Pred crnogorskim sudovima u toku je šest predmeta za naknadu štete zbog nesavjesnog liječenja u Kliničkom centru, najvećoj zdravstvenoj ustanovi Crne Gore. Tri tužbe su podnijete u prošloj, a još tri ove godine.
Foto: Arhiva/Kolektiv.me
U prošloj i od početka ove godine pacijenti su podnijeli šest tužbe za naknadu štete zbog nesavjesnog liječenja, kazali su Gradskoj iz Kliničkog centra Crne Gore. Doktor urgentne medicine Vladimir Dobričanin ističe da se ljekarske greške događaju svuda u svijetu, ali da se i drugačije tretiraju. Nada se da se većina grešaka dešava iz nehata, a ne iz nemara.
„Kod nas ljekarska greška nije krivično djelo, izuzev ako nije napravljena iz nemara, nehata. Takve greške pripadaju drugom obliku djela i ja se i sve moje kolege borimo da demistifikujemo tu ljekarsku grešku, da niko ne bježi od nje. Zato i postoje osigranja od ljekarske greške svuda u svijetu, jedeino u Crnoj Gori to i u ovom dijelu našeg Balkana ne postoji“, naveo je Dobričanin.
Naglašava da to ne znači da je kvalitet liječenja loš.
„Na ovoliki broj pregledanih, na preko million i sedamsto usluga koje pruži poliklinika, na nekoliko desetina hiljada operacija, na stotine hljada pacijenata, na skoro 90 hiljada pregleda u Urgentnom centru, mora da se desi greška“, dodaje.
Ističe da u KCCG-u postoje komisije koje ocjenjuju kvalitet liječenja, a greške, naglašava, treba procesuirati na način kako se to radi u savremenim društvima.
„Način je da se obešteti oštećeni, jer ako svakog doktora koji je napravio grešku maknete iz zdravstvenog sistema onda nema ko da vas liječi, ako mislite da neko za 30 godina nije napravio nijednu grešku, taj ne postoji, taj nije ništa radio“, navodi.
Iz KCCG-a nijesu htjeli da komentarišu nedavni slučaj pacijentkinje Mirjane Lilić, koja je greškom liječena od kancera i primila tri doze hemioterapije. Osnovni sud djelimično je usvojio njen tužbeni zahtjev i naložio Kliničkom centru da joj isplati 46.200 eura.
„Informišemo Vas da predmet pacijentkinje Mirjane Lilić nije pravosnažno okončan, jer je u toku postupak po žalbi pred Višim sudom, pa shodno tome nijesmo u mogućnosti da se izjašnjavamo po tom pitanju“, naveli su iz KBC.
„Napravljena je greška, tu nema dileme uopšte. Dato je nešto pacijentkinji kojoj to nije trebalo biti dato, Samo sada treba vidjeti okolnosti pod kojima je došlo do toga da se pacijentkinji da jedna ozbiljna terapija. Da vidimo da li je greška bila objektivna, subjektivna ili je ta greška napravljena iz nekog nemara ili nehata. To je sada jako bitno da vidimo da li su ispoštovane sve procedure, provjere jednog nalaza“, zaključuju.
U Crnoj Gori pacijenti koji dokažu da su pogrešno liječeni bivaju obeštećeni iz državnog budžeta.
KOMENTARI (0)