Nedjelja, 01.03.2026 | 15:44
IZVOR: Kolektiv.me

Bečić: Vrijeme nedodirljivih je prošlost

U okviru procesa reevidencije članstva povodom deset godina od osnivanja Demokratske Crne Gore predsjednik Aleksa Bečić, posjetio je Mjesne odbore Blok V i VI. Tom prilikom uručio je nove članske karte prisutnim članovima i razgovarao o značaju procesa reevidencije i poručio da je vrijeme nedodirljivih prošlost, saopšteno je iz te partije.




Foto: Vlada CG

“Dosadašnja reevidencija članstva je pokazala da partija ide pravim putem, a rast broja novih članova je potvrda ispravnosti naše politike i dodatni podsticaj da istrajemo u borbi za pravedniju i prosperitetniju Crnu Goru. Ovim procesom, temeljenom na direktnom i otvorenom razgovoru s ljudima, jačamo transparentnost i odgovornost unutar organizacije, učvršćujemo povjerenje članstva te stvaramo prostor za nove ljude i ideje kao temelj budućeg političkog djelovanja”, istakao je Bečić.

Dodao je da Demokrate kad god su imale veći politički uticaj, doprinosile su napretku, te da nikada nisu težile većini i vlasti na uštrb principa.

“Vi znate da mi nismo nikada težili da dolazimo do glasova i mandata, a da to bude na uštrb principa, nikada to nismo dozvoljavali i nikada to ne bi dozvolili. Mi smo se uvijek trudili da pravimo političku organizaciju koja će čuvati principe, čuvati čistinu, čuvati vrijednosti i da nam svaki mandat bude pošteno zaradjen. I mislim da je i vrijeme pokazalo da gdje god je Demokratska Crna Gora i kad god je imala veći politički uticaj i u dijelu matematike, da Crnoj Gori i pojedinim lokalnim samoupravama nije gore bilo, bilo samo bolje”, naveo je Bečić.

Bečić navodi da različiti akteri povezani sa organizovanim kriminalom u Crnoj Gori pokušavaju da zaustave reformske procese tako što mijenjaju teme iz nedjelje u nedjelju i koriste svaku aktuelnu situaciju kako bi stvorili vještačku buku u javnosti.

“Vrlo često smo u situaciji da objašnjavamo ono za šta apsolutno nemamo nikakvu odgovornost, a da ne govorim o pohvalama za ogroman teret, žrtvu i brojne reforme koje se sprovode. Ali meni je jasno, naravno, vjerujem i da je vama jasno zašto su ove dvije godine i nešto dana, ti udari bili toliko jaki, oni su neprekidni, oni su izraženi sa raznih strana, društvene scene svih ekspozitura i sluga organizovanog kriminala u Crnoj Gori sa bilo koje strane. Upravo zato što se oni boje čistih ljudi, boje se slobodnih ljudi, boje se odlučnih ljudi. I uvijek će pokušati da zaustave reformske procese, mijenjaće teme naravno. Pratiće iz nedjelju u nedjelju što je aktuelno. I bilo što što se desi u Crnoj Gori, na što se oni mogu nakačiti, oni će biti grlati i glasni. Vidjećete kad se jave i svu njihovu prateću poslugu koja postoji u ražličitim djelovima društva”, istakao je Bečić.

Prema riječima Bečića, uvijek će te ekspoziture tražiti i usmjeravati pažnju, upravo ka našem političkom subjektu.

“Vidite i kad se jave preko raznih oblika te strukture i kad hibridno djeluju, koga pominju i s kime se bave i u ovim danima i nedeljama i u prethodne dvije i po godine. Sjetite se ključnih igrača na onim protestima prije godinu dana, čast ljudima koji su bili iz ubjeđenja i iskrenih pobuda, jer nikada ne treba generalizovati bilo sta. Sjećate kad smo tvrdili da to kod ovih kompromitovanih pojedinaca nema veze sa bilo kakvom njihovom emocijom, već da to ima veze isključivo sa monstruoznom pokušajem da se zaustave reformski procesi”, istakao je Bečić.

I vidjeli ste, kazao je Bečić, da se danas glavni akteri tih pokušaja suočavaju sa optužbama nadležnih o izvršenju najtežih krivičnih djela, rukovodjenju i članstvu u više kriminalnih organizacija.

“Tako da su motivi bili potpuno jasni i na njih smo pravoremeno ukazali. Džaba svi udari i nervoza, nadležni gledaju samo u zakon, država je konačno iznad svih, a vrijeme nedodirljivih prošlost”, dodao je.

Kazao je da, kao koordinator BOK-a, redovno ukazuje na potrebu hitnih zakonskih reformi u vezano za efikasnost sudskih postupaka, kršenje mjera nadzora i izazova sa kojima se država susreće zbog nesprovođenja reformi.

“Vidjeli ste koliko vremena treba da se odluči o hitnoj žalbi SDT-a da se Vesni Medenici prvostepeno osudjenoj samo u jednom predmetu na deset godina odredi pritvor. U slučaju Miloša Medenice jedno vijeće ne može skoro tri godine da donese presudu, a drugo vijeće, isti predmet, isto sve praktično, donese presudu u roku od nekoliko mjeseci ali istekne rok od tri godine i to lice izadje iz Spuža. Da ne govorimo o postupanju i zakonskom okviru kada govorimo o kršenju mjera nadzora. I onda treba neko nas da pita, a mi vapimo godinama, ukazujemo, zaključujemo, molimo i dajemo formulu rješenja šta treba promijeniti, koje zakone treba promijeniti i kako reforme treba sprovesti. I po meni, ako me pitate, treba pored naravno hitne izmjene Zakonika o krivičnom postupku i Krivičnog zakonika, treba ono na šta takodje dugo ukazujem, a raduje me što ministar pravde pomenuto javno najavljuje, formirati i Specijalni sud za djela iz oblasti organizovanog kriminala i druga najteža krivična djela”, riječi su Bečića.

I, kako je zaključio, formiranje novog suda bi bio svojevrsni veting jer bi se utvrdili visoki kriterijumi ko može da bude dio tog suda i ko će da sudi u najvažnijim, najtežim i najsloženijim predmetima po budućnost Crne Gore i po sve ono što je vladavina prava.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Šarec: Očekujem Mandićevu čestitku za Dan nezavisnosti i što manje Đurišića i tema koje mogu remetiti evropski put

Srijeda, 29.04.2026 | 20:33

Izvjestilac za Crnu Goru u Evropskom parlamentu Marjan Šarec kazao je da očekuje da predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić ove godine čestita jubilej - dvadeset godina od obnove crnogorske nezavisnosti.

Vučić: Za mene je dijalog uvijek od presudnog značaja

Srijeda, 29.04.2026 | 20:58

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da je za njega dijalog uvijek od presudnog značaja i da ga nikada nije koristio zarad trikova, već da je uvijek spreman da razgovara.

Nikolić: Nećemo više glasati za predloge Vlade dok se ne povuku zakoni o ANB i MUP-u

Srijeda, 29.04.2026 | 17:53

Demokratska partija socijalista u Skupštini više neće sarađivati sa parlamentarnom većinom i neće glasati za predloge Vlade sve dok se ne povuku zakoni o Agenciji za nacionalnu bezbjednost i unutrašnjim poslovima, saopštio je poslanik DPS-a Andrija Nikolić na sjednici POSP-a u Strazburu.    

Kentera: Crna Gora ni dvije decenije od obnove nezavisnosti nema jake institucije

Srijeda, 29.04.2026 | 16:21

Predsjednik Atlantskog saveza Savo Kentera ocijenio je da Crna Gora, ni dvadeset godina nakon obnove nezavisnosti, nije izgradila dovoljno snažne institucije koje bi garantovale stabilnost države bez obzira na političke promjene.  

Gorčević: Politika životne sredine odgovornost koja nadilazi generacije

Srijeda, 29.04.2026 | 15:54

Politika zaštite životne sredine je odgovornost koja nadilazi generacije, kazala je danas ministarka evropskih poslova Maida Gorčević.

Šaranović pred poslanicima o Milošu Medenici, Lidiji Mitrović, optužbama na račun Vladimira Novovića

Srijeda, 29.04.2026 | 08:43

Ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović danas će u Skupštini Crne Gore odgovarati na pitanja poslanika. Početak zasijedanja zakazan je za 13 sati.

U ODT priveden jedan od osumnjičenih za pružanje logistike i pomoć u bjekstvu Miloša Medenice

Srijeda, 29.04.2026 | 10:28

U prostorije podgoričkog Osnovnog državnog tužilaštva (ODT) upravo je priveden jedan od osumnjičenih za pomaganje i pružanje logistike za bjekstvo Miloša Medenice.

UP - Uhapšene dvije osobe zbog sumnje da su omogućili bjekstvo Milošu Medenici

Srijeda, 29.04.2026 | 08:02

Službenici Uprave policije – Odjeljenja bezbjednosti Podgorica su sinoć, po nalogu državnog tužioca u Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici, lišili slobode dva lica, S.L (36) i N.M (36) iz Podgorice, zbog sumnje da su izvršili krivično djelo omogućavanje bjekstva licu lišenom slobode, a što se odnosi na omogućavanje bjekstva osuđenom licu Milošu Medenici, saopšteno je iz Uprave policij (UP).

Idrizović: Crnogorski pomorci u dobrom psihofizičkom stanju, ali situacija ostaje neizvjesna

Srijeda, 29.04.2026 | 08:35

Crnogorski pomorci koji se nalaze na brodu zadržanom od strane iranskih snaga trenutno su u dobrom psihofizičkom stanju i nema neposrednih bezbjednosnih prijetnji, saopštio je u Bojama jutra na Televiziji Vijesti Goran Idrizović iz Ministarstva pomorstva.

Vozač školskog autobusa u Podgorica zatečen pod dejstvom alkohola, policija spriječila rizik po djecu

Srijeda, 29.04.2026 | 12:53

Policija u Podgorica sprovodi pojačane preventivne aktivnosti s ciljem unapređenja bezbjednosti saobraćaja, s posebnim fokusom na zaštitu djece u zonama škola i vrtića, saopšteno je iz Uprava policije Crne Gore.

Vremenska prognoza - ČETVRTAK u znaku ovih temperatura

Srijeda, 29.04.2026 | 21:23

U četvrtak se u južnim i centralnim oblastima očekuje promjenljivo vrijeme, uz prolazno naoblačenje mjestimično se očekuje kiša, a u drugom dijelu dana duži sunčani intervali. 

Šarec: Očekujem Mandićevu čestitku za Dan nezavisnosti i što manje Đurišića i tema koje mogu remetiti evropski put

Srijeda, 29.04.2026 | 20:33

Izvjestilac za Crnu Goru u Evropskom parlamentu Marjan Šarec kazao je da očekuje da predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić ove godine čestita jubilej - dvadeset godina od obnove crnogorske nezavisnosti.

Baranka pronašla torbicu i novčanik, stvari vraćene vlasnici

Srijeda, 29.04.2026 | 20:21

Porodica iz Italije pamtiće boravak u Baru po ljudskom gestu Baranke Olje Fatić, koja je pronašla žensku torbicu sa novčanikom i vratila ga danas turistkinji, prenosi Primorski portal.

Lebron o debati ko je bolji, on ili Džordan: Mnoge je stvari radio bolje od mene, ali neke sam i ja od njega

Srijeda, 29.04.2026 | 21:31

Lebron Džejms se bliži kraju jedne od najvećih karijera u istoriji košarke, a zajedno sa tim sve češće se vraća i stara debata, da li je on ili Majkl Džordan najveći svih vremena.  

Borba za starateljstvo se nastavlja: Luka Dončić će zbog nove odluke suda morati da sačeka

Srijeda, 29.04.2026 | 21:15

Dok se Los Anđeles Lejkersi bore u plej-ofu NBA lige protiv Hjuston Roketsa, vodeći sa 3:1 u seriji, slovenački as Luka Dončić, suočava se sa neočekivanim razvojem događaja u privatnom životu.  

Vučić: Za mene je dijalog uvijek od presudnog značaja

Srijeda, 29.04.2026 | 20:58

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da je za njega dijalog uvijek od presudnog značaja i da ga nikada nije koristio zarad trikova, već da je uvijek spreman da razgovara.

Šta za vozače u Evropi znači prekid saradnje Emirata s OPEC-om?

Srijeda, 29.04.2026 | 20:45

Ujedinjeni Arapski Emirati objavili su povlačenje iz OPEC-a, koje stupa na snagu 1. maja 2026. godine, usred tekućeg rata s Iranom i blokade Hormuškog moreuza. Brent sirova nafta već je premašila 109 dolara po barelu, a evropski vozači strahuju od novih poskupljenja na pumpama.  

Škole dobijaju savremenu računarsku opremu vrijednu 2,4 miliona eura

Srijeda, 29.04.2026 | 21:57

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija (MPNI) zaključilo je, nakon sprovedene međunarodne procedure javne nabavke, ugovor sa konzorcijumom KimTech–Gtech o nabavci savremene računarske opreme za škole u Crnoj Gori, saopšteno je iz tog resora.  

Insajderi govore: U Realu nisu zadovoljni Mbapeom

Srijeda, 29.04.2026 | 20:06

Kilijan Mbape je za dvije sezone u Real Madridu potvrdio da je jedan od najboljih fudbalera na svijetu, ali u tom periodu “kraljevski klub” nema trofeje, što je otvorilo brojna pitanja.

Podignuta optužnica zbog napada na kuću Zdravka Čolića: Jedan osumnjičeni pušten na slobodu

Srijeda, 29.04.2026 | 19:56

Više javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu protiv dvojice okrivljenih zbog sumnje da su bacili bombu na kuću Zdravka Čolića u Beogradu.