Srijeda, 25.06.2025 | 19:56
IZVOR: n1info.hr

UDAR asteroida u Mjesec za sedam godina mogao bi izazvati KIŠU METEORA iznad Zemlje (VIDEO)

Ako golemi asteroid 2024 YR4 udari u Mjesec u decembru 2032., mogao bi izbaciti krhotine prema Zemlji, upozoravaju naučnici.




Foto: YouTube screnehsot/Paul Wiegert

Dok većina krhotina ne bi predstavljala prijetnju ljudima, potencijalni rizik postoji za satelite, svemirske letjelice i astronaute, no istovremeno bi mogao prirediti spektakularnu meteorsku predstavu na nebu.

Asteroid promjera između 53 i 67 metara ranije ove godine potaknuo je globalni odgovor sistema planetarne obrane kad su teleskopska promatranja pokazala da postoji 3-postotna vjerojatnost udara u Zemlju. Kasnijom analizom taj rizik sveden je na zanemarivih 0,0017 %, no prijetnja Mjesecu ostaje, piše Guardian.

Udar bi bio usporediv s velikom nuklearnom eksplozijom
 
Prema novim podacima svemirskog teleskopa James Webb, vjerojatnost udara u Mjesec porasla je na 4,3 %. Neozavisna studija kanadskih univeriteta, iako još nije prošla naučnu recenziju, simulirala je posljedice tog udara: nastanak kratera promjera oko 1 km i izbacivanje milijuna kilograma mjesečeve stijene izvan njegove orbite, dio kojih bi za nekoliko dana stigao do Zemlje.

Prema riječima dr. Paula Viegerta sa Univerziteta Vestern Ontario, vodećeg autora studije, udar bi bio usporediv s velikom nuklearnom eksplozijom u smislu oslobođene energije. "Kamenčić veličine centimetra koji putuje brzinom od desetaka tisuća metara u sekundi – to je praktički metak", izjavio je za Agence France-Presse.
Većina krhotina, veličine od nekoliko milimetara do centimetra, izgorjet će u Zemljinoj atmosferi i neće predstavljati prijetnju, no dio bi mogao ostati u orbiti i tako ugroziti vještačke satelite, svemirske misije i moguće posade.
 
Trenutno je predaleko

U studiji se navodi kako bi sustavi planetarne obrane trebali proširiti fokus i na neizravne prijetnje koje dolaze izvan neposredne blizine Zemlje.

Asteroid 2024 YR4 trenutno je predaleko da bi se mogao precizno promatrati, a sljedeći put će postati vidljiv tek 2028., kada će naučnici ponovno moći procijeniti njegovu veličinu i putanju.

Iako se ranije nagađalo da bi udar mogao poremetiti orbitu Mjeseca oko Zemlje, NASA je tu mogućnost isključila još u aprilu nakon dodatnih mjerenja.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Donald Tramp uporedio UFC ring koji se gradi iza Bijele kuće s Ajfelovim tornjem: Možda ga nikada nećemo ukloniti

Srijeda, 03.06.2026 | 10:29

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp je objavio snimak u kojem je uporedio ring koji se gradi za UFC borbu koja će se 14. juna održati iza Bijele kuće s Ajfelovim tornjem.

Staljinov vinski podrum u Gruziji: Na aukciji 40.000 rijetkih boca iz carske Rusije

Utorak, 02.06.2026 | 19:10

Vlada Gruzije prvi put je otvorila zapečaćeni vinski podrum koji je nekada bio u vlasništvu Josifa Staljina. Kolekcija od oko 40.000 rijetkih francuskih i gruzijskih vina, od kojih neka datiraju s početka 19. vijeka, biće ponuđena na aukciji radi finansiranja škole vinarstva.

Vladimir Putin i vještina ličnog marketinga

Ponedjeljak, 01.06.2026 | 21:30

Tokom godina, Putin je transformisao Rusiju iz krhke demokratije u nastanku u uglavnom autoritarnu državu koja se vrti oko njega kao predsjednika. Dramatično je transformisao i samog sebe.

Četiri iznenađujuće činjenice o drugom porođaju

Ponedjeljak, 01.06.2026 | 11:53

Mnoge žene misle da znaju sve o procesu porođaja tokom svoje druge trudnoće jer su već imale to iskustvo. Nažalost, to uglavnom nije istina. Svaki porođaj je iskustvo za sebe i sa sobom može donijeti novu nepredviljivost.

Iranci posijali Ormuz pametnim pomorskim minama: Snimljena mina koja prepoznaje tip broda po zvuku i bira metu

Nedjelja, 31.05.2026 | 19:10

Na Mreži X objavljen je video na kojem iranska pomorska mina Maham-3 povremeno izviruje iznad površine vode, čime je dodatno potvrđeno miniranje pomorskih pravaca u Hormuškom moreuzu.

Pogledajte šta će predsjednik Milatović pokloniti liderima na Samitu

Srijeda, 03.06.2026 | 10:17

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović pokloniće liderima, koji dolaze na Samit EU – Zapadni Balkan, posebno pripremljene poklone - korpu sa tradicionalnim crnogorskim proizvodima, kao izraz dobrodošlice, gostoprimstva i poštovanja prema partnerima naše države, saopšteno je iz Kabineta Milatovića.

ACG: Putnici koji imaju odlazni let iz Tivta 4. juna bi trebalo da budu na aerodromu najkasnije do 11.30 sati

Srijeda, 03.06.2026 | 11:02

Aerodrom Tivat informisao je sve avio-kompanije koje imaju letove sa tivatskog aerodroma u četvrtak, 4. juna da će magistralni put kojim se dolazi i odlazi sa aerodroma biti zatvoren od 11.30 sati nadalje, saopšteno je iz Aerodroma Crne Gore (ACG).

Ovim horoskopskim znakovima jun donosi najuzbudljiviji period u životu

Srijeda, 03.06.2026 | 09:35

Jun 2026. godine stiže sa snažnom astrološkom energijom koja će mnogima pokrenuti važne događaje, a posebno će je osjetiti pet horoskopskih znakova kojima predstoji period velikih šansi, novih poglavlja i značajnih životnih preokreta.

Fond PIO: Majske penzije biće veće 0,95 odsto

Srijeda, 03.06.2026 | 11:03

Majske penzije, koje će biti isplaćene u drugoj polovini juna, biće usklađene za 0,95 odsto, saopšteno je zvanično iz Fonda PIO.

Brutalno pretučen odbornik Milivoje Brković

Srijeda, 03.06.2026 | 13:28

Odbornik koalicije “Za budućnost Podgorice” i visoki funkcioner Ujedinjene Crne Gore Milivoje Brković brutalno je pretučen sinoć u Podgorici. Brković je u napadu zadobio teške tjelesne povrede, jer mu je prilikom napada metalnim predmetom slomljena vilica.

Bivšem čelniku crnogorske policije Nikoli Terziću zabranjeno da uđe u Srbiju

Četvrtak, 04.06.2026 | 09:27

Bivšem direktoru crnogorske policije Nikoli Terziću sinoć je zabranjen ulazak u Srbiju iz razloga nacionalne bezbjednosti i zaštite građana Republike Srbije, potvrdio je on za Portal ETV.

Blažu Rađenoviću onemogućen ulazak u Srbiju

Četvrtak, 04.06.2026 | 09:21

Potpredsjedniku Građanskog pokreta URA Blažu Rađenoviću zabranjeno je sinoć da uđe u Srbiju, saznaje Portal RTCG.

Ljiljanić zove na sastanak, Nova i DNP bez sporazuma oko kandidata za predsjednika Skupštine

Četvrtak, 04.06.2026 | 09:02

Pokret za Podgoricu zakazao je za danas, u 15 časova, sastanak sa predstavnicima koalicije PES, Demokrate i Za budućnost Podgorice, kako bi razmotrili dalje korake u vezi sa izborom predsjednika Skupštine Glavnog grada.

Zirojević: Liči na pokušaj hibridnog djelovanja, crnogorske službe da istraže šta je bio cilj dolaska ekipe iz Beograda

Četvrtak, 04.06.2026 | 08:58

"Sve upućuje na vrstu hibridnog djelovanja, da je neko htio da izazove nerede i da se pošalje loša slika o Crnoj Gori kao domaćinu, a ne želim zaista ni da pomislim da je nekome bio cilj da uradi nešto gore."

UP spremno dočekuje Samit: Bezbjednost zvaničnika prioritet, građani da poštuju preporuke

Četvrtak, 04.06.2026 | 08:43

Uprava policije spremno dočekuje Samit EU – Zapadni Balkan; osiguranje bezbjednosti prisutnih zvaničnika i učesnika Samita prioritet – pozivamo građane da svoje aktivnosti planiraju u skladu sa objavljenim režimom saobraćaja i preporukama nadležnih organa

Vučić: "Niti sam se uplašio, niti me fasciniraju prijetnje"; Posvećen sam napretku zemlje"

Četvrtak, 04.06.2026 | 08:39

Predsjednik Republike Srbije Aleksandar Vučić poručio je da ga prijetnje ne plaše i da je potpuno posvećen napretku zemlje i boljem životu građana.

Brnabić: Ubjeđujem Vučića da ne ide u Crnu Goru, ali on ni da čuje

Četvrtak, 04.06.2026 | 08:34

Predsjednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je u srijedu kasno uveče da je pokušala da priča sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem o tome da odustane od putovanja u Tivat, na Samit EU-Zapadni Balkan, ali da "on za to ne želi ni da čuje".

MVP: Kao odgovorna i kredibilna NATO članica, Crna Gora svim svojim gostima garantuje bezbjedan, siguran i prijatan boravak

Četvrtak, 04.06.2026 | 00:29

Crna Gora je kroz svoju istoriju prepoznata kao gostoljubiva zemlja, u kojoj se iskreno radujemo svakom dobronamjernom gostu, saopšteno je iz Ministarstva vanjskih poslova Crne Gore (MVP).

BIA - Savjetujemo Vučiću da ne ide u Crnu Goru, tamo se nalazi Radoje Zvicer

Srijeda, 03.06.2026 | 23:04

Bezbjednosno-informativna agencija (BIA) oglasila se zvaničnim saopštenjem kojim savjetuje predsjednika Srbije Aleksandra Vučića da ne ide u Crnu Goru, objavili su večeras beogradski mediji.

Novi filmovi na repertoaru bioskopa CINEPLEXX

Srijeda, 03.06.2026 | 22:59

Novi filmovi na repertoaru bioskopa Cineplexx.