Gradonačelnik Podgorice Saša Mujović i direktor Uprave za inspekcijske poslove Glavnog grada Branko Kovačević započeli su akciju uklanjanja svih objekata, materijala i nelegalnih zahvata koji blokiraju kanal Mareze, saopšteno je iz Glavnog grada.
Foto: Facebook screenshot/Glavni grad
Kako je navedeno, postupajući inspektor je na terenu zapisnički konstatovao da su pojedini građani i privredni subjekti izvršili nezakonitu uzurpaciju kanala koji vodi od Mareze do Morače, u koji su odlagani šut, zemlja i drugi građevinski i otpadni materijali, čime je ugrožena njegova osnovna funkcija.
Iz gradske uprave podsjećaju da kanal Mareze ima ključnu ulogu u sistemu odvođenja viška vode u uslovima obilnih padavina, te da je njegova prohodnost od presudnog značaja za sprječavanje poplava, materijalne štete i ugrožavanja bezbjednosti građana. Svaka prepreka na ovom vodnom pravcu, kako se navodi, predstavlja neposrednu prijetnju javnoj bezbjednosti i više neće biti tolerisana.
Glavni grad poručuje da je zatečeno stanje posljedica dugogodišnjeg nemara i tolerisanja nezakonitih radnji, ali da je takvoj praksi došao kraj. Aktuelna gradska uprava, kako ističu, odlučna je da uspostavi red, pokaže snagu institucija i zaštiti javni interes.
Istovremeno sa radovima na terenu, Uprava za inspekcijske poslove donosi rješenja o sankcionisanju svih identifikovanih odgovornih lica, u skladu sa zakonom.
"Riječ je o obimnom, tehnički i finansijski zahtjevnom poslu, koji će se sprovoditi sve dok kompletna dužina kanala od Mareze do Morače ne bude u potpunosti očišćena i obezbijeđena njegova puna funkcionalnost", navode u objavi na Fejsbuku.
Iz Glavnog grada poručuju da će sve nadležne službe raditi bez prekida i punim kapacitetima dok se problem ne riješi, uz jasnu poruku da se nezakonita uzurpacija javnih dobara i ponašanje koje ugrožava bezbjednost građana više neće tolerisati.
Komandir Službe zaštite i spašavanja Glavnog grada, Nikola Bojanović, obišao je poplavljena područja i sagledao stanje na terenu.
"Služba je od prvog dana na terenu i u koordinaciji sa nadležnim službama i organima razmatra sve opcije djelovanja kako bi se pravovremeno zaštitili građani i njihova imovina. Situacija se kontinuirano prati", rekao je Bojanović.
KOMENTARI (0)