cijene goriva će još rasti i, osim smanjenja akciza, biće neophodne dodatne mjere

Nedjelja, 29.03.2026 | 13:26

Cijena dizela u Crnoj Gori mogla bi do kraja marta porasti 34 centa u odnosu na period od prije tri sedmice, upozorio je poslanik Socijaldemokrata Boris Mugoša.

Suspendovan Luka Dončić

Nedjelja, 29.03.2026 | 09:07

Luka Dončić, košarkaš Los Anđeles Lejkersa, suspendovan je zbog 16. tehničke greške koju je dobio u meču protiv Bruklina i zbog toga neće igrati protiv Vašingtona u noći između nedelje i ponedeljka.

Podgorica se povezuje sa turskom obalom: Počinju direktni letovi ka Antaliji i Izmiru

Nedjelja, 29.03.2026 | 09:16

SunExpress, popularna turska avio-kompanija, sprema se za ulazak na crnogorsko tržište sa dvije nove uzbudljive rute za ljetnju sezonu 2026. godine.

Rast cijena na podgoričkim pijacama samo u slučaju krajnje nužde

Nedjelja, 29.03.2026 | 08:27

Globalna politička nestabilnost i ratni sukobi ponovo diktiraju cijene energenata, što se direktno odražava na troškove transporta. Iako su cijene goriva u porastu, provjerili smo kakva je situacija na podgoričkoj zelenoj pijaci “Gintaš”. Dok trgovinski lanci ćute i izbjegavaju da odgovore da li će biti rasta cijena u maloprodaji, prodavci na pijacama su transparentni i obećavaju da će se truditi da ne povećavaju cijene bez krajnje nužde, prenosi Portal RTV Podgorica.

Lakušić: Kondo hoteli – milionski gubici i privatni profit na štetu javnog interesa

Nedjelja, 29.03.2026 | 10:19

Model tzv. kondo hotela u Crnoj Gori, koji je zamišljen kao podsticaj razvoju elitnog turizma, u praksi u pojedinim slučajevima dovodi do ozbiljnih finansijskih posljedica po javni sektor, saopštio je predsjednik odbora direktora "Regionalni vodovod crnogorsko primorje" Zoran Lakušić.

Izgorjela diskoteka u Njemačkoj, evakuisano 750 ljudi (VIDEO)

Nedjelja, 29.03.2026 | 10:59

Veliki požar uništio je snoć diskoteku „Kiss-Club“ u njemačkom gradu Kelu. Oko 750 posjetilaca uspjelo je da se na vrijeme spase i pobjegne pred vatrom koja je u potpunosti progutala objekat, piše heute.at.

Mundijal pod znakom pitanja za navijače, ali i igrače: Depoziti do 15.000 dolara za ulazak u SAD

Nedjelja, 29.03.2026 | 21:35

Kako se bliži početak Svjetskog prvenstva, tema koja bi trebalo da bude rezervisana za fudbal sve više izlazi iz sportskih okvira i prelazi u zonu politike i logistike, jer će navijači iz određenih zemalja morati da izdvoje i do 15.000 dolara depozita kako bi uopšte dobili turističku vizu za ulazak u Sjedinjene Američke Države, dok FIFA paralelno pokušava da obezbijedi izuzeća za igrače kroz razgovore sa administracijom Donalda Trampa.

Više od 81 milion kartičnih transakcija u 2025. godini: „Bezgotovinsko plaćanje raste, ali gotovina i dalje dominira“

Nedjelja, 29.03.2026 | 21:42

Građani Crne Gore sve više koriste bankovne kartice, ali gotovina i dalje ima značajnu ulogu u svakodnevnim transakcijama. Podaci Centralne banke pokazuju rast bezgotovinskog plaćanja, dok analitičari upozoravaju da prelazak na potpuno digitalne finansije još nije realan.

Lješnjak: Moramo podići cijene transporta, poslujemo u minusu; Dokić: Država se odrekla 22 centa po litru goriva

Nedjelja, 29.03.2026 | 21:31

Građani bi uskoro mogli osjetiti nova poskupljenja, jer prevoznici najavljuju povećanje cijena usluga nakon izmjena akciza na gorivo. Iako je Vlada smanjila akcize za 50 odsto, prevoznici tvrde da su ostali bez povraćaja, što dodatno otežava njihovo poslovanje. Stručnjaci, s druge strane, ocjenjuju da je odluka bila opravdana, ali upozoravaju na potrebu dodatne podrške i dugoročnih rješenja, ocijenjeno je u emisiji Specijal, na RTV Podgorica.

Istraživanja pokazuju da su psi s nama već 15.000 godina: Otkrića o našem najstarijem prijatelju

Nedjelja, 29.03.2026 | 21:16

Nova analiza drevne DNK otkrila je da veza između pasa i ljudi traje duže nego što se ranije pretpostavljalo, najmanje 15.000 godina.

Mijović pred Spartak: Imamo svoje ambicije bez obzira na kvalitet protivnika

Nedjelja, 29.03.2026 | 20:47

Utakmica u Subotici igra se u ponedjeljak od 17 sati.

Vukotić: Vrijeme je da i mi uradimo nešto kao kadeti i omladinci

Nedjelja, 29.03.2026 | 20:37

Pobjeda nad Andorom je arhivirana, pred fudbalerima Crne Gore je mnogo teži rival i meč koji bi mogao da im podigne ili poljulja samopouzdanje - Slovenija.

Udes u Podgorici, ima povrijeđenih

Nedjelja, 29.03.2026 | 20:17

U Podgorici je večeras došlo do saobraćajne nezgode u kojoj ima povrijeđenih lica, saopšteno je portalu RTCG iz policije.

VIDEO – Jeziv prizor: Nebo postalo krvavo crveno za nekoliko minuta, sve je obustavljeno

Nedjelja, 29.03.2026 | 21:01

Ciklon Narel progutao je čitava australijska naselja u magli usljed čega je nebo doslovce postalo crveno.

Migrene su češće u proljeće - doktor ukazao na glavne okidače

Nedjelja, 29.03.2026 | 20:24

Sprelaskom iz zime u proljeće mnogi koji pate od migraine primjećuju češće napade. Iako se većina raduje toplijem vremenu i dužim danima, sezonske promjene donose i oscilacije u temperaturi, količini svjetlosti, nivou polena i pritisku vazduha, što sve može pokrenuti migrenu.

Makron upozorava: Izrael krši status svetih mjesta u Jerusalimu

Nedjelja, 29.03.2026 | 20:01

Slobodno obavljanje vjerskih obreda u Jerusalimu mora biti zagarantovano za sve religije, rekao je Emanuel Makron.