Srijeda, 14.01.2026 | 20:06
IZVOR: gradski.me

Pavićević: Najviše lažnih diploma je u zdravstvu, skoro trećina javnih službenika ima sumnjive kvalifikacije

Godinama prećutkivan problem lažnih diploma u Crnoj Gori dobio je prvi sudski epilog. Nakon pooštravanja kaznene politike, prve zatvorske kazne već su izrečene, a najviše spornih obrazovnih isprava otkriveno je u javnom sektoru, posebno u zdravstvu.




Foto: MediaBiro

Pooštravanje kaznene politike kada je u pitanju posjedovanje lažnih obrazovnih isprava, rezultiralo je prvim zatvorskim kaznama u Crnoj Gori. Kako navodi Zarija Pavićević iz pokreta Alternativa, najviše ih je u oblasti zdravstva.

“Krenulo se, ja vam odgovorno tvrdim da će se sve to riješiti. Evo imamo samo 6 fakulteta iz Bosne i Hercegovine koji su blokirani, imamo Srbiju, srednju medicnsku školu iz Tutina kojoj je zablokiran proces nostrifikacije, imamo koliko se ne varam i Milutin Milanković, oko 130 diploma“, kazao je Zarija Pavićević iz Pokreta Alternativa.

Provjere u javnom sektoru mogle bi imati ozbiljne pravne posljedice. Za one kod kojih se dokaže nezakonito sticanje obrazovanja, zakon predviđa do 5 godina zatvorske kazne.

„Od 25 hiljada diploma, skoro jedna trećina je javnih službenika koja ima sumnjive obrazovne kvalifikacije“, naglasio je Pavićević.

Posebno zabrinjava stanje u zdravstvenom sistemu, gdje su brojni zaposleni napredovali zahvaljujući dokumentima stečenim van zemlje za simboličan iznos.

“Sad da uđete u Klinički centar Crne Gore možete mahom da vidite glavne sestre i tehničare sa diplomama sa te visoko obrazovne ustanove i sa neke visoke medicinske škole strukovnih studija, dakle imali smo situaciju đe je desetina njih, išlo je čak i na stotinu, stotinu dvadeset, mislim da je ta cifra i vraćali su se sa diplomama“, kazao je Pavićević.

Kratak period školovanja, brza potvrda stečenih zvanja i gotovo istovremeno imenovanje na više funkcije otvorili su ozbiljna pitanja o zakonitosti nostrifikacije.

“Imali smo situaciju gdje su dvije koleginice sa istoga sprata, isti dan upisivale se na fakultet, isti dan završile fakultet, isti dan predale proces nostrifikacije i u par dana unaprijeđene sa pozicije medicinske seste na glavnu sestru“, kazao je Pavićević.

Kontrole će biti nastavljene i u narednom periodu, poručuje Pavićević, uz najavu revizije ranije priznatih diploma i pojačan nadzor nad zapošljavanjem u javnom sektoru u budućem periodu.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Krivična prijava protiv Novljanina, osumnjičen za nelegalnu gradnju u Đenovićima

Srijeda, 01.07.2026 | 09:58

Hercegnovska policija je, u koordinaciji sa nadležnim državnim tužiocem u Osnovnom državnom tužilaštvu u Herceg Novom, podnijela krivičnu prijavu protiv D.K. (47) iz tog grada zbog sumnje da je izvršio krivično djelo građenje objekta bez prijave i dokumentacije za građenje.  

Vlada utvrdila izmjene Zakona: Stroža kontrola prekursora po standardima EU

Srijeda, 01.07.2026 | 10:10

Vlada Crne Gore je, na predlog Ministarstva zdravlja, utvrdila Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o nadzoru i kontroli proizvodnje i prometa određenih supstanci koje se mogu upotrijebiti u proizvodnji opojnih droga i psihotropnih supstanci, kojim se dodatno unapređuje nacionalni sistem nadzora nad prometom prekursora i obezbjeđuje viši stepen usklađenosti sa pravnom tekovinom Evropske unije.  

Najviša temperatura koju ljudsko tijelo može da podnese

Srijeda, 01.07.2026 | 09:39

Sa klimatskim promjenama koje uzrokuju porast temperatura širom svijeta, ekstremne vrućine postaju sve češće - a samim tim i veća prijetnja po zdravlje.    

Mlađima od 21 godine zabrana vožnje noću, povratnicima oduzimanje vozila

Srijeda, 01.07.2026 | 08:29

Vozači mlađi od 21 godine neće moći da upravljaju vozilom snage motora veće od 80 kilovata, a biće im zabranjeno i da voze u periodu od ponoći do pet sati ujutru. To je predviđeno predlogom izmjena i dopuna Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima, koje je u parlamentu obrazložio ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović.  

Grčka: Srušila se stambena zgrada u Atini, spasioci izvlačili zarobljene

Utorak, 30.06.2026 | 20:21

U atinskom naselju Petralona u utorak je došlo do urušavanje četverospratne stambene zgrade prilikom čega je nekoliko osoba ostalo zarobljeno ispod ruševina.

U kotorskoj luci danas dva broda

Utorak, 30.06.2026 | 14:15

U kotorskoj luci danas su usidrena dva broda, sa preko 5.000 putnika, saopšteno je iz Luke Kotor, javlja Radio Kotor.

Pristupanje na Crnu Goru će koštati manje od jednog eura po građaninu EU godišnje

Utorak, 30.06.2026 | 12:44

Evropska komisija je usvojila finansijski paket kojim se utvrđuju budžetski aranžmani koji će se primjenjivati na Crnu Goru po njenom pristupanju Evropskoj uniji. Finansijski paket za Crnu Goru, ukupne je vrijednosti oko 3,2 milijarde eura, prenosi RTCG.

Mlade "lavice" oštećene za prvo mjesto, slijedi četvrtfinale Mundijala

Utorak, 30.06.2026 | 12:58

Mlade "lavice" su stale na korak od senzacije i pobjede protiv Danske koja bi im donijela prvo mjesto u grupi III glavne runde Svjetskog prvenstva u Kini.

Ulcinj: Uhapšen državljanin BiH, osumnjičen da je pucao iz pištolja i lomio stvari po kući

Utorak, 30.06.2026 | 11:00

Policija je u ulcinjskom naselju Donji Štoj uhapsila M.P. (27), državljanina Bosne i Hercegovine, zbog sumnje da je iz kuće ispalio dva hica, nakon što je agresivno lomio stvari, kojom prilikom je zadobio povrede po rukama i nogama.

MPNI: Savremena oprema i infrastruktura za moderniju Policijsku akademiju

Utorak, 30.06.2026 | 15:33

U okviru projekta "Bezbjednost za sve" (Security 4 All), koji Policijska akademija u Danilovgradu, kao nosilac projekta, realizuje u partnerstvu sa kompanijama Titan Security, Guardian World, SAB Security Montenegro i Udruženjem za zaštitu na radu, uspješno je realizovana značajna faza ulaganja u infrastrukturu i savremenu opremu za praktičnu obuku, uz podršku Regionalnog challenge fonda (RCF). To je saopšteno iz Ministarstva nauke, prosvjete i inovacija.

Netanjahu poručio Erdoganu: Bilo bi mudro da se smiri, 400 godina osmanske vladavine je završeno

Srijeda, 01.07.2026 | 10:33

Premijer Izraela Benjamin Netanjahu izjavio je da bi turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan trebao da se "smiri" kada je riječ o njegovoj retorici prema Izraelu.

Krivična prijava protiv Novljanina, osumnjičen za nelegalnu gradnju u Đenovićima

Srijeda, 01.07.2026 | 09:58

Hercegnovska policija je, u koordinaciji sa nadležnim državnim tužiocem u Osnovnom državnom tužilaštvu u Herceg Novom, podnijela krivičnu prijavu protiv D.K. (47) iz tog grada zbog sumnje da je izvršio krivično djelo građenje objekta bez prijave i dokumentacije za građenje.  

Da li je Klop Mesija Njemačke?

Srijeda, 01.07.2026 | 10:21

Nakon eliminacije Njemačke od Paragvaja u šesnaestini finala Svjetskog prvenstva, sve su glasnije spekulacije da bi Jirgen Klop mogao da naslijedi Julijana Nagelsmana na mjestu selektora.  

Vlada utvrdila izmjene Zakona: Stroža kontrola prekursora po standardima EU

Srijeda, 01.07.2026 | 10:10

Vlada Crne Gore je, na predlog Ministarstva zdravlja, utvrdila Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o nadzoru i kontroli proizvodnje i prometa određenih supstanci koje se mogu upotrijebiti u proizvodnji opojnih droga i psihotropnih supstanci, kojim se dodatno unapređuje nacionalni sistem nadzora nad prometom prekursora i obezbjeđuje viši stepen usklađenosti sa pravnom tekovinom Evropske unije.  

Najviša temperatura koju ljudsko tijelo može da podnese

Srijeda, 01.07.2026 | 09:39

Sa klimatskim promjenama koje uzrokuju porast temperatura širom svijeta, ekstremne vrućine postaju sve češće - a samim tim i veća prijetnja po zdravlje.    

Bijelsa napušta klupu Urugvaja: Razočarali smo navijače, odgovornost je moja

Srijeda, 01.07.2026 | 09:48

Marselo Bijelsa napušta mjesto selektora Urugvaja nakon što je reprezentacija završila nastup na Svjetskom prvenstvu već u grupnoj fazi. Time je okončan njegov mandat obilježen smjenom generacija, odricanjem od legendi poput Luisa Suareza i Edinsona Kavanija, ali i nesuglasicama unutar tima.  

Mbape srušio još jedan rekord, sada napada Mesija i vječnu listu

Srijeda, 01.07.2026 | 09:34

Kilijan Mbape bio je dvostruki strijelac u rutinskoj pobjedi Francuske nad Švedskom (3:0) u šesnaestini finala 23. Svjetskog prvenstva, potvrdivši još jednom svoju super formu na turniru.

Španija primila više od milion zahtjeva za legalizaciju boravka migranata: "Bez njih bi se zatvorilo 90.000 kafića"

Srijeda, 01.07.2026 | 09:23

Više od milion migranata bez regulisanog boravišnog statusa i tražilaca azila podnijelo je zahtjev za legalizaciju svog boravka u Španiji u okviru vladinog programa koji ima za cilj da iskoristi prednosti imigracije i odbrani takvu politiku u vrijeme kada većina evropskih zemalja pooštrava uslove za ulazak stranaca.

MVP: Zatražićemo informacije o mogućem prekoračenju ovlašćenja i postupanju policije na Kosovu

Srijeda, 01.07.2026 | 09:00

Ministarstvo vanjskih poslova (MVP) saopštilo je da je Ambasada Crne Gore u Prištini odmah po saznanju da je na Kosovu privedeno više osoba, među kojima su mogli biti i crnogorski državljani, uspostavila kontakt sa nadležnim institucijama, te da će od kosovskih organa zatražiti sve relevantne informacije o navodima da je tokom privođenja i zadržavanja bilo prekoračenja ovlašćenja policije.

Milatović: EU se priprema za Crnu Goru, vrijeme je da završimo evropski put

Srijeda, 01.07.2026 | 08:32

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović pozdravio je odluku Evropske komisije o usvajanju finansijskog paketa za Crnu Goru, ocjenivši kako je riječ o jednom od najkonkretnijih koraka ka punopravnom članstvu naše zemlje u EU.