Četvrtak, 16.04.2026 | 11:53
IZVOR: cdm.me

Svako deseto dijete u Crnoj Gori doživjelo seksualno nasilje uz upotrebu digitalnih tehnologija

Svako deseto dijete uzrasta od 12 do 17 godina u Crnoj Gori koje koristi internet (11 odsto) doživjelo je neki oblik seksualne eksploatacije ili seksualnog zlostavljanja uz upotrebu digitalnih tehnologija, pokazuju nalazi istraživanja Disrupting Harm u Crnoj Gori, koji će sjutra biti predstavljeni.




Foto: Ilustracija/Pixabay

Istraživanje Disrupting Harm sproveli su Predstavništvo UNICEF-a za istraživanje i analitiku – Innocenti, ECPAT International i INTERPOL, uz finansijsku podršku organizacije Safe Online i u saradnji s Vladom Crne Gore.

Ovo istraživanje dio je globalne studije sprovedene u 25 zemalja u šest regiona svijeta i pruža do sada najdetaljnije podatke o tome kako se digitalne tehnologije koriste za seksualno nasilje nad djecom u Crnoj Gori.

“Nalazi se zasnivaju na istraživanju sprovedenom u periodu od 2023. do 2025. godine, koje je obuhvatilo nacionalno reprezentativni uzorak od 1.039 djece uzrasta od 12 do 17 godina i 1.039 njihovih roditelja ili staratelja. Dodatno, nalazi su zasnovani na intervjuima sa mladima koji su kao djeca doživjeli seksualnu eksploataciju ili zlostavljanje uz upotrebu digitalnih tehnologija, stručnjacima raznih profila, predstavnicima pravosuđa i policije, kao i na analizi važećih zakona i politika. Ovakav pristup omogućava cjelovito razumijevanje rizika, ali i načina na koji sistem reaguje”, navodi UNICEF.

Kako su dodali, kako djeca sve više vremena provode online, rizici sa kojima se suočavaju postaju složeniji i teže prepoznatljivi.

“Nove tehnologije, uključujući vještačku inteligenciju, olakšavaju kreiranje i širenje materijala koji prikazuju seksualno zlostavljanje djece, a to se može desiti bez njihovog znanja. Istovremeno, većina djece ne prijavljuje ovakva iskustva, što ukazuje na nedostatak informisanosti, povjerenja u sistem i kapaciteta institucija da adekvatno reaguju”, dodaje se.

Na događaju će govoriti ministar socijalnog staranja, brige o porodici i demografije Damir Gutić i šef predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori Mikele Servade, kao i predstavnici organizacija Safe Online, ECPAT International, INTERPOL i UNICEF.

Događaj će, kazali su iz UNICEF-a, okupiti predstavnike Vlade Crne Gore, međunarodnih organizacija, nevladinih organizacija, stručnjake i mlade kako bi razgovarali o nalazima i definisali ključne korake od jačanja prevencije kroz medijsku, digitalnu i AI pismenost porodica do unapređenja odgovora sistema, odgovornosti digitalnih platformi i dostupnosti podrške prilagođene djeci.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Pretresom kuće u Ulcinju pronađena dva pištolja i preko 100 komada municije, uhapšena jedna osoba zbog ometanja policije

Srijeda, 22.07.2026 | 15:15

Službenici Uprave policije pretresali su jednu kuću u Ulcinju i tom prilikom su oduzeli dva pištolja i municiju i tom prilikom uhapsili I.D (59), jer je ometao policijske službenike u vršenju dužnosti.

Ivanović i Perazić: Jačanje uloge mladih u evropskim integracijama i međunarodnoj saradnji

Srijeda, 22.07.2026 | 13:23

 Potpredsjednik Vlade za vanjske i evropske poslove  Filip Ivanović sastao se sa generalnim sekretarom Mreže za mlade Crne Gore Vladimirom Perazićem, kako bi razgovarali o unaprjeđenju položaja mladih, njihovom većem uključivanju u proces evropske integracije, jačanju institucionalne saradnje i mogućnostima razvoja međunarodnih partnerstava u oblasti omladinske politike.

Otvoreno kiseoničko postrojenje u okviru Kliničkog centra Crne Gore – investicija u sigurnost pacijenata i otporniji zdravstveni sistem

Srijeda, 22.07.2026 | 13:15

Klinički centar Crne Gore dobio je novo kiseoničko postrojenje vrijedno više od milion eura, koje će toj zdravstvenoj ustanovi omogućiti potpuno nezavisno i kontinuirano snabdijevanje medicinskim kiseonikom. Riječ je o investiciji koja bi, kako je ocijenjeno prilikom svečanog puštanja u rad, trebalo da unaprijedi bezbjednost pacijenata i dodatno ojača otpornost crnogorskog zdravstvenog sistema.

Jovićević: Oprez u moru zbog vatrenih crva

Srijeda, 22.07.2026 | 12:44

Usljed ljetnjeg špica sezone i velikog priliva domaćih i stranih turista, u Zdravstvenoj stanici Petrovac bilježi se značajno povećan obim posla. Ljekari svakodnevno zbrinjavaju pacijente sa respiratornim i crijevnim infekcijama, povredama, toplotnim udarima, ali i stanjima uzrokovanim kontaktom sa otrovnim morskim životinjama.

Radović ocijenio da u slučaju Medovine nije došlo do povrede prava na suđenje u razumnom roku

Srijeda, 22.07.2026 | 12:41

Viši sud u Podgorici odbio je kao neosnovan zahtjev Vesne Pejović za ubrzanje postupka u predmetu koji se pred tim sudom vodi po žalbi na presudu Osnovnog suda na Cetinju.

SDT pokrenulo istragu protiv 12 osoba zbog kriminalne organizacije i ubistva Saše Klikovca

Srijeda, 22.07.2026 | 09:45

Specijalno državno tužilaštvo (SDT) pokrenulo je istragu protiv 12 osoba zbog sumnje da su izvršile krivična djela stvaranje kriminalne organizacije, teško ubistvo i pomoć učiniocu nakon izvršenog krivičnog djela. Istraga se odnosi na djelovanje grupe koju je, prema navodima SDT-a, organizovao sada pokojni Alen Kožar, a koja se dovodi u vezu sa ubistvom Saše Klikovca u Zeti u julu 2020. godine.

Rok za upis bespravnih objekata produžiti još godinu

Srijeda, 22.07.2026 | 09:20

Poslanik Dejan Đurović podnio je Skupštini Crne Gore Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o legalizaciji bespravnih objekata, kojim se, između ostalog, predviđa produženje roka za upis bespravnih objekata u katastar sa 12 na 24 mjeseca, kao i uvođenje naknade za rad komisija koje sprovode postupak legalizacije.

Milatović: Šavnik je vjekovno svjedočanstvo o Crnoj Gori koja je postojana i ponosna

Srijeda, 22.07.2026 | 08:25

Predsjednik Crne Gore, Jakov MIlatović uputio je čestitku čelnim ljudima Šavnika i njegovim građanima povodom Dana opštine.

Majami greškom otkrio Lebronovu "odluku"

Srijeda, 22.07.2026 | 08:45

Jedna od glavnih tema ovog ljeta jeste gdje će Lebron Džejms nastaviti karijeru, a izgleda da bi uskoro mogli da dobijemo epilog.

Donald Tramp želi Infantina na čelu Ujedinjenih nacija

Srijeda, 22.07.2026 | 09:55

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp navodno želi da predsjednik FIFA-e Đani Infantino naslijedi Antonija Guterešana funkciji glavnog sekretara Ujedinjenih naroda, tvrdi američki list "New York Post".

Pretresom kuće u Ulcinju pronađena dva pištolja i preko 100 komada municije, uhapšena jedna osoba zbog ometanja policije

Srijeda, 22.07.2026 | 15:15

Službenici Uprave policije pretresali su jednu kuću u Ulcinju i tom prilikom su oduzeli dva pištolja i municiju i tom prilikom uhapsili I.D (59), jer je ometao policijske službenike u vršenju dužnosti.

Ibrahimović sa pomoćnikom generalnog sekretara NATO-a: Jačanje kolektivne odbrane i evroatlantskih vrijednosti

Srijeda, 22.07.2026 | 14:41

Potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović sastao se danas sa pomoćnikom generalnog sekretara NATO-a za obavještajne i bezbjednosne poslove, Skotom Brejem, koji boravi u posjeti Crnoj Gori.

Alternativa kritikovala Perića: Konsultacije sa građanima iskorišćene za partijski skup Preokreta

Srijeda, 22.07.2026 | 14:23

Alternativa Crna Gora oštro je kritikovala način na koji je danas u Skupštini Glavnog grada organizovana konsultacija sa građanima povodom tačaka dnevnog reda XX sjednice, ocjenjujući da se radi o partijskom skupu koji je, kako navode, predstavljen kao institucionalni mehanizam dijalog

PES Kotor: DPS ponovo nudi jedino što zna - restrikcije

Srijeda, 22.07.2026 | 14:35

Od Demokratske partije socijalista očekivali smo da će na jučerašnjoh sjednici Skupštine opštine Kotor, posvećenoj problemu vodosnabdijevanja, ponuditi makar jedno konkretno, odgovorno i održivo rješenje. Umjesto toga, nakon višesatne rasprave postalo je jasno da iz njihove političke kuhinje ponovo stiže isti, dobro poznati recept — restrikcije, saopšteno je Pokreta Evropa sad Kotor.

Đurović: Stigao predlog za rekonstrukciju Vlade, sjednica sjutra

Srijeda, 22.07.2026 | 14:15

Šef poslaničkog kluba Nove srpske demokratije (NSD) Dejan Đurović rekao je za RTCG da je u Skupštinu stigao predlog za rekonstrukciju Vlade i parlament će sjutra o tome raspravljati.

Novi filmovi na repertoaru bioskopa CINEPLEXX

Srijeda, 22.07.2026 | 14:09

Novi filmovi na repertoru bioskopa Cineplexx.

Top Hill pobijedio kišu: Jala Brat i Buba Corelli priredili jednu od najenergičnijih noći ljeta

Srijeda, 22.07.2026 | 14:01

Postoje večeri koje se jednostavno dogode i postanu legendarne. Sinoć je upravo takva noć ispisana na Top Hillu. 

Radulović: Pokrenut javni postupak za uspostavljanje linija ka Briselu, Bariju, Zagrebu, Parizu i Frankfurtu

Srijeda, 22.07.2026 | 13:41

Ministar pomorstva Crne Gore i koordinator radom Ministarstva saobraćaja, Filip Radulović, saopštio je da je pokrenut javni postupak za uspostavljanje linija ka Briselu, Bariju, Zagrebu, Parizu i Frankfurtu, sa ciljem bolje povezanosti građana i privrede sa ključnim evropskim destinacijama.

Abazović predlaže uvođenje turističke kartice “I Love Montenegro”

Srijeda, 22.07.2026 | 13:36

Država treba da uvede turističku karticu “I Love Montenegro” i na taj način dobije cjelogodišnju promociju, jer bi svaki gost mogao da postane ambasador crnogorskog turizma, predlaže lider Građanskog pokreta URA Dritan Abazović.

Ivanović i Perazić: Jačanje uloge mladih u evropskim integracijama i međunarodnoj saradnji

Srijeda, 22.07.2026 | 13:23

 Potpredsjednik Vlade za vanjske i evropske poslove  Filip Ivanović sastao se sa generalnim sekretarom Mreže za mlade Crne Gore Vladimirom Perazićem, kako bi razgovarali o unaprjeđenju položaja mladih, njihovom većem uključivanju u proces evropske integracije, jačanju institucionalne saradnje i mogućnostima razvoja međunarodnih partnerstava u oblasti omladinske politike.