Ponedjeljak, 09.03.2026 | 10:44
IZVOR: Kolektiv.me

MneStat: Nakon najvećeg sedmičnog skoka cijena nafte na berzi uslijedio najveći dnevni skok cijena!

Nakon rekordnog sedmičnog rasta cijena nafte zabilježenog prethodnih dana, globalno tržište energenata danas je doživjelo još jedan snažan šok. Odmah po otvaranju berze, cijena nafte zabilježila je nagli rast – u svega nekoliko minuta cijena barela skočila je za oko 10 dolara, saopšteno je iz organizacije MneStat.




Foto: MneStat

"Tokom trgovanja rast se dodatno ubrzao, a cijena je u jednom trenutku dostigla i 116 dolara po barelu, što predstavlja dnevni skok od približno 26 dolara. Time je praktično u jednom danu ostvaren rast jednak ukupnom povećanju cijene koje je zabilježeno tokom cijele prethodne sedmice. Ovakva kretanja predstavljaju jedan od najdramatičnijih dnevnih pomaka na tržištu nafte u posljednjih nekoliko godina. Glavni uzrok je eskalacija geopolitičkih tenzija na Bliskom istoku i strah od mogućeg prekida transporta nafte kroz Hormuški moreuz, jednu od najvažnijih energetskih ruta na svijetu".

Kako su objasnili iz MneStat-a, tržište nafte trenutno reaguje izrazito osjetljivo na svaku vijest koja može ukazati na dalje pogoršanje konflikta.

U takvim okolnostima, dodaju, nastaje snažan sinergetski efekat: realna prijetnja poremećaja u snabdijevanju, zajedno sa paranojom i strahom kupaca i investitora, stvara paničnu reakciju na tržištu koja dodatno ubrzava rast cijena i praktično ih lansira u nebo.

"Ipak, nakon početnog šoka tržište se djelimično stabilizovalo, pa se cijena nafte tokom dana spustila na oko 105 dolara po barelu. Postoji nada da bi to moglo predstavljati početak smirivanja berze nakon nagle reakcije investitora. Treba imati u vidu da bi cijena od 116 dolara po barelu praktično predstavljala povratak na nivoe zabilježene tokom vrhunca energetske krize nakon početka rata u Ukrajini, kada je u junu 2022. godine cijena nafte dostizala približno 120 dolara po barelu. Upravo zato dalji razvoj situacije na Bliskom istoku ostaje ključni faktor koji će određivati kretanje cijena energenata u narednom periodu", zaključeno je u saopštenju organizacije MneStat.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Inflacija u Crnoj Gori najniža u regionu, to prepoznao i MMF

Utorak, 28.04.2026 | 16:42

Najnoviji podaci Međunarodnog monetarnog fonda jasno potvrđuju ono što se već mjesecima nazire u ekonomskim kretanjima – inflacija u Crnoj Gori stabilizovana je na najnižim nivoima u regionu Zapadnog Balkana.

Vlada smanjila akcize na benzin

Utorak, 28.04.2026 | 14:05

Vlada je juče, 27. aprila, bez održavanja sjednice, na osnovu pribavljene saglasnosti većine članova Vlade, usvojila Odluku o umanjenju iznosa akcize za promet bezolovnog benzina i gasnih ulja.

Evropski savez: Podrška sindikatima u borbi za potpisivanje novog Opšteg kolektivnog ugovora

Utorak, 28.04.2026 | 13:30

Evropski Savez saopštio je da pruža punu podršku radnicima i njihovim sindikalnim predstavnicima u borbi za potpisivanje novog Opšteg kolektivnog ugovora za koji vlast u Crnoj Gori nema sluha.

Trgovački lanci u 2025: Voli lider, ukupni prihodi skoro 1,2 milijarde, dobit 36 miliona, zaposlili 154 radnika, profitne marže ipak pale

Utorak, 28.04.2026 | 12:04

Pet vodećih trgovačkih lanaca u Crnoj Gori (Voli trade, IdeaCG, Domaća trgovina, HD Laković i Megapromet) prošle godine ostvarili su zajedno ukupne prihode od skoro 1,2 milijarde eura, što predstavlja rast od 7,73% u odnosu na 2024. godinu, kada su prihodi iznosili e 1,1 milijardu eura. Ukupan profit ovih pet vodećih lanaca bio je 36,06 miliona eura, nešto niže od prethodne godinu kada im je ukupna dobit iznosila 36,75 miliona eura.

Cijene nafte rastu uprkos prijedlogu Irana da ponovo otvori Ormuski moreuz

Utorak, 28.04.2026 | 13:21

Cijene nafte nastavile su rast i danas, uprkos prijedlogu Irana da se okonča blokada Ormuskog moreuza u zamjenu za odlaganje nuklearnih pregovora sa Sjedinjenim Američkim Državama.

Gorčević sa Šnajderom: Politika životne sredine – odgovornost koja nadilazi generacije

Srijeda, 29.04.2026 | 13:01

Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević, primila je danas ministra za ekologiju, zaštitu klime, zaštitu prirode i nuklearnu zaštitu Savezne Republike Njemačke Karstena Šnajdera.

Vozač školskog autobusa u Podgorica zatečen pod dejstvom alkohola, policija spriječila rizik po djecu

Srijeda, 29.04.2026 | 12:53

Policija u Podgorica sprovodi pojačane preventivne aktivnosti s ciljem unapređenja bezbjednosti saobraćaja, s posebnim fokusom na zaštitu djece u zonama škola i vrtića, saopšteno je iz Uprava policije Crne Gore.

Anđušić: Prihvaćena inicijativa za kontrolno saslušanje zbog stanja u EPCG

Srijeda, 29.04.2026 | 12:47

Odbor za ekonomiju finansije i budžet je prihvatio inicijativu za kontrolno saslušanje čelnih ljudi elektroenergetskog sektora i ministra finansija, povodom loših poslovnih rezultata i rasta zaduženja Elektroprivreda Crne Gore, saopštio je Mihailo Anđušić, politički direktor Demokratske partije socijalista i poslanik u Skupštini Crne Gore.

Dojava o bombi u podgoričkoj Gimnaziji bila lažna

Srijeda, 29.04.2026 | 12:40

Gimnazija "Slobodan Škerović" u Podgorici evakuisana je danas zbog dojave da je u njoj postavljena bomba. Pregledom je utvrđeno da je riječ o lažnoj dojavi, nezvanično je rečeno portalu Adria u Upravi policije,

Lakoviću određeno zadržavanje do 72 sata, osumnjičen da je omogućio bjekstvo Milošu Medenici

Srijeda, 29.04.2026 | 12:36

Nakon saslušanja u Osnovnom državnom tužilaštvu, Saši Lakoviću (36) je određeno zadržavanje do 72 sata. On je jutros, zajedno sa Nemanjom Mučalicom (36) uhapšen zbog sumnje da su izvršili krivično djelo omogućavanje bjekstva Milošu Medenici.

Papović: Grahovac je crnogorski

Srijeda, 29.04.2026 | 12:33

Demokratska partija socijalista (DPS) dostavila je autorski tekst njenog člana, istoričara Dragutina Papovića -Tekst prenosimo u cjelosti:

Dajković: Podržavamo inicijativu o povlačenju nezavisnosti Kosova

Srijeda, 29.04.2026 | 12:19

Iz Slobodne Crne Gore podržali su inicijativu da crnogorska Vlada zvanično povuče priznanje nezavisnosti Kosova, saopšteno je iz te partije.

PES ide nizvodno, DF sve jači, DPS ni gore ni dolje: Kako se kreću rejtinzi partija u posljednje tri godine

Srijeda, 29.04.2026 | 12:22

Stranka premijera Spajića od maja 2023. do sad izgubila devet procentnih poena podrške, bivši DF za to vrijeme porastao za isto toliko, podrška DPS-u varira između 23 i 26 odsto

U Skoplju uhapšen 68-godišnjak zbog silovanja djeteta mlađeg od 15 godina i snimanja

Srijeda, 29.04.2026 | 12:25

Skopska policija je uhapsila 68-godišnaka osumnjičenog za silovanje djeteta mlađeg od 15 godina i snimanje pornografskog materijala, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova Sjeverne Makeodnije.

Kordić: Visokim statusom u UN sistemu Crna Gora unapređuje svoj međunarodni ugled i turističku vidljivost

Srijeda, 29.04.2026 | 12:18

Ministarka turizma i predsjednica Komisije za Evropu UNWTO Simonida Kordić učestvuje na 23. sastanku Komiteta za turizam i održivost UN Turizma u Zimbabveu, saopšteno je iz resora kojim rukovodi.