Ponedjeljak, 28.04.2025 | 19:58
IZVOR: zadovoljna.rs

Lemon posset: KREMAST, OSVJEŽAVAJUĆI i LAGAN desert koji osvaja (VIDEO)

Sunčan, osvježavajuć i neodoljivo kremast, Lemon Posset je desert koji spaja jednostavnost pripreme i savršen balans slatkog i kiselkastog ukusa. 




Foto: YouTube screenshot/AtiJourney

Kada ga poslužite u izdubljenim polutkama limuna, dobijate ne samo božanstven zalogaj, već i pravi mali vizuelni spektakl. Idealan je za ljetnje večere, posebne prilike ili kada jednostavno želite da impresionirate goste uz minimalan trud.

Lemon Posset potiče iz Engleske i ima veoma dugu tradiciju, još od srednjeg vijeka. U početku je bio napitak od mlijeka i vina ili piva, koji se kasnije, kroz vjekove, transformisao u ono što danas poznajemo: bogati kremasti desert od pavlake, limuna i šećera. Naziv „posset“ nema direktan prevod, ali bismo ga mogli opisati kao limunasti krem ili jednostavno limun krem.

Ovaj elegantni klasik britanske kuhinje, savršeno pokazuje kako nekoliko osnovnih sastojaka može stvoriti desert koji osvaja sva čula.

Sastojci za limun krem:

500 ml pavlake za šlag (slatke pavlake, minimum 30% masti)

150 g šećera

2 veća limuna (sok i korica) + još 2-3 limuna za serviranje (trebaće ti njihove polutke)

Prstohvat soli

Po želji: malo ekstrakta vanile ili mrvica bijelog čokolade za dekoraciju

Kako se pravi limun krem:

Prepolovi limune po dužini. Pažljivo kašičicom ili malim nožem izdubi unutrašnjost limuna, pazeći da korica ostane cijela i stabilna. Izdubljene polutke limuna postavi na tanjir ili pleh sa papirom za pečenje (ako se klate, malo im odsjeci dno da stoje stabilno).

U šerpi pomiješaj pavlaku i šećer. Zagrevaj na srednje jakoj vatri, uz povremeno miješanje, dok ne proključa. Kad proključa, smanji vatru i ostavi da vri lagano još 3 minuta, uz stalno miješanje. Skloni sa vatre. Dodaj narendanu koricu limuna, sok od 2 limuna i prstohvat soli. Sve dobro izmiješaj i ostavi da se kratko prohladi (oko 5 minuta).

Sipaj gotovi Lemon Posset krem u izdubljene polutke limuna.

Pažljivo ih prebaci u frižider da se hlade i stegnu, najmanje 4 sata, idealno preko noći.

Pred služenje možeš ukrasiti posset rendanom bijelom čokoladom, svežim listićima mente, sitno sijeckanim kandiranim limunom, ili prah šećerom.

Bonus savjet: Ako ti se krem čini preretkim kad ga sipaš, ne brini – poslije hlađenja postaće savršeno čvrst, ali nježan. Umjesto običnog limuna, možeš koristiti limetu, a za još svježiji efekat uzmi kombinaciju limun-limeta.

VIDEO MOŽETE POGLEDATI OVDJE!

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Rakočević: Smijenili Nermina Abdića i o tome ga obavijestili SMS porukom – ovo je iskompleksirani revanšizam

Petak, 28.11.2025 | 15:14

Poslanik Demokratske partije socijalista Nermin Abdić danas je obaviješten kako je smijenjen sa mjesta ljekara Fudbalskog kluba Budućnost.  

Morsko dobro: More izbacilo veliku količinu otpada, zakupci da u što kraćem roku očiste kupališta

Petak, 28.11.2025 | 14:55

Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom Crne Gore upućuje apel svim zakupcima morskog dobra da u najkraćem roku pristupe čišćenju i uređenju svojih kupališta.  

MPŠV: Povećana količina jagnjadi na tržištu rezultat je uvoza većeg broja tokom ljeta po nižim cijenama

Petak, 28.11.2025 | 14:52

Kako navode, udruženja poljoprivrednih proizvođača su obavijestila da je na tržištu između deset i 12 hiljada jagnjadi koja predstavljaju tržišni višak.

Po nalogu SDT-a uhapšeni bivši policijski funkcioneri Dejan Knežević i Milorad Žižić

Petak, 28.11.2025 | 14:40

Po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva SDT-a, službenici Specijalnog policijskog odjeljenja SPO uhapsili su bivšeg bivšeg vršioca dužnosti pomoćnika direktora Uprave policije Dejana Kneževića i nekadašnjeg rukovodioca tadašnjeg Odsjeka za suzbijanje teških krivičnih djela u Sektoru za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije Uprave policije Milorada Žižića zbog postojanja osnovane sumnje da su počinili krivično djelo stvaranje kriminalne organizacije i druga krivična djela, saopšteno je iz SDT-a.

Sutjeska i Berane kažnjeni sa po 2.500 eura

Petak, 28.11.2025 | 14:37

Disciplinska komisija Fudbalskog saveza Crne Gore, postupajući po prijavama Komisije za takmičenje FSCG, na sjednici održanoj 28.11.2025 godine, izrekla je disciplinske mjere:  

Gdje neće biti struje u nedjelju, ponedjeljak i utorak

Petak, 28.11.2025 | 14:33

Iz CEDIS-a su saopštili da će zbog planiranih radova na mreži, u nedjelju 30. novembra, bez napajanja električnom energijom ostati:

Monstat: 16 odsto djece do pet godina bilo je u riziku od zaostajanja u razvoju

Petak, 28.11.2025 | 14:28

Od početka sprovođenja Istraživanja višestrukih pokazatelja (MIKS) u Crnoj Gori, anketari su obišli više od 2 000 domaćinstava, u cilju prikupljanja preciznih podataka o položaju djece, žena i porodica, naveli su iz Monstata.

Reprezentacije spremile tužbu protiv FIFA zbog Kristijana Ronalda?

Petak, 28.11.2025 | 14:25

Smatraju da je Portugalcu prelako ukinuta suspenzija.

Milatović odlikovao Crveni krst Ordenom crnogorske zastave I stepena

Petak, 28.11.2025 | 14:19

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović obratio se danas na Cetinju povodom obilježavanja 150 godina Crvenog krsta Crne Gore. Naglasio je da se „snaga države mjeri brigom o onima kojima je pomoć najpotrebnija“, poručivši da „niko ne smije ostati sam u nevolji“, saopšteno je iz njegovog kabineta Milatovića.

KIC: Maji Popović dodijeljeno prestižno francusko odlikovanje – Orden viteza umjetnosti i književnosti

Petak, 28.11.2025 | 14:17

U Rezidenciji francuske Ambasadorke NJ.E. An Mari Maske juče je dodijeljeno prestižno odlikovanje Orden viteza umjetnosti i književnosti Maji Popović, urednici muzičkog programa KIC-a „Budo Tomović“ i predsjednici organizacije Jazz Art – saopšteno je iz KIC-a.