Ponedjeljak, 28.04.2025 | 10:39
IZVOR: 24sata.hr

Držite u RERNI? Evo zašto to nikako ne smijete raditi

Čuvanje posuđa u rerni kad ona ne radi česta je navika brojnih domaćinstva. Međutim, ova navika može biti ozbiljno štetna za vaše posuđe, rerna pa čak i sigurnost vašeg doma.




Foto: Ilustracija/Pexels

Možda vam se čini praktično koristiti rerna kao dodatni prostor za odlaganje tava, tepsija i vatrostalnih posuda, posebno ako vam u kuhinji nedostaje prostora. Međutim, ova navika nosi sa sobom neke ozbiljne rizike, ne samo za vaše posuđe, već i za samu rernu, a naposljetku i za vaše zdravlje.

Mnogi komadi posuđa,posebno oni s neprianjajućim ili vatrostalnim premazima, osjetljivi su na grebanje i oštećenje. Kada više lonaca ili tepsija naslažete jednu u drugu unutar rerne, lako dolazi do grebanja premaza koji služi za ravnomjernu raspodjelu topline. Ovakva oštećenja ne samo da narušavaju funkcionalnost posuđa, već mogu dovesti i do njegovog prijevremenog propadanja i bržeg hrđanja.

No, šteta ne prestaje na samom posuđu. Oguljeni ili oštećeni materijali mogu ispustiti sitne čestice koje tokom pečenja postaju dio cirkulacije toplog vazduha unutar rerne. Te mikroskopske čestice, posebno ako dolaze iz toksičnih ili sintetičkih premaza, mogu završiti u vašoj hrani, čineći je potencijalno štetnom za konzumiranje.

Još jedan važan aspekt je sigurnost u kuhinji. Kada naviknete držati posuđe u rerni, lako se može dogoditi da zaboravite na njegovu prisutnost. Uključivanje pećnice bez prethodnog pregleda može uzrokovati pregrijavanje, topljenje ručki, pa čak i stvaranje dima ili vatre ako se unutar rerne nađe neprikladan predmet poput plastičnih djelova, noževa, hvataljki ili viljuški. U najgorem slučaju, to može dovesti i do ozbiljnijih oštećenja aparata ili opasnosti za domaćinstvo.

Da biste očuvali dugotrajnost rerne, sigurnost pripreme hrane i kvalitet svog posuđa, savjetuje se da rerna koristite isključivo za ono čemu je namijenjena, a to je priprema hrane. Umjesto čuvanja posuđa u rernu, pokušajte organizovati kuhinjske ormariće ili koristiti viseće elemente i dodatke za skladištenje, kako biste oslobodili prostor i izbjegli ovu potencijalno opasnu naviku.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

VIDEO: Uhapšena Mirjana Pajković, autoputem vozila 202 km/h

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 13:50

Bivša direktorica Direktorata za unapređenje i zaštitu ljudskih prava i sloboda u Ministarstvu ljudskih i manjinskih prava Mirjana Pajković uhapšena je jer je na auto-putu upravljala vozilom brzinom od 202 kilometra na čas, potvrđeno je Portalu RTCG iz policije.

Laković u tužilaštvu nakon izjava o "crnim trojkama"

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 15:35

Bivši savjetnik premijera za bezbjednost, policijski i carinski funkcioner Vojo Laković stigao je na saslušanje u svojstvu svjedoka u Više državno tužilaštvo, javlja RTV Podgorica.

Pajković: Policija demonstrirala bahatost, oduzeti su mi automobil i telefon

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 18:40

Bivša direktorica Direktorata za unapređenje i zaštitu ljudskih prava i sloboda u Ministarstvu ljudskih i manjinskih prava Mirjana Pajković, potvrdila je za Portal RTCG da je kažnjena sa 1000 eura, uz četiri mjeseca zabrane upravljanja vozilom B kategorije, jer je auto-putem vozila brzinom od 202 kilometra na čas. Ona je jutros uhapšena zbog nesavjesne vožnje.

Spajić: Wizz Air baza snažna poruka povjerenja u Crnu Goru

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 13:45

Današnji dan predstavlja izuzetno važan trenutak za Aerodrome Crne Gore i svojevrsnu prekretnicu u našem poslovanju. Otvaranje baze Wizz Aira potvrda je da Crna Gora može biti prepoznata kao ozbiljna i dugoročna destinacija za velike avio-kompanije - kazao je izvršni direktor Aerodroma Crne Gore Roko Tolić.

Novi incidenti, stari odgovori: Sistem protiv nasilja na stadionima i dalje bez efekta

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 14:00

Poslije niza incidenata na fudbalskim utakmicama — od incidenta u Beranama, preko prekida meča Čelik–Zabjelo do sukoba navijača u Nikšiću — bezbjednost na stadionima ponovo je pod lupom javnosti, ali uprkos tome institucije i dalje ponavljaju iste odgovore, o kontinuiranom djelovanju bez vidljivog efekta.

U susret obilježavanju decenije rada gradonačelnik obišao Dnevni centar za djecu i omladinu sa smetnjama i teškoćama u razvoju

Utorak, 31.03.2026 | 13:33

Povodom obilježavanja 10 godina rada Javne ustanove Dnevni centar za djecu i omladinu sa smetnjama i teškoćama u razvoju, gradonačelnik Podgorice Saša Mujović, sa saradnicima, danas je obišao ovu ustanovu i tom prilikom još jednom naglasio da gradska uprava pruža punu podršku djeci, njihovim roditeljima, kao i zaposlenima koji svakodnevno obavljaju veoma važan, odgovoran i često izazovan posao.

Ivanović - Ponomarenkova: Slovačka nastavlja podršku Crnoj Gori na putu ka EU

Utorak, 31.03.2026 | 13:21

Potpredsjednik Vlade za vanjske i evropske poslove dr Filip Ivanović sastao se danas sa ambasadorkom Slovačke Republike u Crnoj Gori, Evom Ponomarenkovom, saopšteno je iz Vlade.

Uhapšen mladi vozač, auto-putem vozio 195 kilometara na sat

Utorak, 31.03.2026 | 13:07

Mobilna jedinica saobraćajne policije na auto-putu je zaustavili a potom sankcionisala mladog vozača Z.O. (20) iz Bijelog Polja zbog brze vožnje.

Turković: Uprkos povećanju, Crna Gora ima najniže cijene goriva u regionu

Utorak, 31.03.2026 | 12:42

Državni sekretar u Ministarstvu finansija Tarik Turković, poručuje da uprkos povećanju, Crna Gora ima najniže cijene goriva u regionu.

Danilo Orlandić podnio ostavku na funkciju direktora Turističke organizacije Bar

Utorak, 31.03.2026 | 12:33

Dosadašnji direktor Turističke organizacije Bar Danilo Orlandić juče je podnio ostavku na tu funkciju, saznaju “Vijesti”.

Nikolić donio sporazum sa Jedinstvenom Rusijom: Spajić je opet obmanuo javnost

Utorak, 31.03.2026 | 11:56

Poslanici u Skupštini danas su nastavili sa radom.

NPCG: Zaplijenjeno 11 pretvarača za nelegalni izlov ribe

Utorak, 31.03.2026 | 11:51

Uprava carina je, nakon inicijative Nacionalnog parka Skadarsko jezero za pojačanu kontrolu, zaplijenila 11 pretvarača novije proizvodnje za koje se pretpostavlja da su namijenjeni izlovu ribe putem struje.

Milan potvrdio dolazak Kostića

Utorak, 31.03.2026 | 11:37

Crnogorski fudbaler, Andrej Kostić je novi igrač Milana, zvanično je saopštio italijanski klub.

Pretresom na Koniku pronađena puška i startni pištolj, jedna osoba uhapšena

Utorak, 31.03.2026 | 11:31

Podgorička policija je, postupajući po naredbi Osnovnog suda u Podgorici, izvršila pretres kuće i drugih prostorija koje koristi A.Č. (51) u naselju Konik.

DPS Kotor: Taster odbornici vlasti izglasali budžet u cajtnotu, Jokić uzurpator funkcije predsjednika Opštine

Utorak, 31.03.2026 | 10:57

Neodgovorni odnos kotorske vlasti prema gradu i građanima najbolje se slika kroz činjenicu da je Budžet Opštine Kotor usvojen u cajtnotu – uoči samog isteka zakonskog roka, sa kašnjenjem od 3 mjeseca, poručili su iz kotorskog DPS-a.