Srijeda, 29.04.2026 | 10:35
IZVOR: Adria TV

Samo 13 odsto djece vakcinisano prvom dozom MMR vakcine, rizik od epidemije

Povodom Svjetske nedjelje imunizacije, UNICEF upozorava na drastičan pad obuhvata vakcinacijom u Crnoj Gori. Pravovremeni obuhvat prvom dozom MMR vakcine (protiv malih boginja, zauški i rubele) za djecu rođenu 2024. godine iznosi svega 13 odsto, prema podacima Instituta za javno zdravlje Crne Gore iz aprila 2026. godine. To, kako navode iz UNICEF-a u Crnoj Gori, predstavlja drastičan pad u odnosu na 88 odsto koliko je iznosio 2013. godine




Foto: Ilustracija/Pixabay

Trenutni nivo je znatno ispod 95 odsto potrebnih za kolektivni imunitet, čime se značajno povećava rizik od izbijanja epidemija malih boginja.

“Male boginje su jedna od najzaraznijih bolesti na svijetu i mogu imati teške, pa i smrtonosne posljedice kod djece, posebno one mlađe od pet godina i djece sa oslabljenim imunskim sistemom. Kada obuhvat vakcinacijom padne, stvaraju se uslovi da se bolest lako i brzo širi, a posljedice najteže pogađaju nezaštićenu djecu, naročito najmlađu, koja mogu razviti teške komplikacije ili čak izgubiti život”, piše u saopštenju.

Na globalnom nivou, UNICEF procjenjuje da male boginje svakodnevno odnose skoro 300 života, uglavnom među djecom mlađom od pet godina. U posljednjih pet godina, ističu, velike epidemije zabilježene su u više od 100 zemalja, a za svako dijete koje nije vakcinisano, izlaganje virusu znači visok rizik od infekcije i ozbiljnih komplikacija.

„Trenutni obuhvat od svega 13 odsto među djecom rođenom 2024. godine, najniži u Evropi i među najnižima u svijetu, znači da je većina djece u Crnoj Gori nezaštićena i izložena velikom riziku od jedne od najzaraznijih bolesti. Ako se ovaj trend ne preokrene, nije pitanje da li će doći do epidemije, već kada će se ona dogoditi“, izjavio je Mikele Servadei, šef predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori.

„Pad sa 88 odsto na 13 odsto u samo jednoj deceniji znači da je većina djece danas bez zaštite koju smo nekada imali i da je moramo hitno ponovo izgraditi. Vakcinacija je najefikasniji i najbezbjedniji način da se spriječe epidemije i zaštite zdravlje i životi. Zašto je prva doza toliko važna? Bebe su najviše pogođene i imaju najveći rizik od smrtonosnih komplikacija. Prva doza MMR vakcine zato predstavlja prvu liniju odbrane u stvaranju dugotrajnog imuniteta i zaštite“, kazao je Servadei.

Iz UNICEF-a podsjećaju da dvije doze MMR vakcine pružaju oko 99 odsto zaštite od obolijevanja. MMR vakcina se koristi više od 50 godina tokom kojih je spasila više od 90 miliona ljudskih života. Bezbjedna je i efikasna.

UNICEF poziva na:

– hitno povećanje obuhvata vakcinacijom kroz jačanje rutinskih programa imunizacije;

– obnavljanje povjerenja roditelja u vakcine i zdravstveni sistem kroz bolju dostupnost usluga rutinske imunizacije, kao i tačnih i provjerenih informacija od zdravstvenih radnika i nadležnih zdravstvenih institucija;

– bližu saradnju roditelja, zdravstvenih radnika i institucija.

“Potrebno je hitno i koordinisano djelovanje zdravstvenih institucija, donosilaca odluka i lokalnih zajednica kako bi se obuhvat vakcinacijom povećao bez odlaganja i spriječilo izbijanje epidemije.

Na pad obuhvata vakcinacijom u Crnoj Gori utiče više faktora: širenje dezinformacija, nepovjerenje i nedovoljna informisanost, ali i izazovi u pristupačnosti kvalitetnih zdravstvenih usluga u pojedinim zajednicama”, poručuju u saopštenju.

UNICEF u Crnoj Gori već radi na rješavanju ovog izazova kroz podršku jačanju komunikacionih vještina budućih i sadašnjih zdravstvenih radnika, kako bi mogli da vode otvorene i povjerljive razgovore s roditeljima, zasnovane na činjenicama, međusobnom povjerenju i razumijevanju zabrinutosti. Takva komunikacija ključna je za obnavljanje povjerenja i donošenje informisanih odluka o vakcinaciji djece.

„Crna Gora ne može sebi priuštiti dalje nazadovanje u zaštiti djece od bolesti koje se mogu spriječiti. Pravo djece na zdravlje podrazumijeva pristup vakcinama koje spašavaju živote, i to mora biti nacionalni prioritet“, dodao je Servadei.

Iz UNICEF-a poručuju da svako dijete ima pravo na zaštitu od bolesti koje se mogu spriječiti. UNICEF nastavlja da sarađuje sa zdravstvenim vlastima, donosiocima odluka i zajednicama kako bi unaprijedio obuhvat imunizacijom i osigurao da svako dijete bude zaštićeno.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Suđenje Vesni Medenici vraćeno na početak: Apelacioni sud drugi put ukinuo osuđujuću presudu

Ponedjeljak, 06.07.2026 | 09:11

Apelacioni sud Crne Gore ponovo je, drugi put zaredom, ukinuo presudu kojom je bivša šefica pravosuđa Vesna Medenica osuđena na šest mjeseci zatvora zbog zloupotrebe službenog položaja. Ona je to krivično djelo, navodno, počinila omogućivši sudiji Milosavu Zekiću da ne bude privremeno udaljen sa posla iako se protiv njega vodio krivični postupak pred kotorskim sudom.

Ukrajinski državljanin uhapšen na Božaju zbog falsifikovane vozačke dozvole

Nedjelja, 05.07.2026 | 14:49

Policija je saopštila da su uhapsili državljanina Ukrajine koji je pokušao da pređe granični prelaz sa falsifikovanom vozačkom dozvolom.

UP: Drugo veče festivala “Exit to Montenegro” proteklo bez incidenata

Nedjelja, 05.07.2026 | 14:05

Policija je u noći između 4. i 5. jula, tokom drugog dana održavanja muzičkog festivala “Exit to Montenegro”, uspješno realizovala aktivnosti na obezbjeđenju javnog okupljanja, očuvanju stabilnog javnog reda i mira, bezbjednosti građana i nesmetanom odvijanju drumskog saobraćaja, saopštili su iz Uprave policije.

Živi, ne žuri: Uhapšena 23 vozača, većina zbog prekoračenja brzine

Nedjelja, 05.07.2026 | 13:51

Policija je juče sprovela pojačane aktivnosti u okviru kampanje Ministarstva unutrašnjih poslova i Uprave policije ,,Živi, ne žuri!“, usmjerene na prevenciju saobraćajnih nezgoda, podizanje svijesti vozača i zaštitu života učesnika u saobraćaju, sa posebnim akcentom na kontrolu brzine kretanja vozila, saopštili su iz Uprave policije.

Alijansa žena DPS izabrala novo rukovodstvo: Kuč i Numanović potpredsjednice

Nedjelja, 05.07.2026 | 13:22

Snežana Kuč i Elza Numanović izabrane su za potpredsjednice Alijanse žena Demokratske partije socijalista (DPS), Sandra Dragović imenovana je za sekretarku, dok je na prvoj sjednici novoizabranog Glavnog odbora izabran i novi sastav Predsjedništva te organizacije.

Otvoren rekonstruisani objekat MUP-a u Gusinju vrijedan oko 600.000 eura

Nedjelja, 05.07.2026 | 10:21

Rekonstruisani objekat Ministarstva unutrašnjih poslova u Gusinju, u kojem su smješteni Stanica policije i Filijala za građanska stanja i lične isprave, zvanično je otvoren danas, čime je, nakon višegodišnjeg zastoja, završen projekat vrijedan oko 600.000 eura, saopšteno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova.

Državljanima Rusije otkazan boravak u Crnoj Gori, pronađena vrijedna digitalna oprema

Nedjelja, 05.07.2026 | 12:30

Službenici Sektora granične policije identifikovali su, locirali i kontrolisali tri državljanina Ruske Federacije, kod kojih je pronađena veća količina sofisticirane digitalne i računarske opreme, nakon čega im je otkazan boravak u Crnoj Gori, saopšteno je iz Uprave policije.

Pejović: Vučić razvija dobre odnose sa Crnom Gorom jedino kada je Đukanović na vlasti

Nedjelja, 05.07.2026 | 09:33

Generalni sekretar Pokreta Evropa sad (PES) i potpredsjednik Skupštine Crne Gore Boris Pejović ocijenio je da predsjednik Srbije Aleksandar Vučić razvija dobre odnose sa Crnom Gorom samo u periodima kada je Demokratska partija socijalista (DPS) na vlasti ili ima uticaj na izvršnu vlast.

Više od 22.000 druge noći na EXIT to Montenegro, večeras Argy i Maceo Plex za veliko finale!

Nedjelja, 05.07.2026 | 12:56

Druga noć EXIT to Montenegro festivala podigla je energiju Velike plaže na još viši nivo, okupljajući više od 22.000 posjetilaca u prvom poglavlju pod otvorenim nebom Ulcinja.

Na koji način je oralno zdravlje povezano s depresijom

Nedjelja, 05.07.2026 | 12:13

Depresija je stanje koje mnogi pripisuju nečemu što postoji u umu, a stručnjaci navode da je stvarnost da ona utječe na cijelo tijelo.

Suđenje Vesni Medenici vraćeno na početak: Apelacioni sud drugi put ukinuo osuđujuću presudu

Ponedjeljak, 06.07.2026 | 09:11

Apelacioni sud Crne Gore ponovo je, drugi put zaredom, ukinuo presudu kojom je bivša šefica pravosuđa Vesna Medenica osuđena na šest mjeseci zatvora zbog zloupotrebe službenog položaja. Ona je to krivično djelo, navodno, počinila omogućivši sudiji Milosavu Zekiću da ne bude privremeno udaljen sa posla iako se protiv njega vodio krivični postupak pred kotorskim sudom.

Haland nakon istorijske pobjede: Ovo je najluđi dan u istoriji Norveške

Ponedjeljak, 06.07.2026 | 08:37

Norveški fudbaler Erling Haland bio je junak istorijske pobjede svoje reprezentacije nad Brazilom (2:1), kojom je Norveška prvi put izborila plasman u četvrtfinale Svjetskog prvenstva. Napadač je oba gola postigao u završnici utakmice, u 80. i 90. minutu, čime je srušio petostrukog svjetskog prvaka i nastavio fantastičnu formu na svom prvom Mundijalu.     

Mitrović: Svaka čast momcima

Ponedjeljak, 06.07.2026 | 08:29

Košarkaška reprezentacija Crne Gore savladala je sinoć Rumuniju (65:64) u posljednjem kolu prve faze kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo i sa prve pozicije se plasirala u narednu fazu.  

Pejović: Sinhronizovani napadi Ðukanovića i Vučića dokazuju njihovu neraskidivu vezu

Nedjelja, 05.07.2026 | 20:32

Današnji sinhronizovani napadi SNS-a i DPS-a dokazuju neraskidivu vezu Ðukanovića i Vučića. Ove dvije navodno zavađene strukture imaju paničnu potrebu da se zajedno štite i održavaju, dok pred očima javnosti pokušavaju da zamagle istoriju zajedničkog djelovanja, saopštio je generalni sekretar Pokrta Evropa sad (PES) Boris Pejović.

Felten: Vrata EU za Crnu Goru širom su otvorena, sada je vrijeme za dijalog i kompromis

Nedjelja, 05.07.2026 | 14:54

Vrata za pristupanje Crne Gore Evropskoj uniji širom su otvorena, a prilika koja je pred državom jedinstvena je i ne smije biti propuštena, kazaao je ambasador Njemačke u Crnoj Gori Peter Felten.

Sastanak Trampa i Netanjahua već naredne sedmice

Nedjelja, 05.07.2026 | 15:23

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu planira da već narednog ponedjeljka otputuje u Vašington, gdje bi trebalo da se sastane sa predsjednikom Sjedinjenih Američkih Država Donaldom Trampom, saopštio je izraelski izvor upoznat sa tim planovima.

Ukrajinski državljanin uhapšen na Božaju zbog falsifikovane vozačke dozvole

Nedjelja, 05.07.2026 | 14:49

Policija je saopštila da su uhapsili državljanina Ukrajine koji je pokušao da pređe granični prelaz sa falsifikovanom vozačkom dozvolom.

U ponedjeljak pretežno sunčano i toplo: Do 35 stepeni uz moguće kratkotrajne pljuskove

Nedjelja, 05.07.2026 | 15:30

U ponedjeljak nas očekuje pretežno sunčano  vrijeme uz slab do umjeren razvoj oblačnosti, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.

Domaći sladoled od kafe koji osvaja na prvi zalogaj: Kremast desert kojem je teško odoljeti

Nedjelja, 05.07.2026 | 14:39

Svi žele ovaj recept!

Avio-kompanije mijenjaju pravila: Ručni prtljag pod lupom zbog bezbjednosti i kašnjenja

Nedjelja, 05.07.2026 | 15:15

Previše ručnog prtljaga stvara problem.