Ekstrakti biljki, povrća u saplementima, spakovani u dodatke ishrani, pomažu organizmu da se očisiti od toksina, tvrde oni koji ih proizvode, a evo šta kaže struka.
Foto: Ilustracija/ Pexels
Kako dođe lijepo vrijeme, mnogi posegnu za detoks čajevima i sokovima, ali u hroničnom nedostatku vremena, umjesto da ih sami naprave, lakše im je da ih kupe kao gotove dodatke ishrani.
Ako je vjerovati njihovim proizvođačima, ekstrakti bilja, voća i povrća, pomažu da se organizam očisti od toksina.
Ali, da li je zaista tako?
Odgovor zdravstvenih stručnjaka je negativan.
"Tvrdnje o detoksikaciji organizma naučno su neodržive", istakla je Anabel Dirks, nutricionistikinja u njemačkom Centru za savetovanje potrošača u Bremenu, a prenio je The Star.
Dirksova je dodale kako nema dokaza o tomu da se toksini nakupljaju u organizmu zdravih osoba.
Druga je stvar akutno trovanje, na primjere ako nehotice progutate hemikalije ili se otrujete pečurkama.
U oba slučaja može da vam pomogne samo ljekar, a ne proizvod za detoksikaciju.
Not everything you see online is the key to good health. Many viral fads like detox juices & green tea lack scientific proof. Don’t fall for quick fixes - choose sustainable habits like balanced meals, regular exercise & expert advice.#DrDevavrat #HealthFacts pic.twitter.com/O7zZIlfBdJ
— devavrat arya (@devavrat_arya) April 19, 2025
Svakodnevno jetra i bubrezi brinu o tomu da se iz tijela izluči većina toksina, a za to vam nisu vam potrebni čajevi, ni sokovi za detoksikaciju.
Naprotiv, takvi napici mogu čak i da štete, upozorili su iz bremenskog Centra za potrošače.
Uzmite takozvane čajeve za detoksikaciju - mnogi imaju diuretički efekat, povećavajući izlučivanje vode i, sa njom, elektrolita, koji su esencijalni minerali vitalni za mnoge ključne tjelesne funkcije. Vremenom, ovo može da poremeti ravnotežu elektrolita u tijelu, a jedan od znakova da se to desilo je umor.
U svakom slučaju, najbolje je olakšati opterećenje jetre i bubrega unosom što manje toksina, posebno nikotina i alkohola. Potrošački centar takođe savjetuje samo umjerenu konzumaciju iznutrica, kao i tunjevine i sabljarke, jer mogu da sadrže visoke koncentracije teških metala.
Iz istog centra savjetuju da je uvjek bolje baciti zagorjeli tost nego ga pojesti. Što je kriška hljeba tamnija, to je veće stvaranje akrilamida, hemikalije za koju se kaže da je kancerogena.
Potrošački centar savjetuje oprez sa suplementima ishrani izvan Evrope, uz konstataciju da se često otkriva da sadrže povišene nivoe štetnih supstanci.
KOMENTARI (0)