Petak, 18.07.2025 | 19:38
IZVOR: rtcg.me

Radunović: Nelegalni graditelji na Žabljaku postavljaju cerade da ZBUNE SATELIT, ali prevare neće proći

Ministar prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Slaven Radunović poručio je nelegalnim graditeljima na Žabljaku da prevare sa ceradama, koje imitiraju temelje, neće proći jer će satelitski materijal biti u 3D.




Foto: Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine

Prema njegovcim riječima, nelegalni graditelji na Žabljaku su vrlo maštoviti, pa postavljaju cerade da "zbune satelit", kako bi isti "vidio" betonske ploče, a ne cerade.

"Moram da ih razočaram, imaćemo materijal u 3D, tako da prevare neće proći. Podsjećamo: uvodimo nultu toleranciju na nelegalnu gradnju", napisao je Radunović na platformi X.

Do 25. jula trebalo bi da bude završeno satelistko snimanje teritorije Crne Gore koje će pomoći automatskom detektovanju nelegalne gradnje.

"Svaki objekat koji je u Crnoj Gori izgrađen bespravno, a koji ne ugrožava javni interes, biće legalizovan u skladu sa ovim zakonom, ukoliko je izgrađen do momenta kada se obavi satelitsko snimanje Crne Gore", rekao je ranije Radunović u intervjuu TVCG.

Kako je objasnio, moći će da se izabere ona opcija koja više odgovara.

"Ukoliko smatra da mu više odgovara da se legalizacija izvrši po zakonu koji je bio na snazi u momentu kada je on predao zahtev za legalizaciju, moći će da se nastavi tim pravcem. Ukoliko smatra da mu je bolje po novom zakonu, onda će moći po novom zakonu. Naravno, ako je u međuvremenu bilo nekih plaćanja, oni će biti obračunati u oba slučaja", dodao je Radunović.

Što se tiče novina u zakonu, dodaje, prva je kategorija ljudi koji rješavaju svoje osnovno pitanje stanovanja, to su kuće i objekti do 200 kvadrata.

"Zatim objekti će biti od 200 do 500 kvadrata i objekti preko 500 kvadrata. Naravno, neće biti isti aršini za sve, jer privredni objekti koji služe za stvaranje novog prihoda neće biti posmatrani na isti način kao ovi gdje ljudi, recimo, nemaju mogućnosti da plate komunalne usluge koje će morati da izmire, kao i svi ostali građani, odjednom. Već će im se omogućiti da plaćaju u ratama do nivoa da se ide možda i do 30 godina za one koji su baš u stanju neke socijalne potrebe ili slično. S tim što iznos koji će da se plaća zavisi od opštine do opštine, po cijenama komunalnih usluga u konkretnim opštinama", kazao je Radunović.

Svi objekti koji su izgrađeni nelegalno do momenta satelitskog snimanja biće legalizovani, osim u slučaju da su u suprotnosti sa javnim interesom.

KOMENTARI (1)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.
Ana
19.07.2025 13:55

Ne treba niko da prođe. Svi kpji grade ilegalno, najoštrije kazniti. Ovoj divljoj gradnji, luksuzu treba više stati na kraj.

2 0

OSTALE VIJESTI

POJAČENE policijske aktivnosti u Podgorici i Cetinju protiv organizovanog kriminala

Srijeda, 10.09.2025 | 20:17

Službenici Regionalnog centra bezbjednosti „Centar“ – Odjeljenja bezbjednosti Podgorica i Odjeljenja bezbjednosti Cetinje, u saradnji sa službenicima Sektora za borbu protiv kriminala izvršili su juče i danas pretrese na više lokacija u Podgorici i Cetinju, u okviru pojačanih preventivno-represivnih aktivnosti usmjerenih na operativno interesantna i sa njima povezana lica.

U Piperima IZBIO POŽAR

Srijeda, 10.09.2025 | 19:19

U Piperima kod Podgorice večeras je izbio požar.

Ćulafić: Kolektori se MORAJU GRADITI, treba naći kompromis sa građanima Zete

Srijeda, 10.09.2025 | 16:36

Ministar ekologije, drživog razvoja i razvoja sjevera Damjan Ćulafić kazao je da je njegov stav da se kolektor za prečišćavanje otpadnih voda mora graditi, te da odustajanje od gradnje može koštati državu više desetina miliona eura, ali i uticati na odnose sa Albanijom zbog zagađenja Skadarskog jezera.

U Beranama PRETRESOM pronađena i oduzeta puška i municija, krivična prijava protiv jedne osobe

Srijeda, 10.09.2025 | 16:15

Policija u Beranama pronašla je i oduzela pušku i municiju, i podnijela krivičnu prijavu protiv P.M. iz tog grada.

Aleksić POSJETIO Umjetničku koloniju u Danilovgradu

Srijeda, 10.09.2025 | 15:17

Potpredsjednik Vlade za obrazovanje, nauku i odnose sa vjerskim zajednicama Budimir Aleksić posjetio je danas Umjetničku koloniju u Danilovgradu.

Evropski grad koji je PROGLAŠEN NAJBOLJIM za bicikliste: Skoro 50 odsto stanovnika biciklom ide na posao

Srijeda, 10.09.2025 | 21:38

Najprijateljskiji gradovi u Evropi za bicikliste su odabrani – a jedan se izdvojio kao broj jedan zahvaljujući najboljoj biciklističkoj infrastrukturi.

Nikola Rokvić OTKRIO kako je Halid Bešlić: „Biće kako Bog kaže“

Srijeda, 10.09.2025 | 21:15

Nikola Rokvić pojavio se danas na snimanju prve emisije u novoj sezoni šoua „Nikad nije kasno“.

Zvijezde predviđaju obilje: TRI ZNAKA kojima stiže bogatstvo

Srijeda, 10.09.2025 | 20:59

Prema astrološkim prognozama Ovnovi, Lavovi i Strijelčevi će uživati u novčanom blagostanju do kraja mjeseca.

POGLEDAJTE kako Milica Todorović izgleda u četvrtom mjesecu trudnoće: Isplivao privatni snimak (VIDEO)

Srijeda, 10.09.2025 | 20:47

Pjevačica Milica Todorović je u drugom stanju.

Leković: ODLUKA SAD je presuda trulom savezu politike, pravosuđa i kriminala koji je nekada vladao u Crnoj Gori

Srijeda, 10.09.2025 | 20:09

Momčilo Leković, poslanik Demokrata u Skupštini Crne Gore pozdravio je odluku Sjedinjenih Američkih Država (SAD) da Vesni Medenici i Milu Božoviću zabrane ulazak u njihovu zemlju.

Pravilno čuvanje sira: Isprobajte TRIK sa KOCKICAMA sa ŠEĆEROM

Srijeda, 10.09.2025 | 19:26

Sir često predstavlja jedan od skupljih artikala na spisku za kupovinu, ali mnogi ne znaju da mu se ukus i svježina brzo izgube zbog nepravilnog skladištenja.

U Piperima IZBIO POŽAR

Srijeda, 10.09.2025 | 19:19

U Piperima kod Podgorice večeras je izbio požar.

Ivanović - Martin: Irska snažno PODRŽAVA EVROPSKI PUT Crne Gore

Srijeda, 10.09.2025 | 19:13

Proces proširenja biti među važnim prioritetima tokom irskog predsjedavanja Savjetu Evropske unije u drugoj polovini 2026, kazao je premijer te zemlje Mihal Martin tokom sastanka sa potpredsjednikom Vlade za vanjske i evropske poslove Filipom Ivanovićem u Dablinu. 

Novi repertoar bioskopa CINEPLEXX

Srijeda, 10.09.2025 | 18:44

Novi filmovi na repertoaru bioskopa Cineplexx.

Postala je najpoznatija manekenka na svijetu, a sada želi da stavi tačku: "PRESTAĆI sa svim"

Srijeda, 10.09.2025 | 18:36

Kendal Džener (29) je jedna od najtraženijih manekenki na svijetu, a iako je ostvarila veliki uspijeh u svetu modelinga kaže da želi samo jednostavan život.