Petak, 09.05.2025 | 17:05
IZVOR: kolektiv.me

JP Morsko dobro: Održana posjeta i obuka u okviru projekta RESCOM

U okviru međunarodnog projekta „RESCOM - Strengthening the resilience of ecosystems in the Mediterranean (Jačanje otpornosti ekosistema na Mediteranu)“, Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom Crne Gore su, u periodu od 05.-08. maja 2025. godine, posjetili predstavnici Francuske obalne agencije „Conservatoire du littoral“ sa angažovanim konsultantima i ekspertima iz Francuske.




Foto: JP Morsko dobro

Kako se navodi u saopštenju, tokom ove posjete održani su sastanci sa predstavnicima Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom Crne Gore, Agencije za zaštitu životne sredine, Opštine Tivat, NVO „CZIP“, te organizovan obilazak Posebnog rezervata prirode „Tivatska solila“ i okolnog područja kao i terenski rad sa lokalnim stručnjacima koji su u prethodnom periodu vršili istraživanja u ovom zaštićenom području.

"Ova treća u nizu posjeta je organizovana u cilju sprovođenja dodatnih istraživanja na terenu i razmjene informacija sa upravljačem, predstavnicima relevantnih institucija, organizacija i zainteresovanim stranama kako bi se prilagodili predlozi prioritetnih akcija/intervencija koje će podržati projekat “RESCOM” te precizirao način implementacije planiranih aktivnosti u Posebnom rezervatu prirode “Tivatska solila”. Predmetna posjeta je bila usmjerena na razmjenu informacija o postavljanju ograničenja na poprečnim stazama centralnog područja kako bi se smanjio pritisak na ptice koje se gnijezde, kao i na definisanje potreba za regulisanje hidrološkog režima, sprovođenje dodatnih terenskih istraživanja za terenske radove koji imaju za cilj da poboljšaju funkciju zadržavanja vode u močvarnom zemljištu tokom perioda poplava, povećaju kapacitete rezervata i omoguće bolje uslove za boravak i odmor ptica", kazali su iz JP Morsko dobro.

Foto: JP Morsko dobro

Foto: JP Morsko dobro

Tokom ove posjete, konsultanti i eksperti iz Francuske su zaposlenima Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom Crne Gore održali obuku za postavljanje drvenih stubova koji će služiti za ograničenje prolaska posjetilaca na poprečnim stazama centralnog područja kako bi se smanjio pritisak na ptice koje se gnijezde na tom području.

Tom prilikom predstavljene su aktivnosti koji su do sada sprovedene u okviru projekta “RESCOM”, u kojem je Javno preduzeće projektni partner, te razmatrane aktivnosti koje se u okviru ovog projekta mogu sprovesti u Posebnom rezervatu prirode „Tivatska solila“ i koje bi trebale da budu prioritetne u narednom periodu kako bi se unaprijedilo stanje biodiverziteta.

"Ovaj projekat, koji je počeo sa realizacijom u martu 2023. godine, će trajati naredne 4 godine a aktivnosti u Crnoj Gori će biti usmjerene na poseban rezervat prirode „Tivatska solila“, koji će biti pilot područje. Projekat „RESCOM“, koji sprovodi Mediteranski konzorcijum za biodiverzitet, ima za cilj jačanje društvene i ekološke otpornosti ugroženih prirodnih područja na Mediteranu (more, obale, šume, mala ostrva i močvare), kroz implementaciju rešenja zasnovanih na prirodi i integrisaniji pristup osjetljivim ekosistemima u obalnom području. Projektne aktivnosti su usmjerene na očuvanje, obnovu i unapređenje ekološkog funkcionisanja i usluga koje pružaju ovi ekosistemi, podržavanjem i uključivanjem nacionalnih i lokalnih zainteresovanih strana i lokalnog stanovništva kroz aktivnosti podizanja svijesti, obuku i tehničku podršku. Projekat „RESCOM“, koji je podržan od strane Francuskog Golobalnog Fonda za Životnu Sredinu (French Global Environment Facility - FFEM) i Fondacije MAVA, kombinuje regionalne aktivnosti sa veoma specifičnim akcijama na pet pilot lokacija u Albaniji, Maroku, Tunisu, Turskoj i Crnoj Gori", zaključeno je u saopštenju.

Foto: JP Morsko dobro

Foto: JP Morsko dobro

Foto: JP Morsko dobro

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

"Pandora papiri" i nakon više od četiri godine u fazi izviđaja

Četvrtak, 19.02.2026 | 08:49

Iz Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) saopštili su Portalu RTCG da su se interesovali u Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT) za predmet "Pandora papiri" koji je, kako su im rekli iz tužilaštva, i nakon više od četiri godine u fazi izviđaja.

Andrijevica: Pronađena ručna bomba i municija

Četvrtak, 19.02.2026 | 08:46

Beranska policija pretresom porodične kuće G.Ć i pomoćnih objekata u mjestu Gornje Luge u Andrijevici pronašla je ručnu bombu M57 i 37 komada municije. Podnijeta je krivična prijava, saopšteno je iz Uprave policije.

Šaranoviću i ostalima pritvor do 30 dana

Četvrtak, 19.02.2026 | 08:45

Sudija za istragu Višeg suda u Podgorici odredio je pritvor do 30 dana bivšem direktoru Uprave za imovinu Blažu Šaranoviću, službenicima za javne nabavke Uprave za imovinu Branku Daniloviću, Dijani Krivokapić, Rosandi Dujović i vlasniku firme “Stan projekt” Dušku Radunoviću.  

Biciklo.me: Više od 80 odsto građana želi da Ulica slobode bude pješačka zona tokom cijelog dana

Četvrtak, 19.02.2026 | 08:43

Oko 83 odsto građana Podgorice podržava ideju da Ulica slobode u centru grada bude pješačka zona tokom cijelog dana. To pokazuju rezultati godišnjeg istraživanja „Stavovi građana Podgorice o uslovima za pješačenje i upotrebu bicikla“, koje je krajem prošle godine sprovela NVO Biciklo.me.  

Borovinić Bojović čestitala početak Ramazana

Četvrtak, 19.02.2026 | 08:24

Predsjednica Skupštine Glavnog grada, Jelena Borovinić Bojović, uputila je čestitke reisu Islamske zajednice u Crnoj Gori, Rifatu efendiji Fejziću, kao i svim vjernicima islamske vjeroispovijesti povodom nastupajućeg mjeseca Ramazana.

Andrijevica: Pronađena ručna bomba i municija

Četvrtak, 19.02.2026 | 08:46

Beranska policija pretresom porodične kuće G.Ć i pomoćnih objekata u mjestu Gornje Luge u Andrijevici pronašla je ručnu bombu M57 i 37 komada municije. Podnijeta je krivična prijava, saopšteno je iz Uprave policije.

Biciklo.me: Više od 80 odsto građana želi da Ulica slobode bude pješačka zona tokom cijelog dana

Četvrtak, 19.02.2026 | 08:43

Oko 83 odsto građana Podgorice podržava ideju da Ulica slobode u centru grada bude pješačka zona tokom cijelog dana. To pokazuju rezultati godišnjeg istraživanja „Stavovi građana Podgorice o uslovima za pješačenje i upotrebu bicikla“, koje je krajem prošle godine sprovela NVO Biciklo.me.  

Đuričković: Što se više približavamo EU, na dnevni red će dolaziti poruke o malignom uticaju Srbije i Rusije u Crnoj Gori

Četvrtak, 19.02.2026 | 08:36

"Evropski dio vladajuće većine, makar se i deklarativno tako izjašnjavali, ni jednom riječju nijesu prokomentarisali izjavu predsjednika Odbora za vanjske poslove EP Dejvida Mekalistera o sve većem malignom uticaju Rusije i Srbije u Crnoj Gori, a kako vrijeme bude odmicalo stizaće još oštrije izjave iz Evropske unije, jer ljudi u Briselu imaju uvid u ono što je stanje na političkoj sceni u Crnoj Gori", rekao je u emisiji Na kraju dana, na Televiziji E, odbornik Evropskog saveza u Skupštini Glavnog grada Miloš Đuričković.

Borovinić Bojović čestitala početak Ramazana

Četvrtak, 19.02.2026 | 08:24

Predsjednica Skupštine Glavnog grada, Jelena Borovinić Bojović, uputila je čestitke reisu Islamske zajednice u Crnoj Gori, Rifatu efendiji Fejziću, kao i svim vjernicima islamske vjeroispovijesti povodom nastupajućeg mjeseca Ramazana.

Zečević: Poplave u Orjenskoj zbog nedostatka kapaciteta i atmosferske kanalizacije, sanacija kada se steknu vremenski uslovi

Četvrtak, 19.02.2026 | 08:15

Velika kiša prethodnih dana ponovo je pokazala sve slabosti infrastrukture u naselju Murtovina u Podgorici. Mještani ulice Generala Sava Orovića i dijela Orijenske kažu da se sa istim problemima suočavaju godinama, nadležni najavljuju rješenje, piše RTV Podgorica.

Satler: Poslednje što građani žele jeste da vide “ping-pong” prepucavanja uživo na televizijama između pravosuđa i izvršne vlasti

Srijeda, 18.02.2026 | 21:44

Ambasador Evropske unije u Crnoj Gori Johan Satler poručio jr predsjednicima Skupštine, države i Vlade da pronađu rješenje i dogovore se oko kompletiranja Ustavnog suda. Trenutna bezbjednosna situacija pokazala je, dodaje, da je bilo propusta, prenosi Pobjeda.

Njukasl deklasirao Karabag u Bakuu

Srijeda, 18.02.2026 | 21:25

U šesnaestini finala Lige šampiona odigrana je spektakularna utakmica između Karabaga i Njukasla na stadionu u Bakuu, koja je završena ubjedljivom pobjedom gostiju rezultatom 6:1.

Mijalkovski preuzeo Novi Beograd

Srijeda, 18.02.2026 | 21:12

Vicešampion Srbije i Evrope imenovao već trećeg trenera ove sezone.

URA podnijela treću dopunu krivične prijave zbog puštanja u probni rad dijela postrojenja TE Pljevlja

Srijeda, 18.02.2026 | 21:10

U dopuni se pozivaju i na odgovor premijera Milojka Spajića na poslaničko pitanje iz decembra prošle godine, u kojem je naveo da rješenje o davanju ili odbijanju saglasnosti za probni rad još nije donijeto, jer je upravni postupak u toku

Bed Bani dobio prvu glavnu filmsku ulogu, biće rame uz rame sa Havijerom Bardemom

Srijeda, 18.02.2026 | 20:56

Bed Bani dobio je prvu glavnu filmsku ulogu u istorijskoj drami “Porto Rico”, projektu koji već u startu okuplja snažnu međunarodnu ekipu.