Ponedjeljak, 15.12.2025 | 16:52
IZVOR: kolektiv.me

Pavličić na zasijedanju UNCAC-a u Dohi: Integritet i odgovornost temelj borbe protiv korupcije

Predsjednica Vrhovnog suda Crne Gore Valentina Pavličić, koja predvodi nacionalnu delegaciju u čijem sastavu je predstavnik Kabineta potpredsjednika Vlade za politički sistem, pravosuđe i korupciju, predstavnici Agencije za sprječavanje korupcije, Savjeta Agencije, i sekretarka Vrhovnog suda, obratila se učesnicima Konferencije država ugovornica Konvencije Ujedinjenih nacija protiv korupcije (UNCAC), koja se održava u Dohi u periodu od 15. do 19. decembra 2025., u okviru generalne diskusije, saopštili su iz Vrhovnog suda.




Foto: Vrhovni sud

Kako navode, u svom govoru, predsjednica Pavličić istakla je punu posvećenost crnogorskog pravosuđa principima Konvencije UN protiv korupcije, naglašavajući da borba protiv korupcije i organizovanog kriminala predstavlja strateški cilj Crne Gore. Dodaju da je ukazala na izazove savremenog društva, posebno u kontekstu stalnih promjena oblika kriminala, te potrebu za kontinuiranim jačanjem institucionalnih kapaciteta i integriteta pravosuđa.

“Predsjednica Vrhovnog suda podsjetila je da se Crna Gora nalazi u završnoj fazi pravosudnih reformi u okviru procesa evropskih integracija, te da pravosuđe ima najveću odgovornost za postizanje mjerljivih rezultata u oblasti vladavine prava. Naglasila je da je Crna Gora lider u procesu pristupanja Evropskoj uniji na Zapadnom Balkanu, kao i da predstavlja narednu državu koja očekuje članstvo u EU”, piše u saopštenju.

Kako ističu, poseban akcenat stavljen je na unapređenje integriteta i transparentnosti kroz reformu Sudskog savjeta, sa ciljem da najmanje polovina njegovih članova budu sudije izabrane od strane svojih kolega, uz poštovanje pluralizma unutar pravosudnog sistema.

U saopštenju se navodi da je predsjednica Pavličić govorila o unapređenju Etičkog kodeksa sudija, koji je zasnovan na Bangalorskim principima i praćen jasnim smjernicama za njegovu primjenu.

Dodaju da je zaključujući izlaganje, predsjednica Vrhovnog suda poručila da u pravosuđu ne smije biti mjesta za korupciju, trgovinu uticajem ili skrivena obećanja, te da svaki nosilac pravosudne funkcije mora snositi ličnu, institucionalnu i javnu odgovornost.

“Naš cilj je jasan – pravosuđe na koje svaki građanin Crne Gore, kao i međunarodni partneri, mogu da se oslone, pravosuđe koje dosljedno štiti vladavinu prava, nepristrasnost, transparentnost i odgovornost”, istakla je predsjednica Pavličić.

Dodaju da, crnogorsko pravosuđe, kako je naglasila, ostaje u potpunosti posvećeno kontinuiranoj borbi protiv korupcije i punoj primjeni međunarodnih antikorupcijskih standarda.

“Predsjednica Vrhovnog suda je, u svojstvu predstavnice Crne Gore, kao predsjedavajuće države Regionalnom grupom Istočne Evrope, učestvovala i u radu Proširenog biroa, kojim je predsjedavao predsjednik Konferencije Hamad bin Naser Al Misnad iz Katara”, zaključuje se u saopštenju.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

NeonoeN o Montesongu: Želimo transparentan i pravičan proces koji nikome neće ostaviti prostor za sumnje

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 18:12

Podgorički rokenrol bend NeonoeN, pobjednik prošlogodišnjeg Montesonga, oglasio se na svom zvaničnom Fejsbuk profilu i finalistima ove sezone uputio jasnu poruku.

Rakočević štrajkuje glađu ispred Vlade, traži redovnu isplatu subvencija za zarade OSI

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 17:56

Predsjednik Udruženja hendikepiranih „Srce“ iz Mojkovca Dušan Rakočević započeo je štrajk glađu ispred Vlade Crne Gore.

Predstavljena ekološki održiva vizija ekonomskog razvoja Šaskog jezera

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 17:47

Privredna komora Crne Gore, u okviru projekta AZA4ICE – Odabrane zone za cirkularnu akvakulturu u cilju podsticanja tranzicije ka inkluzivnoj i cirkularnoj ekonomiji u sektoru akvakulture, stimulisanja novih poslovnih prilika i podizanja ekološke svijesti društva, koji se sprovodi kroz program prekogranične saradnje Euro-MED, organizovala je treći sastanak ekosistema odgovornih istraživačkih inovacija (LiRRIE).

Smolović pisao Vladi i EPCG: Po uzoru na Pljevlja uvesti poseban režim subvencionisane cijene struje za Bijelo Polje

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 17:11

Predsjednik Opštine Bijelo Polje Petar Smolović uputio je zahtjev predsjedniku Vlade Crne Gore Milojku Spajiću i predsjedniku Odbora direktora Elektroprivrede Crne Gore za uvođenje zimskog popusta na cijene električne energije i sistemsko rješenje grijanja, s ciljem smanjenja zagađenja vazduha u toj opštini.

Vukićević objavila snimak: Radovi na klizištu Sokolovina u završnoj fazi

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 18:45

Ministarka saobraćaja Maja Vukićević saopštila da radovi na klizištu Sokolovina, ulaze u završnu fazu.

Todorović: Dok PES i Mujović napadaju Zećane, u Pljevljima se nazire novi ekocid

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 18:43

Povodom nervoznih i politički neartikulisnih saopštenja PES-a i gradonačelnika Mujovića, jasno je da je referendum u Zeti ogolio suštinu njihove politike, a to je bahatost i potpuno odsustvo odgovornosti prema građanima, kazala je portparolka Demokratske narodne partije, Jovana Todorović.

Bronza za Nikolu Raičevića u Njemačkoj

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 18:36

Crnogorski bokser poražen u polufinalu Evropskog prvenstva za juniore u Kienbaumu blizu Berlina

Državljaninu Srbije zabranjen ulazak u Crnu Goru na godinu dana, kažnjen i sa 300 eura

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 18:20

U selu Njeguši, na javnom mjestu, natpisom vrijeđao državljane Crne Gore, navodi se u odluci suda.

NeonoeN o Montesongu: Želimo transparentan i pravičan proces koji nikome neće ostaviti prostor za sumnje

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 18:12

Podgorički rokenrol bend NeonoeN, pobjednik prošlogodišnjeg Montesonga, oglasio se na svom zvaničnom Fejsbuk profilu i finalistima ove sezone uputio jasnu poruku.

Rakočević štrajkuje glađu ispred Vlade, traži redovnu isplatu subvencija za zarade OSI

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 17:56

Predsjednik Udruženja hendikepiranih „Srce“ iz Mojkovca Dušan Rakočević započeo je štrajk glađu ispred Vlade Crne Gore.

Podignuta optužnica protiv ministra kulture u Vladi Srbije

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 17:51

Tužilaštvo za organizovani kriminal Republike Srbije podiglo je optužnicu protiv ministra kulture u Vladi Srbije ove zemlje, Nikole Selakovića.

Predstavljena ekološki održiva vizija ekonomskog razvoja Šaskog jezera

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 17:47

Privredna komora Crne Gore, u okviru projekta AZA4ICE – Odabrane zone za cirkularnu akvakulturu u cilju podsticanja tranzicije ka inkluzivnoj i cirkularnoj ekonomiji u sektoru akvakulture, stimulisanja novih poslovnih prilika i podizanja ekološke svijesti društva, koji se sprovodi kroz program prekogranične saradnje Euro-MED, organizovala je treći sastanak ekosistema odgovornih istraživačkih inovacija (LiRRIE).

Paspalj: Penjaroja jedan od trenera sa kojima razgovaramo

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 17:41

Košarkaška legenda iz Pljevalja od skoro je na novom zadatku – Žarko Paspalj j novi sportski direktor Košarkaškog kluba Partizan i već gaa očekuje važan posao – pronaći nasljednjika Željka Obradovića.

Izabran novi opštinski odbor NSD u Bijelom Polju, predsjednik Vaso Obradović

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 17:39

Foto: Kolektiv.me/arhivaIzvršni odbor Nove srpske demokratije danas je, u skladu sa Statutom stranke, jednoglasno proglasio novi Opštinski odbor NSD u Bijelom Polju, saopšteno je iz Nove srpske demokratije.