Petak, 06.02.2026 | 11:46
IZVOR: TV E/ Standard

Rabrenović: Trgovci će vrlo vjerovatno povećati cijene kako bi platili radnicima radnu nedjelju

Za radnu nedjelju trgovac će morati da isplati i veće zarade zaposlenima, a taj novac će morati da prihoduje na neki način, što ne isključuju novo povećanje cijena, jer trgovci postoje zbog profita i neće svoj profit smanjivati – rekao je u jutarnjem programu Budilnik, na Televiziji E, doktor ekonomskih nauka Jovo Rabrenović iz Instituta ekonomskih nauka.




Foto: YouTube screenshot/Centar za monitoring CEMI

Ustavni sud je proglasio neustavnim odluku o neradnoj nedjelji, i poslao novu odluku Službenom listu da je u prvom sljedećem izdanju objavi. Tim objavljivanjem, ta odluka stupa na snagu.

“Službeni list to može uraditi večeras, može uraditi za sedam dana u narednom broju, a nadamo se da će to biti malo kasnije i da neće žuriti sa tim. Prije svega zbog velikog broja radnika uslužnih djelatnosti koji rade u trgovinskim objektima i kojima je ta nedjelja bilo vrlo značajna i korisna”, rekao je Rabrenović.  

Smatra da je korisno da jedan dio trgovaca radi nedjeljom, kako zbog samih građana Crne Gore koji će imati mogućnost da trguju  nedjeljom, a naročito u kontekstu turističke destinacije.

Ističe da bi se moglo primijeniti rješenje kao što je to uradila susjedna Hrvatska, pa uz zabranu rada nedjeljom velikih trgovinskih lanaca omogućila je rad malim porodičnim obrtima, što bi bilo poželjno, dodaje on, jer bi se time podsticali i jačali mali preduzetnici. 

“U tim mjesecima ljetnje i zimske turističke sezone mora imati neke objekte koji rade i u kojima potrošači, bilo domaći, bilo inostrani, mogu da kupe određene proizvode koji su mu potrebni i na taj način da omogući sebi mozda i ugodniji boravak u Crnoj Gori”, zaključio je Rabrenović.

Rabrenović kaže da je pitanje o zabrani rada prodavnica u okviru pumpi vrlo problematično i da će biti dosta diskusija jer je vrlo teško na isti način tretirati prodavnice koje postoje u jednom dijelu benzinskih pumpi.

“Način registracije benzinskih pumpi i objekata u njima je takav da su one registrovane kao jedinstven prostor i da taj prostor mora funkcionisati na potpuno otvoren način. Ne možemo blokirati kasu koja radi za plaćanje goriva i plaćanje proizvoda koji se kupuju na pumpi, da potrošači prolaze pored rafova a da pritom ne smiju uzeti proizvod koji je na rafu. U teoriji u Crnoj Gori sve funkcioniše ali u praksi to ne polazi za rukom jer ako bi se rad objekata trgovine na benzinskim pumpama zabranio, takav model ne bi funkcionisao. Bolje je omogućiti rad nedeljom radnicima koji to žele uz ono što je zakonom predviđeno a to je povećanje dnevnice za 80%. Prema analizama koje su rađene u državama Evropske unije produženje radnog vremena nije nužno uticalo na povećanje prihoda, čak je došlo do obrnuto proporcionalnih situacija gdje je došlo do smanjenja prihoda”, zaključio je Rabrenović. 

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Šćepanović: Znamo gdje je Medenica bio kad je napustio svoj stan u noći prije izricanja presude i ko mu je pružao logistiku

Četvrtak, 05.02.2026 | 20:52

Direktor Uprave policije Lazar Šćepanović saopštio je da je policija utvrdila gdje je Miloš Medenica boravio u noći kada je napustio svoj stan i ko mu je dao logistiku, ali detalje te informacije nije htio da otkrije javnosti.

Najbogatiji Crnogorac na računu ima 7,9 miliona eura

Četvrtak, 05.02.2026 | 14:37

Najveći depozit jednog crnogorskog državljanina iznosi 7,9 miliona eura, dok je najveći pojedinačni depozit u crnogorskom bankarskom sistemu, u vlasništvu domaćeg pravnog lica, čak 61,9 miliona eura.

Susret Đukanovića i Kurtija, govorili o procesima na Zapadnom Balkanu

Četvrtak, 05.02.2026 | 16:10

Na proputovanju kroz Prištinu kratko sam se sreo s premijerom Aljbinom Kurtijem i čestitao mu nedavnu izbornu pobjedu, objavio je na mreži X bivši predsjednik Milo Đukanović.

Ustavni sud dostavio Službenom listu odluku o ukidanju neradne nedjelje

Četvrtak, 05.02.2026 | 15:37

Ustavni sud Crne Gore dostavio je Službenom listu odluku o ukidanju člana 35a Zakona o unutrašnjoj trgovini, koji je propisivao zabranu rada trgovina nedjeljom i u dane državnih i drugih praznika, saopšteno iz tog suda.

Saslušaće Šaranovića, Šćepanovića i Janovića zbog bjekstva Medenice

Četvrtak, 05.02.2026 | 13:30

Odbor za bezbjednost i odbranu Skupštine Crne Gore prihvatio je inicijativu za kontrolno saslušanje ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića, direktora Uprave policije Lazara Šćepanovića i direktora Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB) Ivice Janovića u vezi sa bjekstvom prvostepeno osuđenog Miloša Medenice.

Bijelo Polje: Državljanka Srbije osumnjičena za krađu novca

Petak, 06.02.2026 | 13:19

Policija je u Bijelom Polju podnijela krivičnu prijavu protiv državljanke Srbije E.D. (19), zbog teške krađe na štetu jednog lica iz tog grada.

Rekord: U Sjevernoj Makedoniji zaplijenjeno 27 tona marihuane

Petak, 06.02.2026 | 13:15

Ukupno 27 tona marihuane zaplijenjeno je u četvrtak uveče u Sjevernoj Makedoniji, a zapljena je povezana sa švercom droge u Srbiju i pet tona marihune koja je pronađena u selu Konjuh kod Kruševca. Policija Sjeverne Makedonije je u četvrtak uveče u Skoplju zaplijenila deset tona marihuane u prostoru bivšeg industrijskog kompleksa OHIS, gdje je registrovano sjedište „Alfafarm DOO Skopje“.

Armenko: Ustavni sud efikasno sprovodi Plan rješavanja predmeta za 2026. godinu

Petak, 06.02.2026 | 13:03

Ustavni sud Crne Gore februar je započeo odlučivanjem po ustavnim žalbama podnijetim tokom 2024. godine, dok je planirano da se već sredinom godine započne odlučivanje o žalbama iz 2025. godine, što predstavlja dio aktivnosti usmjerenih na obezbjeđivanje blagovremene zaštite ustavnih prava građana, saopštila je predsjednica Suda Snežana Armenko.

Pojačane kontrole OKG I OIL na primorju: Kontrolisano 70 vozila i osoba, kod jedne pronađen kokain

Petak, 06.02.2026 | 12:52

Pripadnici Posebne jedinice policije juče su, na području Kotora, Tivta, Budve i Bara izvršili ciljane kontrole i tom prilikom kontrolisali oko 70 osoba i vozila, saopštila je Uprava policije UP.

Vučević se oprostio od Čikaga: Mogli smo više da postignemo na terenu

Petak, 06.02.2026 | 12:45

Crnogorski centar Nikola Vučević oprostio se od Čikaga nakon pet sezona. On je u objavi na društvenoj mreži "X" poručio da je zahvalan na svemu što mu je klub pružio, te da je očekivao da će postići više.

Abazović iz Vašingtona: "Antimafija" zakon najbolji mehanizam za borbu protiv OKG

Petak, 06.02.2026 | 12:15

Predsjednik Građanskog pokreta URA dr Dritan Abazović boravio je u Vašingtonu, gdje je održan Nacionalni molitveni doručak. Pored učešća na tom događaju, koji okuplja brojne lidere iz svih zemalja svijeta, Abazović je održao niz bilateralnih susreta, a učestvovao je i na konferenciji o narko-terorizmu, održanoj na Kapitol Hilu.

Đeljošaj: Vlada poštuje odluku Ustavnog suda o neradnoj nedjelji, dijalogom doći do rješenja

Petak, 06.02.2026 | 12:15

Skupštinski Odbor za ekonomiju, finansije i budžet raspravlja danas o neradnoj nedjelji, u kontekstu odluke Ustavnog suda.

GP Vraćenovići: Oduzete elektronske cigarete vrijedne više od 3.000 eura, krivična prijava protiv jedne osobe

Petak, 06.02.2026 | 12:12

Na graničnom prelazu Vraćenovići je, tokom kontrole autobusa, kod putnika M.K. (50) pronađeno 400 komada elektronskih cigareta vrijednosti oko 3.200 eura i na teret mu se stavlja krijumčarenje, saopšteno je iz Uprave policije.

Podgorica ostvarila 342.000 noćenja u 2025. godini: Rast broja turista i snažan razvoj manifestacija

Petak, 06.02.2026 | 12:07

Glavni grad Crne Gore nastavlja da potvrđuje poziciju rastuće urbane turističke destinacije, uz zabilježen porast broja turista i ohrabrujuće trendove u popunjenosti smještaja tokom prethodne godine.

Beranac osumnjičen da je kao povjerenik firme iz Podgorice uništio stomatološku opremu iz osnovne škole

Petak, 06.02.2026 | 12:03

Iz Uprave policije saopšteno je da je podnijeta krivična prijava protiv R.O. iz Berana koji je, kako se sumnja, kao povjerenik jedne firme iz Podgorice uništio stomatološku opremu iz prostorija jedne osnovne škole u Beranama u vrijednosti 2.180 eura, a koja je vlasništvo Doma zdravlja iz Berana.