Petak, 19.12.2025 | 19:34
IZVOR: rtcg.me

EK: Crna Gora nastavila da usklađuje viznu politiku sa EU, broj neusklađivanja smanjen sa 15 na devet

Crna Gora je tokom 2024. i 2025. godine ostvarila napredak ka daljem usklađivanju sa listom zemalja kojima je potrebna viza EU.




Foto: Ilustracija/ Pixabay

Nakon regresije na početku 2025. godine, Crna Gora je kasnije ukinula sporazume o bezviznom režimu sa pet zemalja i smanjila broj sezonskih izuzeća od viza sa četiri na jedan, pa kao rezultat toga ukupan broj neslaganja između vizne politike Crne Gore i politike EU smanjena je sa 15 na devet, navodi se u danas objavljenom Izvještaju Evropske komisije (EK) o viznoj politici.

Kako se navodi u izvještaju, 27. oktobra 2025. godine, kao odgovor na unutrašnji incident vezano za turske državljane, Vlada Crne Gore uvela je privremeni vizni režim za građane Turske, sa primarnim ciljem očuvanja javnog reda i bezbjednosti crnogorskih građana. Pošto je privremena (iako bez poznatog datuma isteka), dodaje se, ova mjera se trenutno ne može smatrati trajnim prekidom bezviznog režima Crne Gore sa Turskom.

“Komisija će pratiti situaciju kako se bude razvijala”, piše u izvještaju EK.

Zemlje bez viza koje primjenjuju šeme državljanstva za investitore predstavljaju inherentne bezbjednosne rizike jer potencijalno dozvoljavaju državljanima trećih zemalja koji bi inače bili podložni viznim zahtjevima da zaobiđu standardne bezbjednosne provere i dobiju pristup Šengenskom prostoru sticanjem državljanstva, upozoreno je.

“Crna Gora je zvanično okončala svoj program 31. decembra 2022. godine. Ipak, vlasti su nastavile da obrađuju zahtjeve za državljanstvo podnijete prije zatvaranja programa. Ministarstvo unutrašnjih poslova je 2024. godine izdalo 1.282 odluke o dodjeli crnogorskog državljanstva podnosiocima zahtjeva i članovima njihovih porodica. Od aprila 2025. godine, 29 preostalih zahjteva je još uvijek bilo u obradi”, piše u izvještaju.

 
Crna Gora je, ističe se, odgovorila na neke od prethodnih preporuka Komisije, posebno smanjenjem liste zemalja u režimu bez viza a kojima su inače potrebne vize za EU. Tu je i nastavak monitoringa preostalih zahtjeva za državljanstvo.

“Međutim, neka pitanja ostaju da se riješe”, dodaje se.

Prvo je usklađivanje sa EU listom viza

“Crna Gora mora da uskladi svoju viznu politiku sa listom trećih zemalja kojima je potrebna viza. Crna Gora ne smije da odobrava više sezonskih ukidanja viza, uključujući i one zemlje koje su uklonjene sa stalne liste zemalja bez viza. Crna Gora bi takođe trebalo da uskladi svoje vizne procedure sa šengenskim standardima, posebno uvođenjem prikupljanja biometrijskih podataka (uključujući digitalnu fotografiju i otiske prstiju) kao dio ispitivanja zahtjeva za vize”, navedeno je u izvještaju.

U međuvremenu, Crna Gora mora da sprovede ciljane bezbjednosne mere, kao što je pojačana provjera dolazaka iz država oslobođenih viza, i da dokumentuje njihovu efikasnost u smanjenju ilegalnih migracija i bezbjednosnih rizika.

Kada je u pitanju infrastruktura za podnošenje zahtjeva za vize, u pripremi za prelazak na revidiranu viznu politiku, Crna Gora bi trebalo da proširi svoje kapacitete za izdavanje viza kroz digitalizaciju elemenata procesa izdavanja, kako bi omogućila državljanima zemalja koje su trenutno oslobođene viza da podnesu zahjtev za vizu nakon što se izuzeće ukine.

“Ovo će olakšati administrativnu obradu i podržati usklađivanje politika. Crna Gora mora da obezbijedi da se pravni osnov šeme državljanstva za investitore ukine i da se svi zahtjevi koji su na čekanju u okviru sada ukinute šeme obrade u skladu sa najvišim bezbjednosnim standardima. Pored toga, mogući slučajevi dodjele državljanstava prethodno putem ove šeme licima koja su podložna međunarodnim restriktivnim jmerama moraju biti preispitani i poništeni gdje je to potrebno”, zaključeno je u izvještaju Evropske komisije.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Ivanović: Državnost se čuva odgovornošću prema budućnosti

Četvrtak, 02.07.2026 | 08:50

Potpredsjednik Vlade za vanjske i evropske poslove Filip Ivanović obratio se zvanicama na svečanom prijemu povodom Dana državnosti i dvadesete godišnjice obnove nezavisnosti Crne Gore, koji su u Briselu organizovali Ambasada Crne Gore u Kraljevini Belgiji i Misija Crne Gore pri Evropskoj uniji.

Nikolić: Izmjene Ustava ne odvajati od ukupnog političkog dijaloga, čekamo odgovor vlasti na platformu opozicije

Srijeda, 01.07.2026 | 19:07

Pitanje glasanja o ustavnim izmjenama ne može se posmatrati odvojeno od ukupnog procesa političkog dijaloga koji je u toku. Opozicija je ponudila platformu za prevazilaženje institucionalne krize. Mi i dalje čekamo na zvanično izjašnjenje parlamentarne većine, ili pak određene prijedloge koji mogu voditi približavanju konačnom dogovoru, kazao je Andrija Nikolić, šef Kluba poslanika Demokratske partije socijalista u Skupštini Crne Gore.

Gorčević sa Albukerke: Evropski put Crne Gore otvara nove finansijske i razvojne mogućnosti

Srijeda, 01.07.2026 | 18:40

Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević sastala se sa Marijom Luis Albukerke, komesarkom za finansijske usluge, štednju i ulaganja pri Evropskoj uniji, sa kojom je razgovarala o finansijskim i razvojnim mogućnostima koje se otvaraju Crnoj Gori kako napreduje ka članstvu

Gorčević: Pridruženo članstvo u EPP-u ubrzaće ostvarenje PES-ove misije učlanjenja Crne Gore u EU

Srijeda, 01.07.2026 | 18:00

Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević poručila je da će pridruženo članstvo u Evropskoj narodnoj partiji (EPP) ubrzati ostvarenje misije Pokreta Evropa sad (PES) u procesu učlanjenja Crne Gore u Evropsku uniju.

Košta: Moguće završiti pregovore sa Crnom Gorom prije kraja godine

Srijeda, 01.07.2026 | 16:59

Predsjednik Evropskog savjeta Antonio Košta, povodom početka irskog predsjedavanja Savjetu EU u Dablinu, kazao je da će proširenje biti oblast u kojoj će irsko predsjedavanje imati ključnu ulogu. Košta je istakao slučaj Crne Gore, prenosi TVCG.

Najviša temperatura koju ljudsko tijelo može da podnese

Srijeda, 01.07.2026 | 09:39

Sa klimatskim promjenama koje uzrokuju porast temperatura širom svijeta, ekstremne vrućine postaju sve češće - a samim tim i veća prijetnja po zdravlje.

Šaranović: Od danas kampanja „Živi, ne žuri“, vozači će znati gdje policija kontroliše saobraćaj

Srijeda, 01.07.2026 | 11:15

Od 1. jula do 1. oktobra, tokom najintenzivnijeg perioda ljetnje turističke sezone, Ministarstvo unutrašnjih poslova sprovodi nacionalnu preventivno-represivnu kampanju „Živi, ne žuri“, usmjerenu na povećanje bezbjednosti svih učesnika u saobraćaju, sa jasnim ciljem – da sačuvamo ljudske živote i povećamo bezbjednost svih učesnika u saobraćaju, saopštio je resorni ministar Danilo Šaranović.  

Zbog utakmice BIH – SAD: Kafići u Sarajevu rade do 5 ujutru, na posao kad se probudite

Srijeda, 01.07.2026 | 19:41

U Sarajevu raste navijačka euforija uoči važne utakmice fudbalske reprezentacije BiH protiv Sjedinjenih Američkih Država.

Mbape srušio još jedan rekord, sada napada Mesija i vječnu listu

Srijeda, 01.07.2026 | 09:34

Kilijan Mbape bio je dvostruki strijelac u rutinskoj pobjedi Francuske nad Švedskom (3:0) u šesnaestini finala 23. Svjetskog prvenstva, potvrdivši još jednom svoju super formu na turniru.

Mitrović: Nepoznanica smo i za mene

Srijeda, 01.07.2026 | 12:18

Crnogorski košarkaši doputovali su u Porto, gdje ih u četvrtak očekuje duel sa Portugalom u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo.

Radulović predao dopunu krivične prijave protiv Dragana Krapovića

Četvrtak, 02.07.2026 | 09:07

Advokat Veselin Radulović podnio je Specijalnom državnom tužilaštvu dopunu krivične prijave protiv ministra odbrane Dragana Krapovića, tvrdeći da mu je javnim izjavama u kojima je poručio da je “sljedeći“ ugrozio sigurnost i počinio krivično djelo ugrožavanje sigurnosti.

Blaži zemljotres rano jutros zabilježen u Hercegovini: Epicentar kod Mostara

Četvrtak, 02.07.2026 | 08:56

U ranim jutarnjim satima zabilježen je kratak zemljotres kod Mostara jačine 2,5 stepeni po Rihterovoj skali, prenosi Klix.

Šampionka Rolan Garosa eliminisana u drugom kolu Vimbldona

Srijeda, 01.07.2026 | 22:00

Barbora Krejčikova plasirala se u treće kolo Vimbldona nakon što je u trileru od tri seta savladala šampionku Rolan Garosa, Miru Andrejevu, rezultatom 4:6, 7:5, 6:4.

Nikolić: Dobra odbrana recept za pobjedu nad Portugalom

Srijeda, 01.07.2026 | 21:55

Centar crnogorske reprezentacije Zoran Nikolić kazao je da su svjesni važnosti meča sa Portugalom, protiv kojeg moraju odigrati čvrsto u odbrani, kako je naveo, da bi se nadali pobjedi.

Iz Hrvatske izručen član OKG-a osumnjičen za teško ubistvo

Srijeda, 01.07.2026 | 20:38

Član organizovane kriminalne grupe V.L. (28) sproveden u Crnu Goru nakon hapšenja u Hrvatskoj po međunarodnoj potjernici Interpola - tereti se za teško ubistvo u saizvršilaštvu i stvaranje kriminalne organizacije, saopšteno je iz Uprave policije.

Engleska nakon preokreta savladala DR Kongo u Atlanti

Srijeda, 01.07.2026 | 20:16

Dugo je izgledalo da ćemo u Atlanti prisustvovati jednoj od najvećih senzacija u istoriji Mundijala, jer je DR Kongo do 15 minuta prije kraja vodio protiv Engleske. A onda je na scenu stupio Hari Kejn i još jednom pokazao kakav je igrač. Napadač Bajerna je režirao preokret za desetak minuta 2:1 i odveo svoj tim na megdan domaćinu Meksiku u osminu finala.

Zvanično: Sony donio odluku koja mijenja gejming, diskovi odlaze u istoriju

Srijeda, 01.07.2026 | 21:37

Sony je saopštio da PlayStation prelazi u potpunosti na digitalni format, pri čemu će proizvodnja fizičkih diskova s igrama biti obustavljena od januara 2028. godine. Nakon tog datuma, nove igre moći će da se kupuju isključivo u digitalnom formatu putem PlayStation Store-a i kod ovlašćenih prodavaca.

Zbog utakmice BIH – SAD: Kafići u Sarajevu rade do 5 ujutru, na posao kad se probudite

Srijeda, 01.07.2026 | 19:41

U Sarajevu raste navijačka euforija uoči važne utakmice fudbalske reprezentacije BiH protiv Sjedinjenih Američkih Država.

Bešović: Gradski bazen tokom juna posjetilo oko 6.500 kupača, očekujemo rekordnu sezonu

Srijeda, 01.07.2026 | 19:32

Ljetnja sezona donijela je i veliku posjećenost gradskim bazenima. Tokom juna zabilježen je značajan broj posjetilaca, a u Sportskim objektima očekuju da će jul biti još uspješniji ukoliko se nastavi period lijepog vremena, prenosi RTV Podgorica.

Berane: Raspisan tender za sanaciju i adaptaciju objekta koji će ubuduće koristiti JPU "Radmila Nedić"

Srijeda, 01.07.2026 | 19:24

Raspisan je tender za sanaciju i adaptaciju objekta u centru Berana koji će ubuduće koristiti JPU "Radmila Nedić" Berane, saopštilo je Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija (MPNI).