Vlada Crne Gore sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD) danas je zaključila Ugovor o kreditu i Ugovor o projektu za finansiranje i realizaciju projekta izgradnje druge dionice autoputa Bar-Boljare.
Foto: Vlada Crne Gore/ Bojan Gnjidić
Ceremoniji u Vili Gorica, tokom koje su potpisani neophodni akti da Crna Gora dobije 150 miliona bespovratnih sredstava i 200 miliona eura povoljnog kredita, prisustvovao je predsjednik Vlade, Milojko Spajić.
Kako je saopšteno, izbor izvođača radova druge dionice auto-puta očekuje se u septembru, nakon čega će krenuti i pripremni radovi.
On je podsjetio da je apsolutni prioritet Vlade izgradnja putne infrastrukture, kao stuba suštinskog i održivog razvoja Crne Gore.
„Uprkos izazovima, uprkos izmjenama trase koje su iziskivale dodatno vrijeme, danas imamo konkretne rezultate - pravni okvir je tu, finansijska konstrukcija je zatvorena. Na stolu su potpisana dokumenta. Prvi korak je učinjen, sljedeći je gradnja“, kazao je premijer Spajić i dodao:
„Znamo da su građani nestrpljivi – i s pravom, ali velike stvari vrijedi i malo sačekati. Jer ova dionica nije samo saobraćajnica – to je simbol našeg zajedničkog rada sa Evropskom unijom. Donacija od 150 miliona eura govori više od hiljadu riječi i neporeciv je znak povjerenja u Crnu Goru. To povjerenje i saradnja nas vode u Evropsku uniju, ali još važnije – stvaraju uslove da naši građani ostanu ovdje, da žive, rade i grade svoju budućnost u Crnoj Gori.“
„Evropska unija danas ulaže 150 miliona eura bespovratne pomoći za izgradnju dionice autoputa od Mateševa do Andrijevice. Ova dionica nije samo još jedan put. Riječ je o ključnoj strateškoj investiciji u budućnost Crne Gore, posebno u njen Sjever“, rekao je ambasador EU u Crnoj Gori Johan Satler, naglašavajući da je riječ o najvećem grantu koji je EU ikada dodijelila Crnoj Gori.
Foto: Vlada Crne Gore/ Bojan Gnjidić
Naveo je da je ova značajna podrška povezana sa očekivanjima Evropske unije. „Jer kada ulažemo evropski novac – to znači da očekujemo i evropski kvalitet. To znači da će se projekat sprovoditi prema najvišim standardima – fer javna nabavka, zaštita životne sredine, uvažavanje lokalnih zajednica, transparentnost trošenja sredstava. Sve ono što i građani Crne Gore žele od svojih institucija. Upravo zato je ova investicija toliko važna,“ saopštio je ambasador Satler.
Za EBRD nastavak izgradnje auto-puta predstavlja 100. projekat koji podržavaju u Crnoj Gori.
„Moderna i pouzdana transportna infrastruktura je od suštinskog značaja za ekonomski razvoj Crne Gore, posebno kada je reč o unaprjeđenju turizma, trgovine i regionalne integracije. Auto-put Bar–Boljare je više od običnog puta — to je strateška investicija koja će poboljšati povezanost širom zahtevnog terena zemlje, povezati jadransku obalu sa unutrašnjim regionima i susednim državama, kao i osloboditi ekonomski potencijal severne Crne Gore. Ponosni smo što ova inicijativa predstavlja 100. projekat EBRD-a u Crnoj Gori, čime se naša ukupna ulaganja u zemlji od početka rada 2006. godine penju na više od milijardu evra“, poručio je Mateo Kolanđeli regionalni direktor EBRD za Zapadni Balkan, koji je Ugovor o kreditu potpisao sa ministrom finansija, Novicom Vukovićem.
Investicija se finansira kombinacijom bespovratne pomoći Evropske unije, kreditnih sredstava EBRD-a i sredstava iz državnog budžeta. Time Crna Gora pokazuje može da planira i realizuje velike infrastrukturne projekte – transparentno, održivo i odgovorno.
„Ugovori koje smo potpisali rezultat su pažljivo vođenih pregovora i partnerskog odnosa sa EBRD-om i EU, koji nam omogućavaju da strateški ulažemo u budućnost sjevera Crne Gore i jačanje ekonomske povezanosti zemlje. Ovo nije samo ulaganje u infrastrukturu – ovo je ulaganje u povezivanje Crne Gore sa regionom i Evropskom unijom, u ravnomjerniji regionalni razvoj i u bolji kvalitet života naših građana”, naglasio je ministar Vuković.
Foto: Vlada Crne Gore/ Bojan Gnjidić
U prethodnih godinu dana završena je i izrada idejnih rješenja za kompletnu mrežu planiranih auto-puteva i brzih saobraćajnica u dužini od 585 kilometara. Do kraja naredne godine u Ministarstvu saobraćaja očekuju i završetak idejnih projekata za cijelu trasu auto-puta Bar–Boljare.
„Uspješnim zaključivanjem ovog ugovora potvrđujemo da su ispunjeni svi tehnički, pravni i proceduralni standardi koje zahtijeva jedna od najrenomiranijih evropskih finansijskih institucija – EBRD. Takođe, ovo je rezultat višemjesečne intenzivne saradnje Ministarstva saobraćaja, Ministarstva finansija, Monteputa i međunarodnih partnera. Vezano za realizaciju druge dionice, ugovor sa konsultantom je već potpisan u skladu sa pravilima EBRD, dok su tenderske procedure za izbor izvođača i nadzora u završnoj fazi“, riječi su ministarke saobraćaja, Maje Vukićević.
Pored ministarke, Ugovor o projektu izgradnje druge dionice auto-puta sa EBRD-ijem su potpisali direktor Monteputa Milan Ljiljanić i direktor Uprave za saobraćaj, Radomir Vuksanović.
KOMENTARI (0)