Nedjelja, 27.04.2025 | 09:39
IZVOR: kolektiv.me

Veče vrhunskog džeza - Isfar Sarabski Trio 30. aprila u KIC-u

Džez trio Isfara Sarabskog proslavljenog džez pijaniste i kompozitora iz Azerbejdžana nastupiće 30. aprila u velikoj sali KIC-a „Budo Tomović” u 20 sati. Tim koncertom obilježićemo Međunarodni dan džeza i krunisati 18. festival „Mjesec poštovanja džeza u Crnoj Gori - JAM 2025”.




Foto: KIC "Budo Tomović"

Pored Sarabskog na koncertu u Podgorici sviraće kontrabasista Makar Novikov i bubnjar Amir Bresler.

Pijanista i kompozitor Isfar Sarabski (1989) iz prijestonice Azerbejdžana jedan je od najtalentovanijih džez umjetnika današnjice sa aktuelnom međunarodnom karijerom i brojnim nagradama iza sebe. Kao dvadesetogodišnjak je bio pobjednik takmičenja za solo klavir na međunarodnom fesitvalu „Montreux Jazz Festival” u Švajcarskoj (2009), a ubrzo zatim proglašen je počasnim umjetnikom Azerbejdžana i dobitnikom državne nagrade „Zirva” (2010). Potiče iz ugledne muzičke porodice; njegov prađed, Husejngulu Sarabski, je slavni azerbejdžanski operski pjevač, glumac i jedan od utemeljivača opere u islamskom svijetu.

Isfar Sarabski se školovao u Bakuu, gdje je diplomirao na Muzičkoj akademiji, a zatim u Bostonu na koledžu „Berkli” gdje je dobio punu stipendiju. Sarabski je nastupao u najprestižnijim koncertnim dvoranama i džez klubovima širom svijeta uključujući Royal Albert Hall, Queen Elizabeth Hall, Miles Davis Hall, Vibrato Jazz Club, Jazz Club Ronnie Scott’s, Zinco Jazz Club, Konzerthaus, Asphalt Jazz Club, Duc des Lombards Jazz Club, Porgy & Bess Jazz Club, Bird’s Eye Jazz Club i Apollo Theater.

Nastupao je na festivalima u Švajcarskoj, Norveškoj, Francuskoj, Rusiji i Gruziji, kao i u sjedištu UNESCO-a u Parizu na glavnoj proslavi Međunarodnog dana džeza 2012. godine, gdje je svirao sa slavnim Herbijem Henkokom i prijateljima, te na koncertu „The International Jazz Day All-Star Global 2015”. Tokom 2012. i 2013. godine nastupio je i na gala koncertu u Njujorku, koji je organizovala američka džez fondacija. U julu 2022. Sarabski je svirao na festivalu „Jazz à Sète” u Francuskoj, gdje je ponovo izveo duet s Herbijem Henkokom.

Oduševljavao je publiku širom svijeta muzikom koja je istovremeno osjetljiva i zadivljujuća, klasična i džez, obradama i autorskim kompozicijama - uvijek u pokretu, ali na čvrstim osnovama. Njegove obrade klasike, popa, istočnjačkog folklora i argentinskog tanga uvijek odišu umjetnošću i uzbuđenjem. U Isfarovim kompozicijama se osjeća uticaj azerbejdžanskog pionira džeza Vagifa Mustafazadea, koji je isprepleo složenost tradicionalnog mugama sa zapadnjačkim džezom.

Foto: KIC "Budo Tomović"

Svoj trio Sarabski je osnovao 2011. godine, sa muzičarima iz Moskve - Aleksandrom Mašinom (bubnjevi) i Makarom Novikovim (bas). Trio je nastupao na mnogim festivalima i koncertnim dvoranama širom Sjeverne Amerike i Evrope. Sarabski je takođe svirao s Kraljevskim filharmonijskim orkestrom u Londonu, orkestrom Olega Lundstrema, i muzičarima poput Igora Butmana, Rudija Pereza, Mina Sinelija, Teri Lajn Kerington, Bena Vilijamsa, Marka Đulijana, Alana Hemptona, Peta Senatorea, Grega Svilera, Erika Klasa, Kristijana Vebera, Dafera Jusefa. Bio je dio projekta „Drei Pianisten - Three Pianists”, koji je organizovala izdavačka kuća ACT, zajedno sa Lešekom Moždžerom i Irom Rantalom, u Berlinskoj filharmoniji.

Od 2017. godine, uporedo sa džezom, Sarabski je započeo istraživanje elektronske muzike kako bi reflektovao lična raspoloženja i unutrašnje misli. U avgustu 2019. godine, Isfar Sarabski potpisao je ugovor sa izdavačkom kućom „Warner Music Group Germany” za izdavanje dva albuma u različitim žanrovima - džezu i elektronici. Njegov debitantski džez album „Planet” objavljen je 2021. godine i dostupan je u digitalnom formatu, na CD-u i dvostrukom vinilu, kao i na muzičkim platformama.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Spajić: KotorArt simbol evropskog uspjeha

Utorak, 14.07.2026 | 14:44

KotorArt nije samo festival - to je jedina organizacija iz Crne Gore koja je dobitnik dvostrukog granta Kreativne Evrope — jednog od najkompetitivnijih i najvažnijih programa Evropske unije za kulturu i kreativnost, saopštio je premijer Milojko Spajić.

VIDEO - Mandić uručio Trinaestojulske nagrade

Ponedjeljak, 13.07.2026 | 14:36

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić uručio je danas, u Skupštini Crne Gore, Trinaestojulske nagrade ovogodišnjim dobitnicima: prof. dr Sonji Tomović Šundić, redovnoj profesorici Univerziteta Crne Gore, za djelo „Književna antropologija Danila Kiša“; dr Snežani Dragićević i dr Snežani Vuksanović, doktorkama bioloških nauka, za naučna dostignuća i doprinos u oblasti botanike u 2025. godini; prof. dr Nikoli Vukčeviću, filmskom reditelju i univerzitetskom profesoru, za međunarodnu promociju Crne Gore i recepciju filma „Obraz“ u 2025. godini.

Sekretarijat za kulturu upozorio: Promjena imena biblioteke povlači krivičnu odgovornost

Petak, 10.07.2026 | 08:55

Sekretarijat za kulturu Glavnog grada naložio je Savjetu Narodne biblioteke “Radosav Ljumović” da odmah i bez odgađanja obustavi sve aktivnosti koje se odnose na promjenu imena te ustanove, saznaju Vijesti.

Cetinje u znaku umjetnosti: Još jedno uspješno izdanje Fun Festa

Ponedjeljak, 22.06.2026 | 09:39

Fun Fest Cetinje i ove godine potvrdio je značaj na kulturnoj sceni Crne Gore, okupljajući umjetnike i publiku kroz raznovrstan program i zajedničko festivalsko iskustvo koje je obilježilo Prijestonicu tokom trajanja festivala – javljaju iz Centra za kulturu Prijestonice.

Preminula hrvatska književnica i novinarka Slavenka Drakulić

Nedjelja, 21.06.2026 | 09:27

Hrvatska književnica i novinarka Slavenka Drakulić preminula je u 77. godini, prenio je zagrebački Jutarnji list.

Radunović: Za stanove na Veljem brdu, čija gradnja počinje u decembru, cijena će biti 1.000 eura po kvadratu

Petak, 24.07.2026 | 08:05

Vlada će ostati pri građanima obećanoj cijeni od 1.000 eura po kvadratu za Velje brdo za stanove koje se počinju graditi u decembru, poručio je ministar prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Slaven Radunović u intervjuu za Pobjedu. On je saopštio da rast troškova gradnje neće promijeniti osnovnu ideju projekta Velje brdo, te najavljuje da bi izgradnja prvih šest zgrada sa 185 stanova trebalo da počne u decembru.

Spajić sa predstavnicima Predstavničkog doma: Svi politički akteri u Češkoj podržavaju brzi ulazak Crne Gore u EU

Četvrtak, 23.07.2026 | 17:31

Predsjednik Vlade Crne Gore Milojko Spajić posjetu Češkoj započeo je sastankom sa predstavnicima češkog parlamenta predvođenim predsjedavajućim odborima za evropske poslove Petrom Sokolom i Janom Šilerom.

Institut Igalo u plusu 1,1 milion eura, platio dugove od 25 miliona

Petak, 24.07.2026 | 08:19

Institut za fizikalnu medicinu, rehabilitaciju i reumatologiju „Dr Simo Milošević“ značajno je popravio finansijsku poziciju u prvoj polovini ove godine, nakon višegodišnjeg perioda obilježenog nagomilanim dugovima i problemima sa likvidnošću.

Izglasana rekonstrukcija Vlade: Borovinić Bojović potpredsjednica, Zečević, Jojić i Vučurović novi ministri

Četvrtak, 23.07.2026 | 20:10

Skupština Crne Gore danas je, nakon višesatne rasprave, izglasala rekonstrukciju 44. Vlade.

FOTO: Spektakularan koncert Aleksandre Prijović u diskoteci TOP HILL

Četvrtak, 23.07.2026 | 17:51

Jedna od najvećih regionalnih muzičkih zvijezda, Aleksandra Prijović, priredila je spektakularan koncert na Top Hillu u Budvi, potvrdivši još jednom zašto važi za jednu od najvoljenijih izvođačica na ovim prostorima.

Vlada produžava bezvizni režim za Rusiju i Bjelorusiju, uvodi ograničenja za nova izuzeća

Petak, 24.07.2026 | 15:30

Vlada Crne Gore pripremila je izmjene i dopune Uredbe o viznom režimu kojima se važenje pojedinih bezviznih režima produžava do 31. oktobra 2026. godine, dok se uvodi zabrana da se nakon tog datuma, kao i od 1. oktobra 2026. godine kada je riječ o sezonskim izuzećima, oslobađanje od obaveze pribavljanja viza uređuje posebnim aktima Vlade.

Ivanović i Šahavdinov: Crna Gora i Uzbekistan posvećeni jačanju političke i ekonomske saradnje

Petak, 24.07.2026 | 15:03

Potpredsjednik Vlade za vanjske i evropske poslove Filip Ivanović sastao se danas sa nerezidentnim ambasadorom Republike Uzbekistan u Crnoj Gori, sa sjedištem u Budimpešti, Ojbekom Šahavdinovim, a sagovornici su ocijenili da postoji značajan prostor za unapređenje bilateralne saradnje u više oblasti od zajedničkog interesa.

"Srećan rođendan, ljubavi": Beni Blanko pokazao kako je iznenadio Selenu Gomez

Petak, 24.07.2026 | 15:23

Muzički producent Beni Blanko podijelio je sa pratiocima intimne trenutke sa proslave 34. rođendana supruge Selene Gomez, otkrivši kako su poseban dan obilježili romantičnim kulinarskim iskustvom u Italiji.

Mujović razgovarao sa predstavnicima Mense Crne Gore uoči velikog evropskog okupljanja u Podgorici

Petak, 24.07.2026 | 14:53

Gradonačelnik Podgorice prof. dr Saša Mujović razgovarao je danas sa predstavnicima Mense Crne Gore povodom predstojećeg Evropskog godišnjeg okupljanja članova Mense, jednog od najznačajnijih međunarodnih događaja koje će Podgorica ugostiti ovog ljeta.

Sporazum sa SAD: Prioriteti Jadransko-jonski koridor, energetika, Luka Bar i bezbjednosna infrastruktura

Petak, 24.07.2026 | 14:46

Jadransko-jonski koridor sa gasovodom i optičkom mrežom, razvoj energetike i kritičnih minerala, modernizacija Luke Bar, izgradnja velikih data centara, kao i uvođenje sistema za skeniranje tereta na svim graničnim prelazima i u Luci Bar, ključni su projekti koje su Crna Gora i Sjedinjene Američke Države definisale usaglašenim tekstom Sporazuma o saradnji u implementaciji strateških projekata.

Begović: Očekivano je ukinuta i druga presuda protiv Vesne Medenice, čekamo odluku i u predmetu u kojem je osuđena na deset godina

Petak, 24.07.2026 | 15:00

Branilac nekadašnje predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice, advokat Zdravko Begović, kazao je da je očekivao odluku Apelacionog suda.

Spajić sa Babišom: Jačanje ekonomske saradnje kroz sporazum o nabavci vojne opreme

Petak, 24.07.2026 | 14:35

Premijer Milojko Spajić objavio je na mreži X da se tokom zvanične posjete Češkoj sastao sa tamošnjim premijerom Andrejem Babišom.

Krapović i Vuksanović položili vijenac povodom obilježavanja Martinićke bitke

Petak, 24.07.2026 | 15:07

Ministar odbrane Dragan Krapović i načelnik Generalštaba Vojske Crne Gore, brigadni general Miodrag Vuksanović, položili su danas vijenac na spomenik u Martinićima, povodom obilježavanja godišnjice Martinićke bitke, odajući počast junacima koji su svojim djelom ostavili neizbrisiv trag u istoriji Crne Gore, saopštili su iz Ministarstva odbrane.

Skandal s privatnošću: Apple tajno otkrivao e-mail adrese korisnika?

Petak, 24.07.2026 | 15:15

Problem sa uslugom iCloud+ omogućavao je lak pristup sakrivenim e-mail adresama, navodi se u izvještaju.

U Pljevljima uhapšene četiri osobe zbog vožnje pod dejstvom droge i alkohola

Petak, 24.07.2026 | 14:03

Službenici policije uhapsili su u Pljevljima tri osobe zbog vožnje pod dejstvom droge i jednu jer je upravljala vozilom pod dejstvom alkohola, saopšteno je iz Uprave policije.