Šesti jul je poseban dan koji budi romantična osjećanja u svima nama, jer je rezervisan za poljupce - najljepši izraz intimnosti i prisnosti među ljudima.
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
Danas se Dan poljubaca obilježava širom sveta, ali započeo je kao neslužbeni praznik u Velikoj Britaniji. Posljednjih nekoliko godina, ova posebna prilika privlači pažnju zaljubljenih parova i ljubitelja romantike širom svijeta. Poljupci su fascinantna tema koja čak ima svoju nauku poznatu kao filematologija, koja proučava psihološke, emocionalne i fizičke aspekte ljubljenja. Ovaj nežan gest ljubavi ima duboko ukorenjeno mjesto u našim životima i kulturama.
Evo nekoliko zanimljivih činjenica o poljupcima koje će vas možda iznenaditi:
Poljupci izazivaju lučenje hormona sreće - endorfina, dopamina i oksitocina, koji podižu raspoloženje i izazivaju osjećaj bliskosti.
Postoji oko 34 mišića uključenih u jedan poljubac, uključujući i one u licu, jeziku i vratu.
Najduži zabilježeni poljubac trajao je nešto više od 58 sati! Ovaj nevjerovatni podvig postavljen je u okviru takmičenja u Tajlandu.
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
Poljubci mogu da sagore kalorije! Iako ne možemo tačno odrediti koliko kalorija se potroši, strastveni poljubac može biti sjajan dodatak vašem vježbanju.
Poljubci nisu samo za ljude - i životinje uživaju u ovom gestu! Primjer za to su bonoboi, vrsta majmuna, koji koriste poljupce za izražavanje naklonosti i smirivanje sukoba.
Studija objavljena u časopisu Microbiome potvrđuje da se tokom svakog poljupca izmeni oko 80 miliona različitih mikroba, što je 77 hiljada više mikroba nego što se može naći u javnom toaletu. Ali razmjena tih mikroba pomaže osobama da ojačaju imunitet i bore se protiv bolesti.
Na ljubljenje prosječno potrošimo 15 dana tokom života. Najduži poljubac na svijetu prema Ginisovoj knjizi rekorda trajao je 58 sati, 35 minuta i 58 sekundi.
Ljubljenje produžuje životni vijek. Istraživanja su pokazala da muškarci koji svaki dan poljube svoju partnerku barem jednom, u prosjeku žive i do pet godina duže.
Strah od poljupca i ljubljenja se naziva filematofobija.
Trideset i sedam odsto muškaraca drže oči otvorenim dok se ljube, dok se 97 odsto žena ljubi zatvorenih očiju.
Rimljani su ljubljenje svrstali u tri kategorije: Osculum - poljubac u obraz, Basium - poljubac u usta i Savolium - poljubac jezikom.
Ljubljenje na kraju svadbene svečanosti počiva na drevnoj rimskoj tradiciji, gdje je poljubac korišćen kao neka vrsta potpisanog ugovora između dvoje ljudi
Prvi "filmski" poljubac snimila je kompanija Edison 1896. Naslovljen "The May Irwin-John C. Rice Kiss", film je trajao trideset sekundi i sve vreme se prikazivao krupni plan poljupca muškarca i žene.
KOMENTARI (0)