Subota, 26.04.2025 | 20:21
IZVOR: rtcg.me

Rakočević: Zakon o oružju treba što prije DONIJETI

Policija je u pretresima na četiri lokacije na sjeveru i jugu oduzela 12 komada oružja. Od početka godine dobrovoljno je predato više od tri i po hiljade komada. Ipak, da Zakon o oružju treba što prije donijeti smatra krimiinolog Velimir Rakočević. Apeluje na nadležne da se dodatno kotrolišu i oni koji imaju dozvolu.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com

U dva dana imamo dva zločina u kojima je korišćeno vatreno oružje. I teorija i praksa to prepoznaju kao imitaciju, iako je svaki zločin, kako tvrdi kriminolog Velimir Rakočević, odgovor na specifičnu situaciju ličnosti.

"Svako nasilje, pogotovo najteži oblik nasilja, agresije, kao što je ubistvo, ukoliko nema adekvatan odgovor ili ukoliko sankcija izostane, obavezno vodi u imitaciju. I to je učenje po modelu, dakle, usvajanja tih nasilničkih obrazaca i tzv. transgeneracijsko nasilje, bilo da je lice aktivno ili pasivno izloženo nasilju", kaže Rakočević.

Lančani zločini se dešavaju, kaže Rakočević, tamo gdje je vatreno oružje lako dostupno. U Croj Gori je sve su prilike, naoružani mnogi, samo je pitanje ko posejeduje oružni list, a ko ne. No,nijedna opcija, poručuje Rakočević nije dobra. Pokušji države da smanji naoružanje su dobar potez.

"Ove aktivnosti, preventivno-represivne, one i tekako mogu doprineti smanjenju pre svega nelegalnog oružja, a samim tim i smanjenju zloupotreba. Međutim, on ne može se u potpunosti iskorijeniti i u tom smislu je to, možemo slobodno reći, planetarni problem", dodao je on.

A kako planetarni problem ne bi dodatno eskalirao Rakočević pozdravlja nova zakonska rješenja.

"I kod onih osoba koje imaju legalne papire za posedovanje oružja, treba da se vrše učestale kontrole. A naročito ukoliko postoje, recimo, i neki najmanji konflikti, pogotovo ukoliko postoje konflikti u porodici, ukoliko postoji bilo koji oblik nasilja, država mora brzo reagovati", naveo je. 

Poželjna rekacija bi, zaključuje Rakočević, bila da se oružje što prije oduzme.

Podsjetimo, prema podacima policije, građani su od početka godine dobrovoljno predali više od tri i po hiljade komada oružja.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Uprava carina: Nema višednevnih zadržavanja kamiona zbog carinskih procedura

Četvrtak, 16.07.2026 | 13:53

Uprava carina saopštila je da službene evidencije ne potvrđuju navode o višednevnim zadržavanjima teretnih vozila koja bi bila posljedica rada carinske službe ili sprovođenja carinskih procedura, reagujući na tvrdnje predsjednika Udruženja prevoznika Crne Gore Đorđija Lješnjaka o višednevnim zadržavanjima kamiona na granicama.

Raspored pojačanih kontrola saobraćaja za 16. i 17. jul

Četvrtak, 16.07.2026 | 13:47

U okviru kampanje “Živi, ne žuri“ Uprava policije (UP) objavila je raspored pojačanih kontrola saobraćaja za danas i sjutra.

Uhapšen Podgoričanin: Pokušao da opljačka kiosk u kojem radi njegova supruga

Četvrtak, 16.07.2026 | 13:28

Službenici Odjeljenja bezbjednosti Podgorica, Stanice kriminalističke policije za suzbijanje imovinskog kriminaliteta, su po nalogu državnog tužioca u Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici lišili slobode jedno lice iz Podgorice osumnjičeno za razbojništvo.

Tivat: Uhapšen biciklista zbog vožnje pod dejstvom kokaina, kažnjen 1.525 eura

Četvrtak, 16.07.2026 | 13:18

Policija je u Tivtu uhapsila operativno interesantno lice M.N. (26) nakon što je utvrđeno da je električnim biciklom upravljao pod dejstvom kokaina.

Tuhel ostaje selektor Engleske do Evropskog prvenstva 2028. godine

Četvrtak, 16.07.2026 | 13:02

Selektor fudbalske reprezentacije Engleske Tomas Tuhel ima punu podršku Fudbalskog saveza Engleske (FA) i očekuje se da će predvoditi nacionalni tim do Evropskog prvenstva 2028. godine, uprkos eliminaciji u polufinalu Svjetskog prvenstva.

Gradski prevoz: Linija 6A saobraća kroz Pipersku i Bratonožićku ulicu

Četvrtak, 16.07.2026 | 12:55

Saopšteno iz Gradskog prevoza.

Pavličić: Još jedan reformski korak crnogorskog pravosuđa u praksi

Četvrtak, 16.07.2026 | 12:41

Zaštita prava žrtava mora biti stvarna i djelotvorna, a ne formalna mogućnost propisana zakonom, ocijenila je predsjednica Vrhovnog suda Crne Gore Valentina Pavličić na obuci „Unapređenje sudske prakse u postupcima naknade štete žrtvama krivičnih djela”.

Za pet dana preko granice Crne Gore prošlo više od 580.000 putnika, najprometniji Sukobin i Dobrakovo

Četvrtak, 16.07.2026 | 12:33

Na graničnim prelazima u Crnoj Gori od 11. do 15. jula evidentirano je 580.742 putnika, odnosno prelazaka državne granice, saopštila je Uprava policije. Najveći promet zabilježen je na graničnim prelazima Sukobin/Murićani, Dobrakovo i Dračenovac.

Poslovnica EPCG u Ulici Ivana Milutinovića neće raditi do 27. jula

Četvrtak, 16.07.2026 | 12:28

Poslovnica Elektroprivrede (EPCG) na adresi Ivana Milutinovića br. 12, u zgradi CEDIS-a, u Podgorici, zbog rekonstrukcije neće raditi do 27. jula.

Porodila se Anastasija Ražnatović: Podijelila fotografiju bebe i otkrila pol i ime (FOTO)

Četvrtak, 16.07.2026 | 12:15

Pjevačica Anastasija Ražnatović i fudbaler Nemanja Gudelj su postali roditelji.