Subota, 09.05.2026 | 17:57
IZVOR: Kolektiv.me

Vrhovni sud: Istraživanje pokazalo da su reforme povećale povjerenje građana 29 odsto

Povjerenje građana u pravosudni sistem Crne Gore bilježi značajan rast, pokazuju rezultati najnovijeg istraživanja javnog mnjenja koje je objavila Evropska komisija u okviru publikacije „Standard Eurobarometar 105“, saopšteno je iz Vrhovnog suda.




Foto: Arhiva/MediaBiro

Kako su naveli, povjerenje u pravosuđe poraslo je 29 procentnih poena u odnosu na istraživanje iz jeseni 2025. godine – sa oko 20 na 49 odsto građana koji iskazuju povjerenje u sudski sistem.

Istovremeno je, kako se dodaje, zabilježen i pad nepovjerenja za 26 procentnih poena, što predstavlja jedno od najvećih poboljšanja percepcije pravosuđa među državama obuhvaćenim istraživanjem.

Iz Vrhovnog suda ističu da ovakvi rezultati dolaze u periodu intenzivnih aktivnosti na unapređenju efikasnosti, odgovornosti i transparentnosti rada sudova, kao i jačanju pravne sigurnosti građana.

Posebno je, kako su kazali, značajan doprinos dao Jedinstveni nacionalni program za rješavanje starih predmeta, koji je inicirao i izradio Vrhovni sud, sa ciljem smanjenja broja neriješenih predmeta i ubrzanja sudskih postupaka.

„Program predstavlja jedan od ključnih mehanizama za unapređenje efikasnosti pravosuđa i potvrdu institucionalne spremnosti da se građanima obezbijedi pravovremena i djelotvorna sudska zaštita“, navodi se u saopštenju.

Rezultati istraživanja, kako su ocijenili, pokazuju da građani prepoznaju napore u jačanju nezavisnosti, profesionalnosti i odgovornosti pravosuđa, kao i aktivnosti usmjerene na unapređenje vladavine prava.

U regionalnom kontekstu, Crna Gora ostvaruje rezultat povoljniji od većine država regiona, dok je nivo povjerenja i dalje ispod prosjeka Evropske unije, gdje iznosi 58 odsto.

Iz Vrhovnog suda podsjećaju da je povjerenje građana u pravosuđe jedan od ključnih pokazatelja funkcionalnosti demokratskih institucija i uspješnosti reformi u oblasti vladavine prava.

„Rezultati ovog istraživanja predstavljaju važnu potvrdu da crnogorsko pravosuđe, kroz odgovoran, profesionalan i reformski pristup radu, postepeno jača institucionalni kredibilitet i povjerenje javnosti“, navodi se.

Dodaje se i da činjenica da rezultati dolaze iz istraživanja Evropske komisije predstavlja dodatnu potvrdu da reformski procesi u crnogorskom pravosuđu daju konkretne i međunarodno prepoznate rezultate.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

ANB: Zaštita podataka nije nadzor, već naša odgovornost i obaveza

Nedjelja, 14.06.2026 | 21:13

Navodi da se softverska rješenja za upravljanje službenim mobilnim uređajima koriste za tajni nadzor ili prisluškivanje zaposlenih nijesu tačni, saopštili su iz Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB).  

Janjušević uputio apel vozačima da poštuju propise: Više poginulih nego u istom periodu prošle godine

Nedjelja, 14.06.2026 | 21:00

“Apelujem na sve učesnike u saobraćaju da se pridržavaju propisa. Posebno apelujem na porodice da objasne djeci i ukažu im koliko je opasno upravljati vozilima pod dejstvom i alkohola i psihoaktivnih supstanci”, kazao je Janjušević.

Janjušević: Kaznena politika u saobraćaju mora biti rigoroznija

Nedjelja, 14.06.2026 | 20:18

Načelnik policijskog Odsjeka za bezbjednost drumskog saobraćaja Ilija Janjušević saopštio je da je ove godine zabilježen veći broj stradalih u saobraćajnim nezgodama nego prethodne godine, iako je broj nezgoda sa lakše i teže povrijeđenim licima na približno istom nivou.

Još jedna nova avio-linija: Otvorena ruta Podgorica-Antalija

Nedjelja, 14.06.2026 | 19:53

Antalija je najnovija u nizu novih destinacija koje su direktnom avio-linijom povezane sa Aerodromom Podgorica. Saobraćaj na ovoj ruti najavljen je dva puta sedmično – nedjeljom i utorkom, a realizuje ga avio-kompanija SunExpress.

Prvi put u pola vijeka: Više AMERIKANACA napustilo zemlju nego što se doselilo

Nedjelja, 14.06.2026 | 18:53

Rekordan broj Amerikanaca napustio je Sjedinjene Američke Države tokom prošle godine, pokazuju podaci Instituta Brukings.

Ples Njemačke protivKurasaa za ogromnih 7:1!

Nedjelja, 14.06.2026 | 21:12

Četvorostruki prvak svijeta savladao je Kurasao 7:1 u prvom kolu grupe E i već na startu turnira pokazao da bi ova selekcija mogla da bude mnogo ozbiljnija nego što se govorilo u najavama. Nije to bio samo ubjedljiv rezultat, već utakmica u kojoj je razlika u kvalitetu, ritmu i širini kadra postajala sve očiglednija kako su minuti prolazili.

ANB: Zaštita podataka nije nadzor, već naša odgovornost i obaveza

Nedjelja, 14.06.2026 | 21:13

Navodi da se softverska rješenja za upravljanje službenim mobilnim uređajima koriste za tajni nadzor ili prisluškivanje zaposlenih nijesu tačni, saopštili su iz Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB).  

Janjušević uputio apel vozačima da poštuju propise: Više poginulih nego u istom periodu prošle godine

Nedjelja, 14.06.2026 | 21:00

“Apelujem na sve učesnike u saobraćaju da se pridržavaju propisa. Posebno apelujem na porodice da objasne djeci i ukažu im koliko je opasno upravljati vozilima pod dejstvom i alkohola i psihoaktivnih supstanci”, kazao je Janjušević.

Decibeli probili uši: Škoti priredili navijački spektakl, 40.000 duša pjevalo himnu!

Nedjelja, 14.06.2026 | 20:46

Povratak Škotske na Svjetsko prvenstvo nakon 28 godina izazvao je veliko oduševljenje među navijačima, koji su u ogromnom broju doputovali u Sjedinjene Američke Države kako bi podržali svoju reprezentaciju.

Šarec: Velika je stvar što vas niko ne koči na putu ka EU

Nedjelja, 14.06.2026 | 20:33

Rezolucija Evropskog parlamenta o Crnoj Gori koja će biti predstavljena početkom naredne sedmice najpozitivnija je do sada i kako očekuje izvjestilac Evropskog parlamenta za Crnu Goru Marjan Šarec, biće prihvaćena. Velika je stvar, kaže Šarec za TVCG, što nas na putu ka Evropskoj uniji niko ne koči, kao što je to bilo ranije. Ne koče nas ni relacije s Hrvatskom, jer bilateralni odnosi, smatra izvjestilac, ne mogu da budu kamen spoticanja jednoj članici na putu ka Uniji.

Janjušević: Kaznena politika u saobraćaju mora biti rigoroznija

Nedjelja, 14.06.2026 | 20:18

Načelnik policijskog Odsjeka za bezbjednost drumskog saobraćaja Ilija Janjušević saopštio je da je ove godine zabilježen veći broj stradalih u saobraćajnim nezgodama nego prethodne godine, iako je broj nezgoda sa lakše i teže povrijeđenim licima na približno istom nivou.

Tramp oštro kritikovao Netanjahua nakon napada na Bejrut: Sve je bilo spremno za potpis sa Iranom“

Nedjelja, 14.06.2026 | 20:05

Američki predsjednik Donald Tramp potvrdio je u telefonskom razgovoru za medij Axios da je istorijski sporazum između Sjedinjenih Američkih Država i Irana, koji bi trebalo da okonča sukob, i dalje na snazi i da je planiran za večeras (nedjelja), uprkos izraelskom vazdušnom udaru na Bejrut i iranskim prijetnjama odmazdom.

Murinjo blindira odbranu - Nakon Konatea i Damfrisa stiže Kukurelja

Nedjelja, 14.06.2026 | 19:45

Real Madrid je krenuo po lijevog beka i posao doveo praktično do kraja, Mark Kukurelja trebalo bi da napusti Čelsi i preseli se na Santijago Bernabeu u transferu vrijednom 60 miliona eura.

Dubljević ostavio neizbrisiv trag: Valensija povlači dres sa brojem 14

Nedjelja, 14.06.2026 | 19:32

Nakon što je juče objavio kraj bogate igračke karijere, jedan od najboljih crnogorskih košarkaša svih vremena Bojan Dubljević dobio je emotivnu posvetu od svog nekadašnjeg kluba, Valensija Basket, u kojem je proveo čak 11 sezona i postao jedna od najvećih klupskih legendi.

Na sjutrašnjoj sjednici Skupštine na poslanička odgovaraju Radulović, Ćulafić i Šahmanović

Nedjelja, 14.06.2026 | 19:17

Članovi Vlade će i sjutra, 15. juna, odgovarati na pitanja poslanika.