Četvrtak, 11.12.2025 | 14:51
IZVOR: Kolektiv.me

Crna Gora među najkonkurentnijim kamping destinacijama regiona

Prosječna cijena noćenja 15,58 eura




Foto: Kamping asocijacija Crne Gore

Novo istraživanje međunarodnog portala Camping.info, koje je analiziralo cijene više od 23.000 kampova širom Evrope, pokazuje da je Crna Gora i ove godine među najpovoljnijim kamping destinacijama u regionu. Prosječno noćenje za dvije osobe – sa parcelom, vozilom, strujom i taksama – iznosi 15,58 eura, što našu zemlju svrstava u grupu pristupačnijih evropskih destinacija.

Potražnja za kampovanjem u Evropi nastavlja da raste, posebno na Jadranu, pa ovakvi podaci dodatno dobijaju na značaju jer jasno pozicioniraju Crnu Goru na regionalnom tržištu.

U poređenju sa zemljama sa izuzetno razvijenom kamping infrastrukturom, poput Hrvatske i Slovenije, Crna Gora ostaje znatno povoljnija. Hrvatska je među najskupljim destinacijama u Evropi, dok i Slovenija bilježi visoke prosječne cijene. Prema iskustvima crnogorskih kampova i povratnim informacijama gostiju tokom ljeta, upravo je razlika u cijeni jedan od glavnih razloga zbog kojih se sve veći broj putnika koji kampuju odlučuje da posjeti Crnu Goru – posebno oni koji putuju cijelom jadranskom rutom.

S druge strane, iako su Albanija i Sjeverna Makedonija cjenovno niže, njihov ograničen broj kampova i neujednačen nivo infrastrukture doprinose tome da Crna Gora za mnoge predstavlja privlačniju, sigurniju i kvalitetniju opciju. Gosti cijene bolji odnos cijene i kvaliteta, stabilniju ponudu i veću dostupnost kamping kapaciteta.

Zanimljivo je da su, prema objavljenim podacima, i Bosna i Hercegovina i Srbija – uprkos manje razvijenom tržištu – skuplje od Crne Gore, što dodatno potvrđuje konkurentnu poziciju naše zemlje.

Kamperi nijesu gosti koji troše samo na noćenje. Naprotiv – u prosjeku izdvajaju značajan dio budžeta na lokalne proizvode, restorane, izlete, aktivnosti u prirodi i obilazak više destinacija tokom boravka. Zbog toga razvoj kamping ponude ima snažan ekonomski efekat na lokalne zajednice i doprinosi produženju sezone van najprometnijih mjeseci.

Analize poput ove pokazuju koliko je važno da Crna Gora nastavi da jača vidljivost na evropskom kamping tržištu. Naša zemlja će i ove godine biti predstavljena na CMT sajmu u Štutgartu, najvećem evropskom događaju posvećenom kampingu, karavaningu i putovanjima. Na takvim specijalizovanim sajmovima – gdje dominiraju posjetioci iz Njemačke, Austrije, Švajcarske i Holandije – posebno dolazi do izražaja kombinacija pristupačne cijene i prirodnih prednosti koje Crna Gora nudi.

U trenutku kada kamping turizam bilježi stalni rast u Evropi, Crna Gora ima realnu šansu da dodatno učvrsti svoju poziciju zahvaljujući pristupačnim cijenama, jedinstvenim prirodnim ambijentima i sve modernijoj ponudi kampova.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Cetinje: U srednjim školama ostalo još 67 slobodnih mjesta

Četvrtak, 02.07.2026 | 16:45

U prvom upisnom roku za srednje škole na Cetinju najveće interesovanje među budućim srednjoškolcima vladalo je za obrazovni program Hotelsko-turistički tehničar u Srednjoj stručnoj školi, gdje su upisana 24 učenika, dok su ostala slobodna još dva mjesta.

Ćulafić: Slijede odlučne mjere za čistiji vazduh

Četvrtak, 02.07.2026 | 16:21

Vlada Crne Gore je, na predlog ministra ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Damjana Ćulafića, usvojila Strategiju upravljanja kvalitetom vazduha za period 2026-2029. sa Akcionim planom, koja daje realan i mjerljiv okvir da smanjimo zagađenje, unaprijedimo kvalitet života građana i ispunimo obaveze na putu ka EU.

Herceg Novi: Jedna osoba uhapšena zbog omalovažavanja policajca, oduzeta dva motocikla

Četvrtak, 02.07.2026 | 16:10

Hercegnovska policija uhapsila je operativno interesantnu osobu iz tog grada, zbog omalovažavanja policijskog službenika. Takođe, od dvije osobe oduzeti su motocikli, jer nijesu imali položen vozački ispit.

Uprava policije upozorava na lažne mejlove: Ne odgovarajte i ne otvarajte priloge

Četvrtak, 02.07.2026 | 14:03

Uprava policije upozorila je građane na pojavu lažnih mejlova u kojima se nepoznate osobe predstavljaju kao da poruke šalju u ime te institucije, pozivajući primaoce na dodatni oprez.

Osumnjičenom određeno zadržavanje: Majci prijetio, sestru udario

Četvrtak, 02.07.2026 | 13:14

Osnovno državno tužilaštvo (ODT) u Kolašinu donijelo je rješenje o zadržavanju M.V. zbog sumnje da je izvršio krivično djelo nasilje u porodici ili u porodičnoj zajednici na štetu majke i sestre.

Vujović: Evropsku šansu ćemo pretvoriti u konkretan razvoj

Četvrtak, 02.07.2026 | 18:33

Uključivanje Crne Gore u naredni sedmogodišnji budžet Evropske unije za period 2028–2034. predstavlja jednu od najsnažnijih potvrda da je evropska budućnost naše države realna, opipljiva i sve bliža, dok će sektor kulture ovu istorijsku šansu pretvoriti u konkretan razvoj. To je poručila ministrka kulture i medija dr Tamara Vujović komentarišući projekcije Evropske komisije da bi Crna Gora mogla da koristi oko 3,2 milijarde eura iz budžeta Evropske unije, po strukturi koja važi za države članice.

Aranitović: Novi IRMS sistem protiv preduzetništva i za tjeranje investitora

Četvrtak, 02.07.2026 | 18:21

Odbornica DPS-a u Skupštini Glavnog grada Ksenija Aranitović kritikovala je novi sistem Poreske uprave koji već duže ne funkcioniše onako kako je planirano, pa građani imaju problema da registruju preduzeća.

BS osudila odluku Srbije: Komnenić se ne može porediti s Vučićevićem

Četvrtak, 02.07.2026 | 18:05

Bošnjačka stranka najoštrije je osudila zabranu ulaska u Republiku Srbiju novinaru "Vijesti" Petru Komneniću kao recipročnu mjeru zbog zabrane ulaska u Crnu Goru Draganu J. Vučićeviću.

Air Montenegro u petak dočekuje četvrti avion u floti

Četvrtak, 02.07.2026 | 17:56

Nacionalna avio-kompanija Air Montenegro u petak, 3. jula, organizovaće svečani doček novog aviona, koji će se pridružiti njenoj floti kao četvrta letjelica.

Ronaldo pred duel sa Hrvatskom: Da se osjećamo kao kod kuće

Četvrtak, 02.07.2026 | 17:44

Portugal i Hrvatska odigraće jedan od derbi susreta šesnaestine finala Svjetskog prvenstva u noći između četvrtka i petka u 01:00h po srednjeevropskom vremenu.

Mandić: Neki u našem korpusu krenuli starim putevima, koji su bili neuspješni

Četvrtak, 02.07.2026 | 17:31

Predsjednik Skupštine i lider Nove srpske demokratije Andrija Mandić kazao je kako su neki u njihovom korpusu odlučili da idu starim putevima.

Gorčević: Evropski fondovi pripremaju Crnu Goru za punopravno članstvo

Četvrtak, 02.07.2026 | 17:14

Ministarka evropskih poslova, Maida Gorčević, kazala je da je Crna Gora od 2016. godine iz Evropskih fondova povukla oko 930 miliona eura, a da je naša zemlja više od polovine tog iznosa dobila u posljednje tri godine.

Radunović: U 2026. rekordna isplata obeštećenja vlasnicima oduzete imovine

Četvrtak, 02.07.2026 | 16:57

Vlada Crne Gore je napravila značajan korak u procesu povraćaja i obeštećenja bivših vlasnika oduzetih imovinskih prava, obezbijedivši za 2026. godinu rekordnu isplatu obeštećenja – najveću od početka primjene Zakona o povraćaju oduzetih imovinskih prava i obeštećenju. To je saopšteno iz Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine.

Cetinje: U srednjim školama ostalo još 67 slobodnih mjesta

Četvrtak, 02.07.2026 | 16:45

U prvom upisnom roku za srednje škole na Cetinju najveće interesovanje među budućim srednjoškolcima vladalo je za obrazovni program Hotelsko-turistički tehničar u Srednjoj stručnoj školi, gdje su upisana 24 učenika, dok su ostala slobodna još dva mjesta.

Sjajna vijest iz Portugala: Crnogorski vaterpolisti su u polufinalu Svjetskog prvenstva za juniore

Četvrtak, 02.07.2026 | 16:34

Crnogorska reprezentacija savladala je u četvrtfinalu selekciju Grčke, rezultatom 10:8 (4:1, 2:3, 2:3, 2:1).