Subota, 14.06.2025 | 15:04
IZVOR: 24sedam.rs

Kada je PRAVI trenutak da izgovorite čuveno "volim te"? PAZITE da ne poranite

Razlika između zaljubljenosti i prave ljubavi može biti ključna u ovom slučaju.




Foto: Ilustracija/ Pixabay

Ne postoji jedinstveno pravilo kada bi trebalo da partneru kažete "volim te". Nekima je potrebno tek nekoliko nedjelja da se zaljube i požele da to izgovore naglas, dok drugi čekaju mjesecima, pa i godinama.

Ključno pitanje je: šta te riječi znače za vas? Ako za vas "volim te" ima težinu i simbolizuje ozbiljnu posvećenost, vjerovatno ćete biti oprezniji u njihovom izgovaranju. Psiholog Karla Meri Manli ističe da upravo značenje koje pridajemo tim riječima određuje trenutak kada ih prvi put kažemo.

Šta kažu brojke: Muškarci brže izjavljuju ljubav nego žene

Istraživanje koje je sproveo OKCupid na 6.000 ispitanika pokazuje da 62% ljudi smatra da ljubav treba izjaviti čim se osjeti. Ipak, kada se zagrebe ispod površine, vidi se razlika u polovima: muškarci u prosjeku kažu "volim te" posle tri mjeseca veze, dok žene čekaju oko pet.

Samo 3% smatra da treba sačekati čitavu godinu. Ove brojke ukazuju na to da emocije kod mnogih brzo sazrijevaju – ali i da su žene češće opreznije kada je riječ o verbalizaciji osjećanja.

Rani stadijumi veze često donose intenzivnu zaljubljenost, ali ta osjećanja nisu isto što i ljubav. Zaljubljenost je impulsivna, strasna i često idealizovana slika druge osobe. Ljubav, s druge strane, uključuje duboko razumijevanje i prihvatanje partnera sa svim manama i vrlinama. Ako prerano izgovorite "volim te", postoji rizik da ste zapravo u fazi emocionalne euforije, a ne stvarne ljubavi. Stručnjaci savjetuju da razlikujete hemijsku reakciju od dugotrajnog osjećaja bliskosti.

Kada je prerano za "volim te"? 

Ako partnera ne poznajete dovoljno dobro ili ga doživljavate kao idealizovanu verziju stvarnosti, vjerovatno je prerano da izgovorite "volim te".

Stručnjaci upozoravaju da ta izjava ne bi trebalo da se koristi kao sredstvo za postizanje cilja, utjehu ili potvrdu. Ljubav nije alat za manipulaciju, već rezultat iskrenog povezivanja i prihvatanja. Ako osjećate pritisak da to izgovorite, zastanite i zapitajte se zašto.

Ko treba prvi da kaže čuvenu rečenicu

U savremenim vezama, uloga inicijatora emocija više nije rezervisana za muškarce. Ako osjećate da volite nekoga, nema potrebe da čekate da on ili ona to prvi izgovori.

Ako primjećujete da poznajete partnera u dubinu, da vam njegove mane ne smetaju i da ste imali zajednička, značajna iskustva, to može biti znak da su emocije sazrele.

Ako osjećate da izjave poput "sviđaš mi se" više nisu dovoljne da opišu vašu povezanost, i ako vaš partner pokazuje sličan emotivni nivo, to može biti pravi trenutak. Povjerenje, međusobna podrška i razgovori o budućnosti dodatno ukazuju na emotivnu spremnost.

Kada nikako nije vrijeme za tu izjavu?

Postoje situacije kada "volim te" može da izgubi težinu ili bude pogrešno protumačeno. Ako ste pod dejstvom alkohola, kada ste emotivno uznemireni ili kad pokušavate da dobijete nešto od partnera – tada izgovaranje tih riječi može djelovati manipulativno.

Takođe, slanje takvih poruka preko telefona, bez kontakta licem u lice, može umanjiti snagu i iskrenost izjave. Birajte trenutak pažljivo – iskrenost zaslužuje i autentičan kontekst.

 Volim te" nije sredstvo za potvrdu odnosa – ono je potvrda vašeg unutrašnjeg stanja.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Žakelj: Ilirija je tim koji mora ozbiljno da se shvati

Petak, 12.12.2025 | 11:40

Budućnost Voli u subotu gostuje Iliriji u okviru 10. kola ABA lige. Ekipa Andreja Žakelja važi za apsolutnog favorita protiv ekipe koja u dosadašnjem dijelu takmičenja ima dvije pobjede i šest poraza.    

Raspisan tender za izradu idejnog projekta brze saobraćajnice koja će povezati obilaznicu Budve i auto-put Bar-Boljare

Petak, 12.12.2025 | 11:37

Raspisan tender za izradu idejnog projekta brze saobraćajnice koja će povezati obilaznicu Budve i auto-put Bar-Boljare, od Markovića do Ljubotinja, saopštili su iz Monteputa.

Monstat: Cijene u novembru bile niže nego u oktobru, ali veće su nego u isto doba prošle godine

Petak, 12.12.2025 | 11:33

Cijene proizvoda za ličnu potrošnju u novembru su bile niže 0,4 odsto u odnosu na oktobar, ali i 4,2 procenata više naspram novembra 2024. godine.   

Danas je 12.12., dan koji mijenja energiju – evo šta treba da uradite

Petak, 12.12.2025 | 11:12

Postoje datumi koji, prema vjerovanjima, nose snažniju simboliku od ostalih. Dani koji se pamte, o kojima se govori tiše, sa dozom poštovanja, jer se smatra da tada granica između unutrašnjeg i spoljašnjeg svijeta postaje tanja. Upravo takav je 12. decembar, datum koji se u numerologiji naziva "ogledalo brojeva" i koji se tradicionalno smatra jednim od energetski najmoćnijih dana u godini.

Socijalni savjet: Povući zakone iz procedure, dosljedno sprovoditi dijalog i konsultacije

Petak, 12.12.2025 | 11:22

Ignorisanjem uloge socijalnih partnera obesmišljava uloga i funkcionisanje Socijalnog savjeta, piše u obraćanju poslaničkim klubovima  

Ovaj grad je proglašen za najpovoljniju evropsku zimsku destinaciju

Petak, 12.12.2025 | 10:52

„Grad stotinu tornjeva“, kaldrmisane ulice Staromestkog i Vaclavskog trga predstavljaju savršeno bajkovito okruženje za božićni market, a pritom je prag proglašen i za najpovoljniju evropsku zimsku destinaciju.

Akcija Stranac: Od početka decembra prekinut boravak za 199 osoba, protjerano šest, prinudno udaljeno 11

Petak, 12.12.2025 | 10:41

Policija je u prvih 11 dana decembra, u okviru akcije “Stranac” shodno Zakonu o strancima, realizovala 669 represivnih mjera prema stranim državljanima, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

Benzema o krizi Reala: Problem nije trener, već igrači i njihov ego

Petak, 12.12.2025 | 10:35

Real Madrid je sjajno započeo sezonu pod Ćabijem Alonsom, ali je forma u posljednjih mjesec dana drastično pala – samo dvije pobjede na sedam utakmica i sve veći pritisak na trenera. Iako se u Španiji već šuška da bi Florentino Perez mogao posegnuti za radikalnim potezima, Alonso bi ipak trebalo da ostane, ali uz hitne promjene.

Okrivljenom za dvostruko ubistvo u Nikšiću određen pritvor

Petak, 12.12.2025 | 10:27

Sudija za istragu je okrivljenom Lazaru Vuleviću odredio pritvor do 30 dana zbog osnovane sumnje da je izvršio krivična djela tečko ubistvo i nedozvoljeno držanje i nošenje oružja.

Krivična prijava zbog utaje poreza od preko 90.000 eura

Petak, 12.12.2025 | 10:19

Službenici Sektora za borbu protiv kriminala su, nakon sprovedenih višemjesečnih aktivnosti, zajedno sa službenicima Sektora za finansijsko-obavještajne poslove, a u saradnji sa službenicima Poreske uprave, podnijeli krivičnu prijavu Osnovnom državnom tužilaštvu u Kotoru, protiv pravnog i ovlašćenog lica zbog sumnje da su izvršili krivično djelo utaja poreza i doprinosa