Ponedjeljak, 28.04.2025 | 15:06
IZVOR: klix.ba

Produžite SVJEŽINU PERŠUNA uz ovaj JEDNOSTAVAN TRIK

Peršun je jedan od najčešće korištenih začina u našim kuhinjama. 




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Peršun je jedan od najčešće korištenih začina u našim kuhinjama. Bilo da se dodaje supama, varivima, mesu ili salatama, peršun ne samo da poboljšava ukus jela, već ima i brojne zdravstvene koristi.

Ipak, jedan od najčešćih problema s ovom biljkom jeste što brzo izgubi svježinu, pogotovo ako se čuva u frižideru bez odgovarajuće pripreme. Ako niste ljubitelj zamrzavanja i volite da koristite svježi peršun u svakodnevnom kuvanju, postoji vrlo jednostavan i efikasan način da mu produžite trajanje i očuvate svježinu, aromu i boju i do mjesec dana.

Za početak, potrebno je pravilno očistiti peršun. U veću posudu sipajte hladnu vodu i dodajte jednu kašiku sode bikarbone. Umočite peršun u ovu mješavinu i lagano ga operite. Soda bikarbona pomoći će da uklonite nečistoće i ostatke pesticida, a da pri tome ne oštetite listove.

Nakon toga, pripremite dasku za sječenje tako što ćete je poprskati s malo sirćeta i prebrisati čistom krpom. Ovo je koristan korak koji osigurava da daska bude dezinfikovana prije sjeckanja svježeg peršuna.

Isjeckani peršun rasporedite ravnomjerno i stavite ga u čistu staklenu teglu. Na dno tegle stavite sloj papirnog ubrusa kako bi upijao višak vlage i time spriječio da listovi peršuna istruhnu.

Zatvorite teglu poklopcem i čuvajte je u frižideru. Na ovaj način, peršun može ostati svjež i do četiri sedmice, zadržavajući svoj miris, boju i ukus.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

S&P potvrdio kreditni rejting „A+“ i unaprijedio samostalni kreditni profil sa „a“ na „a+“

Utorak, 11.08.2026 | 16:04

Potvrđeni kreditni rejting „A+“ uz stabilne srednjoročne izglede odražava očekivanje agencije S&P da će Grupa Triglav nastaviti da ostvaruje snažne poslovne rezultate i zadržati snažnu finansijsku poziciju.

Jutjub pooštrava uslove za zaradu: Kreatorima će trebati duplo više pregleda

Utorak, 11.08.2026 | 15:29

Guglova platforma Jutjub objavila je da će od 1. februara pooštriti uslove za nove kreatore sadržaja koji žele da zarađuju od reklama i pretplata.

Obustava saobraćaja na dijelu Bulevara Vojislavljevića od 12. do 23. avgusta, omogućen pristup poslovnim subjektima

Utorak, 11.08.2026 | 15:25

Zbog izvođenja radova na izgradnji Bulevara Vojislavljevića, od 12. do 23. avgusta biće na snazi totalna obustava saobraćaja na dijelu trase od Ulice Đura Jakšića do Ulice Princeze Ksenije u Podgorici, najavili su iz Uprave za saobraćaj.

Odabran glavni projektant bulevara kroz Tivat, vrijednost ugovora 137.000 eura

Utorak, 11.08.2026 | 15:06

Opština Tivat odabrala je projektantski biro koji će izraditi glavni projekat izgradnje bulevara kroz Tivta, odnosno glavni projekat rekonstrukcije magistralnog puta M-11, Lepetani – Tivat.

Anastasija Gudelj pokazala kako izgleda 27 dana nakon porođaja i sve iznenadila (FOTO)

Utorak, 11.08.2026 | 14:42

Nasljednica Cece Ražnatović je pre manje od mesec dana na svet donela sina Ilijana, a već je pokazala zavidnu figuru.

Osumnjičenom za ubistvo Tupaka Šakura prijeti doživotna robija

Utorak, 11.08.2026 | 14:24

U Las Vegasu je zvanično počelo suđenje bivšem vođi ulične bande koji je optužen za planiranje ubistva hip-hop legende Tupaka Šakura prije tačno tri decenije. Trenutno je u toku izbor porote, a proces privlači ogromnu pažnju svjetske javnosti.

Sudar tri automobila na Očinićima

Utorak, 11.08.2026 | 14:12

Tri osobe su povrijeđene u sudaru koji se danas oko 12.30 časova dogodio na magistralnom putu Cetinje – Budva kod benzinske pumpe na Očinićima.

Lebron Džejms priprema dokumentarac: Biće spektakularan

Utorak, 11.08.2026 | 14:10

Lebron Džejms potvrdio je da je u pripremi dokumentarni film o njegovom životu i karijeri, u kojem bi trebalo da budu prikazani i brojni do sada neobjavljeni snimci iza kulisa.

Ove namirnice hlade i vraćaju energiju tokom vrućih dana

Utorak, 11.08.2026 | 14:03

Ljetne vrućine često sa sobom donose umor, žeđ i osjećaj težine. Kada temperature porastu, osim dovoljne količine tečnosti, važno je obratiti pažnju i na ono što jedemo.

Podgorica: U akciji “Brzina” za sedam dana uhapšeno 56 osoba

Utorak, 11.08.2026 | 13:52

Saobraćajna policija odjeljenja bezbjednosti Podgorica je u prethodnih sedam dana, u okviru nacionalne akcije „Brzina“ kontrolisala 307 vozača i uhapsila 56 osoba, objavila je na mreži X Uprava policije.