Ponedjeljak, 22.12.2025 | 12:25
IZVOR: kolektiv.me

Dukaj: Partnerstvo i odgovornost na putu ka decentralizaciji lokalnih samouprava jačaju demokratiju u Crnoj Gori

Reforma lokalne samouprave o kojoj danas govorimo nije rezultat rada jednog resora, jedne institucije ili jedne politike.




Foto: Vlade Crne Gore/ Saša Matić

Ona je proizvod ozbiljnog, sadržajnog i odgovornog međuresorskog dijaloga, vođenog u protekle dvije godine, u kojem su učestvovali svi ključni državni organi, jedinice lokalne samouprave i međunarodni partneri, poručio je ministar javne uprave Maraš Dukaj, na sastanku sa predstavnicima više resora, povodom usaglašavanja Predloga zakona o lokalnoj samoupravi.

Dukaj je danas održao sastanak sa ministrom socijalnog staranja, brige o porodici i demografiji, Damirom Gutićem, kao i sa državnom sekretarkom Ministarstva zdravlja doc. dr Milenom Cojić, a povodom usaglašavanja Predloga zakona o lokalnoj samoupravi, sa posebnim fokusom na decentralizaciju.

Kako su kazali, tokom sastanka razmotrena su ključna sistemska rješenja predviđena Predlogom zakona, sa ciljem unapređenja normativnog okvira u oblasti lokalne samouprave, uvođenjem asimetrične decentralizacija, koja je ocijenjena kao jedini realan model decentralizacije u Crnoj Gori.

“Učesnici sastanka razmijenili su stavove o obimu i dinamici prenosa nadležnosti sa državnog na lokalni nivo, uz naglašenu potrebu da se proces decentralizacije sprovodi uz odgovarajuće jačanje administrativnih i finansijskih kapaciteta jedinica lokalne samouprave, kao i jasno definisane mehanizme nadzora i odgovornosti”, navodi se u saopštenju.

Posebno je istaknuto, kako se navodi, da Predlog zakona predstavlja dio Operativnih zaključaka Posebne grupe za reformu javne uprave, koji ujedno čine završna mjerila za zatvaranje pregovaračkog poglavlja 23, te da je njegovo usvajanje i dosljedna primjena od ključnog značaja za dalji napredak Crne Gore u procesu evropskih integracija.

Zaključeno je da je otvoren, inkluzivan i međuresorno usaglašen pristup od suštinske važnosti za postizanje održivih i sistemski utemeljenih rješenja, kao i za obezbjeđivanje uspješne implementacije zakonskih odredbi u praksi.

“Proces decentralizacije ne može biti improvizacija niti se može voditi političkim impulsima. Ministarstvo javne uprave ovom procesu je pristupilo odgovorno, najprije kroz temeljnu analizu stanja, uključivanje svih relevantnih aktera i sagledavanje realnih kapaciteta sistema. Ovaj zakon je dokaz da se reforme mogu sprovoditi partnerski, da međuresorska saradnja nije prepreka, već snaga sistema. Upravo iz tog zajedničkog rada proistekao je model asimetrične decentralizacije, koji predstavlja temelj daljeg razvoja lokalne samouprave u Crnoj Gori i odgovor na demokratska očekivanja građana i evropske obaveze države“, zaključio je Dukaj.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Ivanović: Finansijski paket EU potvrda da Crna Gora ulazi u završnu fazu priprema za članstvo

Utorak, 30.06.2026 | 21:41

Potpredsjednik Vlade Crne Gore za vanjske i evropske poslove Filip Ivanović ocijenio je da odluka Evropske komisije o usvajanju finansijskog paketa za pristupanje predstavlja važan politički i finansijski signal da Evropska unija Crnu Goru već posmatra kao buduću članicu, uz jasniji okvir za korišćenje evropskih fondova i pripremu za obaveze koje donosi članstvo.     

Ambasador Irske: Završetak pregovora s Crnom Gorom među prioritetima predsjedavanja EU

Utorak, 30.06.2026 | 20:32

Irska će pomoći Crnoj Gori da tokom njenog predsjedavanja Savjetu Evropske unije zatvori što je moguće više pregovaračkih poglavlja, poručio je u razgovoru za TVCG ambasador te zemlje u Crnoj Gori, Kevin Kolgan. Želju za proširenjem, kaže, primjećuje i kod ostalih država članica Unije, ali i kandidata, svjesni vrijednosti otvaranja vrata novim članicama evropske porodice.

Milanović pozvao Plenkovića na hitan sastanak: Odbrana Hrvatske je ugrožena

Utorak, 30.06.2026 | 19:08

Predsjednik Hrvatske Zoran Milanović pozvao je premijera Andreja Plenkovića na hitan sastanak "zbog pritisaka vlade na načelnika Glavnog štaba i ugrožavanja sistema komandovanja u Oružanim snagama Hrvatske (OSRH)", objavila je Milanovićeva kancelarija.

Krapović: Neka se Radulović dobro spremi jer će nezavisne institucije utvrditi istinu

Utorak, 30.06.2026 | 18:44

Nakon što je Ministarstvo odbrane detaljno i transparentno objasnilo cjelokupnu proceduru, pravni osnov i sve relevantne aspekte nabavke dva patrolna broda iz Francuske, odlučio sam da se lično obratim javnosti kako bih do kraja razobličio hibridno djelovanje dvostruko optužene organizovane kriminalne grupe Aca Mijajlovića i sa njima povezanih grupa, pojedinaca, medija i političkih subjekata - navodi se u saopštenju koje potpisuje ministar odbrane Dragan Krapović.

Ibrahimović čestitao PES-u ulazak u EPP: Članstvo će dati novi impuls evropskom putu Crne Gore

Utorak, 30.06.2026 | 18:14

Predsjednik Bošnjačke stranke i potpredsjednik Vlade Ervin Ibrahimović čestitao je rukovodstvu Pokreta Evropa sad prijem u Evropsku narodnu partiju (EPP), ocijenivši da će članstvo te partije ojačati evropsku perspektivu Crne Gore i doprinijeti ubrzanju procesa pristupanja Evropskoj uniji.

Abazović: Nagrada iz Njujorka izazvala alarm bivšeg režima, istina o slučaju „Tunel“ tek će isplivati

Utorak, 30.06.2026 | 08:31

Nakon povratka iz Njujorka, lider Građanskog pokreta URA Dritan Abazović odbacio je tvrdnje da je obmanuo javnost povodom priznanja koje je dobio u tom gradu, ocjenjujući da je riječ o pokušaju da se „lijepa stvar prikaže na ružan način“. Gostujući u Jutarnjem programu TVCG, govorio je i o slučaju „Tunel“, radu bezbjednosnog sektora, istrazi ubistva urednika Dana Duška Jovanovića i radu tužilaštva.

Zemljotres pogodio područje Zenice: Osjetio se i u širem regionu

Utorak, 30.06.2026 | 08:48

Zemljotres jačine 3,6 stepeni po Rihterovoj skali registrovan je jutros, 30. juna, u 06.18 časova u blizini Zenice, saopšteno je iz Evropsko-mediteranskog seizmološkog centra (EMSC).

Od danas nove cijene goriva

Utorak, 30.06.2026 | 10:26

Litar eurosupera 95 i 98 ove sedmice košta 1,6 eura, odnosno 1,64 eura.

Uhapšen još jedan osumnjičeni za podmetanje požara na vozilu supruge policijskog službenika

Utorak, 30.06.2026 | 09:09

Podgorička policija uhapsila je još jednog osumnjičenog za podmetanje požara na vozilu supruge policijskog službenika M.B. U pitanju je V.J. (41), iz Podgorice.

Milatović uputio inicijativu za podizanje spomen-obilježja crnogorskoj nezavisnosti u Podgorici

Utorak, 30.06.2026 | 10:01

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović uputio je gradonačelniku Podgorice Saši Mujoviću inicijativu za podizanje spomen-obilježja posvećenog crnogorskoj nezavisnosti u Glavnom gradu.

Haland odveo Norvešku u osminu finala, Obala Slonovače ispala nakon velike borbe

Utorak, 30.06.2026 | 21:04

Fudbaleri Norveške plasirali su se u osminu finala Svjetskog prvenstva nakon pobjede nad Obalom Slonovače rezultatom 2:1 u Teksasu.  

Deset znakova koji pokazuju da ne unosite dovoljno magnezija

Utorak, 30.06.2026 | 21:32

Magnezij je važan za stvaranje energije, zdravlje kostiju, srca i mozga, a nedovoljan unos može se povezati s umorom, grčevima i lošijim snom.

Vaterpolo regionalna liga bice nastavljena i u sezoni 2026/27

Utorak, 30.06.2026 | 21:10

Predstavnici Vaterpolo i plivačkog saveza Crne Gore boravili su juče u Beogradu, gdje je u prostorijama Vaterpolo saveza Srbije održan sastanak sa rukovodstvom VSS. Sastanak je predstavljao nastavak kontinuirane saradnje dva saveza nakon konstituisanja novog rukovodstva Vaterpolo saveza Srbije.

MF: Kapitalne investicije rastu, budžetski prihodi iznad plana

Utorak, 30.06.2026 | 20:58

Javne finansije Crne Gore nastavljaju da ostvaruju izuzetno dobre rezultate. U prvih pet mjeseci 2026. godine budžetski prihodi nastavili su da rastu iznad plana, dok odgovorno upravljanje javnim finansijama omogućava očuvanje fiskalne stabilnosti i snažan investicioni ciklus, saopšteno je iz Ministarstva finansija.

Spektakularan transfer na pomolu? Kejn otvoren za prelazak u Barselonu

Utorak, 30.06.2026 | 20:45

Barselona bi ovog ljeta mogla da pokuša da realizuje jedan od najvećih transfera na evropskom tržištu. Kako prenosi španski Sport, napadač Bajerna Hari Kejn otvoren je za mogućnost prelaska na Kamp Nou.  

Ambasador Irske: Završetak pregovora s Crnom Gorom među prioritetima predsjedavanja EU

Utorak, 30.06.2026 | 20:32

Irska će pomoći Crnoj Gori da tokom njenog predsjedavanja Savjetu Evropske unije zatvori što je moguće više pregovaračkih poglavlja, poručio je u razgovoru za TVCG ambasador te zemlje u Crnoj Gori, Kevin Kolgan. Želju za proširenjem, kaže, primjećuje i kod ostalih država članica Unije, ali i kandidata, svjesni vrijednosti otvaranja vrata novim članicama evropske porodice.

Grčka: Srušila se stambena zgrada u Atini, spasioci izvlačili zarobljene

Utorak, 30.06.2026 | 20:21

U atinskom naselju Petralona u utorak je došlo do urušavanje četverospratne stambene zgrade prilikom čega je nekoliko osoba ostalo zarobljeno ispod ruševina.

Gonsalo Ramos i zvanično najskuplje pojačanje Milana

Utorak, 30.06.2026 | 19:48

Italijanski velikan za portugalskog napadača PSŽ-u platio obeštećenje od 74 miliona eura  

Milanović pozvao Plenkovića na hitan sastanak: Odbrana Hrvatske je ugrožena

Utorak, 30.06.2026 | 19:08

Predsjednik Hrvatske Zoran Milanović pozvao je premijera Andreja Plenkovića na hitan sastanak "zbog pritisaka vlade na načelnika Glavnog štaba i ugrožavanja sistema komandovanja u Oružanim snagama Hrvatske (OSRH)", objavila je Milanovićeva kancelarija.

Petar Dragović novo pojačanje Podgorice Bemaks

Utorak, 30.06.2026 | 18:52

Košarkaški klub Podgorica Bemaks angažovao je prvo pojačanje za novu sezonu. Novi član podgoričkog sastava je dvadesetpetogodišnji krilni centar Petar Dragović (201 cm), koji u klub stiže nakon iskustva stečenog na domaćoj i međunarodnoj sceni.