Ponedjeljak, 22.12.2025 | 10:33
IZVOR: kolektiv.me

Papović: Ribnica nije Nemanjin grad

Predsjednik Političkog savjeta DPS-a, dr Dragutin Papović, reagovao je povodom izjave Andrije Mandića koji je u čestitki povodom 19. decembra, Dana Podgorice, izjavio da je srednjovjekovno naselje Ribnica, kao preteča Podgorice, bilo rodno mjesto Stefana Nemanje i da je zbog toga „s pravom prepoznata i kao Nemanjin grad“. Papović je istakao da je ova izjava netačna i da služi za potrebe propagande SPC i njenog političkog krila tzv. Nove srpske demokratije.




Foto: DPS

Njegov tekst prenosimo integralno: 

"Andrija Mandić je u čestitki povodom 19. decembra, Dana Podgorice, izjavio da je srednjovjekovno naselje Ribnica, kao preteča Podgorice, bilo rodno mjesto Stefana Nemanje i da je zbog toga „s pravom prepoznata i kao Nemanjin grad“. Ova izjava je netačna i služi za potrebe propagande SPC i njenog političkog krila tzv. Nove srpske demokratije.

Podaci o Ribnici i mjestu rođenja Stefana Nemanje su oskudni. Prije XIII vijeka nema vijesti o gradu Ribnici ni o tome da je u njoj rođen Stefan Nemanja. Ljetopis popa Dukljanina, najvjerovatnije sastavljen u drugoj polovini XII vijeka, sadrži besprekoran pregled istorijske geografije dukljanskih (zetskih) županija i ne pominje Ribnicu, ni kao oblast ni kao naselje. Stefan Nemanja u svojoj Hilandarskoj povelji iz 1198. godine nije naveo đe se rodio ni kako su se zvali njegov otac i đed. U osvrtu na svoju vladavinu, Nemanja u ovoj povelji za Duklju, odnosno Zetu sažeto kaže: „pridobih [zauzeh] od morske zemlje Zetu i s gradovima“. Nemanja je jasno saopštio da je zauzeo Zetu i pri tome ne navodi ni da se u njoj rodio niti da iz nje potiču njegovi preci. Nemanjin sin i nasljednik veliki župan Stefan Nemanjić (od 1217. Prvovjenčani srpski kralj) u svojoj Hilandarskoj povelji, napisanoj između 1200. i 1202. godine, u osvrtu na odnos njegovog oca prema Zeti ističe da „[Nemanja] priobrete [dodade, pripoji] od morske zemlje Zetu i sa gradovima“. Prvovjenčani je o Zeti faktički samo prepisao ono što je Nemanja zapisao u svojoj Hilandarskoj povelji. Zato se može zaključiti da se u savremenim i ranim narativnim izvorima Nemanjića ne spominju ni Ribnica ni mjesto Nemanjinog rođenja.

Tek je Nemanjin najmlađi sin Rastko (Sava) u „Žitiju Svetog Simeona Nemanje“, napisanom oko 1207., prvi naveo da se Nemanja rodio „u Zeti na Ribnici“, da je tu kršten i da je, kao dijete, drugi put kršten u crkvi Svetih Apostola (Petra i Pavla) kod današnjeg Novog Pazara. Prema Savinom zapisu, Nemanja je živio 86 godina. Umro je 1199. (postoji mišljenje da je to bilo 1200.), što znači da je rođen oko 1113. To znači da je tek nakon gotovo sto godina od Nemanjinog rođenja prvi put zabilježeno đe se rodio. Sava nije objasnio kako je došlo do Nemanjinog rođenja u Zeti, a imajući u vidu da Nemanja nije naveo da je rođen i kršten u Zeti, ovaj Savin podatak je sumnjiv. I podatak o dvostrukom krštenju je upitan, jer crkveni propisi strogo zabranjuju duplo krštenje, osim ako su prvi obred izveli jeretici. No, Sava ne spominje da su Nemanju prvi put krstili katolički sveštenici, koje su pravoslavni smatrali jereticima i obrnuto.

Sava Nemanjić je tvorac teze da je Nemanja rođen „u Zeti na Ribnici“, a potom je tu tezu ponovio i proširio Stefan Nemanjić u „Životu Svetog Simeona“ koje je napisao između 1208. i 1216. Dok je u svojoj Hilandarskoj povelji prećutao Nemanjino rođenje, Stefan u uvodnom dijelu očevog žitija navodi: „...ne pamtim šta je bilo o rođenju njegovu [Nemanjinom], ipak sam slušao da je bio veliki metež u ovoj strani srpske zemlje, Dioklitije i Dalmacije i Travunije, i da su roditelju njegovu [Nemanjinom ocu] braća mu zavišću oduzeli zemlju. A on iziđe iz buna njihovih u mjestu rođenja svojega, po imenu Dioklitija... u mjestu po imenu Ribnica“. Stefan ponavlja Savinu tezu da je Nemanja rođen u Duklji (Zeti) u Ribnici i pojašnjava da je rođen kao dijete političkog emigranta koji je iz srpske zemlje došao u Dioklitiju, ali ne navodi kako su se zvali Nemanjin otac i njegova braća, ni kada se desio „metež“ između njih. Ne navodi ni kod koga se u Duklji sklonio Nemanjin otac i, što je najvažnije, nije zapisao od koga je čuo da se Nemanja rodio u Zeti na Ribnici. Stefan je potom ponovio Savin podatak o Nemanjinom dvostrukom krštenju. Za razliku od Save, Stefan naglašava da su Nemanju prvo krstili katolički sveštenici, ali ne navodi mjesto krštenja. O tome kaže: „A kako su u zemlji toj [Dioklitiji – Duklji] i latinski jereji, to se po volji božjoj udostoji da u hramu tom primi i latinsko krštenje“. To je kanonsko opravdanje za Nemanjino drugo krštenje koje se desilo kada se Nemanjin otac vratio iz Duklje „u stolno mesto“ odnosno u Srbiju (Rašku). Stefan navodi da je tada Nemanja drugi put kršten „usred srpske zemlje“ u crkvi Svetih apostola Petra i Pavla, koja je bila u nadležnosti Ohridske arhiepiskopije i Carigradske patrijaršije, što znači da je obavljen grčki obred. Prilikom opisa Nemanjinog osvajanja Duklje i razaranja njenih gradova, Prvovjenčani je naveo da su Dioklitija i Dalmacija bile Nemanjino „otačastvo i rođenje“ i „dedovina“. Biograf Domentijan u „Životu Svetog Save“, koje je napisao sredinom XIII vijeka, navodi da se Nemanja rodio „u mjestu zvanom Dioklitija, koje se zove veliko kraljevstvo od početka“. Domentijan u „Životu Svetog Simeona“ ponavlja (prepisuje) stav Prvovjenčanog da su Dioklitija i Dalmacija bile Nemanjino „otačastvo i rođenje“. No, Domentijan ne pominje Ribnicu. Ni biograf  Teodosije, koji je krajem XIII i početkom XIV vijeka napisao „Žitije Svetoga Save“, takođe, ne pominje ni Ribnicu, ali ni drugo mjesto Nemanjinog rođenja.

Na osnovu ovih izvora može se zaključiti da Stefan Nemanja nije naveo da je rođen u Duklji (Zeti) i da je nije smatrao svojim otačastvom, već osvojenom (pripojenom) zemljom. To je, u početku, tvrdio i Stefan Prvovjenčani. Potom su Sava i Stefan Prvovjenčani u glorifikatorskim žitijima svoga oca zapisali da je Nemanja rođen „u Zeti na Ribnici“, a Stefan kaže da je to čuo od nekoga. Domentijan i Teodosije ne pominju da je Nemanja rođen na (u) Ribnici. Uz to je očito da je Prvovjenčani izmislio tezu o Duklji kao Nemanjinom otačastavu i dedovini da bi naknadno pokušao pribaviti istorijski legitimitet za vlast Nemanjića u Duklji.

Uprkos nepostojanju savremenih izvora, nepreciznostima i očitim naknadnim domišljanjima u narativnim izvorima oko mjesta Nemanjinog rođenja, mnogi istoričari su povjerovali da je Nemanja rođen u naselju Ribnica (pored ušća Ribnice u Moraču u današnjoj Podgorici) i da je to prvo ime Podgorice. Zanemarili su, ne samo to da nema izvornih ni arheoloških podataka o naselju Ribnica, već i to da ne postoje dokazi da se Podgorica ikada zvala Ribnica. Na to se kritički osvrnuo srpski istoričar Mihailo Dinić. On je zapazio da riječ „mjesto“ u Nemanjinom žitiju, koje je napisao Stefan Prvovjenčani, ne označava naselje, već sugeriše da je to oblast, s obzirom na to da Stefan i Dioklitiju (Duklju) naziva mjestom. Da je to ispravno tumačenje ukazuje podatak da je i Domentijan „veliko kraljevstvo od početka“ Dioklitiju nazvao mjestom. Osim toga, kako Dinić pojašnjava, nije prirodno da „jedno naselje još pre turskih zavojevanja promeni jedno naše ime drugim isto tako našim“. Suštinski Dinićev zaključak je da „ne postoji nikakvo svedočanstvo da je Ribnica kao naselje uopšte postojala“, a da prvi pisani podaci o Podgorici potiču tek iz 1326. godine. Zato je gotovo izvjesno da naselje Ribnica nije postojalo, da nije moglo biti mjesto Nemanjinog rođenja i da nije ni moglo biti preteča Podgorice. Moguće je da je Nemanja rođen u Duklji, ali je tačno mjesto rođenja nepoznato, a Ribnica je samo rezultat proizvoljnih tumačenja. Očito je da Nemanjini sinovi Sava i Stefan nijesu poznavali geografiju Duklje (Zete), pa su rijeku Ribnicu pretvorili u naselje i oblast. Čak i ako bi se prihvatilo da je Nemanja rođen „u Zeti na Ribnici“, jasno je da je rođen kao dijete političkog emigranta iz Srbije (Raške) i da po tom osnovu navodna Ribnica ili Podgorica apsolutno ne mogu biti nazivane Nemanjinim gradom. Da bi se neki grad nazvao po vladaru potrebno je da mu je on osnivač ili da ga je uzdigao do najvišeg statusa, što Nemanja nije uradio ni za fiktivnu Ribnicu ni za stvarnu Podgoricu. Nemanja je jasno saopštio da je osvojio Zetu (Duklju), a njegov sin Stefan Prvovjenčani je naveo da Nemanja, osim Kotora, „ostale gradove poobara, i poruši, i pretvori slavu njihovu u pustoš.“ To su bili: „Danj grad, Sardoniki grad, Drivast, Rosafa grad zvani Skadar, grad Svač, grad Ulcinj, grad slavni Bar.“

Postoji još jedna teza o mjestu Nemanjinog rođenja. Mitropolit Vasilije Petrović je u „Istoriji o Crnoj Gori“ 1754. zapisao (prenio) legendu da se Nemanjin otac zvao Bela Uroš, da je živio u Zeti i da su mu se u gradu Spužu rodila tri sina: David, Konstantin i Stefan Nemanja. U stvari, Nemanjin otac se zvao Zavida i nikada nije vladao Zetom, a Nemanjina braća su se zvala: Tihomir, Stracimir i Miroslav, dok prvi pomen Spuža potiče s kraja XIV vijeka. Teza da je Nemanja rođen u Spužu nastala je znatno kasnije od vremena Nemanje i njegovih sinova i za nju ne postoji ni jedan dokaz, tako da je u istoriografiji gotovo u potpunosti odbačena. Mitropolit Vasilije je zapisao lokalno predanje da Simeon Nemanja „osnivač srpskog carstva... razori grad Dioklitiju, da u njemu ne žive hrišćani, kao što se vidi i do današnjeg dana“. No, Stefan Prvovjenčani u spisku dukljanskih gradova koje je razorio Nemanja ne navodi Duklju. U „Kratkom opisu Zete i Crne Gore“ iz 1774. godine ponovljeno je da je grad Dioklitiju do temelja razorio prvi kralj Simeon Nemanja, osnivač srpske države, ali je ovu tezu nemoguće provjeriti u savremenim izvorima.

Teza o Ribnici kao gradu đe je rođen Nemanja afirmisana je tek u drugoj polovini XIX vijeka u okviru mitološke i romantičarske istoriografije. Uprkos jasnim dokazima da je to izmaštana teza, ona je dobila istaknuto mjesto u srpskoj istoriografiji i politici. Danas je koriste prvenstveno Crkva Srbije i Andrija Mandić da bi posrbljavali dukljansku istoriju i na taj način osporavali crnogorsku nacionalnu i državnu posebnost. To je providan i uzaludan trud".

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Anđušić: Vlast pokušava da usvoji zakone na brzinu i bez rasprave

Petak, 27.02.2026 | 19:36

Poslanik DPS Mihailo Anđušić ističe da se prijedlozima izmjena zakona o unutrašnjim poslovima i ANB Crna Gora se želi pretvoriti u policijsku državu uz brutalnu zloupotrebu sektora bezbjednosti od strane političkih partija.

Dizdarević: Ogoljena sila kojom se želi legalizovati brutalna zloupotreba bezbjednosnog sektora

Petak, 27.02.2026 | 18:22

Potpredsjednika DPS-a i poslanika u Skupštini Crne Gore Abaz Dizdarević, kometarišući današnja dešavanja u parlamentru napisao je na X mreži da je parlamentarna većina danas ponovo pokazala svoje pravo lice.

Diplomate otkrile pravi razlog: Mađarska blokira kredit za Ukrajinu zbog 16 milijardi eura iz Brisela

Petak, 27.02.2026 | 17:57

Mađarska je odlučila blokirati odluku institucija Evropske unije da se Ukrajini ustupi kredit u iznosu od 90 milijardi eura, a premijer Viktor Orban je javno govorio da je to uradio zbog odluke Ukrajine da blokira isporuku resursa kroz gasovod Druzhba.

Odbor za politički sistem bez odlaganja da raspiše javni poziv za izbor četiri člana Sudskog savjeta

Petak, 27.02.2026 | 17:35

Savjet za vladavinu prava pozvao je skupštinski Odbor za politički sistem, pravosuđe i upravu da bez odlaganja raspiše javni poziv za izbor četiri člana Sudskog savjeta iz reda uglednih pravnika.

Anketni odbor 13. marta saslušava Mila Đukanovića

Petak, 27.02.2026 | 17:08

Dvanaesta sjednica Anketnog odbora, koji istražuje politički motivisana ubistva i napade na novinare od uvođenja višestranačja, biće održana 13. marta 2026. godine u Plavoj sali Skupštine Crne Gore, a centralna tačka dnevnog reda je uzimanje izjave od bivšeg predsjednika države Mila Đukanovića.

Žakelj: Momci su vjerovali u pobjedu, presudio je skok i igra u odbrani

Petak, 27.02.2026 | 20:31

Košarkaši Crne Gore upisali su jednu od najvećih pobjeda u istoriji, poštu su srušili bronzanu ekipu sa Evropskog prvenstva - Grčku. Selekor "crvenih" Andrej Žakelj kazao je da je ponosan na ekipu i ocijenio da je skok i igra u odbrani presudila u večerašnjem meču.

Zabilježen phishing napad putem SMS poruka usmjeren na klijente banaka

Petak, 27.02.2026 | 20:16

Uprava policije obavještava građane da je danas, u popodnevnim časovima, zabilježen phishing napad usmjeren na klijente banaka putem SMS poruka, a u kojim porukama je sadržan URL link ka lažnoj stranici za online plaćanje, sa ciljem krađe osjetljivih ličnih i finansijskih podataka.

Radulović: Pitanje Luke Bar među prioritetima

Petak, 27.02.2026 | 20:11

Ministar pomorstva Filip Radulović pozdravio je potpisivanje ugovora za drugu dionicu auto-puta Bar–Boljare, ističući značaj projekta. Saopštio da je upućen zahtjev za novu procjenu vrijednosti aerodroma, kao i da je pitanje budućnosti Luke Bar među prioritetima.

Anđušić: Vlast pokušava da usvoji zakone na brzinu i bez rasprave

Petak, 27.02.2026 | 19:36

Poslanik DPS Mihailo Anđušić ističe da se prijedlozima izmjena zakona o unutrašnjim poslovima i ANB Crna Gora se želi pretvoriti u policijsku državu uz brutalnu zloupotrebu sektora bezbjednosti od strane političkih partija.

Delegacija Evropske narodne partije u posjeti Pokretu Evropa sad

Petak, 27.02.2026 | 19:45

Pokret Evropa sad ugostio je delegaciju Evropske narodne partije (EPP), najveće i najuticajnije političke porodice u Evropskoj uniji, saopšteno je iz te stranke.

Smjena Amorima mogla bi da košta Junajted 15,9 miliona funti

Petak, 27.02.2026 | 20:20

Troškovi Mančester junajteda zbog toga što je uručio otkaz Rubenu Amorimu mogli bi da dostignu 15,9 miliona funti, saopštio je danas klub.

Nikšićaninu zabrana pristupa djevojčici: Osumnjičen da je presreo i namamio u vozilo obećanjem da će joj dati novac

Petak, 27.02.2026 | 19:21

Nikšićanin G.K. (56) koji je uhapšen zbog sumnje da je seksualno uznemiravao desetogodišnju djevojčicu pušten je iz pritvora, potvrđeno je Portalu RTNK.

Bil Klinton o odnosu s Epstinom: Nisam ništa vidio i nisam učinio ništa pogrešno

Petak, 27.02.2026 | 19:07

Prije početka saslušanja Robert Garsija je ispred demokrata Odboru za nadzor kazao da će oni zahtijevati da Donald Tramp svjedoči pred Odborom o svom odnosu sa Epstinom, jer su "republikanci sada postavili novi presedan – da se na saslušanje pozivaju predsjednici i bivši predsjednici"

Uhapšen motociklista koji je pod dejstvom alkohola i kokaina udario dvogodišnje dijete u Herceg Novom

Petak, 27.02.2026 | 18:46

Hercegnovska policija uhapsila je S.D. (25) iz tog grada, koji je upravljao motociklom pod dejstvom alkohola i kokaina i udario dvogodišnje dijete, saopšteno je iz Uprave policije.

Ronaldo postao suvlasnik španskog kluba

Petak, 27.02.2026 | 18:35

Fudbaler Al Nasra Kristijano Ronaldo kupio je 25 odsto udjela u španskom drugoligašu Almeriji, saopštila je konsultantska firma Bransvik grupa, koja ga zastupa.