Ponedjeljak, 22.12.2025 | 08:27
IZVOR: Standard

Vujović: Cilj Mandića i Kneževića je da ispune želje zvaničnog Beograda

Cilj Andrije Mandića i Milana Kneževića je da ispune želje, očekivanja i planove zvaničnog Beograda, a zvanični Beograd mora da spriječi završetak pregovora između Crne Gore i Evropske unije i ubrzano članstvo u EU – kazao je za Pobjedu Zlatko Vujović, politički analitičar i predsjednik Upravnog odbora Centra za monitoring i istraživanje (CEMI), povodom ponovnog pokretanja identitetskih pitanja od šefa parlamenta Mandića, i to u trenutku kada je veoma aktuelna priča o zatvaranju pet poglavlja i uspješnom putu naše države ka EU.




Foto: Youtube screenshot/ MediaBiro

Mandić je, na prijemu povodom obilježavanja 120 godina od donošenja Ustava za Knjaževinu Crnu Goru, kazao da najviši pravni akt, usvojen prije gotovo dvije decenije, ne odslikava u potpunosti stvarno stanje u društvu, da je veliki broj odredbi tog propisa „sazreo za usklađivanje sa savremenom državom“, te da treba „upodobiti“ i status srpskog jezika.

“Kad govorimo o postupcima koje povlači gospodin Mandić, mislim da postoji kontinuitet poteza koji imaju za cilj da destabilizuju Crnu Goru i homogenizuju njihovo biračko tijela”, kazao je Vujović. 

Prema njegovim riječima, građani možda misle da postoji neka bitna razlika između poteza koje povlači Milan Knežević i onih koje povlači Mandić.

“Međutim, to može biti samo na nekom taktičkom nivou, kad govorimo o nekoj vremenskoj dinamici. Kada govorimo konkretno o ovim pitanjima, cilj Mandića i Kneževića je da ispune želje, očekivanja i planove zvaničnog Beograda. Zvanični Beograd mora da spriječi završetak pregovora između Crne Gore i Evropske unije i ubrzano članstvo u EU”, istakao je Vujović.

Kazao je da, politički gledano, nije realno očekivati da se Ustav može u ustavnoj, preciziranoj proceduri promijeniti.

“To znači da bi ova konkretna pitanja trebalo promijeniti dvotrećinskim odlučivanjem u parlamentu koje bi kasnije pratila i odluka na referendumu podržana od tri petine upisanih birača. To je, politički gledano, nerealno očekivati”, istakao je Vujović.

Prema njegovim riječima, paralelno sa tim dešava se proces imenovanja kandidata Andrije Mandića i ekstremnih srpskih političkih partija koji bi, po njima, trebalo da obezbijede na neustavan način promjene Ustava.

“Mislim da je to razlog zašto je dat ovakav značaj izboru članova Ustavnog suda. Realno gledajući, sudije Ustavnog suda ne odlučuju o velikom broju politički značajnih pitanja, ali očigledno, kada govorimo o eventualnoj promjeni Ustava Crne Gore, oni dobijaju na značaju kao institucija koja bi bila uključena u proces određivanja da li je određena procedura ispravna ili ne, iako je Ustav u ovom konkretnom slučaju veoma jasan”, kazao je Vujović.

Rekao je da vidi dvije povezane stvari – s jedne strane destabilizacija Crne Gore i s druge, pokušaj kontrole nad Ustavnim sudom i pokušaj, u krajnjoj liniji, promjene Ustava na neustavan način, jer, kako je kazao, posebnu ulogu bi imao Ustavni sud pod punom kontrolom Demokratskog fronta, odnosno partija pod kontrolom zvaničnog Beograda i Moskve.

“Sve bi to negdje, ukoliko bi se otišlo toliko daleko, imalo za cilj ne samo destabilizaciju, nego i stvaranje određenih konflikata, gdje bi se pokušalo da se nasilno promijeni Ustav i, eventualno, jednom dramatičnom destabilizacijom Crne Gore spriječi njen ulazak u EU”, kazao je Vujović.

Prema njegovim riječima, postoji veliki broj scenarija koji se sada sprovode u Crnoj Gori, a koje su kreirali Beograd i Moskva.

“Ipak, moram reći da ono što sada gledamo jeste da građani žele u EU i EU želi nas, tako da su svi ti pokušaji osuđeni na neuspjeh. Mislim da je tim akterima plana Beograda i Moskve bolje da odustanu od toga i da, ako nijesu konstruktivan, makar da ne budu remetilački faktor u tom, uslovno rečeno, projektu ulaska Crne Gore u EU 2028. godine”, kazao je Vujović, dodajući da to, ipak, nije realno.

“Realno je da oni nastave da destabilizuju i daju svoj maksimum da politički destabilizovana Crna Gora ne okonča pregovore zacrtanom dinamikom”, dodao je Vujović.

Mandić je, na svečanosti povodom obilježavanja 120 godina od donošenja Ustava za Knjaževinu Crnu Goru, rekao da sadašnji Ustav Crne Gore, „donesen od jedne parlamentarne većine, prije gotovo 20 godina, kako tada, tako i danas, ne odslikava stvarno stanje u našoj zemlji“.

“Postoje mnogi elementi koji su spremni da se upodobe sa sadašnjicom, među njima je i status srpskog jezika”, saopštio je Mandić.

Kazao je da građani traže da najviši pravi akt predstavlja stvarnost.

“Niko ne želi da se aktuelni status drugih jezika u Ustavu ne mijenja. Vrijeme je da se ispravi istorijska nepravda od ljudi koji su 30 godina dijelili Crnu Goru i da budemo odgovorni kao što su bili naši preci, koje ovdje spominjemo”, rekao je Mandić.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Ivanović: Finansijski paket EU potvrda da Crna Gora ulazi u završnu fazu priprema za članstvo

Utorak, 30.06.2026 | 21:41

Potpredsjednik Vlade Crne Gore za vanjske i evropske poslove Filip Ivanović ocijenio je da odluka Evropske komisije o usvajanju finansijskog paketa za pristupanje predstavlja važan politički i finansijski signal da Evropska unija Crnu Goru već posmatra kao buduću članicu, uz jasniji okvir za korišćenje evropskih fondova i pripremu za obaveze koje donosi članstvo.     

Ambasador Irske: Završetak pregovora s Crnom Gorom među prioritetima predsjedavanja EU

Utorak, 30.06.2026 | 20:32

Irska će pomoći Crnoj Gori da tokom njenog predsjedavanja Savjetu Evropske unije zatvori što je moguće više pregovaračkih poglavlja, poručio je u razgovoru za TVCG ambasador te zemlje u Crnoj Gori, Kevin Kolgan. Želju za proširenjem, kaže, primjećuje i kod ostalih država članica Unije, ali i kandidata, svjesni vrijednosti otvaranja vrata novim članicama evropske porodice.

Milanović pozvao Plenkovića na hitan sastanak: Odbrana Hrvatske je ugrožena

Utorak, 30.06.2026 | 19:08

Predsjednik Hrvatske Zoran Milanović pozvao je premijera Andreja Plenkovića na hitan sastanak "zbog pritisaka vlade na načelnika Glavnog štaba i ugrožavanja sistema komandovanja u Oružanim snagama Hrvatske (OSRH)", objavila je Milanovićeva kancelarija.

Krapović: Neka se Radulović dobro spremi jer će nezavisne institucije utvrditi istinu

Utorak, 30.06.2026 | 18:44

Nakon što je Ministarstvo odbrane detaljno i transparentno objasnilo cjelokupnu proceduru, pravni osnov i sve relevantne aspekte nabavke dva patrolna broda iz Francuske, odlučio sam da se lično obratim javnosti kako bih do kraja razobličio hibridno djelovanje dvostruko optužene organizovane kriminalne grupe Aca Mijajlovića i sa njima povezanih grupa, pojedinaca, medija i političkih subjekata - navodi se u saopštenju koje potpisuje ministar odbrane Dragan Krapović.

Ibrahimović čestitao PES-u ulazak u EPP: Članstvo će dati novi impuls evropskom putu Crne Gore

Utorak, 30.06.2026 | 18:14

Predsjednik Bošnjačke stranke i potpredsjednik Vlade Ervin Ibrahimović čestitao je rukovodstvu Pokreta Evropa sad prijem u Evropsku narodnu partiju (EPP), ocijenivši da će članstvo te partije ojačati evropsku perspektivu Crne Gore i doprinijeti ubrzanju procesa pristupanja Evropskoj uniji.

Abazović: Nagrada iz Njujorka izazvala alarm bivšeg režima, istina o slučaju „Tunel“ tek će isplivati

Utorak, 30.06.2026 | 08:31

Nakon povratka iz Njujorka, lider Građanskog pokreta URA Dritan Abazović odbacio je tvrdnje da je obmanuo javnost povodom priznanja koje je dobio u tom gradu, ocjenjujući da je riječ o pokušaju da se „lijepa stvar prikaže na ružan način“. Gostujući u Jutarnjem programu TVCG, govorio je i o slučaju „Tunel“, radu bezbjednosnog sektora, istrazi ubistva urednika Dana Duška Jovanovića i radu tužilaštva.

Zemljotres pogodio područje Zenice: Osjetio se i u širem regionu

Utorak, 30.06.2026 | 08:48

Zemljotres jačine 3,6 stepeni po Rihterovoj skali registrovan je jutros, 30. juna, u 06.18 časova u blizini Zenice, saopšteno je iz Evropsko-mediteranskog seizmološkog centra (EMSC).

Od danas nove cijene goriva

Utorak, 30.06.2026 | 10:26

Litar eurosupera 95 i 98 ove sedmice košta 1,6 eura, odnosno 1,64 eura.

Uhapšen još jedan osumnjičeni za podmetanje požara na vozilu supruge policijskog službenika

Utorak, 30.06.2026 | 09:09

Podgorička policija uhapsila je još jednog osumnjičenog za podmetanje požara na vozilu supruge policijskog službenika M.B. U pitanju je V.J. (41), iz Podgorice.

Milatović uputio inicijativu za podizanje spomen-obilježja crnogorskoj nezavisnosti u Podgorici

Utorak, 30.06.2026 | 10:01

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović uputio je gradonačelniku Podgorice Saši Mujoviću inicijativu za podizanje spomen-obilježja posvećenog crnogorskoj nezavisnosti u Glavnom gradu.

Haland odveo Norvešku u osminu finala, Obala Slonovače ispala nakon velike borbe

Utorak, 30.06.2026 | 21:04

Fudbaleri Norveške plasirali su se u osminu finala Svjetskog prvenstva nakon pobjede nad Obalom Slonovače rezultatom 2:1 u Teksasu.  

Deset znakova koji pokazuju da ne unosite dovoljno magnezija

Utorak, 30.06.2026 | 21:32

Magnezij je važan za stvaranje energije, zdravlje kostiju, srca i mozga, a nedovoljan unos može se povezati s umorom, grčevima i lošijim snom.

Vaterpolo regionalna liga bice nastavljena i u sezoni 2026/27

Utorak, 30.06.2026 | 21:10

Predstavnici Vaterpolo i plivačkog saveza Crne Gore boravili su juče u Beogradu, gdje je u prostorijama Vaterpolo saveza Srbije održan sastanak sa rukovodstvom VSS. Sastanak je predstavljao nastavak kontinuirane saradnje dva saveza nakon konstituisanja novog rukovodstva Vaterpolo saveza Srbije.

MF: Kapitalne investicije rastu, budžetski prihodi iznad plana

Utorak, 30.06.2026 | 20:58

Javne finansije Crne Gore nastavljaju da ostvaruju izuzetno dobre rezultate. U prvih pet mjeseci 2026. godine budžetski prihodi nastavili su da rastu iznad plana, dok odgovorno upravljanje javnim finansijama omogućava očuvanje fiskalne stabilnosti i snažan investicioni ciklus, saopšteno je iz Ministarstva finansija.

Spektakularan transfer na pomolu? Kejn otvoren za prelazak u Barselonu

Utorak, 30.06.2026 | 20:45

Barselona bi ovog ljeta mogla da pokuša da realizuje jedan od najvećih transfera na evropskom tržištu. Kako prenosi španski Sport, napadač Bajerna Hari Kejn otvoren je za mogućnost prelaska na Kamp Nou.  

Ambasador Irske: Završetak pregovora s Crnom Gorom među prioritetima predsjedavanja EU

Utorak, 30.06.2026 | 20:32

Irska će pomoći Crnoj Gori da tokom njenog predsjedavanja Savjetu Evropske unije zatvori što je moguće više pregovaračkih poglavlja, poručio je u razgovoru za TVCG ambasador te zemlje u Crnoj Gori, Kevin Kolgan. Želju za proširenjem, kaže, primjećuje i kod ostalih država članica Unije, ali i kandidata, svjesni vrijednosti otvaranja vrata novim članicama evropske porodice.

Grčka: Srušila se stambena zgrada u Atini, spasioci izvlačili zarobljene

Utorak, 30.06.2026 | 20:21

U atinskom naselju Petralona u utorak je došlo do urušavanje četverospratne stambene zgrade prilikom čega je nekoliko osoba ostalo zarobljeno ispod ruševina.

Gonsalo Ramos i zvanično najskuplje pojačanje Milana

Utorak, 30.06.2026 | 19:48

Italijanski velikan za portugalskog napadača PSŽ-u platio obeštećenje od 74 miliona eura  

Milanović pozvao Plenkovića na hitan sastanak: Odbrana Hrvatske je ugrožena

Utorak, 30.06.2026 | 19:08

Predsjednik Hrvatske Zoran Milanović pozvao je premijera Andreja Plenkovića na hitan sastanak "zbog pritisaka vlade na načelnika Glavnog štaba i ugrožavanja sistema komandovanja u Oružanim snagama Hrvatske (OSRH)", objavila je Milanovićeva kancelarija.

Petar Dragović novo pojačanje Podgorice Bemaks

Utorak, 30.06.2026 | 18:52

Košarkaški klub Podgorica Bemaks angažovao je prvo pojačanje za novu sezonu. Novi član podgoričkog sastava je dvadesetpetogodišnji krilni centar Petar Dragović (201 cm), koji u klub stiže nakon iskustva stečenog na domaćoj i međunarodnoj sceni.