Petak, 06.03.2026 | 19:32
IZVOR: rtcg.me

Urošević: Klub poslanika PES-a podržaće oba zakonska rješenja

Poslanik Pokreta Evropa sad Uglješa Urošević saopštio je da će Klub poslanika “Evropa sad” podržati oba zakonska rješenja: i Zakon o ANB-u i MUP-u, te da su stava da su oni neophodni kako bi se reformisalo i ministarstvo unutrasnjih poslova i ANB.




Foto: Skupština Crne Gore

"Želim da ukažem na korijen problema. Dešava se početkom 90ih kada iz jednog sređenog sistema prelazimo u sistem anarhije, inflacije, rata i svega što se dešavalo i kada po priznanju državnog vrha, podsjetiću da je predsjednik tadašnje Crne Gore pokojni Momir Bulatović eksplicitno rekao da je država morala da pređe u sivu zonu, da je država morala da pređe u ono što su mahinacije, malverzacije, šverc, da bi sistem opstao i da je to bio način da država preživi u vremenu sankcije, ratova, inflacije", kaže Urošević.

Pretpostavimo, kaže Urošević, da je to bila najbolja namjera tadašnjeg državnoga vrha i da je to zaista bilo u cilju da država preživi i da se sistem održi.

"Ali prošle su sankcije, prošao je rat, sankcije, ali nije prošla želja onih koji su učestvovali u svemu tome, a neminovno određeni djelovi i javne i tajne policije su morali da budu dio toga sistema, koji je učestvovao u tome što je bila nelegalna aktivnost, kako je svjedočio tadašnji državni vrh. Izlazimo iz vremena rata, inflacije, sankcija, ali određeni djelovi struktura koji su bili u javnoj i tajnoj policiji ne žele da izađu iz onoga što su milionski tranferi, ne žele da izađu iz onoga što su milioni koje zarađuju iz nelegalnih aktivnosti", kaže Urošević.

"I iz onoga što je bio momenat kad su oni radili za državu dolazimo do onoga da oni rade za lične interese i da oni rade za tadašnju vlast. Od toga da su kriminalci radili za državu dolazimo do toga da država postaje servis za kriminal i nakon toga se javlja nevidjena spirala kriminala. Država postaje talac svih tih kriminalnih struktura koje su početkom 90tih po izjavama tadašnjem vrha, radili za državu, a krajem 90tih rade za svoje lične interese i za interese kriminala i mafije. Nisu svi djelovi policije i ANBa odnosno tajne službe bili dio toga, ali mnogi jesu. To nije moglo da se odvija bez djelova ovih struktura. To je bio državni posao i oni koji su bili dio toga su posle nastavili. Oni su počeli da regrutuju nove članove, zapošljavaju nove članove, ljudi su svoje sinove i familiju uvlačili u taj cijeli posao. Nakon toga globalno se ti klanovi šire i država postaje potpuno potčinjena organizovanom kriminalu i korupciji", navodi on.

"Mogu da pretpostavim šta bi se desilo da 2020. godine nije došlo do promjene vlasti. Mogu da pretpostavim da bi ovo eskaliralo i da bi ovo bila jedna potpuna Kolumbija na Balkanu. Međutim, došlo je do promjene vlasti, promjenile su se neke stvari, imam oi direktora policije i šefa ANBa i najave da treba da se mijenja sistem i mi želimo da podržimo reforme u tom sistemu. Želimo da podržimo sve to u nadi da će ova država konačno izaći iz onoga u čemu je bila 30 godina da će izaći iz onoga u čemu je bila zarobljena sve ovo vrijeme i da ćemo uspjeti konačno da ovu državu dovedemo do onoga do čega su i mnoge zapadne Evropske države. Želimo da budemo dio Evropske Unije, želimo da budemo dio sistema dje korupcija i kriminal nisu na vlasti i puna podrška svim zakonima i reformama koje su na stazi toga da se reformiše i ministarstvo unutrašnjih poslova i ANB i da konačno vidimo ko su ti akteri koji su bili dio svih ovih struktura i koji su pomagali organizovani kriminal i korupciju. Ovi koji su bili ne mogu da budu u tome sistemu", istakao je on.

Ne može da vidi, kako kaže, čemu tolika ljutnja, bijes, agonija od parlamentarne opozicije zbog ovih Zakona.

"Jer je ovo i za vase dobro. Tvrdim da nemate veze sa svim ovim, vi kao poslanici, ali vi očigledno ste i dalje pod uticajem određenih struktura koje donose odluke u vašim ideološkim profilima i vi morate slijepo da slijedite sve to. Za vas bi bilo ljekovito da izadjete iz toga, da se sprovede ovo što predlažu ministar unutrašnjih poslova i direktor policije i vi možda jednog dana budete imali koalicioni kapacitet, kad se oslobodite svih struktura koje su vam teg o vratu i koje vas vraćaju u ponor. Ako budete i dalje branili one koji su vas doveli u ovo stanje u kojem ste sada, pretpostavljam da nećete imati neku političku budućnost, ako se ipak oduprete tim centrima moći koji sui za vas, vjerovatno ćete imati neku svjetliju političku budućnost. Meni se čini, nažalost kolege sa moje desne strane, da vi još uvijek nemate tu snagu, da nemate još uvijek kapaciteta da izađete iz toga što vam je ukanalisano kao vasa politička aktivnost", ističe Urošević.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Skupština Crne Gore obilježila Dan sjećanja na žrtve genocida

Utorak, 21.04.2026 | 21:35

Skupština Crne Gore simboličnim programom obilježava Dan sjećanja na žrtve genocida u sistemu logora Jasenovac, Mauthauzen i Dahau u Muzičkom centru Crne Gore.

Putin: Znamo kako će se završiti vojna operacija u Ukrajini

Utorak, 21.04.2026 | 21:25

Vladimir Putin, ruski predsjednik, izjavio je danas, 21. aprila, da Rusija zna kako će se završiti vojna operacija u Ukrajini i poručio da će biti postignuti njeni ciljevi.

Spajić: Ambasadori članica EU jednoglasni da Crna Gora postane 28. članica

Utorak, 21.04.2026 | 20:53

Ambasadori država članica Evropske unije (EU) jednoglasni su u podršci da Crna Gora kao najnapredniji kandidat u planiranim rokovima postane 28. članica EU, saopštio je premiijer Milojko Spajić.

Kalas: Nastave li se borbe večeras, cijena za sve biće vrlo velika

Utorak, 21.04.2026 | 21:03

Visoka predstavnica Evropske unije za vanjsku i bezbjednosnu politiku Kaja Kallas izjavila je danas da u sljedeća 24 sata očekuje deblokadu zajma za Ukrajinu, koji je dosad blokirala Mađarska.

Dukaj: Digitalizacija i modernizacija javne uprave u fokusu saradnje Crne Gore i Kosova

Utorak, 21.04.2026 | 20:51

Na marginama sastanka ministara javne uprave u okviru Berlinskog procesa, koji se održava u Budvi, održan je bilateralni sastanak ministra javne uprave Crne Gore, Maraša Dukaja, i ministra javne uprave i digitalizacije Kosova, Ljuljezona Jagdžijua, saopšteno je iz Dukajevog resora.

En Hatavej proglašena najljepšom ženom svijeta za 2026. godinu

Utorak, 21.04.2026 | 08:44

En Hatavej proglašena je najljepšom ženom svijeta prema izboru magazina People, a u pratećem intervjuu govorila je o komentarima vezanim za estetske zahvate, majčinstvu i novim filmskim projektima.

Mars i Saturn donose probleme: Bika stižu greške iz prošlosti, Jarca opterećuju članovi porodice, Ribama nepredviđeni trokovi

Utorak, 21.04.2026 | 11:00

Konjunkcija Marsa i Saturna u Ovnu jedan je od najintenzivnijih astroloških aspekata.

Otrov za pacove u dječjoj hrani: Nema je na crnogorskom tržištu

Utorak, 21.04.2026 | 08:25

Prema zvaničnim informacijama Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove, na tržištu Crne Gore nijesu registrovane sporne teglice dječje hrane „HiPP šargarepa i krompir 190 g“, za koje postoji sumnja da su u pojedinim evropskim zemljama kontaminirane otrovom za pacove.

Kalač: Majka Vehida Murića pozvala policiju nakon što joj je rekao da je okrvario ruke

Utorak, 21.04.2026 | 18:20

Rukovodilac Osnovnog državnog tužilaštva u Rožajama Aldin Kalač kazao je za CdM da je majka Vehida Murića (25), osumnjičenenog za trostruko ubistvo na Starom Aerodromu u Podgorici, pozvala policiju nakon što joj je sin priznao zločin.

Vanja i Minja dobijaju novu priliku za napredak – posredstvom platforme budihuman.me prikupljeno preko 4.000 EURA

Utorak, 21.04.2026 | 09:00

Fondacija „Budi human“ uspješno je sprovela humanitarnu akciju za Vanju i Minju Kraljević iz Petrovca, tokom koje su prikupljena cjelokupna sredstva u iznosu od 4.668 eura, neophodna za nastavak specijalizovanih tretmana u Srbiji.

Skupština Crne Gore obilježila Dan sjećanja na žrtve genocida

Utorak, 21.04.2026 | 21:35

Skupština Crne Gore simboličnim programom obilježava Dan sjećanja na žrtve genocida u sistemu logora Jasenovac, Mauthauzen i Dahau u Muzičkom centru Crne Gore.

Putin: Znamo kako će se završiti vojna operacija u Ukrajini

Utorak, 21.04.2026 | 21:25

Vladimir Putin, ruski predsjednik, izjavio je danas, 21. aprila, da Rusija zna kako će se završiti vojna operacija u Ukrajini i poručio da će biti postignuti njeni ciljevi.

Pronađeno tijelo na Slovenskoj plaži

Utorak, 21.04.2026 | 21:19

Tijelo starijeg muškarca pronađeno je danas na Slovenskoj plaži u Budvi, saopšteno je CdM-u iz Uprave policije.

Budućnost u odbranu trofeja kreće od Mornara, SC Derbi protiv Sutjeske

Utorak, 21.04.2026 | 21:31

Košarkaška sezona u Crnoj Gori ulazi u završnicu, ove sedmice su na programu prvi polufinalni mečevi Prve lige, a sastaju se SC Derbi i Sutjeska, odnosno Budućnost Voli i Mornar.

Netflixova nova komedija o cimerkama: Borba za preživljavanje napetija od ispita

Utorak, 21.04.2026 | 21:44

Fakultet je sam po sebi dovoljno stresan, ali sa lošim cimerom može da se pretvori u borbu za preživljavanje. Upravo to je premisa nove komedije “Roommates” koja je stigla na Netfliks u petak i već se popela na listu najgledanijih filmova.

Kalas: Nastave li se borbe večeras, cijena za sve biće vrlo velika

Utorak, 21.04.2026 | 21:03

Visoka predstavnica Evropske unije za vanjsku i bezbjednosnu politiku Kaja Kallas izjavila je danas da u sljedeća 24 sata očekuje deblokadu zajma za Ukrajinu, koji je dosad blokirala Mađarska.

Dukaj: Digitalizacija i modernizacija javne uprave u fokusu saradnje Crne Gore i Kosova

Utorak, 21.04.2026 | 20:51

Na marginama sastanka ministara javne uprave u okviru Berlinskog procesa, koji se održava u Budvi, održan je bilateralni sastanak ministra javne uprave Crne Gore, Maraša Dukaja, i ministra javne uprave i digitalizacije Kosova, Ljuljezona Jagdžijua, saopšteno je iz Dukajevog resora.

Kovačević: Izmjene Zakona o bezbjednosti saobraćaja do sredine maja, slijede rigoroznije kazne za nepropisno parkiranje

Utorak, 21.04.2026 | 20:08

Na Bulevaru Pera Ćetkovića na Starom aerodromu svakodnevno se bilježe problemi u saobraćaju zbog nepropisnog parkiranja i blokiranja autobuskog stajališta, što dovodi do gužvi i otežava u funkcionisanju. Građani upozoravaju na sve izraženiju nekulturu vozača, dok nadležni najavljuju strože mjere i izmjene zakona kako bi se problem riješio. Ovakva situacija je česta pojava na bulevaru Pera Ćetkovića na Starom aerodromu.

Slot ostaje na klupi Liverpula

Utorak, 21.04.2026 | 20:29

Holandski stručnjak, Arne Slot i naredne sezone ostaje trener Liverpula pišu engleski mediji.  

Ćulafić: EK poslat Zakon o upravljanju otpadom i 53 prateća podzakonska akta

Utorak, 21.04.2026 | 21:15

Ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Damjan Ćulafić održao je sastanak sa zamjenikom generalnog direktora za životnu sredinu u Evropskoj komisiji, Patrikom Čajldom.