Naš odnos prema Srebrenici je lakmus papir naše savjesti. Pokazuje ko smo kao ljudi, koliko vrijedimo kao političari i u kakvom društvu želimo da žive naša djeca, poručio je povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida u Srebrenici dr Damir Šehović, predsjednik Socijaldemokrata Crne Gore i jedan od lidera Evropskog saveza.
Foto: Evropski savez
„Danas, 11. jula, u tišini se klanjamo sjenima više od osam hiljada nevino ubijenih Bošnjaka u Srebrenici. Stravičan genocid počinjen nad njima prije tačno 30 godina nije samo rana jednog naroda. To je rana čovječanstva, rana Evrope, rana svih nas koji vjerujemo u pravdu, istinu i osnovno ljudsko dostojanstvo", saopštio je Šehović.
On je naglasio da obilježavanje ovog dana nije samo komemoracija, već civilizacijska obaveza.
„To je moralni kompas koji razdvaja ljude od neljudi, politiku od propagande i državnika od onih koji funkciju koriste da ćute, da izbjegnu istinu i da umanje težinu počinjenog zločina. Zato, dok izražavamo pijetet prema žrtvama i njihovim porodicama, moramo jasno reći: genocid u Srebrenici bio je planski zločin. Nije se desio sam od sebe. Iza njega su stajale vojske, ideologije i politike", navodi Šehović.
Šehović je dalje istakao da retrogradne ideologije i danas imaju svoje mjesto u vrhu vlasti.
„Nažalost, kleronacionalističke ideologije, tri decenije kasnije, imaju svoje političke sljedbenike u samom vrhu crnogorske vlasti. To je poražavajuća istina. Jedino poraznije od toga je licemjerje onih koji danas polažu cvijeće u Potočarima, a sjutra nastavljaju da sjede u Vladi sa njihovim partnerima koji ne samo da negiraju ovaj genocid, nego i slave srebreničke zločince. To nije pomirenje. To je trgovina savješću zarad fotelje. Takvi ne mogu biti dostojni predstavnici ni svog naroda, ni evropske Crne Gore", kazao je Šehović.
Naš odnos prema Srebrenici je, kako navodi dalje Šehović, lakmus papir naše savjesti. On pokazuje ko smo kao ljudi, koliko vrijedimo kao političari i u kakvom društvu želimo da žive naša djeca.
„Zato, danas i svakog dana, sjećamo se. Pamtimo. Imenujemo. I borimo se. Protiv zaborava, protiv laži i protiv pokušaja da se zločin relativizuje, a počinioci predstave kao uzori. Ćutanje je kukavičluk, a svako negiranje saučesništvo", kaže Šehović.
Šehović je na kraju poručio da Srebrenica nije samo istorija, nego ispit čovječnosti.
„Taj ispit traje. Polažemo ga svakog dana kada govorimo ili ćutimo, kada biramo istinu ili korist, kada odlučimo da stojimo uz žrtve ili se sakrijemo iza neistina. Na tom ispitu ne pada se greškom, nego odlukom. Padamo kad svjesno okrenemo glavu, kad zločin nazivamo nesporazumom, a zločinca herojem. Tada ne gubimo samo obraz. Gubimo sebe. I ono što ostavljamo svojoj djeci", zaključio je Šehović.
KOMENTARI (0)