Ponedjeljak, 10.11.2025 | 12:34
IZVOR: kolektiv.me

Dukaj primio NAJBOLJI crnogorski Sajber tim sa Regionalne vježbe u Estoniji


Ministar javne uprave Maraš Dukaj primio je danas crnogorski pobjednički Sajber tim, saopšteno je iz njegovog resora.

 




Foto: MJU

Na Regionalnoj sajber vježbi u Estoniji, koju je organizovala e-Governance Academy (eGA), a na kojoj su učestvovali predstavnici svih zemalja Zapadnog Balkana, crnogorski Sajber tim je osvojio prvo mjesto.

Tim je predvodio službenik Ministarstva javne uprave, Rikardo Junčaj, a činili su ga članovi Ministarstva javne uprave, Vladinog bezbjednosnog operativnog centra (GSOC) Ilija Šofranac, Diana Ljekočević i Nataša Radunović, zajedno sa kolegama iz drugih institucija: Ivan Bajčeta (Vojska Crne Gore), predstavnik Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB), te predstavnici privatnog sektora Aleksandar Mirković (elavirint), Bojan Vukotić, Marko Ivanović (One Crna Gora) i Danijel Dušaj (Crnogorski Telekom)”, ističe se u saopštenju.

Ministar je,kako kažu, na prijemu izrazio svoje čestitke i ponos na postignuti uspjeh. Istakao je važnost inovacija i timskog rada u savremenom digitalnom okruženju.

“Danas slavimo izvanredan uspjeh naših mladih talenata koji su pokazali izuzetne vještine, hrabrost i inovativnost na regionalnom sajber takmičenju. Njihova posvećenost i kreativnost su inspiracija za sve nas. Ulaganje u obrazovanje i tehnologiju je ključ za budućnost naše zemlje, a ovi mladi ljudi su pravi primjer kako zajedno možemo da postižemo velike rezultate“, istakao je Dukaj.

 Službenik Ministarstva javne uprave Junčaj, koji je predvodio Tim, istakao je: „Ovaj uspjeh je rezultat naše posvećenosti, i dokaz da timskim radom možemo prevazići prepreke. Uz snažnu međuinstitucionalnu saradnju i dobrim javno-privatnim partnerstvom uspjeh je izvjestan. To je ključni stub savremene sajber bezbjednosti i rezultat koji gradimo zajedno. Odlučni smo da i dalje osvajamo zapažene rezultate na zadovoljstvo nas i Crne Gore“.

Radunović je naglasila da joj je ovo iskustvo dodatna motivacija za profesionalni razvoj: „Ovaj trenutak me inspiriše da nastavim da učim i razvijam svoje kompetencije rame uz rame sa mojim kolegama, jer budućnost tehnologije pripada nama koji se ne bojimo da sanjamo i stvaramo“.

Posebno zadovoljstvo, navode iz Ministarstva, predstavlja činjenica da je crnogorski tim bio sastavljen od predstavnika više državnih organa i privatnog sektora, što, kako je istaknuto, potvrđuje opredijeljenost ove institucije da gradi partnerski i povjerljiv odnos u cilju razvoja održivog ekosistema sajber bezbjednosti.

“Tim je predstavio svoje strategije i rješenja koja su doprinijela pobjedi, a ministar je naglasio da će podržati dalji razvoj i edukaciju mladih talenata u oblasti sajber bezbjednosti”, dodaju u saopštenju.

Ovaj događaj je, ističu, bio prilika za razmjenu iskustava i ideja među stručnjacima iz različitih sektora.

“Ovaj rezultat potvrđuje našu posvećenost izgradnji bezbjednijeg digitalnog okruženja i spremnost na efikasan odgovor na savremene sajber prijetnje. Zahvaljujem se cijelom Sajber timu što su Crnu Goru predstavili na najbolji mogući način“, poručio je Dukaj.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Zelenski: Podržavam vojnu akciju protiv Irana

Subota, 28.02.2026 | 10:42

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je danas, 27. februara u intervjuu za Sky News da bi podržao vojnu operaciju usmjerenu protiv iranskog režima.

Laković nakon što nije dobio podršku partijskih kolega: Ustani za ono u što vjeruješ, pa makar stajao sam

Subota, 28.02.2026 | 09:11

Sinoć na Odboru za politički sistem, pravosuđe i upravu poslanici Pokreta Evropa sad nijesu podržali pet amandmana koje je podnio njihov partijski kolega Miodrag Laković. Laković se jutros kratko oglasio na mreži X.

DPS obavijestio evropske zvaničnike o dešavanjima u Skupštini i trazio hitnu reakciju

Subota, 28.02.2026 | 08:35

Demokratska partija socijalista (DPS) je u toku sjednice parlamenta u petak obavijestila evropske zvaničnike o dešavanjima u Skupštini Crne Gore i tražila hitnu reakciju zbog kako su naveli pravno-političkog i institucionalnog nasilja, saznaje CdM. Pismo, u koje je CdM imao uvid, je potpisao lider stranke Danijel Živković, a upućeno je čelnicima Evropske komisije, Evropskog parlamenta, Evropskog savjeta, kao i ambasadama zemalja EU i NATO.

Mandić: Skupština 6.marta o zakonima o ANB i unutrašnjim poslovima

Petak, 27.02.2026 | 22:39

Predsjednik parlament Andrija Mandić rekao je da su odlučili da zakažu za 6. mart sjednicu na kojoj će se raspravljati o izmjenama zakona o Agenciji za nacionalnu bezbjednost i unutrašnjim poslovima, ali to još nije zvanično potvrđeno. Mandić je rekao da je to mjera kompromisa, i pokazuje odgovoran odnos.

Spajić došao u Skupštinu, čeka se glasanje o zakonima o unutrašnjim poslovima i ANB-u

Petak, 27.02.2026 | 21:17

Crnogorski poslanici večeras bi trebalo da glasaju o predlozima zakona o unutrašnjim poslovima i Agenciji za nacionalnu bezbjednost.

(VIDEO) Napeto u Skupštini: Nikolić isključio mikrofon Božoviću, sjednica prekinuta

Petak, 27.02.2026 | 13:09

Vanredna sjednica Skupštine prekinuta je zbog tenzija i incidenta u kojem je šef kluba poslanika Demokratske partije socijalista Andrija Nikolić isključio mikrofon ministru pravde Bojanu Božoviću.

Nikolić: Od danas u ovom parlamentu više ništa neće biti isto

Petak, 27.02.2026 | 14:24

Danas smo u plenumu svjedočili pravnom, političkom i institucionalnom nasilju od parlamentarne većine i Vlade, saopštio je poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Andrija Nikolić.

Policija opkolila zgradu u kojoj živi Aco Đukanović

Petak, 27.02.2026 | 13:49

Policija je opkolila zgradu u centru Podgorice u kojoj živi biznismen Aco Đukanović, brat bivšeg predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića.

Potpisan ugovor sa kineskim konzorcijumom za drugu dionicu auto-puta - Početak radova u MAJU

Petak, 27.02.2026 | 12:49

Izvršni direktor Monteputa Milan Ljiljanić i predstavnici kineskog konzorcijuma Power China-Stecol-PCCD, potpisali su danas ugovor o projektovanju i izgradnji druge dionice auto-puta Bar-Boljare, Mateševo-Andrijevica.

Šćepanović: Ja sam naredio pretres objekata Aca Đukanovića

Petak, 27.02.2026 | 21:12

Na sjednici Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu na čijem dnevnom redu je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o unutrašnjim poslovima raspravljalo se i o današnjem pretresu stana biznismena Aca Đukanovića.

Alimpijević: Ne znam jeste čuli da sam ikada kukao

Subota, 28.02.2026 | 11:44

Selektor Srbije Dušan Alimpijević čestitao je Turskoj na pobjedi, istakavši da je ključni problem njegovog tima bio loš ulazak u utakmicu.

MPNI: 350.000 eura za stipendije izvrsnosti za doktorska istraživanja u inostranstvu

Subota, 28.02.2026 | 11:28

U Ministarstvu prosvjete, nauke i inovacija upriličena je svečanost povodom potpisivanja ugovora sa dobitnicima stipendija izvrsnosti za doktorska istraživanja u inostranstvu, dodijeljenih na osnovu sprovedenog Konkursa. Ukupno je potpisano 13 ugovora, a vrijednost dodijeljenih sredstava iznosi 347.711,88 eura, dok su pojedinačne stipendije kretale od 12.000 do 45.000 eura, u zavisnosti od godine doktorskih studija.

Nojer: Atalanta može pomjeriti planine

Subota, 28.02.2026 | 11:16

Nakon što je žrijeb osmine finala Lige šampiona spojio Bajern Minhen i Atalantu, kapiten bavarskog giganta Manuel Nojer poručio je da njegov tim maksimalno ozbiljno pristupa italijanskom predstavniku.  

Ulcinj: Oduzeto pet komada oružja i municija, podnijeta krivična prijava

Subota, 28.02.2026 | 11:10

U cilju podizanja nivoa bezbjednosti građana, a u skladu sa nacionalnim prioritetima sprečavanja zloupotrebe, te pronalaska i oduzimanja vatrenog oružja, municije i eksplozivnih sredstava u ilegalnom posjedu, juče su, u okviru aktivnosti službenika Odjeljenja bezbjednosti Ulcinj, pretresom kod lica A. Đ. (44) oduzeti pet komada oružja i municija, te je protiv istog podnijeta krivična prijava, navodi se u saopštenju Uprave policije.

Gvardiola o dvomeču sa Realom: Što više igrate protiv velikih timova, postajete bolji tim

Subota, 28.02.2026 | 11:00

Menadžer Mančester Sitija Pep Gvardiola mirno je prihvatio ishod žrijeba za osminu finala Lige šampiona. “Građane” očekuje novi sudar sa Real Madridom, a za proslavljenog stručnjaka ovakvi mečevi nisu teret već privilegija.

Zelenski: Podržavam vojnu akciju protiv Irana

Subota, 28.02.2026 | 10:42

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je danas, 27. februara u intervjuu za Sky News da bi podržao vojnu operaciju usmjerenu protiv iranskog režima.

Američki ratni avioni udaraju na Iran: Napad bi mogao biti snažniji nego prošle godine, Iranci najavili odgovor

Subota, 28.02.2026 | 10:30

Desetine zračnih udara trenutno se izvode širom Irana, a na meti su se našle ključne vojne, obavještajne i nuklearne institucije, uključujući i sami kompleks vrhovnog vođe Alija Khameneija.

Primorac gost Radničkog, Budućnost dočekuje Novi Beograd

Subota, 28.02.2026 | 10:27

Kotorani igraju važan meč za plasman na F4 regionalne Premijer lige

Uhapšen crnogorski državljanin zbog sumnje da je koristio falsifikovanu ličnu kartu i pasoš Srbije

Subota, 28.02.2026 | 09:33

Crnogorski državljanin G.Ć.R. (44) uhapšen je zbog sumnje da je izvršio krivično djelo falsifikovanje isprave u produženom trajanju, saopštio je MUP Srbije, javljaju mediji u toj zemlji.

Laković nakon što nije dobio podršku partijskih kolega: Ustani za ono u što vjeruješ, pa makar stajao sam

Subota, 28.02.2026 | 09:11

Sinoć na Odboru za politički sistem, pravosuđe i upravu poslanici Pokreta Evropa sad nijesu podržali pet amandmana koje je podnio njihov partijski kolega Miodrag Laković. Laković se jutros kratko oglasio na mreži X.