Utorak, 23.12.2025 | 19:11
IZVOR: gradski.me

Mujović: Ciljevi su poboljšanje infrastrukture i razvoj turizma; Krnić: Podgorica nije turistička destinacija, već usputna stanica

Gradonačelnik Saša Mujović predstavio je Predlog Strateškog plana razvoja Glavnog grada Podgorica 2026-2031, navodeći da je potrebno usvojiti kvalitetan Strateški plan nakon čega slijedi izrada i donošenje PUP-a i DUP-a.




Foto: YT Screenshot/ Skupštin Glavnog grada

„Izmjenom Zakona o izgradnji iz marta 2025. gro planskih dokumenata prešao je pod ingerenciju gradske uprave. U obavezi smo da donesemo novi PUP Podgorice i nove Detaljne urbanističke planove. Sad je pravi momenat da napravimo jednu magistralu i Strateški plan koji će to sve držati, a na bazi kojeg će se ssve po dubini realizovati“, kazao je Mujović.

Ističe da je suština i ono što žele postići Strateškim planom – bolji kvalitet života građana Podgorice u narednom periodu.

„Želimo da postignemo da grad bude funkcionalniji, da životna sredina bude očuvana i da grad bude energetski efikasan, odnosno da ispunimo sve one stavke koje se i postavljaju pred evropskim gradovima i koje su u skladu sa zelenom agendom“, naveo je Mujović.

Strateški plan je, kako kaže, satkan iz tri glavna strateška cilja, a u okviru svakog strateškog cilja imaju jasno definisani prioriteti.

„Prvi strateški cilj je poboljšanje infrastrukture. Ideja je da u narednih pet godina napravimo puno infrastrukturnih projekata koji se tiču svih sfera života. Želimo da u Podgorici imamo mnogo više projekata koji će unaprijediti kvalitet života građana i mogućnost da grad bude funkcionalniji. Definisali smo preko 50 projekata. Imamo ambiciozan plan i nadam se da ćemo ga realizovati. Bez političke stabilnosti ništa ne možemo realizovati“, kazao je Mujović.

Ističe da je drugi pravac stvaranje boljeg ekonomskog ambijenta i da tu ima mnogo prostora za napredak.

Mujović navodi da je treći strateški pravac je razvoj turizma, koji nije na visokom nivou.

„Treba da poentiramo kada je u pitanju kongresni turizam i mislim da idemo u dobrom pravcu. Ako napravimo Sajmište onda možemo da se nadamo iskoraku. Prirodne ljepote, takođe, nisu dovoljno valorizovane“, istakao je Mujović.

On je naveo da energetska efikasnost i očuvanje životne sredine treba da bude jedan od prioriteta i da je ideja da na svim ravnim krovovima koji pripadaju Glavnom gradu budu postavljeni solarni paneli, kao i da vertikalne površine budu iskorišćene.

Krnić: Podgorica nije turistička destinacija, već usputna stanica

Odbornik Pokreta Preokret Mirza Krnić, kazao je Glavni grad nema plan i viziju kada je u pitanju turistička ponuda.

„Nažalost, Podgorica nije turistička destinacija, već usputna stanica. Trebalo bi da Podgorica bude zeleni grad i ne samo da pričamo o tome kako ćemo planirati gradnju u budućnosti, nego treba i neka sanacija betoniranog grada se izvrši“, kazao je Krnić.

Istakao je da nije bilo dovoljno riječi o tome kako će se desiti digitalizacija i kako da se dođe do efikasnije uprave.

Mujović je, odgovarajući Krniću, kazao da svjedočimo digitalizaciji Podgorice.

„Zar ne svejdočimo o izuzetno velikim naporima i sjajnom radu gradskog tima koje predvodi gospodin Nikola Mićunović. Jeste li zapazili da imamo aplikaciju koja prati autobuse u realnom vremenu? Jeste li vidjeli da sad možete plaćati porez, da sve administrativne takse možete plaćati preko sajta Glavnog grada? Jeste li vidjeli razne nove servise koji su uvedeni? Naravno da se ide u tom pravcu. Samo uđite i vidite šta je urađeno za godinu dana sa aspekta digitalizacije i biće vam jasno imamo li plan ili pričamo praznu priču“, kazao je Mujović.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Da li je ovo poruka Trampu? Papa Lav za biskupa u Americi imenovao osobu koja je ilegalno ušla u SAD

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 17:06

Papa Lav je za biskupa u američkoj saveznoj državi Zapadna Virginija imenovao osobu koja je u Sjedinjene Američke Države ušla ilegalno, što se može smatrati i svojevrsnom porukom predsjedniku ove države Donaldu Trumpu.

Knežević: Mirjana Pajković može smijeniti Milojka dok kažeš „keks“

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 17:20

Mirjana Pajković treba da ostane u Vladi, zaslužila je ako je iko, poručio je na društvenoj mreži Fejsbuk predsjednik DNP-a i poslanik Milan Knežević.

IJZ: Nema podataka da su državljani Crne Gore zaraženi virusom na kruzeru u Atlanskom okeanu

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 16:33

Na kruzeru, na kojem su tri osobe preminule, od kako se pretpostavlja hantavirusa, nalaze se i crnogorski državljani. Institut za javno zdravlje Crne Gore je saopštio da u ovom trenutku nema informaciju da su crnogorski državljani među oboljelima ili osobama kod kojih se sumnja na infekciju.

Obradović: Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o registrima prebivališta i boravišta upućen Odboru za politički sistem, pravosuđe i upravu

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 15:57

Radna grupa za kontrolu biračkog spiska Ministarstva unutrašnjih poslova uputila je Odboru za politički sistem, pravosuđe i upravu, uz inicijativu za kontrolnu raspravu, Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o registrima prebivališta i boravišta, kazao je državni sekretar u Ministarstvu unutrašnjih poslova (MUP) Novica Obradović.

URA: Završetak adaptacije zgrade za SDT i SPO za jačanje borbe protiv kriminala

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 15:31

Građanski pokret URA pozdravlja završetak adaptacije stare zgrade Vlade Crne Gore i useljenje Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) i Specijalnog policijskog odjeljenja (SPO) u nove, savremeno opremljene prostorije, čime se dodatno jačaju kapaciteti države u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije, saopštili su iz URA-e.

Vraća se Novak Đoković

Nedjelja, 03.05.2026 | 21:07

Novak Đoković ponovo na terenu, čeka se samo zvanična potvrda.

Argentinac piše istoriju, spreman za 18. Mundijal u karijeri, bio i u Švedskoj '58!

Nedjelja, 03.05.2026 | 20:44

San svakog sportskog novinara jeste prisustvo na najvećim svjetskim događajima, a Svjetsko prvenstvo u fudbalu je vjerovatno najveće.

Preminule tri osobe na kruzeru, sumnja se na hanta virus

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 08:32

Tri osobe su preminule, a više njih je oboljelo tokom plovidbe kruzerom koji plovi Atlantskim okeanom između Argentine i Zelenortskih Ostrva, a sumnja se na izbijanje hanta virusa.

Završena adaptacija stare zgrade Vlade za SDT i SPO

Nedjelja, 03.05.2026 | 20:00

U Podgorici će sjutra biti održana konferencija za medije povodom završetka radova na adaptaciji stare zgrade Vlade za potrebe Specijalnog državnog tužilaštva i Specijalnog policijskog odjeljenja.

FOTO – Karneval u srcu: Budvom sinoć prošetalo više od 2.000 maskiranih učesnika

Nedjelja, 03.05.2026 | 19:04

Budva je sinoć bila domaćin Velike karnevalske povorke, u kojoj je učestvovalo preko 2.000 maskiranih učesnika, a dobroj atmosferi doprinijeli su i koncerti na dva gradska trga. Turistička organizacija opštine Budva, Opština Budva i NVO „Feštađuni“, kao organizatori XXIII Međunarodnog karnevala, pobrinuli su se da sve protekne u najboljem redu i da posjetioci ponesu upečatljive uspomene iz crnogorske metropole turizma.

Fico prkosi Zapadu: "Idem kod Putina 9. maja"

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 18:33

Premijer Slovačke Robert Fico najavio je sastanak sa Vladimirom Putinom u Moskvi 9. maja, poručivši da neće mijenjati stav uprkos pritiscima i da je dijalog neophodan.  

Meloni neće podržati potencijalnu odluku Trampa o povlačenju vojnika

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 18:21

Italijanska premijerka Đorđa Meloni rekla je da neće podržati potencijalnu odluku američkog predsjednika Donalda Trampa o povlačenju američkih vojnika iz Italije.  

Božović: Popović iznio niz neistina, TV prenos jedini zahtjev DPS-a

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 18:10

Prema njegovim riječima jedini zahtjev DPS-a je da se sjednice lokalnog parlamenta održavaju uz direktan televizijski prenos kako bi žabljačka javnost mogla da transparentno prati rad lokalne gradske uprave.  

Selektor Srbije ima poziv iz Španije

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 17:58

Španska “Marka” donosi vijest da selektor Srbije Veljko Paunović ima poziv da se vrati u La ligu.  

Milatović: Francuski predsjednik Emanuel Makron u junu u Crnoj Gori

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 17:45

Jedinstvo i stabilnost u Evropi. To je ideja oko koje se danas okupilo skoro 50 lidera Evrope na Samitu Evropske političke zajednice u Jerevanu. Među njima je i predsjednik Crne Gore Jakov Milatović koji je poručio da je ovaj skup važan za zemlje kandidate. On je naglasio važnost i samita koji će se održati u Tivtu 5. juna, te najavio posjetu francuskog predsjednika Emanuela Makrona Crnoj Gori.     

Skudeto pa transfer: Inter otkupio igrača Sitija

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 17:31

Inter je u nedjelju proslaivo 21. Skudeto, a sjutradan je ozvaničio prvi transfer za novu sezonu.  

Da li je ovo poruka Trampu? Papa Lav za biskupa u Americi imenovao osobu koja je ilegalno ušla u SAD

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 17:06

Papa Lav je za biskupa u američkoj saveznoj državi Zapadna Virginija imenovao osobu koja je u Sjedinjene Američke Države ušla ilegalno, što se može smatrati i svojevrsnom porukom predsjedniku ove države Donaldu Trumpu.

Knežević: Mirjana Pajković može smijeniti Milojka dok kažeš „keks“

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 17:20

Mirjana Pajković treba da ostane u Vladi, zaslužila je ako je iko, poručio je na društvenoj mreži Fejsbuk predsjednik DNP-a i poslanik Milan Knežević.

Van Dajk: Ovakva sezona ne smije da se ponovi

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 16:47

Kapiten Liverpula Virdžil van Dajk kazao je da ovakvu sezonu više ne smiju da se ponove, nakon što je ekipa u derbiju sa Junajtedom pretrpjela 18. poraz u svim takmičenjima.

IJZ: Nema podataka da su državljani Crne Gore zaraženi virusom na kruzeru u Atlanskom okeanu

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 16:33

Na kruzeru, na kojem su tri osobe preminule, od kako se pretpostavlja hantavirusa, nalaze se i crnogorski državljani. Institut za javno zdravlje Crne Gore je saopštio da u ovom trenutku nema informaciju da su crnogorski državljani među oboljelima ili osobama kod kojih se sumnja na infekciju.