Subota, 26.04.2025 | 15:08
IZVOR: 24sedam.rs

Tajna je u ZAČINIMA: Pretvorite svaki OBROK u "eksploziju ukusa" - Mali trikovi koji čine veliku PROMJENU

Mogu običnu hranu pretvoriti u kulinarsko remek-djelo.




Foto: Ilustracija/ Pixabay

Poznavanje kombinacija začina unaprijediće vaše kuvanje - neki začini savršeno ističu ukuse, dok drugi mogu narušiti harmoniju.

Kako sa svim drugim stvarima, i ovdje je balans vrlo bitna stavka koju treba ispoštovati. Svako ko voli kuvanje zna da su začini ključ dobrog ukusa, a evo kako da ih najbolje upotrebite.

Najbolje kombinacije za različite namirnice

Svaka namirnica ima svoje idealne začine koji ističu njen ukus. Na primjer, govedina odlično ide uz lovorov list, čili, kari, ruzmarin i majčinu dušicu.

Za svinjetinu su idealni bosiljak, origano, žalfija, kari i ruzmarin. Jagnjetina se savršeno slaže sa nanom, ruzmarinom, karijem i kurkumom. Živinsko meso najbolje začine nalazi u majčinoj dušici, žalfiji, đumbiru i muskatnom oraščiću, dok je riba ukusnija uz mirođiju, bosiljak, anis i origano.

Kako začiniti povrće

Dobro začinjeno povrće može biti vrhunac svakog obroka. Krompir najbolje ide uz kim, bosiljak, ruzmarin ili žalfiju.

Pasulj će biti ukusniji uz majoran ili muskatni oraščić. Brokoli ističu senf i žalfija, dok šargarepa odlično ide uz ruzmarin, mirođiju ili majčinu dušicu. Patlidžan je sjajan sa origanom i peršunom, pečurke sa bijelim lukom i žalfijom, a tikva uz đumbir, kardamom ili muskatni oraščić.

Pojačavanje ukusa 

Da biste dobili najbolji ukus začina, kratko ih potopite u vodu, bujon ili ulje prije upotrebe. Pri pripremi salata, začine ostavite u sirćetu ili limunovom soku najmanje 15 minuta prije serviranja.

Kada spremate povrće na pari, umiješajte začinsko bilje u rastopljeni puter i ostavite nekoliko minuta da se ukusi sjedine.

Kada soliti hranu

Vrijeme soljenja može značajno uticati na ukus hrane. Meso je najbolje soliti nekoliko sati ili čak dan prije pripreme, dok je plodove mora preporučljivo soliti oko 15 minuta prije kuvanja.

Povrće treba posoliti 10 do 15 minuta prije termičke obrade kako bi omekšalo. Pasulj solite tokom potapanja, testo pažljivo zbog njegove teksture, a pečurke posolite tek na kraju pripreme.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Šahmanović: Crna Gora traži partnere koji vide budućnost, a ne samo tržište

Četvrtak, 30.04.2026 | 21:10

Crna Gora traži partnere koji vide budućnost, a ne samo tržište. Tražimo investicije koje traju, projekte koji mijenjaju ekonomiju i saradnju koja stvara novu vrijednost za cijeli region, poručio je ministar energetike i rudarstva, Damir Šahmanović, na danas održanom Japan–Montenegro Business Forumu.   

Sjutra sunčano i uglavnom suvo, do 22 stepena

Četvrtak, 30.04.2026 | 21:56

U južnim i centralnim oblastima sunčano, uz povremeno malu do umjerenu oblačnost, a na sjeveru promjenljivo oblačno sa sunčanim periodima i uglavnom suvo.

Ronaldo svjestan realnosti: Približavam se kraju, ali još uživam

Četvrtak, 30.04.2026 | 21:45

Kristijano Ronaldo polako privodi kraju jednu od najvećih karijera u istoriji fudbala, ali motivacija i dalje ne jenjava.  

Njemačka: Savjesna građanka pomogla policiji prateći pijanog vozača koji je zaspao na raskrsnici

Četvrtak, 30.04.2026 | 21:21

U bavarskom okrugu Berchtesgadener Land jučer se dogodilo nešto neuobičajeno.

Sudski savjet: Kampanja protiv sudstva ozbiljna prijetnja po vladavinu prava

Četvrtak, 30.04.2026 | 21:09

"Sudski savjet još jednom oštro reaguje na neosnovane kritike pravosuđa koje postaju ozbiljna prijetnja po vladavinu prava kroz neprimjeren politički uticaj na pravosuđe. Danas su se ponovo mogle čuti vrlo neprimjerene i neutemeljne optužbe na račun pravosuđa, odnosno konkretno jednog sudije u Osnovnom sudu u Podgorici, povodom donijete sudske odluke, a koje dolaze od strane šefa jednog poslaničkog kluba u Skupštini Crne Gore. Iako smo više puta reagovali, kampanja protiv sudstva se produbljuje i postaje ozbiljna prijetnja po vladavinu prava kroz neprimjeren politički uticaj", ukazano je u saopštenju Sudskog savjeta.   

Vučić o globalnoj krizi: Mi sada izvozimo benzin, imamo viška

Četvrtak, 30.04.2026 | 20:44

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić komentarisao je ekonomsku krizu koja zbog sukoba na Bliskom Istoku zahvata čitav svijet.

Kejn ušao u istoriju Bajerna: Već među 10 najboljih strijelaca

Četvrtak, 30.04.2026 | 20:33

Kada je Hari Kejn u avgustu 2023. godine stigao iz Totenhema u Bajern za 95 miliona eura, mnogi su sumnjali da li vrijedi toliki novac. Danas, dileme više nema.

Pun Mjesec u Škorpiji: Vodoliji cvjeta karijera, važne vijesti stižu Djevici, ključni trenutak u ljubavi za Bika

Četvrtak, 30.04.2026 | 20:21

Pun Mjesec u Škorpiji (1. maj) donosi kulminaciju emocija, razotkrivanje tajni i potrebu da se "umre" u nekom starom obliku kako bismo se ponovo rodili.

Dragaš na Japan–Montenegro Forumu: Nova partnerstva i investicije za energetski sektor Crne Gore

Četvrtak, 30.04.2026 | 20:10

Izvršni direktor Elektroprivrede Crne Gore, Zdravko Dragaš, učestvovao je danas na Japan–Montenegro Business Forumu, koji je održan u Podgorici, uz prisustvo brojnih predstavnika institucija, kompanija i finansijskih organizacija iz Japana i Crne Gore.  

Milan razmatra iznenađujući potez: Lukaku meta za napad

Četvrtak, 30.04.2026 | 19:43

Milan sprema iznenađenje na ljetnjem tržištu – na radaru “rosonera” našao se Romelu Lukaku.