Skladište u Slobodnoj zoni Luka Bar u kojem se odvija postupak uništenja zaplijenjenog duvana, obišli su u zajedničkoj posjeti potpredsjednik Vlade za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju Momo Koprivica, ambasadorka Velike Britanije u Crnoj Gori Don Meken, šef kooperacija u ambasadi EU u Crnoj Gori Ingve Egstroem, direktorica Uprave carina Maja Vučinić.
Foto: Vlada Crne Gore
Tom prilikom je bio prisutan i izvršni direktor podgoričke Deponije d.o.o, koja je izvođač radova, Aleksandar Božović.
Potpredsjednik Vlade Koprivica je ukazao da se u ovih 13 radnih dana postupak realizuje planiranom dinamikom i u skladu sa Odlukom Vlade.
Prema riječima Koprivice ovo je istorijski postupak za Crnu Goru jer je pokazana čvrsta politička volja da se država uhvati u koštac sa krijumčarenjem i švercom.
"Ovo nije tehnički proces već manifestacija snažne volje i poruka da Crna Gora više nije meka za šverc i utočište za švercere, ovim procesom se institucije vraćaju građanima i u funkciju zakona, a ne privatnih interesa. Godinama se govorilo da država ne može izaći na kraj sa duvanskom mafijom. Pokazujemo da može i ovo je prelomna tačka u borbi protiv duvanske mafije i u borbi za pravnu državu. Prema njegovim riječima uništenje koje sprovodimo je uređen i kredibilan proces, zasnovan na međunarodnom partnerstvu i u vezi sa tim u ime Vlade izrazio zahvalnost na kontinuiranoj podršci britanskoj ambasadi u Podgorici i ambasadi EU, te posebno Upravi prihoda i carina Njegovog Veličanstva (HMRC) na pravnoj i operativnoj pomoći i uspostavljanju metodologije koja garantuje transparentnost i vjerodostojnost, a sve to ukazuje i na punu spremnost Crne Gore za međunarodno partnerstvo u borbi protiv transnacionalnog kriminala i korupcije. Ovim postupkom sprovodimo evropsku agendu i evropske standarde i dokazujemo spremnost za zatvaranje ključnih poglavlja u pregovorima sa EU. Uništenje švercovanog duvana štiti regularnu privredu koja donosi akcizni prihod u budžet. Ovim procesom država ne gubi, već dobija".
Foto: Vlada Crne Gore
Koprivica je poručio da u Crnoj Gori više niko nije iznad zakona, te da ni sivo ni crno tržište više ne uživaju privilegije ni imunitet. Uništenjem švercovanog duvana, na licu mjesta, upotrebom savremenih industrijskih drobilica i pod video nadzorom, švercovani duvan smo pretvorili iz izvora moći OKG u dokaz njihove slabosti. Na kraju svog obraćanja izrazio je zahvalnost carinskim i policijskim službenicima, kao i radnicima Deponije d.o.o na posvećenom radu u interesu države.
Ambasadorka Velike Britanije Don Meken je istakla "da joj je veoma drago što je danas ovdje, i što svjedoči procesu koji predstavlja vrlo važan korak za Crnu Goru u borbi protiv organizovanog kriminala. Vlada Crne Gore je pokazala odlučnost u naporima da sprovede uništenje oduzetog duvana na način koji osigurava transparentnost i kredibilnost, i drago mi je što je Ujedinjeno Kraljevstvo pomoglo u tim naporima. Tim službenika HMRC vrši dnevni monitoring i doprinio je definisanju operativnog plana koji služi kao osnova za proces uništenja. Takođe mi je izrazito drago što smo na ovom projektu sarađivali sa Delegacijom Evropske unije i programom EUROL 4, koji su prepoznali strateški značaj ove aktivnosti", poručila je na kraju ambasadorka Don Meken.
Ingve Egstroem, u ime delegacije EU u Crnoj Gori ukazao je prilikom posjete da je “Ovo dobar dan za Crnu Goru. Borba protiv organizovanog kriminala zahtijeva praktičan pristup i kredibilne rezultate. EU će nastaviti da snažno podržava Crnu Goru u oblasti vladavine prava.”
Vd direktora Uprave carina Maja Vučinić, nakon što je zahvalila britanskoj ambasadi, ambasadi EU i službenima HMRC, istakla je da uništenje, koje je počelo 23.juna, teče planiranom dinamikom, u skladu sa važećim propisima i postavljenom metodologijom, te da je na dan 8. jul 2025. godine uništeno 325 tona ili 21000 paketa. Vučinić je poručila da se postupkom uništenja duvana šalje poruka da država neće tolerisati kršenje zakona, a ovim se vraća po povjerenje u institucije i vladavinu prava, te štite finansijski interesi Crne Gore. Prema njenim riječima Uprava carina je preduzela sve aktivnosti, iz svoje nadležnosti u cilju neometanog početka i realizacije uništenja duvana. Uprava carina je sa izabranim privrednim društvom zaključila ugovor o sprovođenju postupka uništenja i odlaganja otpada u roku od 90 dana. Uništenje, kako navodi Vučinić, sprovodi preduzeće koje raspolaže potrebnom infrastruktrom, tehničkom opremom i svim dozvolama od Agencije za zaštitu životne sredine, a pod nadzorom je tima koji je formiralo Koordinaciono tijelo.
Foto: Vlada Crne Gore
Izvršni direktor Deponije d.o.o Aleksandar Božović upoznao je na početku prisutne sa procesom rada, a zatim istakao da je prije svega zahvalan na povjerenju što im je ukazala Vlada CG, da istorijski posao dodijeli Podgoričkoj Deponiji.
"Proces uništenja, prema riječima Božovića je vrlo jedonostavan i efikasan, svaki komad u svom fabričkom pakovanju, odnosno u paketima i celofanu budu samljeveni u krugu skladišta. Tako pretvoren u prah do faze neprepoznatljivosti i neupotrebljivost, miješan sa kartonom i ostalim materijalima bude transportovan u posebnim uslovima i uz policijsku pratnju, do sanitarne deponije, gdje se dnevne količine od oko 35 tona uništenog duvana miješaju sa ostalim komunalnim otpadom koji dođe tog dana, okvirno 350 tona dnevno i zajedno se sve prekriva sa materijalima predviđenim za tu namjenu. U krajnjem, dolazimo do situacije da je nemoguće iskoristiti ni najmanju količinu uništenog i oduzetog duvana", istakao je Božović.
KOMENTARI (0)