Četvrtak, 08.01.2026 | 11:21
IZVOR: vijesti.me

Krapović: Suspenzijom protiv paralelnih struktura u Vojsci

Nepoštovanje naredbi pretpostavljenih i pokušaj formiranja paralelnih struktura unutar Vojske Crne Gore (VCG) zahtijevali su jasan odgovor sistema - poručio je ministar odbrane Dragan Krapović (Demokrate), govoreći o novim trzavicama u VCG i vrhovnoj komandi, koje su rezultirale suspenzijom komandanta Mornarice VCG Darka Vukovića.




Foto: Skupština Crne Gore

Krapović je u intervjuu “Vijestima”, rađenom elektronskom poštom, kazao da je suspenzija Vukovića rezultat ozbiljnih kršenja načela subordinacije, jednostarješinstva i jedinstva u komandovanju, navodeći da neće pristajati na političke kompromise koji zadiru u ustavne nadležnosti Vlade.

Govoreći o vetingu u sistemu odbrane, Krapović je rekao da je taj proces u toku i da je od 1. novembra 2023. do kraja prošle godine u Vojsci sproveden veliki broj provjera koje su rezultirale prestankom službe za 19 lica.

Ministar je saopštio da i dalje smatra da bi ponovno uvođenje obaveznog vojnog roka bila dobra ideja, ali da još nema elementarnih pretpostavki za takav korak.

Komentarišući to što je Hrvatska tijelo koje će se baviti pitanjem vlasništva nad brodom “Jadran” nazvala komisijom “za povrat” tog jedrenjaka, Krapović je kazao da svako ima pravo da određena radna tijela naziva kako smatra prikladnim, a da je za Crnu Goru mnogo važniji razgovor radnih grupa.

Istakao je da je stav Crne Gore po pitanju starog jedrenjaka „kristalno jasan“ i da se neće mijenjati, a to je da je “brod legalno i legitimno vlasništvo Crne Gore”. Krapović je dodao da je s ministrom vanjskih poslova Ervinom Ibrahimovićem postigao dogovor da on (Krapović) predvodi komisiju i crnogorsku delegaciju u dijalogu s Hrvatskom.

Kraj 2025. obilježile su nove trzavice u VCG i vrhovnoj komandi, koje su rezultirale suspenzijom komandanta Mornarice VCG Darka Vukovića. Prvi čovjek VCG Miodrag Vuksanović tvrdi da je odluka o suspenziji zakonita i da nije motivisana politikom, već kršenjem principa subordinacije. Njoj je prethodilo pismo Vukovića šefu države Jakovu Milatoviću, u kom tvrdi da ga mobingujete, odnosno da se ne poštuje njegov čin prilikom ulaska u zgradu Ministarstva i prilikom rasporeda sjedjenja na sastancima. Kako odgovarate na te optužbe?

Suspenzija komodora Vukovića rezultat je ozbiljnih kršenja načela subordinacije, jednostarješinstva i jedinstva u komandovanju. Neposredan povod za donešenje odluke bilo je neizvršavanje direktnih naređenja načelnika Generalštaba, uključujući nedolazak na zakazani službeni razgovor. Nepoštovanje naredbi pretpostavljenih i pokušaj formiranja paralelnih struktura unutar Vojske, zahtijevali su jasan odgovor sistema. Odluka je donešena u skladu sa zakonom i u koordinaciji s načelnikom Generalštaba, kao neophodna mjera za očuvanje discipline i autoriteta Vojske.

Odluka je donešena na predlog načelnika Generalštaba, sprovedena u skladu sa zakonom kao neophodna mjera za očuvanje gorepomenutih načela na kojima počiva organizacija i disciplina unutar VCG.

KOMENTARI (1)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.
Maka
08.01.2026 13:46

Pogledaj mu facu i sve ti je jasno .

0 0

OSTALE VIJESTI

Šaranović: Hapšenjem Đukanovića poslata poruka da nema više nedodirljivih

Subota, 14.03.2026 | 08:40

U slučaju hapšenja brata Mila Đukanovića, Aca Đukanovića Uprava policije i tužilački sektor poslali su jasnu poruku – u Crnoj Gori više nema nedodirljivih, rekao je tokom gostovanja na Aplus televiziji ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović.

Propust policije: Građanin prijavio mito na granici na Dobrakovu, pa satima čekao

Subota, 14.03.2026 | 08:38

Građanin koji je na graničnom prelazu Dobrakovo prijavio sumnju na korupciju morao je da prolazi kroz dugotrajne procedure i bude upućen u drugu policijsku jedinicu, iako je prijava mogla biti primljena odmah na licu mjesta.

Dukaj: Izbor Naima na čelo WB3C potvrda je povjerenja međunarodnih partnera u Crnu Goru

Subota, 14.03.2026 | 08:31

"Upravljačko tijelo Western Balkans Cyber Capacity Centre - WB3C, koji je osnovan zajedničkom inicijativom vlada Crne Gore, Francuske i Slovenije, izabralo je direktora Uspostavljanjem Centra Crna Gora je dobila međunarodnu instituciju kojom se dodatno jača međunarodna vidljivost i značaj naše zemlje", napisao je ministar javne uprave Maraš Dukaj na društvenoj mreži Iks

Obavezu registracije za fiskalizaciju ispunilo manje od polovine advokata upisanih u Advokatsku komoru

Subota, 14.03.2026 | 08:29

Iako je Zakon o fiskalizaciji u primjeni pet godina, do sada je obavezu registracije za fiskalizaciju ispunilo manje od polovine advokata upisanih u Advokatsku komoru Crne Gore. U prethodnom periodu su pokrenuta četiri prekršajna postupka, uz ukupne kazne od osam hiljada eura.

Kovačević optužio DPS da su polomili i odnijeli vrata

Petak, 13.03.2026 | 21:32

Primjetno je da je više vrata u objektu izbijeno i odneseno od strane prethodnog korisnika, saopštio je danas predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević, tokom obilaska prostorija u Ulici narodnih heroja. Tu je mislio na Demokratsku partiju socijalista-.

Novi problem za Monako, povrijeđen Majk Džejms

Subota, 14.03.2026 | 08:52

Veliki udarac za Monako u završnici sezone, najbolji igrač ekipe Majk Džems, moraće na pauzu zbog povrede zadnje lože i prema prvim procjenama neće igrati između dvije ili tri sedmice.

Propust policije: Građanin prijavio mito na granici na Dobrakovu, pa satima čekao

Subota, 14.03.2026 | 08:38

Građanin koji je na graničnom prelazu Dobrakovo prijavio sumnju na korupciju morao je da prolazi kroz dugotrajne procedure i bude upućen u drugu policijsku jedinicu, iako je prijava mogla biti primljena odmah na licu mjesta.

Kovačević optužio DPS da su polomili i odnijeli vrata

Petak, 13.03.2026 | 21:32

Primjetno je da je više vrata u objektu izbijeno i odneseno od strane prethodnog korisnika, saopštio je danas predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević, tokom obilaska prostorija u Ulici narodnih heroja. Tu je mislio na Demokratsku partiju socijalista-.

Kirije u Podgorici pale za 20 odsto, Udruženje podstanara planira kontrolu cijena

Petak, 13.03.2026 | 21:15

Veliki broj stranaca je otišao, a sa njima su pale i kirije, i to za 20 odsto. Više u novčaniku ostaje za 60 hiljada podstanara, koliko ih je na nivou države. No, i danas, za plaćanje kirije za jednosoban stan, treba izdvojiti oko 400 eura, što je, na prosječnu platu od oko 1000 eura, bolni izdatak. Evo kako Udruženje podstanara planira da kontroliše cijene izdavanja u narednom periodu.

Živković u Kolašinu: Slijede političke promjene koje će označiti kraj propadanja Crne Gore

Petak, 13.03.2026 | 21:02

Predsjednik Demokratske partije socijalista, Danijel Živković, boravio je u radnoj posjeti Kolašinu, gdje se sreo sa brojnim građanima, članovima i lokalnim funkcionerima, sa kojima je razgovarao o aktuelnoj političkoj situaciji u tom gradu i državi.

Đukanović: Odlazak Lakovića neće kvantitativno ugroziti PES, ali može uticati na kredibilitet partije

Petak, 13.03.2026 | 20:45

Nakon što su poslanici prije sedam dana usvojili izmjene i dopune zakona o unutrašnjim poslovima i Agenciji za nacionalnu bezbjednost, uslijedile su ostavke u parlamentu. Prvi je to učinio poslanik PES-a Miodrag Laković koji je napustio tu partiju. Odlazak Lakovića, prema riječima profesorice Nikolete Đukanović, neće u kvantitativnom smislu ugroziti PES, ali može uticati na kvalitet partije.

Drama između Luke Dončića i njegove bivše vjerenice: Želio odvesti kćerku u Ameriku, ona zvala policiju

Petak, 13.03.2026 | 20:22

Nakon što je Luka Dončić potvrdio da je otkazao zaruke s Anamarijom Goltes, objavljeni su detalji drame koja je izbila između njih nakon što su se rastali.

Đani hitno operisan, ugradili mu stentove: Supruga otkrila detalje

Petak, 13.03.2026 | 20:05

Pevač Radiša Trajković Đani sinoć je hitno operisan na VMA. Njemu je ugrađeno pet stentova, a tim povodom oglasila se njegova supruga Slađa koja je rekla da se on sada osjeća bolje.

U posljednje dvije godine zaposleno 309 zdravstvenih radnika, 224 napustilo sistem

Petak, 13.03.2026 | 19:30

Iako se prethodnih dana u medijima pojavila informacija da je 26 ljekara i 256 medicinskih sestara i tehničara napustilo Klinički centar Crne Gore i prešlo u privatni sektor, predsjednik Samostalnog sindikata zdravstva Mihailo Babović kazao je za RTV Podgorica da državni zdravstveni sistem nema alternativu.

MUP: Građani nemarom izazivaju požare, o spaljivanju otpada obavijestiti lokalnu službu

Petak, 13.03.2026 | 19:21

Prethodnih dana Operativno komunikacioni centar 112 je zabilježio veći broj prijava požara na otvorenom prostoru a samim tim i angažovanje opštinskih službi zaštite i spašavanja na gašenju istih, saopšteno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova.