Petak, 09.05.2025 | 16:31
IZVOR: ona.rs

Zašto papa nosi CRVENE CIPELE? TAJNA iza najupečatljivijeg detalja iz Vatikana

Nosio ih je Jovan Pavle Drugi, izbjegavao Franja, a Lav Četrnaesti ih vraća u Vatikan – evo simbolike iza najneobičnijeg modnog detalja katoličkog poglavara.




Foto: YouTube screenshot/CBS News

Novi papa, stara tradicija

Katolička crkva je dobila novog poglavara – američki kardinal Robert Prevost izabran je za papu i nosiće ime Lav XIV. Tokom njegove prve pojave u javnosti pažnju nisu privukle samo poruke jedinstva i nade, već i – crvene cipele.

Naizgled neobičan detalj, ali duboko ukorijenjen u crkvenoj simbolici, ovaj komad obuće već vjekovima prati pontifikalni protokol. Mnogi se pitaju – zašto baš crvene?

Crvena boja: Krv, mučeništvo i žrtva

U katoličkoj tradiciji crvena boja simbolizuje mučeništvo, Hristovu patnju i raspeće. Crvene cipele predstavljaju krv prolivenu od strane Isusa Hrista, ali i svih svetaca koji su život dali za vjeru.

Papine cipele nisu modni dodatak, već teološka izjava – podsjećanje na žrtvu i poziv na poniznost. Naročito su se isticale tokom bogosluženja, kada su pape nosile i crvene plaštove i ogrtače.

Ko je nosio crvene cipele, a ko ih odbio?

Papa Benedikt XVI bio je poznat po svojoj posvećenosti tradiciji, pa je redovno nosio klasične crvene kožne cipele, često ručno izrađene u Vatikanu. Njegove cipele postale su gotovo kultni modni simbol tog doba.

Nasuprot njemu, papa Franja je odmah po izboru odbio crvene cipele i zadržao crne ortopedske cipele koje je nosio kao nadbiskup Buenos Ajresa. Taj potez protumačen je kao njegov stav prema jednostavnosti i odbacivanju luksuza. Čak i kada je njegovo tijelo bilo izloženo javnosti posle smrti, obučen je u skromne crne cipele.

Papa Jovan Pavle II, prema pojedinim izvorima, volio je bordo kožu, a američki magazin Esquire tvrdi da je često nosio i smeđe mokasine, čime je unikatno spojio duhovno i lično.

Da li će Lav XIV vratiti crvenu obuću u Vatikan?

S obzirom na to da je novi papa Amerikanac i da dolazi iz reda koji je naklonjen simbolici, mnogi vjeruju da će Lav XIV obnoviti praksu nošenja crvenih cipela. Njegov prvi nastup to već nagovještava.

Crvena obuća tako ponovo postaje ne samo tradicija, već i politička poruka – o čvrstini vere, kontinuitetu i spremnosti da se nosi težina funkcije.

Izvor: ona.telegraf.rs

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Luksuz iz filma na tržištu: Prodaju se obje vile Tonija Montane

Utorak, 12.05.2026 | 09:15

Dvije vile povezane sa kultnim filmom „Lice sa ožiljkom“ – luksuzno imanje El Fureidis u Kaliforniji i prepoznatljiva rezidencija na Floridi ponovo su na tržištu nekretnina, uz cijene od 40 za jednu i neverovatnih 238 miliona dolara za drugu.

Pentagon objavio prve NLO dosijee: Javnost dobila pristup tajnim dokumentima

Ponedjeljak, 11.05.2026 | 21:57

Američko Ministarstvo odbrane objavilo je prvu grupu dugo očekivanih dokumenata povezanih sa neidentifikovanim letećim objektima (NLO) i neobjašnjenim vazdušnim fenomenima (UAP), nakon što je predsjednik Donald Tramp još u februaru naredio deklasifikaciju materijala zbog ogromnog interesovanja javnosti.  

Pet najtoplijih mjesta na svijetu: Temperature prelaze i 50 stepeni

Ponedjeljak, 11.05.2026 | 09:50

Nekoliko gradova širom svijeta ne doživljava leto samo kao godišnje doba, već kao neprekidnu borbu sa ekstremnim vrućinama tokom cijele godine.

Rudari u Mjanmaru otkrili rijedak rubin od 11.000 karata, težak skoro dva kilograma

Nedjelja, 10.05.2026 | 17:00

Rudari u Mjanmaru iskopali su rubin od 11.000 karata za koji se smatra da je drugi najteži ikada pronađen u ovoj ratom razorenoj zemlji.

Istorijski rezultat: Ovo je najprofitabilnija avio-kompanija na svijetu

Nedjelja, 10.05.2026 | 11:52

Emirates Group ostvarila je rekordnu dobit od 24,4 milijarde dirhama (6,6 milijardi američkih dolara) u finansijskoj godini 2025/26.

Zogović: Posjeta Murinu bez prihvatanja odgovornosti neprimjerena

Utorak, 12.05.2026 | 20:29

Poziv predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića generalnom sekretaru NATO Marku Ruteu da posjeti Murinu može se smatrati vrlo upitnim i neprimjerenim ukoliko generalni sekretar NATO-a nije spreman da prihvati odgovornost za ratni zločin u Murini i uputi izvinjenje porodicama stradalih, ranjenim građanima, kao i svim stanovnicima ovog kraja. To je saopštio potpredsjednik Demokratske narodne partije Milun Zogović.

Vuković: Snažna privreda temelj evropske i ekonomski stabilne Crne Gore

Utorak, 12.05.2026 | 20:00

Na jubilarnom, desetom izdanju dodjele Godišnjih nagrada Asocijacija menadžera Crne Gore, ministar finansija Novica Vuković poručio je da su znanje, odgovornost i snažan realni sektor ključ razvoja savremene i evropske Crne Gore.  

Radunović: Uskoro konkurs za glavni projekat "Veljeg brda"

Utorak, 12.05.2026 | 19:45

Za projekat Velje brdo završen je međunarodni konkurs za idejno rješenje. Upravo ovih dana će da bude raspisan konkurs za glavni projekat i izvođenje radova. To je po principu „projektuj i izvedi”, da bi ubrzali proces, kazao je Slaven Radunović, ministar prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine.

SB o BiH: SAD traže kraj međunarodnog intervencionizma, Rusija ukidanje OHR

Utorak, 12.05.2026 | 20:13

Na sjednici Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija (UN) u Njujorku, posvećenoj stanju u Bosni i Hercegovini (BiH), predstavnica SAD Tami Brus izjavila je da se u BiH bliži kraj međunarodnom intervencionizmu i tutorstvu.

URA: Evropski parlamentarci traže zaštitu Svetog Stefana i javnog interesa

Utorak, 12.05.2026 | 19:31

Građanski pokret URA pozdravlja inicijativu i podršku poslanika Evropskog parlamenta, posebno iz redova zelenih i progresivnih političkih grupacija, koji su se obratili premijeru Milojku Spajiću povodom zaštite Svetog Stefana i očuvanja javnog interesa na tom prostoru.

Čarapić: Cijene životnih namirnica i ljekova određuju monopolisti koje je stvorio DPS; Klikovac: Kako monopol sa 10 velikih firmi u sektoru farmacije

Utorak, 12.05.2026 | 19:20

Nakon što je na današnjoj Sjencici Skupštine poslanik Pokreta Evropa sad (PES) Vasilije Čarapić rekao da cijene životnih namirnica, ljekova i stanova u Crnoj Gori određuju prethodnici državne vlasti misleći na Demokratsku partiju socijalista (DPS) reagovao je šef Kluba odbornika DPS-a u Skupštini Glavnog grada, Andrija Klikovac.

Crna Gora dobila više od 250 miliona eura, Albaniji 20 miliona: Veliki infrastrukturni projekti donijeli Podgorici veću podršku EU

Utorak, 12.05.2026 | 18:16

Evropska investiciona banka (EIB) najavila je nova velika ulaganja u Crnu Goru i Albaniju, ali sa različitim prioritetima — dok Podgorica dobija više od 250 miliona eura za bolnice, željeznicu i energetiku, Tirana, kako je danas saopšteno dobija podršku za razvoj privatnog sektora, digitalizaciju i zelenu ekonomiju.

Milatović pozvao Rutea da sljedeći put posjeti Murino; Crna Gora ostaje pouzdan partner

Utorak, 12.05.2026 | 19:00

Fokus na kredibilitetu savezništva, stabilnom regionu i modernizaciji kapaciteta. Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović sastao se sa generalnim sekretarom NATO Markom Ruteom, potvrđujući punu posvećenost Crne Gore Alijansi, transatlantskom partnerstvu i saradnji sa saveznicama.

Milatović: Ostrog ostaje jedno od najvažnijih duhovnih središta i simbol vjere koja nadilazi vrijeme i granice

Utorak, 12.05.2026 | 18:46

Na praznik Svetog Vasilija Ostroškog Čudotvorca, manastir Ostrog ponovo je bio mjesto sabranja, molitve i duboke duhovne tišine u kojoj se vjera ogleda jednako snažno kao i nada, poručio je na svom Fejsbuk profilu predsjednik Crne Gore Jakov Milatović.

Komunalna policija pojačava kontrole, od danas „pauk“ stalno u Petrovcu i Buljarici

Utorak, 12.05.2026 | 18:39

Načelnik Komunalne policije Opštine Budva, Miloš Đurašević, poručio je da su službe potpuno opremljene i spremne za ljetnji špic, uz napomenu da su već tokom prvomajskih praznika procesuirali preko 200 prekršaja.