Poskupljenja karata za putnički saobraćaj zasad neće biti, saopšteno je "Danu" iz organizacije Klaster prevoz Crne Gore, koji okuplja najveći broj crnogorskih autobuskih prevoznika.
Foto: ILustracija/Pixabay.com
Kako je rečeno “Danu”, autobuski prevoznici još ne razmišljaju da poskupe svoje usluge, iako je cijena dizela od ponedjeljka viša za 16 centi, pa sada litar košta 1,50 eura, dok je benzin poskupio sedam centi i sada se prodaje 1,47, odnosno 1,50 eura po litru.
Ipak, ukoliko u narednom periodu dođe do novog poskupljenja goriva, autobuski prevoznici će biti prinuđeni da razmotre poskupljenje svojih usluga, rečeno je iz te organizacije.
“Generalno, u Klasteru se još ne razmišlja o poskupljenju. Stav svih prevoznika je da se zasad ne ide na povećanje cijena karata, zbog toga što smatramo da bi to bio udar na standard građana i džepove naših sugrađana. Međutim, ako cijena goriva nastavi da se povećava, razmotrićemo povećanja cijena”, saopšteno je iz Klastera.
Kako su saopštili, autobuski prevoznici zasad nemaju problema sa snabdijevanjem i po njihovom saznanju nije bilo zastoja u snabdijevanju dizelom na najvećem broju pumpi u Crnoj Gori.
“Lanac snabdijevanja zasad funkcioniše normalno. Ukoliko dođe do poremećaja u snabdijevanju dizelom, glavnim pogonskim gorivom kompletne privrede, autobuski prevoznici će morati da razmotre kako da organizuju putnički saobraćaj u novonastalim okolnostima”, kazali su iz Klastera.
Ponovili su da zasad ne razmatraju priključivanje eventualnoj blokadi graničnih prelaza, koju su iz Udruženja prevoznika Crne Gore nedavno najavili za kraj mjeseca.
“Dan je juče u nekoliko navrata neuspješno tražio odgovor (putem telefona) od predstavnika Udruženja prevoznika Crne Gore da li još ostaju pri odluci da blokadu teretnog saobraćaja započnu najvjerovatnije 23. marta, kako je ranije najavljeno tom listu iz više izvora.
Naime, kako su juče saopštili prevoznici iz Srbije, tamošnji vozači kamiona donijeli su odluku da se ne pridruže kolegama iz Bosne i Hercegovine, već da protest odlože do 10. aprila, kada se očekuje početak primjene EES sistema Evropske unije (EU), koji podrazumijeva da državljani zemalja koje nisu članice na teritoriji EU mogu da provedu maksimum 90 dana u bilo kom periodu od 180 dana, kao i ETIAS pravila.
Ormuski moreuz mora biti otvoren
Nova izjava američkog predsjednika Donalda Trampa o skorom kraju ratnih dejstava na ciljeve u Iranu daje pretpostavku da će tržište energenata početi da se smiruje, smatra ekonomista Davor Dokić.
Ipak, kako je istakao, nakon zaustavljanja ratnih dejstava ne treba očekivati momentalno smirivanje tržišta i pad cijena barela nafte na 63 dolara, koliko je koštao prije eskalacije sukoba. On smatra da bi blokada Ormuskog moreuza dalekoročno mogla da napravi velike cjenovne poremećaje.
“Dugoročno, Ormuski moreuz mora da se otvori ako želimo da svijet funkcioniše”, jasan je Dokić.
Zato je odluka Grupe 7 da pusti rekordnu količinu rezervi na tržište pozitivna i može omogućiti kakvu-takvu kontrolu cijene do prestanka ratnih dejstava i završetka blokade Ormuskog moreuza.
KOMENTARI (0)