Srijeda, 11.02.2026 | 13:05
IZVOR: DAN

Mizerno uvećanje naknada: Socijala veća za 1,5 eura

Januarskim usklađivanjem materijalnih davanja, socijala za pojedinca uvećana je sa dosadašnjih 98,44 eura na 99,97 eura




Foto: Ilustracija/ Pixabay

Dok državne institucije u toku samo jedne godine potroše najmanje tri miliona eura za kupovinu novih putničkih vozila u ionako preglomaznom voznom parku, i dok se primanja javnim funkcionerima uvećavaju dodacima i varijabilama, pa za mjesec prime ono što najmanje 30.000 zaposlenih u Crnoj Gori sa minimalnom platom zaradi za pola godine, najsiromašniji građani crnogorskog društva će u narednih šest mjeseci primati socijalnu pomoć uvećanu za svega 1,53 eura. Januarskim usklađivanjem materijalnih davanja, socijala za pojedinca uvećana je sa dosadašnjih 98,44 eura na 99,97 eura.

Prethodno su i crnogorski penzioneri "čašćeni" tako što su njihova primanja porasla za 0,38 odsto. Prema tom rastu, minimalna penzija u Crnoj Gori od 450 eura, koja nije uvećavana prethodne dvije godine, u januaru je dočekala povećanje od 1,74 eura. Minimalnu penziju prima više od polovine penzionera u državi.

Što se tiče socijalnih davanja, pomoć za dvočlanu porodicu od ovog mjeseca će iznositi 120,04 eura, što je rast sa 118,21 euro, odnosno za 1,83 eura u odnosu na avgust prošle godine. Materijalno obezbjeđenje (MOP) za tročlanu porodicu iznosi 144,11 eura i uvećano je za 2,2 eura. Za četvoročlanu porodicu socijala je veća za 2,6 eura i sada iznosi 170,11 eura. MOP za petočlanu porodicu sada će iznositi 190,10 eura, odnosno 2,9 eura više.

Lice koje je dijete bez roditeljskog staranja ubuduće će primati 190,07 eura, umjesto dosadašnjih 187,17 eura. Lična invalidnina će u narednom šestomjesečnom periodu iznositi 338,13, odnosno 5,16 eura više nego dosad. Lice koje nije korisnik prava na dodatak za njegu i pomoć, u skladu sa Zakonom o socijalnoj dječijoj zaštiti, na ime lične invalidnine primaće 214,13, što je uvećanje sa 210,86 eura.

Naknada po osnovu rođenja djeteta za lice koje je na evidenciji Zavoda za zapošljavanje Crne Gore i redovnog studenta ubuduće će iznositi 119,97, odnosno 1,83 eura više.

Dodatak za njegu i pomoć u narednom šestomjesečnom periodu iznosiće 99,20, dok su troškovi sahrane određeni na 496,13 eura.

Roditelj/staratelj korisnika prava na ličnu invalidninu mjesečno će primati 292,97, što je povećanje sa 288,5 eura.

Prvim ovogodišnjim usklađivanjem visine socijalnih davanja, određeni su i novi iznosi naknada za novorođenčad izmjenama Zakona o dječijoj i socijalnoj zaštiti. Za prvorođeno dijete naknada iznosi 1.112 eura (17 eura više), za drugorođeno – 1.669 eura (povećanje za 20 eura), za trećerođeno – 2.225 eura (povećanje za 34 eura), a za četvrtorođeno i svako sledeće po 2.782 eura (povećanje za 43 eura).

Visina naknade za prvorođeno dijete korisnika materijalnog obezbjeđenja porodice (MOP) iznosi 1.223 eura (18 eura više), za drugorođeno – 1.780 eura (27 eura više), a za trećerođeno – 2.337 eura (37 eura više). Četvrtorođeno i svako sledeće dijete korisnika MOP-a primiće naknadu u iznosu od 2.893 eura (45 eura više).

Dječiji dodatak za djecu do 18 godina i dalje će iznositi 30 eura i iznos tog davanja je nepromjenjiv, a poslanici ranije nijesu htjeli ni da uzmu u razmatranje njegovo povećanje.

Visina dodatka djeteta korisnika materijalnog obezbjeđenja i onoga čiji je roditelj, usvojilac, staralac, hranitelj, kao korisnik materijalnog obezbjeđenja zasnovao radni odnos na osnovu sporazuma o aktivnom prevazilaženju nepovoljne socijalne situacije, iznosiće 63,40, što je povrećanje za 0,97 eura.

Dječiji dodatak za dijete korisnika dodatka za njegu i pomoć narednih šest mjeseci iznosiće 74,91 euro, odnosno 1,14 eura više, a za djecu bez roditeljskog staranja i za korisnika lične invalidnine po 86,46, što je povećanje za 1,32 eura.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Aranitović: Novi IRMS sistem protiv preduzetništva i za tjeranje investitora

Četvrtak, 02.07.2026 | 18:21

Odbornica DPS-a u Skupštini Glavnog grada Ksenija Aranitović kritikovala je novi sistem Poreske uprave koji već duže ne funkcioniše onako kako je planirano, pa građani imaju problema da registruju preduzeća.

Air Montenegro u petak dočekuje četvrti avion u floti

Četvrtak, 02.07.2026 | 17:56

Nacionalna avio-kompanija Air Montenegro u petak, 3. jula, organizovaće svečani doček novog aviona, koji će se pridružiti njenoj floti kao četvrta letjelica.

Radunović: U 2026. rekordna isplata obeštećenja vlasnicima oduzete imovine

Četvrtak, 02.07.2026 | 16:57

Vlada Crne Gore je napravila značajan korak u procesu povraćaja i obeštećenja bivših vlasnika oduzetih imovinskih prava, obezbijedivši za 2026. godinu rekordnu isplatu obeštećenja – najveću od početka primjene Zakona o povraćaju oduzetih imovinskih prava i obeštećenju. To je saopšteno iz Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine.

Pojačan inspekcijski nadzor tokom ljeta: 110 inspektora na terenu, fokus na sivu ekonomiju i bezbjednost

Četvrtak, 02.07.2026 | 14:59

Danas je predstavljen Akcioni plan pojačanog inspekcijskog nadzora za ljetnju turističku sezonu, koji će ove godine biti sproveden u nešto drugačijem formatu u odnosu na prethodne godine.

Cijene nafte pale ispod 72 dolara

Četvrtak, 02.07.2026 | 12:54

Cijene nafte pale su u srijedu ispod 72 dolara, odražavajući očekivanja investitora da će Iran i Sjedinjene Američke Države (SAD) uskoro usaglasiti okvir za pregovore koji bi otklonio prepreke normalizaciji plovidbe kroz Ormuski moreuz.

Vujović: Evropsku šansu ćemo pretvoriti u konkretan razvoj

Četvrtak, 02.07.2026 | 18:33

Uključivanje Crne Gore u naredni sedmogodišnji budžet Evropske unije za period 2028–2034. predstavlja jednu od najsnažnijih potvrda da je evropska budućnost naše države realna, opipljiva i sve bliža, dok će sektor kulture ovu istorijsku šansu pretvoriti u konkretan razvoj. To je poručila ministrka kulture i medija dr Tamara Vujović komentarišući projekcije Evropske komisije da bi Crna Gora mogla da koristi oko 3,2 milijarde eura iz budžeta Evropske unije, po strukturi koja važi za države članice.

Aranitović: Novi IRMS sistem protiv preduzetništva i za tjeranje investitora

Četvrtak, 02.07.2026 | 18:21

Odbornica DPS-a u Skupštini Glavnog grada Ksenija Aranitović kritikovala je novi sistem Poreske uprave koji već duže ne funkcioniše onako kako je planirano, pa građani imaju problema da registruju preduzeća.

BS osudila odluku Srbije: Komnenić se ne može porediti s Vučićevićem

Četvrtak, 02.07.2026 | 18:05

Bošnjačka stranka najoštrije je osudila zabranu ulaska u Republiku Srbiju novinaru "Vijesti" Petru Komneniću kao recipročnu mjeru zbog zabrane ulaska u Crnu Goru Draganu J. Vučićeviću.

Air Montenegro u petak dočekuje četvrti avion u floti

Četvrtak, 02.07.2026 | 17:56

Nacionalna avio-kompanija Air Montenegro u petak, 3. jula, organizovaće svečani doček novog aviona, koji će se pridružiti njenoj floti kao četvrta letjelica.

Ronaldo pred duel sa Hrvatskom: Da se osjećamo kao kod kuće

Četvrtak, 02.07.2026 | 17:44

Portugal i Hrvatska odigraće jedan od derbi susreta šesnaestine finala Svjetskog prvenstva u noći između četvrtka i petka u 01:00h po srednjeevropskom vremenu.

Mandić: Neki u našem korpusu krenuli starim putevima, koji su bili neuspješni

Četvrtak, 02.07.2026 | 17:31

Predsjednik Skupštine i lider Nove srpske demokratije Andrija Mandić kazao je kako su neki u njihovom korpusu odlučili da idu starim putevima.

Gorčević: Evropski fondovi pripremaju Crnu Goru za punopravno članstvo

Četvrtak, 02.07.2026 | 17:14

Ministarka evropskih poslova, Maida Gorčević, kazala je da je Crna Gora od 2016. godine iz Evropskih fondova povukla oko 930 miliona eura, a da je naša zemlja više od polovine tog iznosa dobila u posljednje tri godine.

Radunović: U 2026. rekordna isplata obeštećenja vlasnicima oduzete imovine

Četvrtak, 02.07.2026 | 16:57

Vlada Crne Gore je napravila značajan korak u procesu povraćaja i obeštećenja bivših vlasnika oduzetih imovinskih prava, obezbijedivši za 2026. godinu rekordnu isplatu obeštećenja – najveću od početka primjene Zakona o povraćaju oduzetih imovinskih prava i obeštećenju. To je saopšteno iz Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine.

Cetinje: U srednjim školama ostalo još 67 slobodnih mjesta

Četvrtak, 02.07.2026 | 16:45

U prvom upisnom roku za srednje škole na Cetinju najveće interesovanje među budućim srednjoškolcima vladalo je za obrazovni program Hotelsko-turistički tehničar u Srednjoj stručnoj školi, gdje su upisana 24 učenika, dok su ostala slobodna još dva mjesta.

Sjajna vijest iz Portugala: Crnogorski vaterpolisti su u polufinalu Svjetskog prvenstva za juniore

Četvrtak, 02.07.2026 | 16:34

Crnogorska reprezentacija savladala je u četvrtfinalu selekciju Grčke, rezultatom 10:8 (4:1, 2:3, 2:3, 2:1).