Četvrtak, 26.02.2026 | 21:49
IZVOR: rtcg.me

Rasprava o Ustavnom sudu - Vuković-Kuč: Klasična pijačna nagodba! Rovčanin: Nema kalkulacija, zbog prošlih grešaka potreban je dodatni oprez

U emisiji „Argumenti“ večeras na TVCG1 govorilo se o tome zašto Skupština ne uspijeva da izabere sudije Ustavnog suda i kakve posljedice to ima.




Foto: Demokrate, DPS & predsjednik.me

Aleksandra Vuković-Kuč (DPS) kazala je da se priča o Ustavnom sudu odgađa jer se većina oko sljedećeg člana ili članice Ustavnog suda pogađa.

„Dakle, klasična pijačna nagodba i slobodno možemo da kažemo da je Ustavni sud epska priča u nastavcima. Politička saga koja traje nekoliko godina, koja uznemirava crnogorsku javnost, jer je Ustavni sud najviša sudska instanca koja treba da štiti Ustav, državu i njen građanski koncept. Nalazimo se u vanrednom stanju gdje se neozbiljna i neodgovorna vladajuća većina ne može dogovoriti jer je u pitanju klasična trgovina i Crna Gora zbog toga veoma strada“, rekla je Vuković-Kuč.

Ona je pomenula današnji intervju ambasadora Evropske unije u Crnoj Gori Johana Satlera, koji je ukazao na sporost procesa ka evropskim integracijama, naročito naglasivši neophodnost imenovanja sudija Ustavnog suda.

„Mislim da je vrijeme da se stavi tačka na ovu priču“, kazala je Vuković-Kuč.

Navela je da je vladajuća većina srušila koncept inkluzivnosti povodom Ustavnog suda i da nije ni u jednom momentu uključila opoziciju.

„Imamo vanrednu situaciju da u ovom trenutku u parlamentu većina ima podršku od 54 poslanika, ali to nikako ne smije da ugrozi ustavni princip inkluzivnosti i opozicija je bila neophodna u tom pregovaranju. Mogu slobodno reći da je samo jedan sudija Ustavnog suda koji je do sada izabran, Mugoša, plod razgovora i konsenzusa i čini mi se da su u njegovom slučaju stručnost i profesionalnost odlučivale“, kazala je Vuković-Kuč.

Dodala je da je ovo trenutak kada svi treba da se uozbilje, posebno vladajuća većina, jer ima najveću odgovornost u državi i društvu, te da se nada da će u najranijem periodu biti izabran i kompletiran Ustavni sud.

Kazala je da mora da postoji minimum odgovornosti demokratske prakse i pozvala opoziciju da se uključi u proces kako bi bio čist i kako bi se pred domaćom i međunarodnom javnošću poslala poruka da se o tako važnim pitanjima odlučuje konsenzualno.

Na pitanje voditeljke zbog čega je odloženo glasanje o Krstonijeviću, Nikola Rovčanin, poslanik Demokrata, demantovao je navode da postoje kalkulacije i tajni razgovori.

„Nema nikakvih kalkulacija i tajnih razgovora. Nema nikakvih podjela na ovog ili onog kandidata, na vašeg, našeg ili njihovog“, kazao je Rovčanin.

On je naveo da je zadatak parlamentarne većine da isporuči dobre rezultate, prije svega u oblasti vladavine prava, gdje je ključan Ustavni sud, koji treba da bude sačinjen od sudija sa punim profesionalnim integritetom, moralnom komponentom i odnosom prema poslu.

„Zašto je to važno? Mora se analizirati iz prethodnog perioda uloga Ustavnog suda. Otprilike bih izdvojio tri vrste anomalija prilikom donošenja odluka. Prva je uloga suda kada odlučuje po ustavnim žalbama u vezi sa ukidanjem pritvora, druga je odlučivanje sudija Ustavnog suda o samima sebi, a treća odlučivanje Ustavnog suda kada su u pitanju izborni procesi“, kazao je Rovčanin.

Govoreći o ukidanju pritvora, naveo je primjere Miloša Medenice i Petra Lazovića.

„U slučaju Miloša Medenice, Ustavni sud je u proljeće 2023. godine odlučio da odbije ustavnu žalbu na rješenje o određivanju pritvora, a godinu dana nakon toga, pri istom činjeničnom stanju, donio odluku da ga pusti iz pritvora. Dvije sutkinje Ustavnog suda tada su izdvojile mišljenje. U slučaju Petra Lazovića – isto. Jednom je, pri istom činjeničnom stanju, odlučeno da se žalba odbaci, drugi put da se prihvati“, kazao je Rovčanin.

Drugu vrstu anomalije, kako je naveo, predstavlja odlučivanje sudija o sopstvenim pravima.

„Kada su sudije, naročito sudije Đuranović i Šćepanović, odlučivale o svojim pravima, odnosno o tome kada treba da odu u penziju. Bilo je nevjerovatno da smo i nakon izvještaja Venecijanske komisije, gdje je bio utvrđen konflikt interesa, morali da donosimo novi zakon“, kazao je Rovčanin.

Treća vrsta anomalija, prema njegovim riječima, odnosi se na izborna prava, gdje se Ustavni sud, u zavisnosti od političkih interesa nekadašnjih vladajućih elita, usmjeravao i pri istom činjeničnom stanju donosio različite odluke.

„Ustavni sud mora da bude čist i da ga čine ljudi sa integritetom. Što se tiče Skupštine i Ustavnog odbora, uradili smo transparentan proces, saslušali sve kandidate, i to pred licem javnosti. Svi kandidati su bili kvalitetni, ali mi smo izabrali najbolje – i Jovanu Jovanović i Nikolu Mugošu“, kazao je Rovčanin.

Dodao je da su se, kada je u pitanju predlog kandidata predsjednika Crne Gore, u odnosu na prvu kandidatkinju izjasnili i da je nijesu podržali iz razloga koje nije želio da ponavlja, dok su drugog kandidata podržali i glasali za njega u drugom krugu.

„Važno je da svi uložimo dodatni napor da napravimo Ustavni sud koji će činiti čisti profesionalci, bez primjera iz prošlosti. Zato je potreban dodatni oprez i dijalog i nadam se da ćemo u narednom periodu uspjeti da kompletiramo Ustavni sud“, kazao je Rovčanin.

Oba poslanika istakla su da su optimisti da će Ustavni sud biti kompletiran i da bi sudije trebalo da budu profesionalci.

Na pitanje voditeljke da li je bilo pravog dijaloga prije nego što je predsjednik predložio Krstonijevića, Nebojša Vuksanović, savjetnik predsjednika, kazao je da Ustavni sud mora da bude kompletiran, funkcionalan i da ne smije biti partijski, te da ne postoje nikakve kalkulacije kada je u pitanju predlaganje kandidata.

Podsjetio je da od ukupno sedam sudija Ustavnog suda, pet bira Skupština, a dva Skupština na predlog predsjednika države.

Kazao je da je predsjednik raspisao konkurs, obavio intervjue sa kandidatima i predložio ih Skupštini.

„Od pojedinih poslaničkih klubova čuli smo priče da nije bilo konsultacija i da proces nije bio transparentan. Pred drugi krug glasanja za gospođu Vučinić uvažena je sugestija poslaničkih klubova i neki su bili na konsultacijama, ali ni nakon toga nijesu glasali za Vučinić. Takođe, prije glasanja o Krstonijeviću, bile su konsultacije sa određenim poslaničkim klubovima. Predstavnici DPS-a su došli na konsultacije, dok iz Demokrata nijesu. Bez obzira na to, za Krstonijevića je u prvom krugu glasalo svega 25 poslanika“, kazao je Vuksanović.

Dodao je da tokom rasprave u Skupštini nijesu čuli nijedan argument zbog čega predloženi kandidati ne bi mogli biti izabrani.

„Ustavni sud mora da bude nepartijski, kompletiran i funkcionalan“, poručio je Vuksanović.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Rusija: Telegram će biti blokiran početkom aprila

Četvrtak, 26.02.2026 | 21:28

Ruske vlasti odredile su vremenski rok za blokiranje mesindžera Telegram i razmatraju preduzimanje ove mjere početkom aprila, prenosi ruski portal RBK, pozivajući se na izvore upoznate sa diskusijama unutar nadležnih agencija. Dva izvora bliska Kremlju navela su da je ovo konačna odluka.

Kijev procijenio štetu od ratnog razaranja – gore nego u Gazi

Četvrtak, 26.02.2026 | 21:19

Razmjere ratom nastale štete u Ukrajini su toliko velike da potrebe za obnovom značajno premjašuju procene napravljene nakon borbi u Gazi i rata na Zapadnom Balkanu. Istovremeno, dio sredstava bi mogao da dođe iz zamrznute ruske imovine, koju Ukrajina planira da koristi za obnovu.  

Zirojević: Predsjednik Višeg suda najavio nedolazak na sjednicu odbora, klasičan kukavičluk i bijeg od odgovornosti

Četvrtak, 26.02.2026 | 19:59

Nakon što je predsjednik Višeg suda Zoran Radović obavijestio predsjednika Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu Zorana Mrkića da neće prisustvovati sjednici Odbora za bezbjednost i odbranu čija je tema “Utvrđivanje okolnosti u vezi s bjegstvom prvostepeno osuđenog Miloša Medenice”, reagovao je poslanik Socijaldemokrata i član Evropskog saveza, Nikola Zirojević.   

Crna Gora pred zatvaranjem poglavlja 21 na Međuvladinoj konferenciji 17. marta

Četvrtak, 26.02.2026 | 20:12

Međuvladina konferencija na kojoj će Crna Gora zatvoriti poglavlje 21 - Transevropske transportne mreže, trebalo bi da bude održana 17. marta, saznaje TVCG u Briselu.

Ušao s klupe i odlučio meč – Krstović donio Crnoj Gori predstavnika u nokaut fazi Lige šampiona

Srijeda, 25.02.2026 | 22:03

Boginja je odigrala bogovski - Atalanta je u osmini finala Lige šampiona, nakon što je sa penala koji je izborio Nikola Krstović u posljednjem sekundama eliminisala Borusiju Dortmund - 4:1.

Bar: Osumnjičeni inspektor uhapšen zbog mita od 200 eura

Četvrtak, 26.02.2026 | 10:52

Osnovno državno tužilaštvo (ODT) u Baru odredilo je zadržavanje M.R, policijskom službeniku-inspektoru, zbog sumnje da je izvršio krivično djelo zloupotreba službenog položaja, naveli su iz tog tužilaštva.

Upravni sud odbio kao neosnovanu tužbu MANS-a protiv odluke ASK-a kojom je utvrđeno da Đukanović nije prekršio Zakon

Četvrtak, 26.02.2026 | 13:06

Upravni sud odbio je presudom od 26. januara ove godine odbio kao neosnovanu tužbu Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) podnijetu protiv odluke Agencije za sprečavanje korupcije (ASK) od 12.oktobra 2022. godine, kojom je utvrđeno da Milo Đukanović nije prekršio član 23 stav 2 Zakona o sprječavanju korupcije, naveli su iz tog suda.

Čarapić: Konatar tvrdio da nema para, a sad predlaže povećanje penzija

Četvrtak, 26.02.2026 | 10:16

Reagujući na najavu poslanika GP URA Miloša Konatara da će ta partija tražiti povećanje svih penzija za 40 eura u okviru budžeta za 2026. godinu, poslanik Pokreta Evropa sad (PES) Vasilije Čarapić je pitao kako je Konatar prije nekoliko mjeseci tvrdio da nema para za povećanje, a sada ga sam predlaže.

Denver pobijedio Boston, dva poena Vučevića

Četvrtak, 26.02.2026 | 08:34

Na krilima Nikole Jokića, Denver je pred svojim navijačima savladao ekipu Bostona rezultatom 103:84. Nikola Vučević je meč završio sa dva poena, a imao je i osam skoskova i jednu asistenciju.

Rasprava o Ustavnom sudu - Vuković-Kuč: Klasična pijačna nagodba! Rovčanin: Nema kalkulacija, zbog prošlih grešaka potreban je dodatni oprez

Četvrtak, 26.02.2026 | 21:49

U emisiji „Argumenti“ večeras na TVCG1 govorilo se o tome zašto Skupština ne uspijeva da izabere sudije Ustavnog suda i kakve posljedice to ima.

Rusija: Telegram će biti blokiran početkom aprila

Četvrtak, 26.02.2026 | 21:28

Ruske vlasti odredile su vremenski rok za blokiranje mesindžera Telegram i razmatraju preduzimanje ove mjere početkom aprila, prenosi ruski portal RBK, pozivajući se na izvore upoznate sa diskusijama unutar nadležnih agencija. Dva izvora bliska Kremlju navela su da je ovo konačna odluka.

Sve više maloljetnika završava u Hitnoj pomoći zbog alkohola

Četvrtak, 26.02.2026 | 21:07

Čaše sve češće podižu oni koji za alkohol još nijesu dovoljno odrasli, a nerijetko tinejdžeri zbog pijanstva završe i u Hitnoj pomoći. 

Pavličić: Učešće Radovića na kontrolnom saslušanju moglo bi narušiti samostalnost i nezavisnost sudske vlasti

Četvrtak, 26.02.2026 | 20:57

Predsjednica Vrhovnog suda Valentina Pavličić u dopisu parlamentu saopštila da ne postoje ustavni i zakonski osnovi, niti međunarodno priznati standardi koji opravdavaju učešće predstavnika sudske vlasti na kontrolnom saslušanju u formatu u kom je poziv upućen.  

Sarajevo vraća spomenik Francu Ferdinandu

Četvrtak, 26.02.2026 | 20:45

Gradsko vijeće Sarajeva usvojilo je danas inicijativu Kluba odbornika Stranke za BiH za vraćanje spomenika austrougarskom prestolonasljedniku Francu Ferdinandu i njegovoj supruzi Sofiji kod Latinske ćuprije, nekadašnjeg Principovog mosta.  

Šira ovlašćenja tajnoj službi - operativci mogu da zovu i bez policije

Četvrtak, 26.02.2026 | 20:27

Šta piše u amandmanima na Predlog zakona o Agenciji za nacionalnu bezbjednost  

Prokuplje: Maloljetnici pretukli nastavnika škole i vršnjaka

Četvrtak, 26.02.2026 | 20:11

Dvojica maloljetnika iz Prokuplja pretukla su vršnjaka (13), a prethodno su napali nastavnika i pomoćnog radnika Osnovne škole “9. oktobar”. Policiji je slučaj prijavila majka pretučenog djeteta.  

Kijev procijenio štetu od ratnog razaranja – gore nego u Gazi

Četvrtak, 26.02.2026 | 21:19

Razmjere ratom nastale štete u Ukrajini su toliko velike da potrebe za obnovom značajno premjašuju procene napravljene nakon borbi u Gazi i rata na Zapadnom Balkanu. Istovremeno, dio sredstava bi mogao da dođe iz zamrznute ruske imovine, koju Ukrajina planira da koristi za obnovu.  

Zirojević: Predsjednik Višeg suda najavio nedolazak na sjednicu odbora, klasičan kukavičluk i bijeg od odgovornosti

Četvrtak, 26.02.2026 | 19:59

Nakon što je predsjednik Višeg suda Zoran Radović obavijestio predsjednika Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu Zorana Mrkića da neće prisustvovati sjednici Odbora za bezbjednost i odbranu čija je tema “Utvrđivanje okolnosti u vezi s bjegstvom prvostepeno osuđenog Miloša Medenice”, reagovao je poslanik Socijaldemokrata i član Evropskog saveza, Nikola Zirojević.   

Crna Gora pred zatvaranjem poglavlja 21 na Međuvladinoj konferenciji 17. marta

Četvrtak, 26.02.2026 | 20:12

Međuvladina konferencija na kojoj će Crna Gora zatvoriti poglavlje 21 - Transevropske transportne mreže, trebalo bi da bude održana 17. marta, saznaje TVCG u Briselu.