Subota, 12.07.2025 | 15:53
IZVOR: b92.net

Sa Zemlje bismo mogli vidjeti SPEKTAKL na Mjesecu kakav se vidi jednom u 5.000 godina

Nova analiza, nedavno objavljena na platformi za preprint arXiv, pokazala je da bi asteroid 2024 YR4, poznat kao "ubica gradova", mogao da udari Mjesec 2032. godine, izazivajući spektakl koji se dešava jednom u 5.000 godina.




Foto: X screenshot/ Academi18Academy

Nove simulacije takođe pokazuju da bi, ako bi ozloglašeni asteroid 2024 YR4 udario u Mjesec za sedam godina, mogao da zaspe Zemlju krhotinama sličnim mjecima, što bi potencijalno moglo da izazove spektakularnu meteorsku kišu i ugrozi satelite koji kruže oko naše planete.

Vjerovatnoća udara asteroida 2024 YR4 u Mjesec raste.

2024 YR4 je potencijalno opasan asteroid prečnika oko 60 metara, dovoljno veliki da sravni cijelo urbano područje ako bi direktno udario u Zemlju. Zato je nazvan "ubicom gradova".

Otkriven je 27. decembra 2024. godine i nakratko je smatran prijetnjom za Zemlju. U početku se vjerovatnoća da će udariti u našu planetu 2032. godine čak povećala sa oko 1 na 3,1 odsto. Srećom, dalja posmatranja su skoro potpuno isključila ovaj rizik i sada iznosi samo 0,004 odsto.

Ali, prema novijim procjenama NASA-e zasnovanim na podacima prikupljenim od strane svemirskog teleskopa Džejms Veb (JWST), vjerovatnoća da će udariti u Mjesec je povećana i sada je 1 prema 23.

Naučnik dr Endru Rivkin sa Univerziteta Džons Hopkins u Merilendu rekao je u aprilu da je "mogućnost udara u Mjesec postojala od samog početka"

"Ali, u početku je bio manji jer je Zemlja bila veća meta. Kako su se njegovi proračuni orbite poboljšavali, udaljavao se od Zemlje, ali se približavao Mjesecu. Trenutno postoji skoro 4 odsto šanse da će udariti u Mesec. To znači da postoji više od 96 odsto šanse da će promašiti, ali ako ga pogodi - to bi bilo zaista spektakularno!", dodao je.

JWT teleskopa i analize NASA-inog Centra za proučavanje objekata blizu Zemlje (CNEOS) u Laboratoriji za mlazni pogon (JPL) u Južnoj Kaliforniji, NASA je ažurirala svoju procjenu i sada kaže da je šansa da asteroid udari u Mjesec 22. decembra 2032. godine oko 4,3 odsto.

Čak 430 puta snažnija od nuklearne bombe bačene na Hirošimu.

NASA ističe da udar asteroida ne bi promjenio orbitu Mjeseca. Međutim, novo istraživanje koje je vodio Pol Vigert, profesor fizike na Univerzitetu Zapadni Ontario, procenjuje da bi udar oslobodio energiju ekvivalentnu 6,5 megatona TNT-a i stvorio krater prečnika oko 1 kilometar.

Poređenja radi, nuklearna bomba koja je eksplodirala u Hirošimi 1945. godine imala je snagu od oko 15 kilotona TNT-a, što znači da bi udar 2024. godine na Mjesec oslobodio 430 puta veću količinu energije.

Udar koji se dešava jednom u 5.000 godina

Sudar ovog asteroida sa Zemljom bio bi zastrašujući scenario. Međutim, novi rad sugeriše da bi udar asteroida u Mjesec mogao biti spektakularan događaj koji se dešava jednom u 5.000 godina, jer bi ogromne količine materijala mogle biti izbačene ka Zemlji.

Rihard Moisl, šef Kancelarije za planetarnu odbranu u Evropskoj svemirskoj agenciji (ESA), rekao je da bi to bilo vidljivo sa Zemlje i da bismo mogli dobiti i nove lunarne meteorite.

"Rezultat bi definitivno bio novi vidljivi krater na Mjesecu!", dodao je.

"Ako 2024 YR4 udari u Mjesec 2032. godine, to bi bio - statistički gledano - najveći udar u poslednjih 5.000 godina", napisali su autori u novom radu.

"Procjenjujemo da bi takav udar mogao da oslobodi do 10⁸ kilograma lunarnog materijala, što bi prevazišlo brzinu potrebnu za bekstvo sa Mejseca".

Brzina potrebna za bjekstvo sa Mjeseca - takozvana brzina bekstva - je oko 8.640 km/h. To je minimalna brzina koju objekat mora imati da bi napustio Mesečevu gravitaciju bez dodatnog pogona.

Prosječna brzina metka ispaljenog iz pištolja je oko 1.080 km/h, dok meci iz jurišnih pušaka mogu dostići više od 3.240 km/h.

U novoj studiji, naučnici su simulirali disperziju lunarnog materijala za različite varijante (klonove) udara (dole).

Malo je vjerovatno da bi bilo koji od mogućih fragmenata predstavljao prijetnju ljudima na površini Zemlje nakon udara. Međutim, mogli bismo da budemo svjedoci "spektakularnog" meteorskog pljuska kada fragmenti stena koji su se odvojili sagore u Zemljinoj atmosferi, a takav spektakl bi mogao da traje nekoliko dana i da bude vidljiv ljudima širom svijta, objasnio je Vigert.

Ozbiljna prijetnja satelitima u orbiti oko Zemlje

Iako je gotovo sigurno da ljudi neće biti ugroženi mogućim lunarnim meteorskim pljuskom, svemirska infrastruktura u orbiti oko Zemlje mogla bi biti u ozbiljnoj opasnosti. Količina otpadaka koji bi potencijalno mogli da se približe Zemlji povećava vjerovatnoću da satelite pogodi meteorit čak hiljadu puta. Treba imati na umu da će se do 2032. godine broj svemirskih letelica u orbiti oko Zemlje značajno povećati

"Kamen veličine centimetra koji putuje brzinom od desetina hiljada metara u sekundi prilično je sličan metku", rekao je Vigert. Takav objekat bi lako mogao da uništi satelit ili ozbiljno ošteti svemirsku stanicu sa ljudskom posadom, kao što je kineska stanica Tjangong", dodao je.

 Treba napomenuti da je Tjangong svemirska stanica koja je planirana da bude dekomisionirana do 2030. godine

Planovi za skretanje asteroida

Ako se vjerovatnoća udara o Mesec poveća u narednim godinama, vladine agencije bi mogle da odluče da pokušaju da promjene njegovu putanju kako bi zaštitile svemirske resurse oko Zemlje.

NASA je već pokazala da može da preusmjeri opasne asteroide 2022. godine, kada je svemirska letelica DART namjerno udarila u asteroid Dimorfos i promijenila njegovu putanju. 2024 YR4 je otprilike upola manji od te svemirske stijene.

Ali, Vigert je upozorio da ako čekamo predugo, moglo bi postati opasno pokušavati da promijenimo putanju asteroida, jer bi jedan pogrešan potez mogao dovesti do katastrofalnog sudara sa Zemljom.

Neki stručnjaci takođe brinu da bi smanjenje budžeta NASA-e koje je predložila administracija Donalda Trampa moglo otežati praćenje opasnih asteroida poput 2024 YR4 u budućnosti

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Entoni Hopkins je mrzio da radi sa jednim rediteljem: Pokvareni, poremećeni mali sadista

Petak, 19.12.2025 | 12:37

Iako Entoni Hopkins nikada nije krio nezadovoljstvo djelovima glumačke i filmske industrije koji mu se ne dopadaju, njegov bijes nije nešto što je došlo s godinama. Naprotiv, protiv onoga što smatra lošim u svom poslu bori se još od 1960-ih.    

Kako nam matematika može pomoći da bolje upakujemo poklone?

Petak, 19.12.2025 | 10:56

Umotavanje novogodišnjih i božićnih poklona uvek predstavlja glavobolju i posao u kome retko ko uživa, osim Deda Mrazovih vilenjaka. Međutim, postoji zgodna formula koju je osmislila Sara Santos, matematičarka sa Kings koledža u Londonu.

Snijeg u Saudijskoj Arabiji – zimske čarolije u pustinji (VIDEO)

Petak, 19.12.2025 | 10:39

Pustinja i planinski djelovi Saudijske Arabije zabiljeli su se od sniježnog pokrivača koji je prekrio nekoliko regiona, pretvarajući planine okružene pustinjom u zimsku čaroliju. Hladno vrijeme i jake kiše donele su snežne padavine i u neke od gradova.

Ovo se baš rijetko viđa: Polarna medvjedica usvojila mladunče

Četvrtak, 18.12.2025 | 17:08

Istraživači koji prate polarne medvjede na sjeveru Kanade svjedočili su veoma rijetkom prizoru ove jeseni: medvjedica je usvojila mladunče koje nije okotila.

Incident na aerodromu: Avion Roberta Fica teško oštećen u Briselu

Četvrtak, 18.12.2025 | 14:43

Slovački premijer Robert Fico doživio je neprijatnost odmah po dolasku u Brisel, gdje je otputovao zbog samita EU–Zapadni Balkan i sastanaka Evropskog savjeta.  

Nišavić: Podnosim ostavku ako ne počne gradnja kolektora

Petak, 19.12.2025 | 10:14

Ako se u predviđenom roku ne obezbijede uslovi za početak gradnje postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, izvršni direktor podgoričkog Vodovoda Aleksandar Nišavić najavljuje da će podnijeti ostavku. On ističe da ne može dozvoliti da naporan rad tima koji realizuje projekat bude zanemaren zbog manipulacija pojedinaca, piše Dan.

Brnabić odgovorila Crnogorcima: Marović vam trn u oku, a teritorije koje ste uzeli priznavanjem KiM?

Petak, 19.12.2025 | 13:52

Predsjednica Skupštine Srbije Ana Brnabić odgovorila je oštro na kritiku iz Crne Gore o neizručivanju Svetozara Marovića.

Još 12 krivičnih prijava protiv osumnjičenih za lažne obrazovne isprave

Petak, 19.12.2025 | 10:14

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija podnijelo je još 12 krivičnih prijava Osnovnom državnom tužiocu u Podgorici zbog osnovane sumnje da su lica dostavila lažne i neistinite obrazovne isprave za koje se u postupku priznavanja inostrane obrazovne isprave te nadležne ustanove utvrdile da iste nisu vjerodostojne javne isprave.

Knežević: Spreman sam da preuzmem Podgoricu odmah nakon ostavke Mujovića – za tri mjeseca rješavam ključne probleme i odlazim

Petak, 19.12.2025 | 13:26

Lider Demokratske narodne partije Milan Knežević saopštio je da je spreman da, u slučaju ostavke aktuelnog gradonačelnika Saše Mujovića, istog dana preuzme funkciju gradonačelnika Podgorice, uz jasnu i vremenski ograničenu obavezu da u roku od tri mjeseca riješi ključne probleme Glavnog grada, uključujući i pitanje izgradnje postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda.

UP: Pronađene lažne policijske uniforme, oduzeta vozila, sumnja se da je spriječeno krivično djelo

Petak, 19.12.2025 | 11:50

Uprava policije saopštila je da su sproveli pojačane aktivnosti na kontroli pripadnika organizovanih kriminalnih grupa i operativno interesantnih osoba - pronađene su lažne policijske uniforme, telefon sa kripto zaštitom, podesni predmeti namijenjeni savlađivanju i razbijanju fizičkih prepreka, dok su oduzeta i tri vozila.

Knežević na slavi kod Vučića: Nijesmo pričali o Botunu, samo o skadarskom krapu

Petak, 19.12.2025 | 21:57

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, objavio je na društvenim mrežama da je lider DNP-a Milan Knežević došao kod njega na slavu.

Ministarstvo spoljnih poslova Srbije osuđuje odluku Bahama da prizna Kosovo

Petak, 19.12.2025 | 21:29

inistarstvo spoljnih poslova Srbije (MSP) saopštilo je večeras da osuđuje odluku Bahama da prizna nezavisnost Kosova, 121. zemlje svijeta koja je to učinila.

Ferguson bez uvijanja: Junajtedu treba još decenija do titule

Petak, 19.12.2025 | 21:17

Fudbaleri Mančester junajteda posljednji put su se domogli titule prvaka Engleske 2013. godine, u sezoni kada je ekipu sa klupe predvodio legendarni Aleks Ferguson.

Stojović: Od DPS-a za obnovu nezavisnosti zaslužniji i LSCG i novinari i intelektualci i Matica crnogorska

Petak, 19.12.2025 | 21:00

Za obnovu nezavisnosti Crne Gore mnogo su zaslužniji Liberalni savez Crne Gore i mnogi pojedinci i organizacije nego Demokratska partija socijalista.

Čarapić: Cilj većine u radnoj grupi za izradu medijskih zakona bio da DPS preuzme AMU

Petak, 19.12.2025 | 20:42

Poslanik Pokreta Evropa sad (PES) Vasilije Čarapić komentarisao je na društvenoj mreži X izjavu predstavnice NVO sektora i čelnice NVO Foruma progres, Bojane Jokić. On je tom prilikom rekao da Jokić najavljuje da će na konkursu za člana AMU kandidat biti iz reda DPS-a.

Dijaspora poslala preko 11 milijardi, Crnoj Gori 345 miliona

Petak, 19.12.2025 | 20:35

Dijaspora je 2024. godine u zemlje regiona poslala ukupno 11,3 milijarde eura.

Vujović: Staje li naše tužilaštvo u zaštitu četničkog i ustaškog pokreta?

Petak, 19.12.2025 | 20:26

Lider Socijaldemokratske partije i jedan od čelnika Evropskog saveza Ivan Vujović komentarisao je to što je policija po nalogu tužilaštva pozvala autore transparenta istaknutog na današnjem skupu na Gorici.

Smolović: Očekujem pozitivan odgovor od Vlade na zahtjev za manje račune za struju

Petak, 19.12.2025 | 20:17

Bijelo Polje još nije dobilo odgovor Vlade i Elektroprivrede o zahtjevu za zimski popust od 50 odsto na struju. Predsjednik opštine Petar Smolović kaže da vjeruje u pozitivan ishod, jer je riječ o hitnoj mjeri u borbi protiv zagađenja vazduha koje trpe građani, prenosi RTCG.

EK: Crna Gora nastavila da usklađuje viznu politiku sa EU, broj neusklađivanja smanjen sa 15 na devet

Petak, 19.12.2025 | 19:34

Crna Gora je tokom 2024. i 2025. godine ostvarila napredak ka daljem usklađivanju sa listom zemalja kojima je potrebna viza EU.

Vlada prihvatila predlog da Šćepanović bude direktor policije

Petak, 19.12.2025 | 19:32

Vlada je prihvatila predlog da Lazar Šćepanović bude izabran za direktora Uprave policije u punom mandatu, potvrđeno je Portalu RTCG.