Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga Crne Gore, u saradnji sa socijalnim partnerima, organizovalo je danas potpisivanje sporazuma kojim je ozvaničena podrška realizaciji projekata usmjerenih na unapređenje zaštite i zdravlja na radu.
Foto: Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga
"Ovim događajem još jednom je potvrđena posvećenost Ministarstva izgradnji snažnog socijalnog dijaloga i partnerskog odnosa sa ključnim akterima na tržištu rada. Potpisivanje sporazuma predstavlja značajan korak ka stvaranju uslova u kojima se prava i sigurnost zaposlenih u Crnoj Gori stavljaju u prvi plan", saopštili su iz ministarstva.
Sporazumi su potpisani sa Savezom sindikata Crne Gore, Unijom slobodnih sindikata Crne Gore i Unijom poslodavaca Crne Gore, koji će kroz radionice, konferencije i medijsku kampanju, uključiti preko 240 zaposlenih iz 17 kompanija u aktivnosti s ciljem jačanja svijesti o značaju bezbjednog i zdravog radnog okruženja.
"Zaštita i zdravlje na radu nisu samo tehnička ili pravna obaveza – to je osnovno ljudsko pravo. Svaki zaposleni ima pravo da se vrati kući zdrav i bezbjedan nakon obavljenog radnog dana. Ulaganjem u prevenciju povreda, profesionalnih bolesti i stvaranje zdravog radnog ambijenta, ne samo da štitimo radnike, već jačamo i produktivnost, održivost poslovanja i ukupni društveni razvoj", istakla je Naida Nšić, ministarka rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga.
Predstavnica Saveza sindikata Crne Gore Tatjana Džudović navela je da je ovo drugi projekat koji SSCG realizuje u saradnji sa Ministarstvom rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga, te ocijenila da je pitanje zdravlja i zaštite na radu u fokusu SSCG već duži vremenski period, a implementiranje ovog projekta u saradnji sa resornim Ministarstvom je od posebnog značaja.
"Unapređenje zaštite i zdravlja na radu mora biti prioritet socijalnih partnera jer je to oblast koja jedino kroz socijalni dijalog može biti regulisana I primjenjena na najefikasniji način. Ne treba zaboraviti zdrav zaposleni sa adekvatnom zaštitom na svom random mjestu može dati pun doprinos", dodala je Džudović.
"Unija slobodnih sindikata Crne Gore predloženom projektnom aktivnošću ostaje dosljedna svojim višegodišnjim naporima usmjerenim na unapređenje ne samo zakonodavnog već i institucionalnog okvira kada je u pitanju zaštita i zdravlje na radu. U tom smislu, ovaj trenutak u kom je sve izvjesniji ulazak Crne Gore u porodicu razvijenih evropskih zemalja, ključan je za preduzimanje konkretnih koraka u formiranju referentne ustanove za utvrđivanje i verifikaciju profesionalnih oboljenja. Vjerujemo da ćemo kroz ovu zajedničku aktivnost doprinijeti da taj korak bude i napravljen što će biti u interesu ne samo zaposlenih nego cjelokupnog društva", kazala je Ivana Mihajlović ispred Unije slobodnih sindikata Crne Gore.
"Zaštita na radu je mnogo više od ispunjavanja zakonskih obaveza. To je izraz odgovornosti, savremenog menadžmenta i brige za ljudski kapital, koji je ključna vrijednost svake kompanije. Danas sve češće govorimo ne samo o fizičkoj bezbjednosti radnika, već i zaštiti njihovog mentalnog zdravlja, što je posebno važno u uslovima ubrzanih promjena, povećanih očekivanja i pritisaka na radnom mjestu", istakao je u svom obraćanju Slobodan Mikavica, predsjednik Unije poslodavaca Crne Gore.
"Nijedan zakon ni strategija ne mogu biti efikasni bez potpunog uključivanja socijalnih partnera i zajedničke odgovornosti. Samo zajedničkim djelovanjem možemo ostvariti konkretne rezultate", zaključila je ministarka Nišić.
Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga ostaje posvećeno kontinuiranom razvoju politika koje doprinose stvaranju zdravijeg, sigurnijeg i dostojanstvenijeg radnog ambijenta.
KOMENTARI (0)