Utorak, 10.06.2025 | 09:41
IZVOR: radiosarajevo.ba

Koja su NAJPLAĆENIJA zanimanja u Evropi?

Plate u Evropi značajno variraju zavisno od sektora i zanimanja, a dok neka radna mjesta polako nestaju, istovremeno se pojavljuju potpuno nove prilike. 




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Ipak, određene profesije, naročito one u zdravstvu, i dalje ostaju neizmjerno važne i tražene.

Svakome ko razmišlja o svojoj karijeri zanimljivo je znati koji sektori trenutno nude najbolje plate. Iako novac nije uvijek glavni razlog za odabir posla, razumijevanje tržišta rada može pomoći u donošenju informisanih odluka.

Prema analizi Euronews Businessa, u saradnji sa globalnom platformom Indeed, najplaćenija zanimanja u Evropi uglavnom se nalaze u zemljama poput Ujedinjenog Kraljevstva, Njemačke, Francuske i  Holandija. Podaci su prikupljeni za period od maja 2024. do aprila 2025. godine, a zanimanja iz oblasti medicine analizirana su posebno, zbog svoje specifičnosti.

Medicinske i stomatološke profesije drže vrh liste, sa specijalistima, radiolozima i stomatolozima koji ostvaruju visoke prihode u svim pomenutim državama. U Ujedinjenom Kraljevstvu gotovo polovina najplaćenijih pozicija pripada zdravstvenom sektoru, što jasno govori o važnosti ove oblasti.

S druge strane, izvršne i menadžerske funkcije u različitim industrijama i dalje su visoko vrednovane. Pozicije kao što su direktori kompanija, menadžeri projekata i rukovodioci u sektorima finansija, tehnologije i prodaje redovno su među najbolje plaćenima.

Stručnjaci iz IT sektora, poput softverskih inženjera i konsultanata za specijalizirane sisteme, takođe uživaju u značajnim zaradama, posebno u Njemačkoj i Nizozemskoj, gdje se tehnologija brzo razvija i konstantno traži visoko kvalifikovane kadrove.

Prodaja i poslovni razvoj, naročito na višim nivoima, donose primamljive prihode. Iako početne pozicije možda nisu izdašne, menadžeri prodaje i direktori za ključne klijente mogu računati na primjetne plate i bonuse.

Takođe, pravne, poreske i finansijske funkcije drže važno mjesto na listi najplaćenijih zanimanja. Pozicije poput poreskih direktora, advokata specijaliziranih za radno pravo ili finansijskih kontrolora veoma su cijenjene, naročito u Njemačkoj i Velikoj Britaniji.

U Njemačkoj, na primjer, poreski savjetnici u korporacijama ostvaruju najviše prosječne godišnje plate, dok su menadžerske pozicije u prodaji i dalje među najplativijima. U Francuskoj prednjače stomatolozi, čije zarade spadaju među najviše u cijeloj Europi.

Zdravstveni sektor je dominantan i u Ujedinjenom Kraljevstvu, gdje specijalisti, medicinski direktori i radiolozi zarađuju značajne iznose koji potvrđuju neprekidnu važnost ove oblasti.

Holandija sa druge strane, ističe se po dobro plaćenim poslovima u menadžmentu, računovodstvu i razvoju softvera. Generalni direktori u ovoj zemlji spadaju među najbolje plaćene, dok finansijski stručnjaci takođe uživaju u respektabilnim primanjima.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Pet navika koje ubrzavaju METABOLIZAM - Jednostavne su, a često ih ZABORAVLJAMO

Utorak, 16.09.2025 | 21:53

Nije samo do vježbanja.

Mjesec u Raku je jedan od najjačih položaja u astrologiji - Ovim znakovima donijeće SREĆU i NOVI POČETAK

Utorak, 16.09.2025 | 21:39

Mjesec je juče, 15. septembra, ušao u polje Raka, što će se posebno pozitivno odraziti na tri horoskopska znaka

Podignuta OPTUŽNICA za ubistvo Čarlija Kirka - Tužilac će tražiti SMRTNU KAZNU

Utorak, 16.09.2025 | 21:19

Podignuta je optužnica protiv osumnjičenog za ubistvo američkog konzervativnog aktiviste Čarlija Kirka - Tajlera Robinsona, a tužilac će tražiti i smrtnu kaznu, piše BBC.

Žakelj: Očekuju nas DVIJE veoma KVALITETNE utakmice

Utorak, 16.09.2025 | 21:17

Košarkaši Budućnosti započeli su završnu fazu priprema i večeras stigli u Istanbul, gdje ih očekuju dvije provjere protiv Bahčešehira.

KCCG: Prvi put UGRAĐEN permanentni dijalizni kateter - Značajan i ISKORAK za zdravstveni sistem

Utorak, 16.09.2025 | 21:10

U Kliničkom centru Crne Gore (KCCG) po prvi put je izvedena ugradnja permanentnog tuneliziranog dijaliznog katetera, poznatog i kao Hickman kateter, saopšteno je iz najveće zdravstvene ustanove u državi.

Nikšić dodjeljuje Nagradu oslobođenja – Priznanja u oblasti sporta i socijalne zaštite

Utorak, 16.09.2025 | 20:58

Na drugoj sjednici Žirija za dodjelu Nagrade oslobođenja Nikšića za 2025. godinu donesena je Odluka da se Nagrada dodijeli posthumno Andriji Delibašiću i Slaviši Đurkoviću, kao i JU Dnevni centar za djecu sa smetnjama u razvoju i osobe sa invaliditetom Nikšić.

Ljekari upozoravaju: Ova NAVIKA u avionu povećava RIZIK od tromboze

Utorak, 16.09.2025 | 20:47

Iza naizgled bezazlenih navika tokom leta avionom, poput prekrštanja nogu dok sjedite, kriju se ozbiljni zdravstveni rizici.

Znate li koji je NAJPOPULARNIJI sladoled na svijetu? Ovaj UKUS bio je apsolutni hit još u doba KRALJEVA

Utorak, 16.09.2025 | 19:59

 Istorija sladoleda duga je hiljade  godina, a njegov ukus i danas budi nostalgiju, sreću i želju za još jednom kuglicom!

Zečević: Od septembra u punom KAPACITETU - Saobraćaju 32 AUTOBUSKE LINIJE, uskoro dobijamo još 11 KOMBIJA

Utorak, 16.09.2025 | 19:39

Gradski saobraćaj u Podgorici od početka školske godine funkcioniše besprekorno, ocijenili su iz ,,Puteva”. Uz nova vozila koja su već u funkciji, uvode se i probne, privremene linije koje saobraćaju do Zlatice, Starog aerodroma i Zabjela, kao i do sela Komani. Pored linijskog prevoza, ekipe ,,Puteva” rade na poboljšanju putne infrastrukture u gradskim i prigradskim područjima.

Despotović: SDT duže od dvije godine NE ODGOVARA na sumnje u vezi projekta Meljine - Petijevići

Utorak, 16.09.2025 | 19:32

Poslanica DPS-a Aleksandra Despotović istakla je da već duže od dvije godine čekaju odgovor od Specijalnog državnog tužilaštva šta se dešava u slučaju gradnje puta Meljine - Petijevići. Kako je naglasila postoji osnovana sumnja da je državi od tog posla napravljena šteta od četiri miliona eura.