Petak, 14.11.2025 | 13:04
IZVOR: kolektiv.me

ANKETA: Da li smatrate da bi male trgovine trebale da rade NEDJELJOM, tokom sezone?

Udruženje malih trgovina ponovo pokreće inicijativu da se omogući rad nedjeljom tokom pet mjeseci u godini, i to u ljetnjoj i zimskoj turističkoj sezoni. Kako poručuju, ova mjera bi bila ključna za opstanak malih preduzetnika, koji čine svega pet odsto tržišta, ali zapošljavaju veliki broj ljudi. 




Foto: Ilustracija/Pixabay

Prema riječima Željka Ćetkovića, nedjeljni rad u sezoni bi omogućio da se sačuva oko 1.000 radnih mjesta, a istovremeno bi turistima obezbijedio osnovne usluge tokom vrhunca sezone. On naglašava da su radnici danas “zlato”, da male trgovine nude veće plate od velikih lanaca i da se mogu dogovoriti bolji uslovi – poput viših dnevnica i dodatnih slobodnih dana.

Mali trgovci ističu da Crna Gora ekonomski zavisi od turističke sezone i da je upravo nedjeljni rad u tom periodu presudan za njihov opstanak. Vjeruju da bi ograničena dozvola — samo pet mjeseci godišnje — predstavljala pravedan kompromis koji štiti i radnike i male biznise. Pitanje koje ostaje otvoreno jeste da li bi ova promjena zaista bila adekvatan način da se mali trgovci održe na tržištu i sačuvaju radna mjesta u izazovnim uslovima.

A mi vas pitamo!

Da li smatrate da bi male trgovine trebale da rade nedjeljom, tokom sezone?

DA
399
NE
717

KOMENTARI (149)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.
Maki
14.11.2025 13:46

Da

25 36
budva
14.11.2025 13:55

ne

47 11
Nono
14.11.2025 19:21

Ne

27 5
Alisa
14.11.2025 19:39

Da

12 16
Vesna
14.11.2025 20:48

Ne Nedelja je dan za porodicu

34 4
Slavica
15.11.2025 01:48

NE!

13 5
Radmila Rajka Lompar Jokić
15.11.2025 14:54

Ne treba da rade neđeljom

10 2
Lili
16.11.2025 00:43

Da

2 2
Da
16.11.2025 06:05

Da

2 2
Sanja
14.11.2025 14:02

Ne

25 4
Elma
14.11.2025 14:10

Ne naravno. I ti ljudi imaju dusu.

32 4
Nina
14.11.2025 14:22

NE

24 4
Данијел
14.11.2025 14:50

Не

17 4
Sanja
14.11.2025 14:57

NE....NE. Roditelji i onako nisu puno sa svojom decom i ne posvecuju im pažnje. Nedelja treba da bude dan za porodicu, kako je i bilo ranije. Juga je imala skoro čitav neradni vikend, pa turizam nije bio loš. Znači da je iz drugih razloga, a ne zbog neradnih nedelja u trgovinama. Ako nemate puteve, avio saobraćaj i normalne plaže, ne kažnjavajte zbog toga trgovinske radnike, nisu krivi za loše stanje u turizmu.

31 3
Ivans
14.11.2025 15:19

Smatram da ima dosta radnika kojima bi odgovarala dodatna dnevnica. Neka ti koji hoce da rade, daju radniku 50e za 8 sati rada u nedelju i dodatni slobodan dan. Ne da se mora, neko ko zeli dodatno da zaradi. A inspekcije postoje, platni spisak postoji, i ugovor da se napravi sa svim radnicima koji se prijave da rade pod tim uslovima. U slucaju krsenja t. J ne isplacivanja adekvatne dnevnice ili dodatnog slobodnog dana po ugovoru bi radnik mogao automatski tuziti poslodavca, koji bi za kaznu morao raniku isplatiti neki pozamasni iznos npr 1000e.Pa ko voli nek izvoli. Ako im se isplati svima neka rade ali vise nikad niko ne smije ucjenjivati bilo koga bilo cim. Nismo robobovi da se radi nizasta bez slobodnog dana da bi se punile guzice da oprostite pojedinim privatnicima. Zajednicki interes da, moranje ne nikad!

10 3
Realno
14.11.2025 15:20

Da. Niko ne misli na radnike u apotekama, pekarama, kioscima, pumpama, radnicima na građevini... Lako se organizuje slobodni dan drugim danom, ako vlasti hoće.

11 13
RR
14.11.2025 15:28

Ne , niko ne treba da radi nedeljom. Dan za odmor i porodicu.

23 3
Mala
14.11.2025 15:52

Da

3 10
Raso
14.11.2025 16:03

Ne

12 2
Sanja
14.11.2025 16:53

Kad mogu da rade pekare, pumpe, kafići, restorani, kiosci ... mogu i prodavnice.

8 18
Rada
14.11.2025 18:34

Izgleda samo ove iz prodavnice imaju porodice.

3 5
Pep
14.11.2025 16:54

Da

3 9
Zeljka
14.11.2025 17:02

Ne

7 4
Milena
14.11.2025 17:12

Ne

8 3
Daca
14.11.2025 20:14

Ne

7 2
Tanja
14.11.2025 20:59

NE

8 1
Pljevlja
14.11.2025 21:00

NE

8 1
Maki
14.11.2025 23:18

Ne treba da rade nedeljom.

6 2
Amalfi
15.11.2025 00:07

U cijeloj EU ništa ne radi nedeljom a i radnim danima ništa od trgovina poslije 18h 19h...tako da ako se više nismo navikli na to ne znam šta da kažem... Vjerovatno kada je kome dosadno u životu uhvati se neradne nedelje...

2 1
Budva 2
15.11.2025 01:27

Ne

1 2
Maja
15.11.2025 05:06

Ne

1 2
A
15.11.2025 08:41

Ne

0 2
Tea
15.11.2025 08:58

Da naravno, treba i nedjeljom raditi, ako mogu da rade kiosci i pumpe, treba i oni da rade.

5 2
Elbi
15.11.2025 09:06

Do uvodjenja neradne nedelje zaposleni u privatnom sektoru radili su 7/7, sa malo ili ni malo godisnjeg odmora. Papiri za inspekciju su se frizirali i prikazivali stanje koje nije imalo veze sa realnoscu. Niko nije mogao stati na kraj izrabljivanju radnika. Nije bilo volje, niti zelje jer da jeste inspekcija bi radila svoj posao kako treba i takve stvari se ne bi desavale. Ako sam dobro shvatila...Sada, isti ti poslodavci traze uvodjenje radne nedelje? Pozivaju se na Zakon o radu i mogucnost dodatne zarade po osnovu rada nedeljom, praznicima... :)

0 0
Slavica
15.11.2025 10:07

Ne

0 1
Maja
15.11.2025 10:07

Neeeeeee niko ne ttgovine . Nego ni pelare ni pumpe nista ....

0 1
Ranka C
15.11.2025 10:24

Ne,ne i ne !!!!

0 2
Slobodanka
15.11.2025 10:57

Ne

0 1
Ffff
15.11.2025 11:00

Da

3 0
Zorica
15.11.2025 14:57

Da

4 0
Milica
15.11.2025 14:57

Da

4 0
Slavica Maric
15.11.2025 14:57

Da

4 0
Jovana Zukanovic
15.11.2025 14:59

DA

4 0
Marica
15.11.2025 14:59

Daaa

4 0
Sara
15.11.2025 14:59

Da

4 0
Jelena
15.11.2025 14:59

DA

4 0
Jasna
15.11.2025 15:04

Da

4 0
Masa
15.11.2025 15:04

Da

4 0
Katarina
15.11.2025 15:04

DA

4 0
Matija
15.11.2025 15:04

Da

4 0
Mitar
15.11.2025 15:04

Da

3 0
Svetozar
15.11.2025 15:05

Da

4 0
Kaća
15.11.2025 15:05

Da

4 0
Spasenija
15.11.2025 15:05

Da

4 0
Jelica
15.11.2025 15:05

Da

4 0
Ljilja
15.11.2025 15:05

Da

4 0
Tedosija
15.11.2025 15:06

Da

4 0
Vasilisa
15.11.2025 15:07

DA!!!

4 0
Stefan
15.11.2025 15:07

Da! Ali da se povecaju radnicim aplate, a da se ne povecavaju namjernice u marketima

5 0
Milica
15.11.2025 15:08

Da! Pod uslovom da se povecaju radnicim aplate, a da se ne povecaju namjernice u marketima

3 0
Stefanija
15.11.2025 15:08

Da, ali da se po mogucnosti povecaju radnicima plate, a namjernice ostqju pod istim cijenama

2 0
Anđela
15.11.2025 15:08

Daaa

4 0
Tea
15.11.2025 15:09

Da. Ali ako moze da se radnicima povecaju plate, a ne cijene u marketima

4 0
Ivana
15.11.2025 15:09

Da

3 0
Dzoni
15.11.2025 15:10

Da

4 0
Nikola
15.11.2025 15:10

Da

4 0
Nemanja
15.11.2025 15:10

Da. Samo Vas molim da cijene namjernica ne povecavate, a po mogucnosti 50 ili 100€ da povecate platu radnicima jer je ovo sramota sta se radi.

2 0
Aleksandar
15.11.2025 15:10

Da

3 0
Saša
15.11.2025 15:11

Da

3 0
Milica
15.11.2025 15:11

Da

3 0
Nikolina
15.11.2025 15:11

Daaaa

3 0
Nataša
15.11.2025 15:12

Da, samo d ane povecate namjernice u marketima. Plate povecajte makar malo radnicima koji rade nedeljom. Neka npr bude da samo marketi rade prvu smjenu ujutru

2 0
Nale
15.11.2025 15:12

Da

3 0
Naki
15.11.2025 15:12

Da

3 0
Mrgud
15.11.2025 15:12

Daaaaa

3 0
Spasa
15.11.2025 15:13

Daa

3 0
Teodora
15.11.2025 15:13

Da

3 0
Nikola
15.11.2025 15:13

Da

3 0
Nikoleta
15.11.2025 15:13

Da, da, da

3 0
Nikita
15.11.2025 15:14

Da, da,da ali radnicima koji nedeljom rade povecat plate, a ne iste plate da im ostavite, a cijenu namjernica dignete u nebesa

4 0
Maki
15.11.2025 15:14

Da

4 0
Viki
15.11.2025 15:14

Da

4 0
Violeta
15.11.2025 15:14

Da

4 0
Monika
15.11.2025 15:14

Da

4 0
Vanja
15.11.2025 17:21

Ne

1 1
Olivera
15.11.2025 17:51

Nisam da se radi nedeljom to je iedini dan za odmor

1 1
Miki
15.11.2025 18:04

Daaa

2 0
Stanka
15.11.2025 18:05

Daa

2 0
Zoke
15.11.2025 18:05

Da ali povecati radnicima plate a ne povecati cijene namjernica

1 0
Zorica
15.11.2025 18:05

Da

1 0
Miroslav
15.11.2025 18:05

Da

1 0
Miki
15.11.2025 18:06

Daaaaa!

1 0
Zoran
15.11.2025 18:06

Da

1 0
Zoki
15.11.2025 18:06

Da

1 0
Rad
15.11.2025 18:06

Da

1 0
Radenka
15.11.2025 18:06

DA

1 0
Zorka
15.11.2025 18:07

DAAAA

1 0
Zdenka
15.11.2025 18:07

Da

1 0
Ljubica
15.11.2025 18:07

Daaa

1 0
Miso
15.11.2025 18:26

Da

1 0
Misoni
15.11.2025 18:26

Daaa

1 0
Milka
15.11.2025 18:27

Daaa

1 0
Zoran
15.11.2025 18:27

DA

1 0
Jasmina
15.11.2025 18:27

Da

1 0
Jelica
15.11.2025 18:27

Da

1 0
Jelka
15.11.2025 18:27

Da

1 0
Jelena
15.11.2025 18:27

Da

1 0
Borka
15.11.2025 18:27

Da

1 0
Tatjana
15.11.2025 18:28

Da

1 0
Tanja
15.11.2025 18:28

Da

1 0
Jovana
15.11.2025 18:29

Da

1 0
Stevan
15.11.2025 18:29

Da

1 0
Tijana
15.11.2025 18:30

Daa

1 0
Jelisaveta
15.11.2025 18:30

Da

1 0
Vanja
15.11.2025 19:05

Ne

1 0
Kristina
15.11.2025 19:21

Od 1.07.-1.09. da ali s slobodnim danom naravno. Kladionice rade non stop cesto bez slobodnog dana niko se ne bori da oni imaju sloboda dan, radi se i vjerskim i drzavnim praznicima.

1 0
Biljana
15.11.2025 20:14

Ne

0 1
Ja
15.11.2025 21:08

Ne! Dako ne dočekaju od gladi pored 6 radbih dana u nedelji. To glasaju ovo koji nemaju nikog svog da se muči i radi nedeljom, dok isti ti koji glasaju odmaraju i ne znaju kako je nedeljom raditi. Sok oni sa djecom koja su slobodna od škole idu na more i uživaju u šetnjama, ove mene žene to neće moći ako budu radile nedeljom. E bruke kako osjećaja nemate

0 1
Maja
15.11.2025 21:12

Ne

0 1
Tamara
16.11.2025 00:29

Neee nijedna prodavnica jer radnicima treba zaista odmor... Pogotovo ideje i lakovici oderu se i treba im odmor

0 0
Sonja
16.11.2025 00:39

Daa

0 1
Sanja
16.11.2025 00:39

Da

1 0
Svetlana
16.11.2025 00:40

Daa

1 0
Kaća
16.11.2025 00:40

Da

1 0
Katarina
16.11.2025 00:40

Da

1 0
Stojanka
16.11.2025 00:40

Da

1 0
Stojan
16.11.2025 00:41

Daaaa

1 0
Sara
16.11.2025 00:42

Da, ali da se ne povecaju cijene namjernica, a da se poveca plata ranicima koji rade nedeljom!!!!

1 0
Noja
16.11.2025 00:42

Da

1 0
Ronaldo
16.11.2025 00:43

Da

1 0
Roman
16.11.2025 00:43

Da

1 0
Sandra
16.11.2025 00:44

Da

1 0
Kasandra
16.11.2025 00:44

Da, da!

1 0
Karleusa
16.11.2025 00:44

DA!

1 0
Insomnija
16.11.2025 00:44

DA

1 0
Marija
16.11.2025 00:45

Da

1 0
Magdalena
16.11.2025 00:45

Da

1 0
Bojana
16.11.2025 00:45

Da

1 0
Boki
16.11.2025 00:45

Da

1 0
Beka
16.11.2025 00:46

DA

1 0
Bela
16.11.2025 00:46

Da

1 0
Nataša
16.11.2025 00:46

Da

1 0
Nale
16.11.2025 00:47

Da

1 0
Nađa
16.11.2025 00:47

Da

1 0
Marija
16.11.2025 00:47

Da

1 0
Daĵ
16.11.2025 06:13

Neka ovi koji vode trgovine zaposle dovoljan br radnika,da svako ima u toku sedmice dva slobodna dana. Da,da dva slobodna dana jer rade po 8h dnevno.Sto bi trebali i zakonom regulisati ,ali nema domacina.E tu se treba izboriti i ove kapitaliste udarit po dzepu,tu treba da se bore a ne hoce li radit ili ne,svakako da trebaju imat slobodne dane.

0 0
Milenko
16.11.2025 09:02

Da,trebalo bi da rade i to ne samo tokom sezone već preko cijele godine.

1 0
Pavle
16.11.2025 10:20

NEEEEE

1 0
Marina
16.11.2025 20:57

Ne

0 0

OSTALE VIJESTI

Konatar: Zahtjevi sindikata za veće plate su opravdani, zbog rasta cijena i troškova života

Četvrtak, 25.06.2026 | 11:42

Građanski pokret URA podržava zahtjeve sindikata i smatra da je potrebno što prije postići dogovor i potpisati Opšti kolektivni ugovor, saopštio je poslanik URA Miloš Konatar.

Sindikati sjutra na protestu ispred Vlade: Ne odustaju od novog Opšteg kolektivnog ugovora i uvećanja zarada

Srijeda, 24.06.2026 | 15:15

Unija slobodnih sindikata (USSCG) organizovaće sjutra protest ispred zgrade Vlade, u cilju radikalizacije borbe za preko 100 hiljada radnika koji su ostali bez osnovnih prava koja je garantovao Opšti kolektivni ugovor (OKU), saopštili su predstavnici te sindikalne organizacije.

Dragaš: EPCG kroz snažan investicioni ciklus predvodi energetsku tranziciju Crne Gore

Srijeda, 24.06.2026 | 14:06

Konferencija „Crna Gora na putu zelene energetske tranzicije“, održana u hotelu Hilton u Podgorici, okupila je predstavnike institucija, energetskog sektora, međunarodnih organizacija, diplomatskog kora i stručne javnosti s ciljem razmjene iskustava i definisanja daljih koraka u procesu zelene transformacije crnogorske ekonomije.

Dionica Mateševo-Andrijevica: U petak kreću pripremni radovi

Srijeda, 24.06.2026 | 13:18

Pripremni radovi za gradnju dionice autoputa od Mateševa do Andrijevice počeće u petak.

MMF završio misiju u Crnoj Gori: Preporuke za jačanje fiskalne stabilnosti i budžetskog okvira

Srijeda, 24.06.2026 | 09:01

Ministar finansija Novica Vuković sa timom održao je završni sastanak sa predstavnicima Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), čime je okončana jednonedjeljna ekspertska misija, posvećena analizi postojećih fiskalnih pravila i pripremi preporuka za dalje unapređenje fiskalnog okvira Crne Gore.

Evo šta se dogodi tijelu kada 30 dana ne jedete posle 18 sati

Srijeda, 24.06.2026 | 21:56

Pravilo da se ne jede posle 18 sati godinama važi za jedan od najpopularnijih savjeta za mršavljenje, ali njegove prednosti mogu biti mnogo šire od samog gubitka kilograma.

Gatuzo naslijedio Sarija na klupi Lacija

Četvrtak, 25.06.2026 | 08:45

Bivši selektor fudbalske reprezentacije Italije Đenaro Gatuzo novi je trener Lacija, saopštio je klub iz Rima.

Šimun: Crna Gora može biti ponosna na ljude koji potvrđuju da su humanost i solidarnost naše trajne vrijednosti

Četvrtak, 25.06.2026 | 08:24

Ministar zdravlja Vojislav Šimun sastao se sa predstavnicima klubova dobrovoljnih davalaca krvi Ratkom Čvorovićem, Rajkom Kuzmanom i Nelom Dabanović, sa kojima je razgovarao o unapređenju sistema dobrovoljnog davalaštva krvi, dosadašnjim rezultatima i mogućnostima za dalje jačanje ove oblasti od izuzetnog značaja za zdravstveni sistem Crne Gore.

Knežević: Očekujem da srpski ministri smijene Ranka Krivokapića, ako ne mogu da napuste Vladu

Četvrtak, 25.06.2026 | 13:36

Predsjednik Demokratske narodne partije Milan Knežević kazao je da je jedan od rijetkih političara koji jednako kritikuje i prethodnu i sadašnju vlast, te istakao da će vrijeme pokazati ko je u koaliciji sa Demokratskom partijom socijalista.

SEP: Vlada da prekine populističke manipulacije i da odmah potpiše Opšti kolektivni ugovor

Četvrtak, 25.06.2026 | 08:26

Stranka evropskog progresa pruža punu podršku sindikatima u njihovoj opravdanoj borbi za hitno donošenje Opšteg kolektivnog ugovora.

Janković: Po pravilnicima, rad na gradilištima ne treba obavljati na preko 36 stepeni

Četvrtak, 25.06.2026 | 20:23

Temperature u Crnoj Gori već prelaze 36 stepeni, a posebno su ugroženi radnici koji posao obavljaju na otvorenom. Stručnjaci upozoravaju da ekstremne vrućine mogu izazvati ozbiljne zdravstvene probleme, ali i povećati rizik od povreda na radu, prenosi RTV Podgorica.

Čola prvi put o ljubavnim brodolomima: Žene su mi više puta lomile srce

Četvrtak, 25.06.2026 | 21:35

Pjevač Zdravko Čolić progovorio je o emotivnim brodolomima iz prošlosti i priznao da ga ljubavni život nije uvijek mazio, iako danas uživa u skladnom braku sa suprugom Aleksandrom.

Vremenska prognoza - PETAK u znaku ovih temperatura

Četvrtak, 25.06.2026 | 00:22

U petak nas očekuje pretežno toplo i sunčano vrieje, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.

Dukaj i Savjet Evrope za snažnije partnerstvo sa civilnim društvom

Četvrtak, 25.06.2026 | 00:21

Ministar javne uprave Maraš Dukaj, sastao se sa Gerhardom Ermičersom, predsjednikom Konferencije međunarodnih nevladinih organizacija Savjeta Evrope (CINGO), i članovima delegacije, sa kojima je razgovarao o unapređenju saradnje između javne uprave i organizacija civilnog društva - saopšteno je iz Ministarstva javne uprave.

Kotor: Uhapšen Tursko-Iranski haket kojeg SAD tereti za štetu od 3,4 milijarde dolara

Četvrtak, 25.06.2026 | 21:30

Državljanin Turske i Irana Amir Barati (39), kojeg Sjedinjene Američke Države potražuju zbog navodnih organizovanih hakerskih napada i krađe identiteta, uhapšen je danas u Kotoru u akciji sprovedenoj u saradnji crnogorske policije i Federalnog istražnog biroa (FBI).

Šaranović: Mafija radi o glavi Novoviću, Šćepanoviću i Šukoviću

Četvrtak, 25.06.2026 | 20:02

Mafija pokušava da ubije vrh bezbjednosnog sektora, a njihove mete su direktor Uprave policije Lazar Šćepanović, glavni specijalni tužilac Vladimir Novović i šef Specijalnog policijskog odjeljenja Predrag Šuković.

Trik za rashlađivanje automobila koji je nauka proglasila najefikasnijim

Četvrtak, 25.06.2026 | 21:23

Nauka i nekoliko jednostavnih testova otkrili su iznenađujuće efikasan metod koji štedi i vreme i gorivo.

U Porodilištu KCCG-a u posljednja 24 sata rođeno 13 beba

Četvrtak, 25.06.2026 | 21:15

UPoliklinici Kliničkog centra Crne Gore (KCCG), u posljednja 24 sata, obavljena su 1.673 ambulantna pregleda, od čega 232 u Institutu za bolesti djece (IBD).

Naredna Međuvladina konferencija 14. jula

Četvrtak, 25.06.2026 | 19:52

Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević je, tokom posjete Irskoj, rekla da dogovor da u julu, odmah nakon što ta država preuzme polugodišnje predsjedavanje Savjetom EU, bude održana Međuvladina konferencija, predstavlja nastavak ubrzane dinamike pristupnih pregovora i potvrdu podrške država članica evropskom putu Crne Gore.

Venecuela ostala bez interneta zbog zemljotresa: Otežani napori spašavanja i dostupnost informacija

Četvrtak, 25.06.2026 | 21:07

Zbog zemljotresa u Venecueli proglašeno je vanredno stanje.