Ponedjeljak, 28.04.2025 | 08:54
IZVOR: mondo.ba

"Imamo okvire sporazuma i želim da Putin potpiše i završi sa tim": Zelenski spreman da preda Krim Rusiji?

Navodno je Volodimir Zelenski spreman da preda Krim Rusiji kao dio mirovnog sporazuma.




Foto: X screenshot/PolitlcsUS

Američki predsjednik Donald Tramp izjavio je da misli da je njegov ukrajinski kolega Volodimir Zelenski spreman da preda Krim Rusiji kao dio mirovnog sporazuma, uprkos prethodnim odbijanjima Kijeva da pristane na bilo koji predlog tog tipa.

BBC prenosi da je Tramp odgovorio potvrdno na pitanje da li misli da je ukrajinski predsjednik spreman da preda kontrolu nad južnim poluostrvom, koje je Rusija nezakonito pripojila 2014. godine. "Mislim da jeste", kazao je Tramp.

Šef Bijele kuće je takođe pozvao ruskog predsjednika Vladimira Putina da "prestane da puca, sjedne i potpiše sporazum" o okončanju borbi, sugerišući da bi se to moglo da se ostvari u roku od dvije nedjelje.

Britanski medijski servis navodi da je Tramp ove komentare je dao novinarima nakon povratka iz Vatikana, gdje je održao kratak sastanak sa Zelenskim prije sahrane pape Franje. Tramp je rekao da je taj sastanak "prošao dobro", a da su njih dvojica o Krimu razgovarali "vrlo kratko".

Predsjednik SAD je takođe ocijenio da Zelenski sada djeluje "smirenije", što bi moglo da se odnosi na veoma javni sukob koji su dva predsjednika imala u Bijeloj kući u februaru.

Ukrajina je više puta odbila da da bilo kakve teritorijalne ustupke, naglašavajući da bi oko teritorija trebalo da se razgovara tek kada se postigne prekid vatre. Ni Zelenski ni ruski predsjednik Vladimir Putin nisu javno odgovorili na Trampove najnovije komentare.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Pravoslavnu crkvu u Crnoj Gori 2006. uspostavili Amfilohije i patrijarh Pavle, odluka ukinuta 2021.

Petak, 29.05.2026 | 08:32

Pozivanje bivšeg premijera Zdravka Krivokapića na odluku Svetog arhijerejskog sabora Srpske pravoslavne crkve iz maja 2006. godine ponovo je u fokus javnosti vratilo dokument koji pokazuje da je SPC neposredno nakon obnove crnogorske nezavisnosti uspostavila poseban crkveni okvir pod nazivom Pravoslavna crkva u Crnoj Gori.

Opoziciona platforma uskoro pred većinom

Petak, 29.05.2026 | 08:12

U cilju dijaloga sa vladajućom većinom za prevazilaženje političke krize čeka se opoziciona platforma. Trebalo bi da je dostave danas, eventualno sjutra. To nam je nezvanično saopšteno iz jedne od opozicionih partija.

(VIDEO) Nestvarna eksplozija na Floridi: Za nekoliko sekundi nestao ključni megaprojekat Džefa Bezosa

Petak, 29.05.2026 | 09:07

Raketa kompanije Blue Origin, prema prvim informacijama, eksplodirala je na lansirnoj rampi u svemirskoj bazi Kejp Kanaveral na Floridi, javlja USA Today. Snimci nevjerovatne eksplozije šire se društvenim mrežama.

Brnabić predlaže integraciju cijelog Zapadnog Balkana u EU kao najbolje rješenje

Četvrtak, 28.05.2026 | 21:23

Predsjednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je tokom posjete Španiji da bi integracija cijelog Zapadnog Balkana u Evropsku uniju bila najbolje rješenje, ocjenjujući da bi to bila smjela i odvažna politička odluka.

Konatar: Penzioneri su ugroženi zbog rasta cijena, vrijeme je za povećanje penzija

Petak, 29.05.2026 | 10:30

Zbog narušenog životnog standarda penzionera u Crnoj Gori poslanici Građanskog pokreta URA predložili su izmjene zakona o PIO kojima se predviđa povećanje svih penzija, uključujući i minimalne, za 40 eura u okviru budžeta za 2026. godinu, saopštio je šef poslaničkog kluba URA Miloš Konatar.

VDT odbio da dostavi dokument u aferi „Telekom“: Nije „zaista neophodan“ za slobodu izražavanja

Petak, 29.05.2026 | 17:56

  Vrhovno državno tužilaštvo (VDT) odlučilo je da kopija Zahtjeva za zaštitu zakonitosti u predmetu "Telekom“ nije neophodna za ostvarivanje slobode izražavanja.  

Kako možete ublažiti upalu mišića nakon treninga: Ovo je česta pojava

Petak, 29.05.2026 | 17:45

Bolovi u mišićima nakon intenzivnog treninga česta su pojava, posebno kod osoba koje tek počinju vježbati, povećaju intenzitet treninga ili isprobavaju nove vježbe. Ukočenost i osjećaj težine u mišićima obično se javljaju dan nakon fizičke aktivnosti i mogu otežati svakodnevne pokrete.

Emina Jahović otkrila kako održava vitku liniju: Povremeno ništa ne jede 48 sati

Petak, 29.05.2026 | 17:31

Emina Jahović ponovo je privukla pažnju javnosti nakon što je otkrila da povremeno praktikuje veoma rigorozan režim ishrane, kako bi održala vitku liniju.

Vrhovni sud: Viši sud pogriješio kada je oslobodio Ivana Vukovića

Petak, 29.05.2026 | 17:18

Vrhovni sud utvrdio je da je Viši sud za prekršaje pogrešno primijenio zakon kada je javnog funkcionera Ivana Vukovića oslobodio odgovornosti za nepodnošenje izvještaja o imovini i prihodima Agenciji za sprječavanje korupcije u zakonom predviđenom roku.   

Jutarnja navika od 30 sekundi može poboljšati vaše zdravlje

Petak, 29.05.2026 | 17:06

Mnogi ljudi jutro započinju kafom, pregledanjem telefona ili brzinskim doručkom, međutim stručnjaci ističu da bi prva navika nakon buđenja trebala biti čaša vode.

Nikolina Marković iz Budućnosti na pozajmici u Strazburu

Petak, 29.05.2026 | 16:48

Nikolina Marković će u sezoni 2026/27 igrati kao pozajmljena igračica u francuskom Strazburu, potvrdila je Budućnost.  

Barselona nudi 100 miliona za Alvaresa

Petak, 29.05.2026 | 16:46

Barselona je poslala prvu zvaničnu ponudu Atletiko Madridu za Hulijana Alvaresa, vrijednu 100 miliona eura.  

Spajić: Ugovor o izgradnji Univerzitetske klinike u Podgorici biće potpisan naredne sedmice

Petak, 29.05.2026 | 16:20

Francuske kompanije veoma su zainteresovane za ulaganja u Crnu Goru, a ugovor o relizaciji projekta od vitalnog interesa za crnogorske građane - izgradnju Univerzitetske klinike u Podgorici, sa kompanijom Bouyges biće potpisan već naredne sedmice u Crnoj Gori. To je poručeno sa današnjeg sastanka premijera Milojka Spajića sa predstavnicima Saveza francuskih preduzeća (MEDEF) u Parizu, saopštili su iz Vlade.     

Pogrešna odluka u korist Vukovića: Vrhovni sud utvrdio povredu zakona

Petak, 29.05.2026 | 16:04

Vrhovni sud Crne Gore usvojio je zahtjev za zaštitu zakonitosti Vrhovnog državnog tužilaštva Crne Gore i utvrdio da je pravosnažnim rješenjem Višeg suda za prekršaje Crne Gore povrijeđen zakon u korist okrivljenog Ivana Vukovića.

Ustavni sud: Nema ustavnopravnih smetnji za izručenje državljanina SAD

Petak, 29.05.2026 | 15:00

Ustavni sud Crne Gore odbio je kao neosnovanu ustavnu žalbu državljanina Sjedinjenih Američkih Država R.H.W. i ocijenio da nema smetnji za njegovo izručenje toj zemlji, saopšteno je iz tog suda.